Skip to main content

Lands GHouse IGA -21-08-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IG A.COM.AU

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

Patties Party or Mini Combo 30‑40 Pack

SALE

$9.47 per kg

Better trhicaen half p

90

715

$

¢

ea

SAVE $7.15

ea

SAVE $1.10

375

$

SAVE $3.75

5

$

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

50¢ per 100mL

12

$

kg

SAVE $5

Australian Bone In Lamb Leg Roast

750

$ Middle Bacon Rashers

ea

kg

SAVE $4.50

On Sale Wed 21st August to Tue 27th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ556_210819_P1


SALE

Maltesers, Pods or M&M's 130‑180g Selected Varieties

2

$

Kellogg's LCM's Bars 132‑138g Selected Varieties

2

$

12 ea

ea

SAVE $2

SAVE $2.13

French Fries Original or Salt & Vinegar 175g 91¢ per 100g

160

$

ea

SAVE $1.60

3

$ Cadbury Old Gold Block Chocolate 180g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

SAVE $1.80

1

Cadbury Twirl Bites 300g or Crunchie Rocks 340g

$ Mentos Roll 37.5g Selected Varieties $2.70 per 100g

2

V3

6

$

SAVE 40¢

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

ea

SAVE $4

115

$ ea

2

$

ea

SAVE 90¢

Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7.50 per Litre

ea

SAVE $1.30

750

$

ea

SAVE $3.15


10

SALE

$

2

$

ea

SAVE $10

SAVE $2 Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties

Gold'n Canola Oil 4 Litre 25¢ per 100mL

$8 per kg

Seeds of Change Rice 240g Selected Varieties

Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties

73¢ per 100g

52¢ per 100g

1

$

ea

2

75

09

$

ea

SAVE $1.75

99

¢

ea

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105‑110g Selected Varieties

SAVE $2.10

ea

SAVE $1

Uncle Toby's Oats 700g‑1kg or 8 Pack Selected Varieties

4

$

50 ea

SAVE $1.50

2

$ Barista Bros 500mL or Nutri Boost 340mL Milk Selected Varieties

Nescafé Gold or Blend 43 Coffee 90‑150g Selected Varieties

SAVE 70¢

3

Moccona Coffee Capsules or Sachets 10 Pack Selected Varieties

250

$ ea

SAVE $2.59

ea

SAVE $2

$

40 ea

7

$

Devondale Long Life Milk 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

ea

SAVE 35¢

3


SALE Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $15.71 per kg

2

$

75 Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

SAVE $2.75

$3.28 per kg

3

$ Perfect Italiano Grated or Shaved Parmesan 125g Selected Varieties

$10 per kg

4

750

$

ea

SAVE 25¢

$24 per kg

Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g

197

$

ea

ea

SAVE $3.35

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 59¢ per 100g

375

$

ea

SAVE $1.25

250

$

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.50

30¢ per 100g

SAVE $1.98

5

$

ea

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg

ea

3

$

ea

SAVE $1.20

Streets Blue Ribbon Low Cal Ice Cream 460mL Selected Varieties $1.09 per 100mL

ea

SAVE $3

5

$

ea

SAVE $3


SALE

2

$

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

75

$4 per 100mL

2

ea

825

$

SAVE $2.75 Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

$ ea

SAVE $8.25

SAVE $2

55¢ per 100mL

30 %

Dove or Rexona Clinical Antiperspirant Deodorant 180mL Selected Varieties

OFF

Dove & Rexona Clinical Protection

$3.89 per 100mL

7

ea

SAVE $3

150

$

ea

SAVE 80¢

9

$

$

Multix Degradable Cling Wrap 33cm×30m, Resealable Sandwich or Snack Bags 40 Pack

ea

Harpic Fresh Power Liquid Toilet Cleaner 700mL or Power 6 Blocks 39g Selected Varieties

Finish Quantum Original or Lemon Sparkle Tablet 16 Pack 56¢ each

350

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $3.50

230

$ Mirabella Pilot 15W Globe 2 Pack Selected Varieties $1.15 each

ea

SAVE 97¢

5


WHAT’S FOR Dinner?

350

$ Australian Blueberries 125g $28 per kg

125G PUNNET

3

Broccoli

$ Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

14

Community Co Mixed Veggies or Asian Vege Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

9

kg Australian Pork Loin Steaks

$ Australian Chicken Breast Fillets

6

ea

15

$

$ Australian Economy Beef Rump Steak

kg

450

$

ea

2KG BAG

3

$

ea

11

kg

$ kg

Kingston Crown Roast Beef

kg


DELICIOUS DELI & Bakery

17

21

$

$ Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $6

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

11

$

kg Free Range Whole Cooked BBQ Chicken

SAVE $1

ea

Better trhicaen half p

560

$

ea

SAVE $6.30 Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g Selected Varieties

12

$

$22.40 per kg

Kransky or Cheese Kransky

185

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

5

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

390

$

$ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

550

$

ea

SAVE $1.85

SAVE $6.10

ea

SAVE 50¢

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

18

$

kg

Ausfresh Olives Selected Varieties

SAVE $3

250

$ Luscious Lamingtons 18 Pack 69¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

340

$

ea

Tip Top The One or 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties

kg

ea

7


FILL UP THE Pantry

3

765

$

9

ea

SAVE $9.50

2

$ Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

$ Allen’s Medium Bags 150-200g Selected Varieties

Thins Chips 175g, Jumpy's, French Fries or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

8

V3

250

ea

SAV E 69¢

Arnott’s Shapes, Jatz, Savoy or Clix 160-250g Selected Varieties

350

$ Kettle Chips 150‑175g Selected Varieties

ea

SAV E 89¢

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre

SAVE 70¢

70¢ per 100g

ea

SAVE 45¢

160

$

ea

Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g

215

$

$1.72 per Litre

250

$ ea

SAVE $1

$

3

ea

SAVE $5.85

$2.04 per Litre

50

$

$4.04 per 100g

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

SAVE $1.60

Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

Lindt Lindor Milk Chocolate or Assorted Gift Box 235g

$ ea

$1.07 per Litre

350

$

ea

SAV E $1.20

SAVE $1.35

Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.25 per Litre

ea

650

$

ea

SAV E $5.25


FILL UP THE Pantry

16

6

$

$ Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties

ea

SAVE $8.10

$4 per 100g

350

$ Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

$3.50 per Litre

2

Kellogg's Cereal 500‑805g Selected Varieties

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $2.23 per Litre

$ John West Sardines 110g or Mackerel 125g Selected Varieties

La Zuppa Soup Pouches 540g Selected Varieties 56¢ per 100g

3

ea

SAV E $1.40

350

$

ea

Bega Peanut Butter 375g, Vegemite Gluten Free 235g or Cheesybite 270g

SAVE $1.15

3

SAVE $2.50

ea

Maggi Fusian or 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

3

ea

Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g

SAVE 95¢

$1.20 per 100g

2

$

SAV E $1

6

$

$

ea

ea

SAVE $1.10

$

SAVE 65¢

$

335

$

ea

Green’s Baking Mixes 330-500g Selected Varieties

ea

SAV E 75¢

ea

SAVE $1.35

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.05 V3

9


FRIDGE & FREEZER Faves

7

$

Birds Eye Fish Fingers, Whiting, Deep Sea Dory, Flathead or Barramundi 270g‑1kg Selected Varieties

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

$30 per kg

ea

SAVE $1.50

7

SAV E 50¢

6

ea

SAV E 99¢

La Famiglia Garlic Slices 270g $1.30 per 100g

Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

CommunityCo.com.au

V3

SAV E $1.70

4

SAVE $1

$1 per 100g

$

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties

ea

SAV E $1

$1.23 per Litre

325 ea

Birds Eye Mashed Potato, Potato Gems 1kg or Mashed Sweet Potato 600g

ea

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

ea

$ Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g $26 per kg

10

350

$ ea

4

$ Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg or SteamFresh Plus 400g Selected Varieties

$

$ Don Salami 200g Selected Varieties

50

150

$

SAV E 70¢

3

$

64¢ per 100g

Dairy Farmers Chocolate Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties

70

ea

SAV E $1.10

$4.27 per Litre

270

$ Community Co Olive Oil Spread 500g Selected Varieties 54¢ per 100g

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties

ea

350

$

ea

SAVE 50¢

450

$

ea

SAV E $1.50

320

$

ea

SAV E 70¢

130

$

ea

Community Co Soy Milk 1 Litre $1.30 per Litre

ea


HOME, BEAUTY & Pet

375

$ Simple Cleansing Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties

SAVE $3.75

15¢ each

5

$ Colgate Toothpaste 170‑190g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

4

Carefree or Stayfree Pads, Liners or Tampons 10‑48 Pack Selected Varieties

53¢ per 100mL

Purina Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 38¢ per 100g

ea

SAVE 80¢

3

$

Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 70¢ per 100mL

315

$

SAVE 95¢

75 ea

SAVE $1.25

Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

20¢ per 100g

165

$ Rafferty Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

ea

MATCHED

$1.38 per 100g

2

ea

SAVE 95¢

6

Sorbent Facial Tissues Thick & Large 95 Pack or Velvet 70 Pack Selected Varieties

$ Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

ea

$

$ Windex Surface, Glass or Shower Cleaner 750mL Selected Varieties

280

$

ea

ea

SAVE 99¢

Prota Pet Dog Food Rolls 1kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 25¢ per 100g

180

$

ea

SAVE 70¢

250

$

ea

SAVE $1.15 V3

11


Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 6th February 2019

SALE

164

$

ea

150

SAVE $1.65

$

ea

SAVE $1.50

175

$ Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520‑535g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g

7

$

SUNDAY 1ST SEPT

21

$

ea

ea

SAVE $7

Willow Cooler Medium 25 Litre

SAVE $21

2135

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.90 per Litre

ea

SAVE $17.65

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

On Sale Wed 21st August to Tue 27th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -21-08-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu