Skip to main content

Lands GHouse IGA -19-02-2020

Page 1

225

$

ea

SAVE $2.25 Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ON SALE 19 FEBRUARY 2020 TH

ea

SAVE $1 Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

SHOP SCRATCH

Win

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

HotE! PRIC

Australian BEEF PORTERHOUSE STEAK

20

$

Serving suggestion

430

$

kg

ea

SAVE $4.30

Bushfire Appeal PURCHASE A $2 GIFT TOKEN IN STORE

1

$

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

825

$

ea

SAVE $8.25 Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties On sale Wed 19th February to Tue 25th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. +See page 2 for T&C’s IGA_V3_IGACQ634_190220_P1


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

175

$ Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g

240

$

ea

SAVE $1.75

4

Picky Picky Peanuts 200g Selected Varieties $12 per kg

$1.18 per 100g

$ ea

SAVE $1

1

Oreo Cookies 133‑137g or Wafer Bites 47g

$ Mentos Roll 37.5‑38g or Werther's Original 45‑50g Selected Varieties

hot buy

1

$ Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

150

$ ea

SAVE 40¢

Wrigley's Sugar Free Gum 27‑32g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 50¢

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

2


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

$ Seeds of Change Rice 240g Selected Varieties 73¢ per 100g

MULTI-BUY

75 ea

SAVE $1.75

4

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

$ White Wings Premium Plain or Self Raising Flour 2kg $2 per kg

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $3.75 per 100g

$ CSR Caster Sugar 1kg 20¢ per 100g

for

John West Deli Tuna 90g Selected Varieties

SAVE $1

$22.22 per kg

15

ea

SAVE $9.10

SAVE 50¢

Harris Ground or Beans Premium Coffee 1kg Selected Varieties

14

$1.40 per 100g

John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg

ea

SAVE $1.25

180

$

ea

Hot buy

ea

450

$

$ ea

2

SAVE 70¢

$ ea

SAVE $1

2

24

$

$

Barilla Pasta 450‑500g Selected Varieties

ea

Hot buy

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 3


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

Better trhicaen half p

340

$

$3.28 per kg

197

ea

$

SAVE $3.60

SAVE $1.98

Bulla Multipack 8‑14 Pack Selected Varieties

3

$ Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties

50¢ per 100g

4

ea

Proud & Punch Multipack 6‑8 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

5

$

SAVE $2

74¢ per 100mL

Pauls Farmhouse Gold Vanilla Custard 800g

ea

4

$ Mainland Block Cheese 200‑250g Selected Varieties

50 ea

SAVE $1

4

$ ea

SAVE $3

Perfect Italian Parmesan Cheese 200‑250g, Ricotta 500g or Romano Block 200g Selected Varieties

Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg or SteamFresh Plus 400g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE 70¢

Devondale Salted or Unsalted Butter 250g $1.40 per 100g

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE 80¢

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

4


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

39

$

3

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

$

56¢ per 100mL

ea

50u%rfacOe fClfeaners

Dettol

ea

S

2

$

SAVE $3

SAVE $1.40

+

Palmolive Luminous Oils Shower Gel 400mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

75¢ per 100mL

Dettol Multipurpose Trigger 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

250

$

ea

SAVE $2.50

5

$ White King Power Clean In‑Cistern 2x50g, In‑Bowl 50g or Toilet Gel 475mL Selected Varieties

Dettol Wipes 90‑120 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

40 % OFF

DÉCOR MATCH-UPS

420

$ Décor Match‑ups Realseal Oblong Storer 1 Litre

ea

SAVE $2.80

White King Mould & Soap Scum Remover Power Foam Lemon 500mL $9 per Litre

450

$

ea

SAVE $1

Windex Glass, Shower or Surface & Glass Cleaner 750mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

4

$

ea

SAVE 80¢

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 5


WHAT’S FOR Dinner?

550

$

350

$

kg

Australian Red Seedless Grapes

Yellow or White Nectarines

250

$ $2.50 per kg

12

95 kg

$

Community Co Caesar, Crunchy Kit or Leafy Salad Mix 250‑400g Selected Varieties

19

kg

Australian Marinated Chicken Kebabs 10 Pack

MULTI-BUY

Australian Gourmet Beef Burgers 560g $13.39 per kg

6

7

$

50 ea

Community Co Flavoured Sausages 500g Selected Varieties $11 per kg

ea

14

$

$ Australian Pork Belly Rashers

5

$

ea

1kg bag

Brown Onions 1kg

Australian Boneless Pork Loin Roast

kg

2 $ 11

500g pack

750

$

for

Global Seafood Salad Mix 1kg $7.50 per kg

ea

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

20

21

Ham Off the Bone

kg

SAVE $9

13

Silverside

$ Short Cut Bacon

5

Rainbow Layer Cake 375g $1.47 per 100g

$1.15 per 100g

ea

SAVE 50¢

230

$ Country Delight Snowballs 8 Pack

50

ea

SAVE 35¢

$ kg

SAVE $2

Kabana Selected Varieties

40

¢

kg

SAVE $4

$

14

$

$

ea

Hash Browns From the Deli

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $23.40 per kg

6

$ Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g

SAVE 50¢

750

$ Your Bakery Croissant 9 Pack $1.25 per 100g

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

550

$

ea

SAVE $2.40

530 ea

SAVE 20¢

380

$

ea

SAVE 50¢

SAVE $1

$

ea

kg

ea

Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties

7


FILL UP THE Pantry

Lindt Lindor Assorted Box 355g $2.82 per 100g

1

10

$

$ ea

SAVE $1

SAVE $10

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

2

25

$ Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

Kettle Chips 175g Selected Varieties

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

8

V3

ea

SAVE $1

$2 per 100g

8

$

15

ea

SAVE $5.35

for

ea

350

$

4

$

$

SAVE $1

Thins Chips 175g, French Fries or Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 100‑110g Selected Varieties

$1.72 per Litre

215

$

ea

SAVE 45¢

Arnott’s Assorted Creams 500g

HOT BUY

Cadbury Eggs Bag 110‑175g Selected Varieties*

Coca‑Cola, Fanta, Sprite, or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

ea

80¢ per 100g

250

$

Arnott's Mint Slice, Tim Tam 330‑337g or Bites 170g Selected Varieties

SAVE 69¢

115

$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

350

$

ea

ea

SAVE 90¢

ea

SAVE $1.50

ea

hot buy

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $6.36 per Litre

7

$

ea

SAVE $3.60

*Selected stores. While stocks last.


FILL UP THE Pantry

White Wings Pancake Shaker Original 350g or Buttermilk 325g

Fantastic Noodles Bowl 85g or Cup 70g Selected Varieties

Better trhicaen half p

1

$

80

50

¢

ea

SAVE $1.65

SAVE 80¢

3

48¢ per 100g

7

$ $1.34 per 100g

280

$

ea

hot buy

Kellogg's Cereal 300‑460g Selected Varieties

50 ea

SAVE $1

Vegemite 560g

4

ea

SAVE $1

Kellogg's Corn Flakes 725g

$

50

$

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

ea

Edgell Corn 420g or Beetroot 425g Selected Varieties

3

$ V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

ea

SAVE $1.60

Heinz Seriously Good Mayonnaise, Aioli Squeezie 500mL or Mayonnaise Jar 470g

ea

SAVE 40¢

1

$

ea

Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

SAVE 20¢

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

$

30

30¢ per 100mL

5

$

3

$

ea

SAVE $1

Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties 24¢ per 100mL

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $1.80 V3

9


FRIDGE & FREEZER Faves

95¢

Per stick

19

$ Streets Family Value 20 Pack

Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g $10 per kg

Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g $1.33 per 100g

ea Sara Lee Apple Crumble 600g or Danish 400g Selected Varieties

SAVE $5

$1.15 per 100mL

750

$

ea

SAVE $3.35

5

$

ea

SAVE $1.70

We give back to local communities

La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g $1.11 per 100g

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.14 per 100g

10

V3

5

$

ea

SAVE $1.05

54 $

for

SAVE $3

420

$ Community Co X‑Large Free Range Aussie Eggs 12 Pack 60¢ per 100g

5

ea

ea

Birds Eye Deli Fish Fillets 225‑260g Selected Varieties

SAVE $1.25

5

$

McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties

Original Juice Co. Black Label Orange or Pulp Free Orange Juice 1.5 Litre $3 per Litre

4

$1.10 per 100g

50

$

ea

SAVE 50¢

475 ea

Oak or Breaka Flavoured Milk, Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

550

$

ea

SAVE $1.50

320

$

ea

SAVE 50¢

340

$ Community Co Greek Style Yoghurt 500g 68¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$ Community Co Juice 2 Litre Selected Varieties $2.38 per Litre

6

$

$

ea


HOME, BEAUTY & Pet

2

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

40

$

Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2 per 100g

$1.20 per 100mL

Better trhicaen half p

3

$

ea

SAVE $2.40

ea

SAVE $3.30

9

$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 28¢ per 100 sheets

4

SAVE $3

5 0 % O ff

$

ndwash Dettol ha ea

Colgate Toothbrush 360° 2 Pack, Total Toothpaste 200g or Total Mint Waxed Dental Floss 100m Selected Varieties

Polident Denture Daily Cleanser 3 Minute or Whitening Tablets 36 Pack 12¢ each

Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties

145

$

SAVE $4

30¢ per 100g

ea

450

$

ea

SAVE $1.60

120

$

ea

SAVE 30¢

Dettol Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties 58¢ per 100mL

Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties 56¢ per 100g

My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

2

$

ea

HOT BUY

150

$

ea

MATCHED

Fluffy Fabric Softener 900mL‑1 Litre Selected Varieties

SAVE $1.45

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 22¢ per 100g

350

$

ea

250

$

ea

SAVE $1

650

$

ea

SAVE 49¢

Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

VIP Natures Goodness Grainfree Dog Food Rolls 2.15kg Selected Varieties (Refrigerated Pet Food) 19¢ per 100g

ea

HOT BUY

10

$

ea

SAVE $2

4

$

ea

SAVE $1.60 V3

11


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

1

$

Doritos Corn Chips 150 150-170g Selected Varieties

John West Tuna 95g Selected Varieties

15

$12.11 per kg

ea

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

230

$ Cadbury Share Packs 150-180g Selected Varieties

14

ea

SAVE $2.30

$ $2.80 per 100g

ea

SAVE $1.75

SAVE $1.15

Nescafé Original or Espresso Blend 43 Coffee 500g

175

$

Olive Grove Spread 500g Selected Varieties

ea

SAVE $6

56¢ per 100g

280

$

ea

HOT BUY

Sensodyne Toothpaste 110g Selected Varieties $5.91 per 100g

650

$

ea

SAVE $2.70

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

+See page 2 for T&C’s. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

IGA_V3_IGACQ634_190220

ON SALE 19TH FEBRUARY 2020

On Sale Wed 19th February to Tue 25th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -19-02-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu