Skip to main content

Lands GHouse IGA -18-09-2019

Page 1

225

$

ea

SAVE $2.25 Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ON SALE 18TH SEPTEMBER 2019

ea

SAVE $4 Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

HotE!

135

$

PRIC

PORK LOIN CHOPS

12

Serving Suggestion

ea

SAVE $1.35

Australian

$

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

4

$

Sirena Tuna 95g Selected Varieties $14.21 per kg

165

$

ea

SAVE 95¢ Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

kg

$1.32 per Litre

On Sale Wed 18th September to Tue 24th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ568_180919_P1


Low Prices

We’ve got

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

18

$

11

$

3

Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg

AusFresh Olives or Semi Dried Tomatoes 150g Selected Varieties

$11 per kg

$20 per kg

4

60¢ per 100g

2

$ ea

4

ea

Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties

kg

Oven Roasted Turkey Breast Shaved or Sliced

$

$ Tip Top Hamburger, Hot Dog or Damper Rolls 6 Pack

20

$ ea

kg

340

$ ea

Tip Top The One or 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties

ea


every day right across the store!

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

550

$

175

$ Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties

ea

Chicken Tonight Cooking Sauces 475‑520g Selected Varieties

1

$ $3.90 per kg

250

$

ea

$1.59 per Litre

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties

ea

1

60

$

ea

2

$

50 ea

Edgell Beans or Chick Peas 400g Selected Varieties

MasterFoods Finishing Sauce 160g Selected Varieties

$3.75 per kg

$1.25 per 100g

ea

3


We’ve got

Low Prices 26 $

for

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

450

$ Bega Tasty or Strong & Bitey Block Cheese 250g

Bega Sliced Cheese 250g Selected Varieties

$18 per kg

$18 per kg

5

3

$

4

450

$

ea

2

$ ea

ea

$ ea

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

McCain SuperFries 900g Selected Varieties

McCain Snap Frozen Peas 500g

$1 per 100g

$3.33 per kg

$4 per kg

ea


every day right across the store!

Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties 24¢ per 100g

165

$

135

$

ea

95

¢

ea

Kitekat Wet Cat Food 410g Selected Varieties

Dine Wet Cat Food 85g Selected Varieties

33¢ per 100g

$1.12 per 100g

9

1

$

ea

$

ea

Quilton White Toilet Rolls 18 Pack

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties

28¢ per 100 sheets

91¢ per 100g

ea

5


WHAT’S FOR Dinner?

MULTI-BUY

290

3

2$ 50 for

Hass Avocado

$ Rockmelon

1

ea

Community Co Crunchy or Kale Slaw Kit 400g or Caesar Kit 290g

Hydro Lettuce

14

$

8

ea

18

$ kg Australian Boned and Rolled Lamb Leg

$

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack

Canon Foods Chicken, Southern Style or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g

$5.33 per kg

$13.73 per kg

6

5

$

90

$

Australian Beef Economy Rump Steak

ea

7

kg

$

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

12

11

$ Shortcut Bacon

kg

SAVE $5

6

Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties

2

kg

Lemnos Fetta Smooth 200g Selected Varieties $20 per kg

67¢ per 100g

4

ea

SAVE $1

3

2

$1.50 per 100g

SAVE $1.70

Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

SAVE $9

5

$21.28 per kg

ea

SAVE $2.90

6

$ ea

SAVE $1

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

340

$ ea

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties

$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g

kg

$ ea

SAVE 75¢

50

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

$

SAVE $1.80

$

ea

Free Range BBQ Chicken

$ Devon Sliced or Shaved

17

$

$

SAVE $1.10

420

$

ea

Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE 60¢

7


FILL UP THE Pantry

182

225

$

$

ea

SAVE $2.25

Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties

Powerade 600mL Selected Varieties

$1.50 per 100g

$3.03 per Litre

1

2

$

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

4

Arnott's Scotch Finger or Cream Biscuits 200‑250g Selected Varieties

SAVE $1

$1.18 per 100g

Maltesers, Pods, M&M's or Mars Bags 120‑180g Selected Varieties

8

3

$

ea

SAV E $1.25

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

3

$3.47 per Litre

$ ea

Cadbury Sharepacks 168-180g Selected Varieties

Kettle Tortilla, Sensations or Sweet Potato Chips 135-150g Selected Varieties

350

$

ea

SAV E 89¢

520

$ ea

SAVE $1

$ Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties

SAVE $1.83

$ ea

ea

ea

SAVE $1.10

1150

$ ea

SAVE $1.60

Thins 175g, Jumpy's, French Fries or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

V Energy Drink 4x500mL $5.75 per Litre

250

$

ea

SAV E 69¢

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.04 per Litre

ea

SAVE $1.70

765

$

ea

SAV E $5.85


FILL UP THE Pantry

9

$

230

$ ea

SAVE $9

Nescafé Gold Intense or Original Coffee 200g

V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties

$4.50 per 100g

$1.84 per Litre

5

$

Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

2

Kellogg’s Froot Loops 500g, Just Right 790g or Crunchy Nut Cornflakes 670g

1

6

Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

SAVE 75¢

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g $1 per 100g

ea

SAVE $1.05

3

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

MATCHED

5

John West Deli Tuna 180g Selected Varieties $13.89 per kg

ea

SAVE 70¢

250

$

ea

SAVE $1

2

$

$

75 ea

ea

SAVE $2.50

3

ea

$

$

ea

SAVE $1

$ Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520‑535g Selected Varieties

ea

50

$

SAVE $2.30

$

SAVE $2

Nestlé Milo 460g or 30% Less Added Sugar 395g

250

$

ea

ea

SAVE $1

Uncle Ben's Brown Rice Cup 2x125g or Express Rice 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE 70¢ V3

9


FRIDGE & FREEZER Faves

4

90

$ I&J Crumbed or Battered Fish Fillets 425g Selected Varieties

ea

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties

SAVE $2.30

$11.53 per kg

5

$ Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

3

ea

SAVE $2

Bulla Multipacks 8‑14 Pack Selected Varieties

Birds Eye Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

SAVE $2.05

$4 per kg

450

$

ea

2

$

75

$

ea

SAVE 50¢

4

$

ea

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

SAVE $2.30

ea

SAVE $1

20¢ per 100mL

Great Fridge FRENZY! 1

$ Dairy Farmers, Jalna or Farmers Union 130-170g Selected Varieties

Mainland On the Go Cheese & Crackers 50‑55g Selected Varieties

10

V3

50

ea

SAVE 45¢

2

$

ea

SAV E $1

¢

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

95

6

$

ea

SAV E $1.65

Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

SAVE 45¢

Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $25.71 per kg

270

$

ea

4

$

50

SAV E $1

ea

ea

SAVE 40¢

750

$ Community Co Ready Meals 400g Selected Varieties $1.88 per 100g

ea


HOME, BEAUTY & Pet

3

$ Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

45 ea

SAVE $3.45

86¢ per 100mL

6

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets

$ Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties

Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g

SAVE $2

$1.20 per 100mL

27

75¢ per 100g

Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Skincare Baby Wipes 3x80 Pack $4.17 per 100 units

SAVE $3

10

ea

BIC Disposable Shavers Sensitive 10 Pack or Simply Soleil 3 Pack

4

$

$

ea

SAV E $2.50

Handee Ultra 4 Pack or Double Length Twin Pack Paper Towel

ea

SAVE 50¢

3

$1.87 per 100 sheets

Pedigree Dentastix Dog Treats 7 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1.20

450

$

ea

SAVE $1.20

2

$ ea

Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties

SAVE $1

My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties 57¢ per 100g

ea

SAVE $4

$

$ Huggies Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties

3

$ ea

8

$

40¢ per 100mL

8

$

50 ea

SAV E $2.50

Pet Fresh V.I.P Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 40¢ per 100g

ea

SAVE 95¢

4

$

ea

SAV E $1

11


2

425

Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

$

$

ea

ea

SAVE $4.25

SAVE $2

Kellogg's Nutri‑Grain 805g

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

53¢ per 100g

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

3

$

164

75

$

ea

SAVE $3.75

Mrs Mac's Pies or Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties

SAVE $1.65

54¢ per 100g

16

7

$

$

ea

SAVE $16

Finish Dishwashing Tabs 36‑53 Pack Selected Varieties

ea

Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g $9.33 per kg

ea

SAVE $3.85

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

ON SALE 18TH SEPTEMBER 2019

On Sale Wed 18th September to Tue 24th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -18-09-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu