Skip to main content

Lands GHouse IGA -18-03-2020

Page 1

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $11.76 per kg

5

$ ON SALE 18 MARCH 2020 TH

ea

SAVE $5 Sirena Tuna 95g Selected Varieties $14.21 per kg

135

$

ea

SAVE $1.35

BIG DEAL SALE ON NOW!

SALE

HotE! PRIC

Pringles Chips 134g Selected Varieties $1.49 per 100g

Australian WHOLE ECONOMY BEEF RIB FILLET

16

$

Serving suggestion

kg

2

$

ea

SAVE $2 Grown in Australia

Pepsi or Solo 24x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

1440

$

ea

SAVE $9.85

On Sale Wed 18th March to Tue 24th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ646_180320_P1


SALE

1

$

ea

SAVE $1.50

Sunbites Crackers 110g Selected Varieties

Majans Bhuja 5x25g Selected Varieties

$1.36 per 100g

$1.60 per 100g

3

$ Cadbury Sharepacks 150‑180g Selected Varieties

2

2

250

$ ea

SAVE $1.60

$ Cadbury Biscuits or Cookies 156‑204g Selected Varieties

2

$

50

Werther's Original 60‑140g Selected Varieties

SAVE $1

SAVE $1

Arnott's Cream Biscuits or Scotch Fingers 200‑250g Selected Varieties

2

SAVE $2

2240

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.99 per Litre

$

50 ea

ea

ea

ea

SAVE $17.10

4

$ ea

SAVE $1

Red Bull Energy Drink 473mL Selected Varieties $8.46 per Litre

ea

SAVE 50¢


SALE

1

Better trhicaen half p ea

San Remo La Pasta 120g Selected Varieties

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

SAVE $1

83¢ per 100g

33¢ per 100g

5

$

McKenzie's White or Black Pepper 100g Selected Varieties

3

550

$ ea

SAVE $1.50

Old El Paso Kits 290‑520g Selected Varieties

30¢ per 10g

1

$

$

Old El Paso Taco Kit 275‑418g Selected Varieties

Save $1.50

MULTI-BUY

$

ea

SAVE 75¢

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

24 $

for

SAVE $1

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties

ea

Nescafé Gold Instant Coffee 100g Selected Varieties $8 per 100g

SAVE $1.10

230

$

92¢ per 100g

8

ea

$

ea

hot buy

7

$ ea

SAVE $3

Nescafé Blend 43 Coffee 90‑150g Selected Varieties

ea

SAVE $2

3


SALE

1

$

MeadowLea Spread 500g Selected Varieties

12

33¢ per 100g

ea

1

Danone Activia Probiotics Yoghurt 140g Selected Varieties

4

$ 44¢ per 100g

$31.82 per kg

4

3

350 ea

SAVE $1.50

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

Primo Bacon Streaky or Triple Smoked Bacon 200g Selected Varieties $22.50 per kg

ea

SAVE 80¢

450

$

ea

SAVE $1

5

$ Peters Drumstick Vegan or x Messina 4 Pack Selected Varieties $1.05 per 100mL

$ ea

SAVE $1.15

$ Mainland Lunch On The Go 110g Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

80¢ per 100g

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g

65

$

SAVE $1.13

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 75¢ per 100mL

SAVE $5

750

$

64¢ per 100g

ea

SAVE $3.50

350

$ Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2.50


SALE

Palmolive Mens Charcoal or Citrus Body Wash 450mL 83¢ per 100mL

3

$

75

75

ea

SAVE $9.75

ea

SAVE $1.75 Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

$2.39 per 100g

275

$

975

$

1

$

ea

SAVE $3.75

Colgate Total Toothpaste 115g Selected Varieties

Energizer Max AAA 14 Pack or AA Batteries 16 Pack

ea

SAVE $2.75

Pine O Cleen Wipes 120 Pack Selected Varieties

Cold Power Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

8

$

$4.17 per 100 units

5

$

25 ea

SAVE $5

SAVE $8.25

Softly Eucalyptus or Lavender Wool Wash Liquid 1.25 Litre $3.80 per Litre

ea

475

$

ea

SAVE $2.25

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties 39¢ per 100mL

385

$

Hot Buy

320

$

ea

Multix Alfoil 30cm×20m 16¢ per metre

ea

SAVE 80¢

5


WHAT’S FOR Dinner?

2

5

$ Shepard Avocados

3

Red Seedless Grapes

kg

Washed Potatoes 2kg Bag $2 per kg

14

$ Australian Beef BBQ Blade Steak

Market Hall BBQ Sausages 500g $7.60 per kg

6

4

ea

Australian Boneless Pork Loin Roast

ea

2kg bag

1195

$ kg

380

$

450

$ kg

Navel Oranges (Product of USA)

$ Community Co Asian, Thai or Coleslaw Salad Kit 250‑500g

8

$8 per kg

14

Australian Pork Loin Steaks

Ready Chef Lasagne 2kg $5.75 per kg

kg

1150

$ ea

ea

$

kg

$ Royal Harvest Budget Bacon 1kg

kg

4

$

90

$ Red or Black Plums

$ ea

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

16

24

$ Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $4

14

Salami Sliced or Shaved

$

450

$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 75¢ per 100g

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $27.50 per kg

SAVE 40¢

550 ea

SAVE $1.50

Sponge Roll 350g Selected Varieties 80¢ per 100g

550

$

$1.22 per 100g

ea

SAVE $2.50

280

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

SAVE 20¢

550 ea

SAVE 50¢

1050

$ South Cape 3 Cheese Selection 320g $32.81 per kg

ea

SAVE $3.20

350

$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.75 per 100g

69¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

250

$ IGA Baker’s Oven Garlic Loaf 360g

kg

SAVE $3.50

ea

$ Balfours Hot Cross Buns 6 Pack Selected Varieties

kg

SAVE $6

$

ea

$ Brioche Chocolate Chip Tear & Share 400g or Sliced Loaf 500g

kg

SAVE $1

Kabana Selected Varieties

21

$

$

ea

SAVE 20¢

7


FILL UP THE Pantry

1

$ Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties

SAVE $1

4

$

50 ea

hot buy

$1.29 per 100g

The Natural Confectionery Co, Pascall or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

ea

250

$

ea

SAVE $1.50

Coca‑Cola, Fanta, Sprite, Lift or Mount Franklin Lightly Sparkling 10x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

Kettle Chips 175g Selected Varieties $2 per 100g

Arnott's Shapes, Jatz, Savoy or Clix 160‑250g Selected Varieties

Kinder Surprse Maxi Eggs 100g Selected Varieties* $6 per 100g

8

V3

3

$

50

ea

SAVE $1.15

250

$

ea

SAVE 70¢

6

780

$

Coca Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $5.70

Thins 175g, Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 80‑110g Selected Varieties

Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties $2 per 100g

$

250

$

ea

SAVE 80¢

3

$

ea

SAVE $1.50

SAVE $2

Kinder Chocolate Rabbit 55g*

2

$3.64 per 100g

ea

SAVE $1

ea

SAVE 65¢

$1.56 per Litre

$ ea

195

$

ea

Schweppes Mixers 1.1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

Powerade Sports Drink 600mL Selected Varieties $3.17 per Litre

Red Tulip Ultimate Hunting Mixed Eggs Bag 916g* $1.64 per 100g

165

$

ea

SAVE 45¢

190

$

ea

SAVE $1.70

15

$

ea

SAVE $5

*Selected stores. While stocks last.


FILL UP THE Pantry

150

$ Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

4

SAVE $1.50

$ Kellogg's or Be Natural Cereal 285‑480g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

5

Heinz Seriously Good Mayonnaise, Aioli 295mL, Ketchup or Sauce 500mL Selected Varieties

$ Carman’s Muesli 500g Selected Varieties $1 per 100g

Barista Bros Iced Coffee or Chocolate 500mL or Nutri Boost Milk Drink 340mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

260

$

ea

SAVE 50¢

Gravox Liquid, Powder Gravy or Finishing Sauce Family Pack 200‑250g Selected Varieties

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 36¢ per 100g

2

$1.50 per Litre

ea

SAVE 70¢

2

Harvest Meals 425g Selected Varieties 71¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

150

ea

SAVE 75¢

SAVE 70¢

3

ea

SAVE $1

2

$

50

$

ea

$

50

$

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

150

$

ea

Green’s Baking Mixes, Break or Pancake Shake 60‑500g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

4

$ Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties 24¢ per 100mL

ea

SAVE $1.80 9


FRIDGE & FREEZER Faves

84¢

Per cone

5

$ Streets Magnum Dairy Free Almond or Classic 3 Pack

Oak or Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

3

$

ea

SAVE $2

$1.85 per 100mL

20

SAVE 50¢

95

ea

SAVE 45¢

Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties $15 per kg

2

70

$

ea

SAVE 75¢

7

50

$

ea

SAVE $2.50

7

Community Co Mini Meatballs 500g

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets

SAVE $10

Latina Fresh Filled Pasta 375g or Sauce 425g Selected Varieties

Western Star Spreadable Supersoft or Original Soft 375g $1.07 per 100g

34¢ per 100g

4

$

ea

SAVE $1.80

4

Community Co Macaroni Cheese Balls 200g $2.50 per 100g

ea

SAVE $1.35

5

$

ea

SAVE $2.90

1050

$

$

ea

SAVE $1

5

Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties

Hans Rindless Short Cut Bacon 750g

ea

$14 per kg

$ ea

550

$

ea

$ $14 per kg

10

70¢ per 100mL

90¢ per 100g

¢

We give back to local communities

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g

ea

20

$

5

$ ea

Community Co Cauliflower Cheese Balls 200g $2.50 per 100g

ea


HOME, BEAUTY & Pet

2

$ Colgate Max White Soft or Medium Toothbrush 1 Pack

$

ea

SAVE $2.80

$2.50 each

7

50

ea

SAVE $6

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack 24¢ per 100 sheets

30 % OFF Palmers*

Palmer's Lotion 250mL Selected Varieties $2.10 per 100mL

BIC Flex 3, Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

525

$

ea

SAVE $2.25

4

$

ea

SAVE $1.50

4

$ Finish Rinse Aid 250mL $1.60 per 100mL

ea

SAVE $2

Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g 75¢ per 100g

Blistex Conditioning Balm SPF20 4.25g^ $73.75 per 100g

Natures Gift Just Natural Dog Food Roll 1.4kg Selected Varieties (Refrigerated Pet Foods) 28¢ per 100g

3

$

ea

SAVE 50¢

2

95

$

ea

SAVE $1.05

4

$

ea

SAVE $1

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets

U by Kotex Regular or Super Designer Series Ultrathins With Wings 10‑12 Pack

Purina Fancy Feast Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.18 per 100g

320

$

ea

SAVE $1.20

360

$

ea

SAVE 90¢

1

Glad Wrap 33cmx60m 7¢ per metre

Sorbent Velvet or Thick & Large Facial Tissues 70‑95 Pack Selected Varieties

450

$

ea

MATCHED

180

$

ea

SAVE 70¢

1

$

$

ea

SAVE 45¢

My Dog Wet Dog Food 85‑100g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

*Excludes Low Prices Everday. ^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.

V3

11


Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties

Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

$2.53 per kg

425

$

SALE

ea

BIG DEAL SALE ON NOW!

SAVE $4.25

190

$

ea

SAVE $1.90

16

$

$ Finish Dishwasher Tablets 32‑42 Pack Selected Varieties

4

375

$

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

SAVE $16

26¢ per 100 sheets

9

ea

SAVE $4

SAVE $4.50

Rexona Advanced Protection 220mL Selected Varieties $1.70 per 100mL

$

ea

$9 per kg

SAVE $3.75

25

$ Mainland Tasty Block Cheese 1kg

ea

Huggies Ultimate or Ultra Dry Jumbo Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

IGA_V3_IGACQ646_180320

ON SALE 18TH MARCH 2020

On Sale Wed 18th March to Tue 24th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -18-03-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu