Skip to main content

Lands GHouse IGA -17-07-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

3

On Sale 17th July 2019

Continental Rice, Pasta & Sauce 85‑120g or Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

$

1

$

ea

ea

SAVE $1

SAVE $3 Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties

9

5 0 % O ff y L nx range*

$

3

$ ea

SAVE $9

Nescafé Gold Original or Intense 200g

Lynx Shower Gel 400mL or Deodorant Spray 155mL Selected Varieties

$4.50 per 100g

*excludes travel sizes

12

ea

SAVE $3

$

kg

20

$

kg

Australian Economy Sliced Beef Rump Steak

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

On Sale Wed 17th July to Tue 23rd July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SAVE $9

IGA_V3_IGACQ542_170719_P1


WHAT’S FOR Dinner?

$ 250 2

25

$

$

for

Australian Strawberries 250g $10 per kg

250g punnet

4

Packham Pears

180

$

kg

Truss Tomatoes

$

ea

bunch

Baby Broccoli Bunch

16

kg

kg

90

$

50

13

$ kg

Australian Pork Belly Roast

Australian Pork Loin Chops

kg

MULTI-BUY

Australian Flavoured Sausages 500g $12 per kg

2

2 $ 12 500g tray

650

$

for

Cannon Foods Chicken, Southern Style or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g $12.75 per kg

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

10

12

$ Middle Bacon Rashers

kg

SAVE $2

15

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $15

7

$1.03 per 100g

5

Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

Free Range Whole BBQ Chicken

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.28 per kg

3

Jon‑Jon Ginger Kisses 200g

6

340

Thick or Thin Sausages

Community Co Fruit Cake 800g Selected Varieties 63¢ per 100g

6

ea

Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$2.50 per 100g

5

390

$

ea

kg

$

SAVE $1

$1.50 per 100g

SAVE $1

ea

SAVE $2.45

ea

ea

$

$

SAVE $1.50

$

kg

$

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack Selected Varieties

$

SAVE $5

$ Twiggy Sticks Hot or Mild

10

$

$ ea

ea

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

3


FILL UP THE Pantry

950

$ Cadbury Favourites 540g Selected Varieties $1.76 per 100g

1

265

$

ea

SAVE $9.50

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

$

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

250

$ Cadbury or BelVita Biscuits or Cookies 156‑300g Selected Varieties

ea

SAVE $1

350

$ Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

4

V3

ea

Coca‑Cola Energy 4x250mL Selected Varieties $6.46 per Litre

The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties

ea

SAVE $2.54

250

$

250

$ Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

SAVE 20¢

185

$ Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.48 per Litre

Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

250

$1.43 per 100g

ea

SAVE $1

250

$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

$

ea

SAVE $1

$1.56 per 100g

ea

SAVE 99¢

646

$

ea

ea

SAVE 80¢


3 Day Sale FRI 19TH JULY — SUN 21ST JULY WHILE STOCKS LAST

650

Australian Whole Economy Beef Rump

$ kg Australian Boned & Rolled Pork Shoulder

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

450

SAVE $2.65

Kabana

WHILE STOCKS LAST

$21.20 per kg

4

$

$

ea

ea

SAVE $2

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

10

265

$

$ ea

SAVE 60¢

FRIDAY 19TH JULY — SUNDAY 21ST JULY

3

$

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g

kg

3 day sale

8

$

kg

SAVE $7

Cocktail or Slim Frankfurts

kg

SAVE $3.50

5


3 Day Sale FRI 19TH JULY — SUN 21ST JULY WHILE STOCKS LAST

Better trhicaen half p

1

$

ea

SAVE $2

2

Cadbury Fingers or Freddo Biscuits 114-167g Selected Varieties

$

ea

SAVE $2

1

$

Darrell Lea Chocolate Balls, Liquorice Bullets or Allsorts 160-270g Selected Varieties

Better trhicaen half p

89 ea

SAVE $1.90

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties

Maggi Chicken or Beef 2 Minute Noodles 12 Pack

8

6

2

$ ea

SAVE $3

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

325

50

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $5

$2.52 per kg

$ Nescafe Menu 26 Pack Selected Varieties,

4

$

Vegemite 380g 86¢ per 100g

ea

SAVE $3.25


ENTERTAINING Favourites

Life Savers 34g Selected Varieties $2.35 per 100g

80

¢

ea

SAVE 30¢

NE W

LO O K !

GE T

2

$ Mission Corn Chips 230g Selected Varieties $1 per 100g

A

HO L E

30 Mission Salsa 453g Selected Varieties 77¢ per 100g

MO RE

3

$

ea

SAVE 80¢

LOT

O U T

50

L I FE !

3

$

ea

SAVE $1

O F

Mission Street Taco 10 Pack 80¢ per 100g

ea

SAVE $1 7


VS The Natural Confectionery Co Bags 220-260g Selected Varieties Pascall or Cadbury Bags 160-350g Selected Varieties

$

SOUR PATCH IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE ea

OBELA

SAVE $2 t h is w

HOUSEHOLD Essentials

I n d u lg

ttle e a li

2

D EL I ST YL E DIPS

. .. inter

I n d ul

ittle ge a l

. .. inter w s i th

350

$ Red Rock Deli Dips 150g Selected Varieties $2.33 per 100g

ea

SAVE $1

Bref Scent Switch 50g Selected Varieties $6 per 100g

Ziplock Sandwich, Snack, Freezer or Storage Bags 14-60 Pack Selected Varieties

8

2

3

$

$

ea

SAVE $2

ea

SAVE $3


FILL UP THE Pantry

1

$ Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

ea

SAVE $1

4

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$9.41 per kg

4

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

$

Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties 70¢ per 100g

3

$

SAVE $1.55

3

ea

SAVE 80¢

8

White Wings Plain or Self Raising Flour 1kg

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties

$ ea

SAVE $1

Kellogg's Cereal 285‑460g Selected Varieties

3

ea

$

$ Greenseas Tuna 425g Selected Varieties

2

$

50

$

L'OR Espresso Onyx or Profondo Capsules 20 Pack $7.69 per 100g

50 ea

SAVE $1.29

ea

SAVE $3

4

$1 per 100g

MATCHED

250

$

ea

SAVE 20¢

440

$ Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre

$ Nutella Hazelnut Spread 400g

ea

ea

SAVE 50¢

7

$ ea

SAVE $1

Nestlé Milo 750g 93¢ per 100g

ea

SAVE $2.75 V3

9


FRIDGE & REEZER Faves

7

$ Connoisseur Gourmet Ice Cream Tub 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.23 per Litre

Breaka or Oak Flavoured Milk 750mL Selected Varieties

ea

SAVE $3

3

$

70 ea

SAVE $1.10

320

$

$4.27 per Litre

ea

SAVE 50¢

CommunityCo.com.au

10

Streets Magnum Tub 440mL or Mulitpack 4‑6 Pack Selected Varieties

4

$

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

67¢ per 100g

3

ea Birds Eye Vegetables 500g Selected Varieties

SAVE $2.50

$4 per kg

3

SAVE 80¢

$1.20 per 100g

1

$

50

$

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg

450

Mainland Block Cheese 200‑250g Selected Varieties

30

Community Co Soy Milk 1 Litre

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

$1.30 per Litre

68¢ per 100g

ea

SAVE $1

3

$

ea

ea

SAVE 70¢

35¢ per 100g

$ ea

2

$

$

Devondale Original or Unsalted Butter Pat 250g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

6

$

SAVE 35¢

750

$

Birds Eye Whiting, Deep Sea Dory, Barramundi or Flathead 270‑425g Selected Varieties

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

ea

ea

SAVE $2.50

850

$

ea

SAVE $5

$11.33 per kg

7

$

40 ea

Community Co Aussie Free Range Eggs 18 Pack 78¢ per 100g

ea


HOME, BEAUTY & Pet

2

$

5

$

SAVE $1.40

$1.80 per 100g

Palmolive Foaming Hand Wash Refill, Luminous Oils Liquid Soap or Shower Gel 400‑500mL Selected Varieties

Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1.14 per 100mL

4

$

ea

SAV E $1.50

4

$

ea

SAV E $1.50

ea

Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets

2

Sorbent Facial Tissue Silky White 275 Pack or Menthol with Eucalyptus 80 Pack

Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

Colgate Plax Mouthwash 500mL, Toothpaste 110‑120g or Max White Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

1

$

ea

SAV E 30¢

3

$

ea

SAV E $1.80

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack

SAVE 60¢

My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

320

$ ea

$1.78 per 100 sheets

110

$

ea

SAV E 40¢

6

$

ea

SAV E $2

ea

SAVE $4.40

$

40 ea

5

$

SAVE $2.15

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

15

Natures Goodness Grain Free Chicken Dog Roll 1.08kg 23¢ per 100g

U by Kotex Regular or Super Designer Series Ultrathins With Wings 10‑12 Pack

ea

SAVE $1.20

250

$

ea

SAVE 90¢

360

$

ea

SAV E 90¢ V3

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

2

On Sale 17th July 2019

4

$

SAVE $2

875

$

20

$

ea

ea

SAVE $8.75

SAVE $4.20

Kellogg's Nutri‑Grain or LCMs 6 Pack Selected Varieties

ea

Peters Maxibon 4 Pack Selected Varieties

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

39¢

Per roll

2

$ Arnott's Tim Tam Original 330g or Mint Slice 337g

24 ea

SAVE $1.36

14

$ Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack 22¢ per 100 sheets

SAVE $4

750

$

ea Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

12

On Sale Wed 17th July to Tue 23rd July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -17-07-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu