Skip to main content

Lands GHouse IGA -15-05-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

1

$

On Sale 15th May 2019

Campbell's Country Ladle or Chunky Canned Soup 495‑505g Selected Varieties

75

4

$

35¢ per 100g

ea

SAVE $1.75

ea

SAVE $4 Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

r than half pr i tte

85

¢

ea

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

SAVE $1.15

322

$

ce

be

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $3.23

13

$

kg

Australian

WIN A SHARE OF

$50,000

WHOLE ECONOMY RIB FILLET WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 15th May to Tue 21st May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P8 FOR MORE DETAILS IGA_V3_IGACQ515_150519_P1


WHAT’S FOR Dinner? A donation of 20¢ from the sale of specially marked 1kg IGA Fresh Apples* will go to the McGrath Foundation. 15th May – 11th June 2019 or while stocks last.

350

$ IGA Fresh Apples 1kg $3.50 per kg

350

$

ea

1kg pack

Cauliflower

ea

Newson Sea

3

$ Australian Navel Oranges

250

$

kg Community Co Baby Spinach, Spinach & Rocket or Aussie Mix 120g

ea

$2.08 per 100g

8

22

$

$

kg

kg

Australian Boned & Rolled Pork Shoulder Roast

Australian Beef T‑Bone Steak

19

11

$ Australian Lamb Loin Chops

2

$ kg

kg

Kingston Crown Roast Beef

*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating IGA stores between 15/05/2019 and 11/06/2019 or while stocks last. For every specially marked 1kg IGA Fresh Apples purchased by a participating IGA store between 15/05/2019 and 11/06/2019, the supplier contributes 20 cents to the McGrath Foundation through the IGA Community Chest Trust (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park, NSW, 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest).


DELICIOUS DELI & Bakery

10

14

Middle Bacon Rashers

kg

SAVE $2

10

Premium Champagne Ham Sliced or Shaved

3

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

185

Black Board Lamingtons 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.85

250

$

Silverside Sliced or Shaved

$ ea

SAVE $1

$

kg

SAVE $8

$ Free Range Whole BBQ Chicken

17

$

$

$

AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties

440

$ 73¢ per 100g

ea

SAVE 60¢

550

$

ea

SAVE $1

SAVE $1

$20 per kg

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

SAVE $3

450

$ Président Le Blue Extra Creamy 120g $37.50 per kg

Black Board Rainbow Layer Cake 375g

kg

ea

SAVE $1.50

580

$

ea

SAVE 20¢

$1.55 per 100g

4

$ Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

ea

SAVE 80¢

3


FILL UP THE Pantry

4

$ Arnott’s Assorted Creams 500g 80¢ per 100g

2

15

$ ea

SAVE $1

Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties

SAVE 85¢

3

$

ea

Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties

ea

Matched

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

350

$ Arnott's Bites 170g or Family Pack 330‑337g Selected Varieties

ea

HOT BUY

2

$ Cadbury Freddo, Fingers, or Cookies 114‑167g Selected Varieties

WIN

ea

SAVE $1

Schweppes Soft Drink or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

165

$

ea

SAVE 45¢

Buy me for a chance to

3

$50,000 A SHARE OF

$ Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties $1.76 per 100g

WIN

WORTH OF PRIZES*

ea

SAVE $2

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Cadbury Sharepacks 168‑180g Selected Varieties

3

$

365

$ ea

SAVE $1.60

Powerade 1.5 Litre Selected Varieties $2.43 per Litre

ea

SAVE $1.35

Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Cadbury or Pascall Medium Bags 160‑350g Selected Varieties

4

V3

2

$

ea

SAVE $1.99

Thins Chips 175g, Kettle Popcorn 80‑110g or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 82¢

250

$ Doritos Corn Chips 150‑170g or Salsa 300g Selected Varieties

ea

SAVE 49¢


$50,000

WIN A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

$1 per 100g

1

$

Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties

ea

2

SAVE $1

$

ea

SAVE $2

WIN A SHARE OF

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties

$50,000 WORTH OF PRIZES*

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

SAVE $1

1

$

ea Continental Pasta & Sauce or Rice 85-120g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

875

$ Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

h t Cards

1 x $20K Cas

300 x $100 IGA Gif

1

$

ea

SAVE $8.75

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 5


$50,000

WIN A SHARE OF

2

$ Tic Tac Gum 23.3g Selected Varieties $8.70 per 100g

ea

SAVE 50¢

2

Cadbury Chocolate or The Natural Confectionery Co Lolly Bags 160-350g Selected Varieties

$ Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

Powerade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

h Cards t f i G 300 x $100 IGA 1 x $20K Cas

$

215 ea

SAVE $1.50

Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties $4 per Litre

ea

SAVE $1.99

2

Cadbury Sharepacks 160-180g Selected Varieties

Golden Circle Sparkling Juice 750mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

SAVE $1.60

2

$ ea

SAVE $1.55

250

$

3

$

$ ea

SAVE $1.31

$

2

WORTH OF PRIZES*

ea

SAVE $1.60

Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g

SAVE 40¢

950

$ Frantelle Spring Water 24x600mL 66¢ per Litre

ea

SAVE $5.10

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

6

ea


PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!*

ENTER AT iga.com.au/qldwin50k

WIN

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES* h

1 x $20K Cas Cards 300 x $100 IGA Gift

5

$

50 ea

SAVE $2.50

Kellogg’s Nutri-Grain 805g or Froot Loops 500g

10

$ Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250-300g

SAVE $4.49

2

Lavazza Qualita Oro Ground Coffee or Coffee Beans 1kg $1.70 per 100g

$ Dilmah Exceptional Tea Bags 20 Pack Selected Varieties $5 per 100g

Uncle Tobys Quick or Traditional Oats 1kg or Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

17

ea

SAVE $13.99

5

Lavazza Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.40 per 100g

$ ea

SAVE $1

Dilmah Tea Cup Bags 100 Pack $2.08 per 100g

420 ea

SAVE $1.80

180

$ ea

SAVE $1.32

Arnott’s Biscuits 250g Selected Varieties 72¢ per 100g

ea

SAVE $1

$

$ ea

4

$

ea

SAVE 20¢

PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwin50k for a list of participating products.

7


WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

1 x $20K Cas

h t Cards 300 x $100 IGA Gif

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

3

$ Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

ea

SAVE 50¢

$1.25 per Litre

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

$3 per Litre

250

$

Golden Circle Juice or Nectar 2 Litre Selected Varieties (Excludes Pineapple)

Kellogg’s Nutri-Grain Bars 10 Bar Value Pack Selected Varieties $1.87 per 100g

450

$

ea

SAVE $1.50

3

$ T2 Iced 500mL Selected Varieties $7 per Litre

$2.42 per 100g

SAVE $1

ea

SAVE $1

6

Always Fresh Pitted Kalamata Olives 670g Selected Varieties $8.51 per kg

$

50 ea

4

$ Nice & Natural Protein Nut Bar 165g Selected Varieties

Streets Magnum Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.90

5

$ ea

SAVE $2.50

Herbert Adams Pies or Savoury Rolls 2 Pack Selected Varieties

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

8

570

$

ea

SAVE 20¢


FILL UP THE Pantry

5

2

$

350 ea

SAVE $2.09

Moccona Sachets 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

Nestlé Milo 395‑460g Selected Varieties

$

$

SAVE 95¢

MasterFoods Squeezy Sauce 475‑500mL Selected Varieties

Vitasoy Long Life Soy, Rice or Oat Milk 1 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

225

$

ea

3

$

ea

Leggo's Tomato Paste, Bake, or Stir Through Pasta Sauce 350‑500g Selected Varieties

SAVE 65¢

ea

SAVE 70¢

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

4

$ Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties

4

SAVE $1.98

Kellogg's Cereal 285‑460g Selected Varieties

4

$

$ ea

ea

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties

SAVE $1

80¢ per 100g

ea

SAVE $1.70

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E $2

SPC Puree or Diced Fruit in Juice or Jelly 4 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.60

Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g

4

$

ea

SAV E $1.95

Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties 63¢ per 100g

250

$

ea

SAV E $1.69

9


FRIDGE & FREEZER Faves WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

6

$

ea

SAVE $2

Don Thinly Sliced Meats 180-250g Selected Varieties

4

50

$

ea

SAV E 30¢

5

$ Sara Lee Cake or Pie 350‑600g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25

Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g $12 per kg

Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

CommunityCo.com.au

50¢ per 100mL

10

V3

2

70

$

ea

SAV E 25¢

4

$

ea

SAV E $1

499

$ Community Co Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

20¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

6

$

ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.23 per 100g

Connoisseur Cookies 4 Pack Selected Varieties $1.46 per 100mL

4

$

SAVE $1.59

135

$

ea

SAV E 35¢

7

$

86¢ per 100mL

ea

SAV E $3

430

$ Community Co Ice Cream Cones 4 Pack Selected Varieties

ea

ea

Birds Eye Golden Crunch Potato Gems, Mashed Potato 1kg or Mashed Sweet Potato 600g

350

$

ea

SAVE 50¢

6

$ McCain Pizza Rustica 350-365g Selected Varieties

Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

4

$

94¢ per 100mL

ea

SAV E $1.70

450

$ Community Co Almond or Vanilla Ice Cream Sticks 4 Pack

ea

SAV E $1.50

ea


HOME, BEAUTY & Pet

5

$

50

SAVE $5.50

Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

8

$

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets

ea

SAVE $3.99

30 % OFF

550

$

Ansell Glove Disposable 50 Pack Selected Varieties 11¢ each (30% OFF Ansell Disposable Gloves 50 Pack Range)

Colgate Total Floss 100m, Mouthwash 500mL, Floss Tip Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 170-190g Selected Varieties

Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E 1 Litre 37¢ per 100mL

SAVE $2.49

5

$

ea

SAV E $1

3

$

ea

70 ea

SAV E $2.55

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

Dove Invisible Dry Anti‑White Marks or Go Fresh Anti‑Perspirant Deodorant 100g $3.50 per 100g

2

$

3

$

ea

SAV E $2.39

350

$

ea

SAV E $1.50

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties

SAVE $1

Kleenex Silk Touch Large 'n' Thick Tissues 95 Pack $2.11 per 100 units

Johnson's Baby Oil, Shampoo, Wash or Lotion 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

650

$ ea

$1.08 per 100g

2

$

ea

SAV E 60¢

4

$

ea

SAV E $1.50

V.I.P. Dog Food Roll 3kg Selected Varieties (From the Meat Department) 20¢ per 100g

Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.35

6

$

ea

SAV E $1

10

$

ea

SAV E $2 V3

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

1

On Sale 15th May 2019

345

$

$

ea

1

$

SAVE $1 Continental Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

7

815

$ ea

SAVE $3

ea

SAVE $1.50

$ Bega Farmers' Tasty Cheese Block 750g or Slices 500g Selected Varieties

50

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

ea

SAVE $5.35

ea

SAVE $3.45 Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL

MULTI-BUY $ Purina Fancy Feast Classic Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties 94¢ per 100g

54 for

SAVE $2

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 15th May to Tue 21st May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P8 FOR MORE DETAILS 12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -15-05-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu