9
$
ea
SAVE $9
ON SALE 15TH JANUARY 2020
Nescafé Gold Original or Intense Coffee 200g $4.50 per 100g
375
$
ea
SAVE $4.75 Bulla Creamy Classics Ice Cream Sticks 6‑8 Pack Selected Varieties
HotE!
850
$
PRIC
15
Serving suggestion
ea
SAVE $8.50
Australian PORK LOIN CHOPS $
SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS
Better trhicaen half p
kg
Huggies Nappy Pants 24‑29 Pack Selected Varieties
1810
$
ea
SAVE $13.40 Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.01 per Litre
On sale Wed 15th January to Tue 21st January 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ620_150120_P1
WHAT’S FOR Dinner?
750
$
390
$
kg
Australian White Grapes
White or Yellow Peaches
290
$ Truss Tomatoes
28
Community Co Baby Leaf Mix 300g or Baby Spinach 280g
Australian IGA Corned Silverside
$ Australian Beef Topside Steak
2
ea
840
$
kg
16
450
$
kg
$ Australian Beef Scotch Fillet
kg
kg
10
$ kg
Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg $10 per kg
ea
DELICIOUS DELI & Bakery
10
$
ea
Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
BBQ Chicken
13
$ Kabana Selected Varieties
Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties
5
South Cape Greek or Tasmanian Fetta 180‑200g Selected Varieties
Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved
Rainbow Layer Cake 375g $1.47 per 100g
$
ea
SAVE 50¢
$30 per kg
5
SAVE 50¢
390
$ Helga’s Lower Carb Bread 700g Selected Varieties 56¢ per 100g
ea
SAVE $1.75
SAVE $2.95
6
ea
SAVE $4
8
$
50 ea
kg
$
ea
Président Camembert or Double Brie Cheese 200g
$
ea
$1.81 per 100g
Arnott’s Bakery 4 Pack Selected Varieties
kg
SAVE $8
kg
650
4
18
$
$
SAVE $2
$
18
$
Grannys Mixed Muffins 8 Pack $1.18 per 100g
Abbott’s Village Bakery Sensations 750g Selected Varieties 51¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
380
$
ea
Hot buy
3
FILL UP THE Pantry
Nutri‑Grain Nuts & Bolts Trail Mix 120g Selected Varieties
1
$16.67 per kg
2
$
$
ea
SAVE $1
SAVE $2
Nestlé Medium Bars 35‑55g Selected Varieties
3
$
2
ea
M&M's, Maltesers or Pods 120‑180g Selected Varieties
$
2
$ Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.13 per Litre
4
V3
ea
25
ea
SAVE 60¢
ea
Fibre One or Nature Valley Bars 105‑160g Selected Varieties
SAVE $1.25
3
Red Rock Deli Chips 150‑165g or Mixed Nuts 100g Selected Varieties
Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre
7
SAVE $5.20
Smith's, CC's Chips 150‑175g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties
ea
SAVE $1
$
ea
575
$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.53 per Litre
4
$
$
SAVE $1
Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties
3
$
SAVE $1.80
Cadbury Block Chocolate 150‑190g Selected Varieties
ea
ea
SAVE $4.89
Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7.50 per Litre
ea
SAVE $1.30
250
$
ea
SAVE 80¢
750
$
ea
SAVE $3.15
3 Day Sale FRI 17TH JAN — SUN 19TH JAN WHILE STOCKS LAST
3 day sale
Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 63¢ per 100g
15
$
ea
SAVE $1.10
Australian Whole Economy Beef Rib Fillet
495
$
$
kg
Short Cut Bacon
SAVE $8
kg
WHILE STOCKS LAST
9
FRIDAY 17TH JAN — SUNDAY 19TH JAN 2020
380
$
Cocktail or Slim Frankfurts
kg
SAVE $2.55
5
3 Day Sale FRI 17TH JAN — SUN 19TH JAN WHILE STOCKS LAST
Better trhicaen half p
MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 30¢ per 100g
150
$
ea
SAVE $1.80
150
$
ea
SAVE $1.50 Nice & Natural Nut Bars 6 Pack Selected Varieties
285
$
ea
SAVE $2.85 Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 47¢ per 100g
13
HOT
ea
SAVE $11.10 Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $3.25 per 100g
6
Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties 17¢ per 100mL
$
290
$
DEALS
ea
SAVE $2.90
4
$
ea
SAVE $3.01 Reflex Copy Paper 80gsm 500 Sheets Selected Varieties
FILL UP THE Pantry
g? Entertainin
3
$
ea
350
SAVE $1
$
Yumi's Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g
ea
SAVE $2.15 Creative Gourmet Frozen Fruits 300-500g Selected Varieties
Yumi’s. Endless possibilities.
250
$
ea
SAVE 60¢
Level Lemonade 300mL Selected Varieties $8.33 per Litre
550
$
ea
SAVE $2
McCain Pizza Slices 600g Selected Varieties 92¢ per 100g
7
3
$
ea
Medix Ibuprofen Mini Capsules 25 Pack** 12¢ per 100 units
350
$
ea
Medix Paracetamol Rapid Release Caplets 20 Pack** 18¢ per 100 units
2
6
$
HOUSEHOLD Essentials
$
ea
ea
SAVE $2 Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties
Medix Chest Rub 100g**
80¢ per 100mL
$6 per 100g
150
$
ea
SAVE $1.50
50
150
Food Guru Pastry Brush 1 Pack or Plastic Potato Peeler 4 Pack
$
ea
SAVE $1.50
%
Food Guru Can Opener, Tongs or Measuring Jug 1 Litre
OFF
Selected Food Guru Range
Food Guru Cutlery 4-6 Pack Selected Varieties
8
3
250
$
$
ea
SAVE $3
ea
Food Guru Rubber Grip Utensils 1 Pack Selected Varieties
1
$
SAVE $2.50 Food Guru Paring Knife 4 Pack
50 ea
SAVE $1.50
250
$
ea
SAVE $2.50 Food Guru Measuring Cups 4 Pack
**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.
FILL UP THE Pantry
10
$ Gold'n Canola Oil 4 Litre 25¢ per 100mL
Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.75 per Litre
Vitasoy Long life Soymilk 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre
ea
SAVE $10
3
$
75
ea
SAVE 45¢
220
$
ea
SAVE $1.30
We give back to local communities
Fantastic Bowl Noodles 85g or Cup 70g Selected Varieties
Berri Quelch Tropical or Apple Berry Ready To Freeze Fruit Juice Icy Tubes 24x70mL 33¢ per 100mL
1
$
ea
SAVE 60¢
550
$
ea
SAVE $1.50
550
$ Kellogg’s Cereal 460‑730g Selected Varieties
SAVE $1.25
530
$ Community Co Nibble Mix 350g $1.51 per 100g
ea
Sirena Tuna Cans or Tuna Beans Boxed 185g Selected Varieties $17.84 per kg
S&W Whole Egg Mayonnaise 440g Selected Varieties $1.02 per 100g
Sanitarium Weet‑Bix 575g 45¢ per 100g
3
30
$
SAVE $1
450
$
Community Co White Grain Quinoa 350g $1.77 per 100g
ea
SAVE $1.50
260
$
ea
SAVE $1.20
620
$
ea
ea
KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties
MasterFoods Sauce 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL
2
$
ea
SAVE $1.30
250
$
ea
SAVE 65¢
575
$ Kraft Cheddar Block 500g $11.50 per kg
ea
SAVE $1.45
9
$
ea
Community Co Black Chia Seeds 350g
ea
$2.57 per 100g
V3
9
FRIDGE & FREEZER Faves
7
$
6
$ Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties
9
$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g
Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre
10
550
$
ea
SAVE $1.50
Five:am Organic Yoghurt 170g Selected Varieties $1.06 per 100g
50 ea
SAVE $5.50
$12.67 per kg
Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties
180
$ ea
SAVE $2
$1.20 per 100g
$
ea
SAVE $2.50
Bega Farmers' Tasty Cheese Block 750g or Slices 500g Selected Varieties
5
50
Oak or Oak Plus Flavoured Milk 425‑600mL Selected Varieties
Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg or Seasoned Sides 600g Selected Varieties
4
$
ea
SAVE $1
Peters Original 2 Litre Selected Varieties
SAVE 80¢
2
$
23¢ per 100mL
450 ea
SAVE $1.50
5
$
70 ea
Sara Lee Bavarian, Cheesecake, Danish or Crumble 360‑600g Selected Varieties
SAVE 41¢
McCain Pub Style Fries, Wedges 750g or Healthy Choice Fries 1kg
SAVE $3.40
$
ea
ea
3
$
ea
SAVE $1
Papa Giuseppi's Rising Stuffed Crust Pizza 470‑525g Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
6
$
ea
SAVE $2
HOME, BEAUTY & Pet
2
75
$
Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties
SAVE $2.75
3
$ Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties
60¢ per 100mL
VIP Supreme Fresh Steak Mince for Dogs 800g (Refrigerated Product) 75¢ per 100g
3
$
ea
SAVE $1.70
6
$
ea
SAVE 30¢
$3.60 per Litre
50 ea
SAVE 50¢
$4.38 per 100 units
Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties
ea
Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties
Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets
45¢ per 100g
Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties
1
80
$
ea
SAVE 40¢
8
$
ea
SAVE $2.50
Rafferty’s Garden Baby Food Pouch 120g Selected Varieties
SAVE 50¢
3
$1.78 per 100g
SAVE $1.20
Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL
MATCHED
Palmolive Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties
ea
89¢ per 100 units
ea
5
$
20
Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack
190
$
ea
$
My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties
78¢ per 100g
450
$
71¢ per 100mL
2
$
ea
SAVE 50¢
3
$
ea
SAVE $1
Colgate Toothpaste 110‑120g, Max White Toothbrush 1 Pack or Total Dental Floss 25m Selected Varieties
Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.17 per 100g
ea
SAVE $2
250
$
ea
SAVE $1
325
$
ea
SAVE $3.05 V3
11
257
$
Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties
Lean Cuisine Steam Meals 370‑390g Selected Varieties
$3.43 per Litre
ea
SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS
ea
SAVE $3.35
SAVE $2.58
825
$
335
$
ea
322
$
SAVE $8.25 Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack
Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties
22¢ per 100 sheets
ea
SAVE $3.23
36¢
Per Bottle
164
$ Dolmio Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties
860
$
ea
SAVE $1.65
Frantelle Spring Water 24x600mL 60¢ per Litre
ea
SAVE $6.40
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
12
IGA_V3_IGACQ620_150120
ON SALE 15TH JANUARY 2020
On Sale Wed 15th January to Tue 21st January 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.