Skip to main content

Lands GHouse IGA -14-08-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IG A.COM.AU

OMO Laundry Liquid 2 Litre, Powder 2kg or Capsules 30 Pack Selected Varieties

999

$

ea

SALE

SAVE $10

182

$

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.93 per kg

SAVE $1.83

397

$

ea

Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

1775

$

ea

SAVE $13.25 Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties

SAVE $3.98

$1.97 per Litre

MULTI-BUY

25 $

for

12

$

kg

Strawberries 250g $10 per kg

Australian Economy Beef Porterhouse Steak On Sale Wed 14th August to Tue 20th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ555_140819_P1


SALE

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

1

$

ea

SAVE $1

Cadbury Fingers or Freddo Chocolate Biscuits 114-167g Selected Varieties

150

$

Majans Bhuja Mix 140‑200g Selected Varieties

SAVE $1.50

3

$ Cadbury Sharepacks 168‑180g Selected Varieties

SAVE $1.60

3

$1.88 per 100g

2

V3

ea

SAVE $1.93

182

$

ea

Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties

$ Cadbury Bubbly Dairy Milk or Mint Chocolate Block 160g

192

$

ea

SAVE 68¢

560

$ ea

SAVE $1.15

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre

ea

ea

SAVE $4.85


SALE

Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties $5.88 per kg

2

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 19¢ per 100g

$

95

¢

ea

SAVE $2

ea

SAVE 95¢

3

$ One Night In Mexico Taco Kit 430‑520g Selected Varieties

Ocean Spray Cranberry or Grapefruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

50 ea

SAVE $3.50

1

$ San Remo La Pasta 120g Selected Varieties 87¢ per 100g

3

05 ea

SAVE $1.05

$8 per 100g

57¢ per 100g

SAVE $1.90

8

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g 45¢ per 100g

SAVE $2.85

3

ea

SAVE $1

7

$

ea

SAVE $3

ea

$

ea

$ Nescafé Gold Coffee 100g Selected Varieties

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g

90

$

285

$

Nestlé Milo 750g 93¢ per 100g

ea

SAVE $3.50 3


1

SALE

50

$

ea

225

$

ea

SAVE $2.25

SAVE $1.50

Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties $5.77 per Litre

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties $1.07 per 100g

5

280

$

$ ea

SAVE $5

Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Don Footy Franks, Cocktail or Frankfurts 375-500g Selected Varieties

50¢ per 100mL

10

4

ea

SAVE $3.50

$ McCain Redbox Frozen Meals 375‑400g Selected Varieties

4

V3

Mainland On the Go Cheese & Crackers 50‑55g Selected Varieties

5

$ ea

SAVE 50¢

Nestlé Kit Kat Ice Cream 4 Pack $1.10 per 100mL

SAVE $2.80

2

$

$ Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

ea

ea

SAVE $1

5

$ ea

SAVE $3.50

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g

ea

SAVE $1.85


SALE

Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

5

50

$

Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

ea

SAVE $5.50

Palmolive Foaming Hand Wash 400mL Selected Varieties 88¢ per 100mL

250

$

350

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $3.50

250

$ Impulse Body Spray 50‑57g Selected Varieties

5

ea

SAVE $2.50

$

ea

SAVE $5

Pine O Cleen Wipes 120 Pack Selected Varieties $4.17 per 100 units

Energizer Max Batteries AA 16 Pack or AAA 14 Pack

9

$

75 ea

SAVE $9.75

180

$

ea

SAVE $1.80 Mirabella Halogen GLS 28‑72W Globes 1 Pack Selected Varieties

210

$

ea

SAVE $2.10 Libra Pads Extra 10‑18 Pack Selected Varieties

Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties

265

$

ea

SAVE $2.70

V3

5


WHAT’S FOR Dinner?

MULTI-BUY

5

24

$

$

for

Truss Tomatoes

Australian Hass Avocados

4

5

$ Washed Potatoes 2kg $2 per kg

7

Community Co Crunchy Kit 400g

Australian Beef Rump Steak

$ Australian Chicken Thigh Fillets

6

17

$

kg

11

kg

ea

$12.50 per kg

50

$ Australian Boned & Rolled Pork Shoulder

$

ea

2kg bag

kg

450

$ Smoked Bacon Bones 500g $9 per kg

kg

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

12

18

$ Short Cut Bacon

$ kg

SAVE $5

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

23

Salami or Pepperoni Sliced or Shaved

2

ea

$1.25 per 100g

340

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

17

Abbott's Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.28 per kg

250 ea

SAVE $1.70

380

$

ea

kg

SAVE $2

5

$ kg

SAVE $7

$ Luscious Lamingtons Jam, Caramel or Créme Filled 6 Pack

Silverside Sliced or Shaved

SAVE $6

Mediterranean Olive Mix

50

$ Your Bakery Croissants 3-4 Pack

kg

SAVE $4

kg

$

$

20

$

ea

SAVE $2.45

230

$ Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g

ea

ea

SAVE 35¢

3

$ Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

ea

7


3 day sale FRI 16TH AUG — SUN 18TH AUG WHILE STOCKS LAST

11

$

kg

Australian Whole Economy Rib Fillet

250

$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g $1.25 per 100g

450

$

ea

SAVE $1.50

kg

SAVE $1.50

Cocktail or Slim Frankfurts

10

$

kg

SAVE $8

Deli Leg Ham

SLICED OR SHAVED 8


3 day sale FRI 16TH AUG — SUN 18TH AUG WHILE STOCKS LAST

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $5.32 per Litre

532

$

ea

SAVE $5.33

15

$

ea

SAVE $15 Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 53¢ per 100mL

Sprite, Fanta or Lift 24x375mL $1.44 per Litre

335

Better trhicaen half p

13

$

$

ea

SAVE $3.35

ea

Herbert Adams Pies 400-420g Selected Varieties

Save $18.30

6

$ Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

4

$ ea

SAVE $4

Reflex Copy Paper 80gsm 500 Sheets Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

9


FILL UP THE Pantry

3

265

$

SAVE $1.50

Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

2

50

$ The Natural Confectionery Co. Bags 200-260g Selected Varieties

350

$1.43 per 100g

10

V3

ea

SAVE 99¢

2

$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

$ Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

$ ea

50 ea

SAVE 80¢

Coca-Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

2

50

$ Pascall or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata Crisp 75g or Sunbites 90g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAVE 79¢

1

80¢ per 100g

SAVE 20¢

4

$ Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.25 per Litre

$ Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties

ea

650

$

SAVE 80¢

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre

ea

SAVE $5.85

220

$ ea

ea

SAVE $1.70

ea

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

MAKES IT BETTER

BITES & LIqUORICE

3

$ Darrell Lea Chocolate Balls, Liquorice or Allsorts 160-280g Selected Varieties

SAVE $1

Atkins Endulge Chocolate Break 64.5g $7.50 per 100g

ea

4

100% TASTE*

80

$

90% LESS SUGAR

*vs a Standard Peanut Caramel Chocolate Bar (per 100g)

ea

Aussie Bodies Protein FX Lo Carb Choc-Coated Protein Bar 40g Selected Varieties

SAVE $2.20

$3.50 per 100g

Atkins Advantage Protein Bars 60g Selected Varieties $5 per 100g

3

ea

SAVE $1.40

$

ea

SAVE $1.50

2

$

50 ea

SAVE $1.15

9

$ Atkins Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties

140

$

ea

SAVE $4.50

Atkins Low Carb Shake 330mL Selected Varieties $7.85 per Litre

125

$

ea

SAVE $1.25 Aussie Bodies Lo Carb Whip’d or Mini Protein Bars 30g Selected Varieties $4.17 per 100g

Aussie Bodies Lo Carb Whip’d Protein Bar 60g Selected Varieties $3.33 per 100g

2

$

ea

SAVE $2 11


FILL UP THE Pantry

135

$

SAVE $1.35

Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

4

50

$ Nescafé Coffee Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

4

Azalea Grapeseed Oil 1 Litre or Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties

Sanitarium So Good Long Life Almond or Almond Coconut Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

$ Sanitarium Weet‑Bix Blends or Organic Cereal 450‑750g Selected Varieties

90¢ per 100g

12

V3

2

$6.27 per 100g

ea

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

SAVE 60¢

Kellogg's Cereal 285‑460g Selected Varieties

4

40¢ per 100g

SAVE $1.85

Maggi 2 Minute Noodles 12 Pack Selected Varieties

ea

40¢ per 100g

650

$

ea

Campbell's Chunky or Country Ladle Canned Soup 495‑505g Selected Varieties

SAVE $1

ea

SAVE $2.50

ea

MATCHED

2

$

50

ea

SAVE $1.30

9

Nescafe Blend 43 Mild Roast Espresso 150g

SAVE $6.50

$

940

$

ea

$

$ Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg

650

$

ea

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce 165g Selected Varieties $1.06 per 100g

ea

SAVE $1.50

2

$

ea

SAVE $1.50

175

$

ea

SAVE 80¢


FILL UP THE Pantry

QUICK DINNER

SOLUTION

Mission Pizza Bases Plain or Garlic 200g

320

$

$1.60 per 100g

Mission Pizza Crust 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

53¢ per 100g

Chicken and Apple Slaw with Creamy Coleslaw Dressing

420

$

ea

SAVE 80¢

Quick, Easy & Delicious

Australia’s Number Yum*

250

$

ea

SAVE 50¢

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 76¢ per 100mL

For recipes & more visit praise.com.au

/praiseau

*Australia’s best selling range of dressings and mayo (IRI Grocery Scan MAT 13.01.19)

1

$ Real Corn Thins 150g Selected Varieties 67¢ per 100g

ea

SAVE $1 For more great recipes to enjoy with the yummy POPCORN taste of CORN THINS® head to www.cornthins.com

13


FRIDGE & FREEZER Faves

1

$

Birds Eye Field Fresh Peas or Beans 500g Selected Varieties

$1.56 per 100g

Streets Golden Gaytime Ice Cream 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.18

$2.34 per kg

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties

17

5

$

ea

SAV E $1.50

6

$

ea

SAV E $2.50

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

CommunityCo.com.au

$3.50 per kg

Sara Lee Cheesecake, Bavarian or Cake 350-420g Selected Varieties

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1.25

6

$

ea

SAV E $2.40

420

$ Community Co Free Range X‑Large Aussie Eggs 12 Pack 60¢ per 100g

14

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties

ea

350

$

Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties

SAVE 80¢

Mainland Pure Butter 250g Selected Varieties $1.60 per 100g

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

$1.14 per 100g

4

$

$16.80 per kg

ea

SAV E 50¢

250

$

ea

SAV E 70¢

420

$ Community Co Sliced Cheese 250g Selected Varieties

45 $

ea

ea

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

Primo Rindless Short Cut Bacon Twin Pack 500g $16 per kg

for

SAVE $2.20

4

$

8

$

68¢ per 100g

ea

SAV E $3

340

$ Community Co Greek Style Yoghurt 500g

ea

SAV E $1.80

ea


HOME, BEAUTY & Pet

3

15

$

ea

SAVE $3.15

Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

5

$ Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets

ea

SAVE $4.40

30 % OFF

Ansell Reusable gloves

269

$

Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties

SAVE $2.70

54¢ per 100mL

Vaseline Body Lotion 225mL Selected Varieties $1.78 per 100mL

Strepsils Plus or Extra Anaesthetic Throat Lozenges 16 Pack* Selected Varieties 41¢ each

ea

4

ea

SAV E $1

6

$

Ansell Silverlined Gloves Small, Medium, Large or X‑Large 1 Pair

Colgate 360° Toothbrush 2 Pack or Total Mint Waxed Dental Floss 100m

$

50 ea

SAV E $1.50

210

$

Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

5

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

$2.08 per 100 sheets

350

$ ea

Finish Rinse Aid 250mL

SAV E $3

10

$

SAV E $2

$1.40 per 100mL

ea

Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg 75¢ per 100g

ea

SAV E $1.75

7

$

50

ea

SAV E $3

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

Nature’s Gift Dog Deli Roll 1.4kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 29¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAV E 80¢

4

$

ea

SAV E $1

V3

15


Proeunddelnyt

Indep IG A.COM.AU Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 6th February 2019

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties

2

$

SALE

90 ea

SAVE $2.90

26¢ per 100g

110

$

ea

SAVE $1.10

TRESemmé Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

Finish All in 1 Max, Quantum Ultimate or 0% Tablets 36-53 Pack Selected Varieties

16

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties

58¢ per 100mL

525

$

$

ea

ea

SAVE $5.25

SAVE $16

38¢

Per roll

23

17

$ Huggies Ultra Dry or Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties

SAVE $7

$ ea Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 45 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $7.50

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

16

On Sale Wed 14th August to Tue 20th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -14-08-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu