160
$
ea
SAVE $1.60
ON SALE 12TH FEBRUARY 2020
Arnott’s Shapes 160‑190g Selected Varieties
ea
SAVE $2.30 Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
SHOP SCRATCH
Win
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -
Hot !
Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties
PRICE
Australian BONE IN PORK LEG
7
$
Serving suggestion
95 kg
420
$
Bushfire Appeal PURCHASE A $2 GIFT TOKEN IN STORE
230
$
ea
SAVE $4.20 Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre
7
$
ea
SAVE $5.20 On sale Wed 12th February to Tue 18th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. +See page 2 for T&C’s IGA_V3_IGACQ633_120220_P1
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE
250
$
ea
95
¢
SAVE $2.50 Pringles Chips 53g Selected Varieties
Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties
$1.79 per 100g
$1.47 per 100g
3
ea
SAVE 95¢
+
225
$ BelVita Breakfast Soft Bakes, Yoghurt or Duo Crunch 200‑253g Selected Varieties
ea
SAVE $2.25
4
$
SAVE $1.80
Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties
Fisherman's Friend Lozenges 25g Selected Varieties $7.20 per 100g
$ ea
180
$
ea
SAVE 50¢
Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre
215
$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre
ea
SAVE $1.40
SAVE $1.80
860
$ Frantelle Spring Water 24x600mL 60¢ per Litre
ea
ea
SAVE $6.40
Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722
2
+
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE
1
$
112
$ ea
SAVE $1
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties
$10.53 per kg
$1.12 per Litre
550
$ Kellogg's Cereal 500‑730g Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
3
IXL Reduced Sugar Jam 240g Selected Varieties 83¢ per 100g
SAVE $2
Praise Dressing 330mL Selected Varieties 76¢ per 100mL
240
$ ea
SAVE 70¢
250
$ ea
SAVE $1.13
$
$ White Wings Cake in a Cup or Bliss Balls 220‑250g Selected Varieties
2
ea
ea
SAVE 50¢
Old El Paso Flour or Wholegrain Tortillas 6 Pack $1 per 100g
ea
SAVE 60¢
320
$ Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties $1.14 per 100g
ea
SAVE 80¢
MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ V3
3
+
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE
450
$ Birds Eye SteamFresh Fish 380g Selected Varieties $11.84 per kg
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg
SAVE $4.50
250
$
Peters Original 2 Litre Selected Varieties 23¢ per 100mL
Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
2
450 ea
SAVE 25¢
Mainland On the Go 38‑55g Selected Varieties
Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g 39¢ per 100g
75¢ per 100mL
ea
SAVE $1.65
650
$ ea
SAVE $1
750
$
350
$
$
ea
SAVE $1.30
$
750
$
ea
ea
SAVE $3.50
Devondale Salted or Unsalted Butter 500g $1.30 per 100g
ea
SAVE $1.20
5
$ Streets Magnum Dairy Free Almond or Classic 3 Pack Selected Varieties $1.85 per 100mL
ea
SAVE $2
Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722
4
V3
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE
975
$
+
Energizer Max AA 16 Pack or AAA 14 Pack Batteries
ea
SAVE $9.75
5 0 % O ff r B ef Range
250
5 0 % O ff
$
ROSAFE DÉCOR MIC
2
$ Décor Microsafe Round Container 800mL
40
ORAL-B TOTOHTPHABSRTUES*HES & TOO
Oral‑B 3D White Enamel or Sensitivity Care Whitening Therapy Toothpaste 95g $8.84 per 100g
80¢ per 100mL
Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties
SAVE $2.50
%
OFF
Olay
840
$
2
SAVE $2.50
ea
30
%
OFF
Dettol Liquid Handwash 250mL Selected Varieties
50
ea
$
ea
SAVE $1
SAVE $3.60
U By Kotex Sport Pads 10‑12 Pack, Tampons 16 Pack Selected Varieties
1070
$
ea
350
$
ea
SAVE 75¢
SAVE $4.60
Olay Complete UV Protection Moisture Lotion 75‑150mL^Selected Varieties
Softly Liquid Wool Wash 1.25 Litre Selected Varieties $4.40 per Litre
550
$
ea
SAVE $1.20
ea
Viva Towel Double Length 4 Pack $1.56 per 100 sheets
750
$
ea
Hot buy
MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ *Excludes Low Prices Every Day. ^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
5
WHAT’S FOR Dinner?
590
$
350
$
kg
Australian White Seedless Grapes
Australian White or Yellow Peaches
4
$ Australian White Washed Potatoes 2kg
14
Community Co Salad Bowls Thai 200g, Garden 200g or Asian 250g
22
$ kg Australian Pork Loin Chops
14
$
$
6
ea
15
$ Australian Beef Topside Roast
580
$
ea
2kg bag
$12 per kg
Australian Beef T‑Bone Steak
kg
kg
Australian Lamb Loin Chops
kg
10
$ kg
Global Hoki Fillets 600g $16.66 per kg
ea
DELICIOUS DELI & Bakery
16
$ Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
SAVE $6
14
$ Streaky Bacon
Luscious Jam Filled Lamingtons 4 Pack
BBQ Chicken
2
50
$
ea
$1.04 per 100g
Ausfresh Olives Selected Varieties
Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties
$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties
19
kg
SAVE $2
450
$ 75¢ per 100g
6
ea
$
kg
SAVE $1
10
Chilli or Danish Salami Sliced or Shaved
South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $28 per kg
SAVE 40¢
3
Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.75 per 100g
SAVE $1.10
Golden Crumpet Breaks 6 Pack 71¢ per 100g
350
$
ea
SAVE $1.80
350 ea
SAVE 50¢
390
$ ea
SAVE $1.20
Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties
kg
SAVE $6
$
ea
$ ea
24
$
$
kg
ea
7
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 14
3
$
$
kg
Australian Whole Economy Beef Rib Fillet
9
$ Deli Leg Ham Sliced or Shaved
ea
$6 per kg
7
495
$
95 kg
SAVE $8.05
Market Hall BBQ Sausages 500g
Royal Harvest Bacon 1kg $7 per kg
$ ea
SAVE $2.95
kg
SAVE $2.55
Cocktail or Slim Frankfurts
375
$
ea
SAVE $3.75 54¢ per 100g
Papa Joe’s BANANA BREAD 700G SELECTED VARIETIES THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 14TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 16TH FEBRUARY 2020 8
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 375
$
ea
SAVE $3.75
Kellogg’s Coco Pops 650g 58¢ per 100g
19
$
95 ea
Better trhicaen half p
160
$
SAVE $10.05
5
$
ea
SAVE $1.60
Huggies Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties
SAVE $5.95
Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties
Crystal Pool Salt 20kg
$1.60 per Litre
3
$ Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack
ea
3
$ ea
SAVE $1.60
Obela Hommus Garnished Dips 220g Selected Varieties $1.36 per 100g
450
$ ea
SAVE 75¢
Mortein Fast Knockdown 300‑350g Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 14TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 16TH FEBRUARY 2020 9
FILL UP THE Pantry
Cadbury Favourites 570g Selected Varieties $1.75 per 100g
7
10
$
$ ea
SAVE $7
SAVE $10
Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147‑150g Selected Varieties
1
1
$
SAVE $1
Nestlé Medium Bars 35‑55g Selected Varieties
250
$ Arnott's Tim Tam Biscuits 160‑200g Selected Varieties
Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 80¢ per 100g
10
V3
ea
SAVE $1.15
4
$
ea
MATCHED
24
$ ea
Maltesers MaltEaster Bunny 29g*
$1.43 per 100g
$1 per 100g
4
SAVE $1.55
$10 per 100g
Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties
265
$ $1.33 per Litre
350
$
SAVE 80¢
Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties
HOT BUY
Kinder Joy Chocolate 20g*
ea
$
ea
for
ea
250
$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties
$
HOT BUY
$3.45 per 100g
Poppin Triple Butter or Butter Microwave Popcorn 4x100g
ea
ea
SAVE 20¢
ea
SAVE $1.15
Coca‑Cola, Fanta or Sprite 8x200mL Selected Varieties $4 per Litre
640
$
ea
SAVE $2.60
* Selected Stores, While Stocks Last
PANTRY & FRIDGE Faves
R VOU A L F BIG TS &
5
LE BUL KS!
C BLO
$
3
ea
$
SAVE $1 Whittakers Chocolate Blocks 250g Selected Varieties
ea
SAVE $1 Darrell Lea Chocolate Blocks, Bullets, Liquorice or Balls 160‑280g Selected Varieties
$2 per 100g
Check out what’s NEW this summer! 830
$
ea
SAVE $5.50
Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.50 per Litre
Mount Franklin Lightly Sparkling 10x375mL Selected Varieties $2.21 per Litre
7
Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties
$
$9.09 per Litre
ea
SAVE $5.35
3
$
10 ea
Mojo Kombucha 1 Litre Selected Varieties $6.10 per Litre
610
$
ea
SAVE $1.90
SAVE $1.05
‘Mount Franklin’ is a registered trade mark of Coca-Cola Amatil. © 2020 Monster Energy Company. ‘Monster Energy’ is a registered trade mark of Monster Energy Company.
11
FILL UP THE Pantry
Uncle Tobys Plus Cereal 690‑820g Selected Varieties
Starbucks by Nespresso Capsules 10 Pack Selected Varieties
Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.75 per Litre
5
$
ea
SAVE $2.50
5
Sanitarium Weet‑Bix Blends 450‑750g Selected Varieties
$
3
75
ea
SAVE 45¢
We give back to local communities
Twinings Tea Bags 40‑50 Pack Selected Varieties
Heinz Seriously Good Mayonnaise, Aioli 295mL, Ketchup or Sauce 500mL Selected Varieties
V3
SAVE $1
5
SAVE $2
270
$
ea
SAVE 50¢
4
275
$
ea
SAVE $2.75
2
$
John West Oysters, Sardines, Mackerel or Anchovies 45‑125g Selected Varieties
ea
KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties
$ Community Co Extra Virgin Olive Oil Spray 225g $1.78 per 100g
12
Lotus Biscoff Spread Crunchy 380g or Smooth 400g
ea
$ ea
SAVE $1.90
$
430
$
SAVE 65¢
250
$
Community Co Vinegar Balsamic 500mL 70¢ per 100mL
ea
SAVE 80¢
350
$ ea
ea
ea
Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties
150
$
Golden Circle Sliced Beetroot 450g $2.22 per kg
Leggo's Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390‑400g Selected Varieties
ea
SAVE $1
1
$
SAVE 80¢
3
$
30¢ per 100mL
ea
SAVE 60¢
150
$ Community Co Squeezy BBQ or Tomato Sauce 500mL
ea
ea
FRIDGE & BREKKIE Faves
FEELING A LITTLE FLAT? DARE SPARKLING
3
$
Dairy Farmers Classic Chocolate Milk, Dare or Farmers Union Iced Coffee 2 Litres $2.25 per Litre
450
$
ea
SAVE $2.20
ea
SAVE $1 Dare Sparkling Cold Brew 330mL Selected Varieties $9.09 per Litre
175
$
ea
SAVE $1.30 Nexba Sparkling Infusion 1 Litre Selected Varieties $1.75 per Litre
250
$ Bounce Brekkie Bars or Balls 40‑50g Selected Varieties
ea
SAVE 45¢
13
FRIDGE & FREEZER Faves
2
$
$
ea
SAVE $2.85
Lean Cuisine Balanced Serve Meals 280‑300g Selected Varieties
2
$ Birds Eye Frozen Vegetables 500g Selected Varieties
SAVE 35¢
$4 per kg
6
Peters Frosty Fruits or Life Savers 8 Pack Selected Varieties
$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties
4
$ Primo Bacon 200g Selected Varieties $22.50 per kg
14
50 ea
SAVE $1
Bulla Creamy Classics Vanilla Ice Cream 2 Litre or Ice Cream Sticks 6‑8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
4
$ ea
SAVE $1.65
$13.33 per kg
5
Mainland Sliced Cheese 180‑210g Selected Varieties
Pauls Milky Max Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.43 per 100g
1
$
ea
SAVE 50¢
Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg or Lemon Meringue Pie 400‑500g Selected Varieties
ea
SAVE $1
Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500‑600mL Selected Varieties
270
$
ea
SAVE 50¢
ea
SAVE $1.50
McCain Rustica Sourdough Spinach & Mozzarella or Margarita Pizza 350‑365g
$ ea
6
85
6
$
450
$
Danone Activia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties 60¢ per 100g
ea
SAVE $2.50
ea
SAVE $1
3
$
ea
SAVE $1.50
HOME, BEAUTY & Pet
4
$ Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties 80¢ per 100mL
ea
SAVE $4
Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets
280
$
Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
ea
SAVE 70¢
70¢ per 100mL
5
$
ea
SAVE $4.40
350
$
Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
30 % OFF Pears
420
$
Pears Pure & Gentle With Natural Oils Transparent Soap 3 Pack
SAVE $1.80
$1.12 per 100g
Nurofen Quickzorb Caplets 24 Pack** 29¢ each
ea
7
$
ea
SAVE $1
5
$ Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200‑250mL or 250g Selected Varieties
Sorbent Facial Tissues 70‑224 Pack Selected Varieties
180
$
ea
SAVE 70¢
Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties
ea
SAVE $2
Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties 23¢ per 100g
78¢ per 100g
160
$
ea
SAVE 40¢
V.I.P Chicken or Lamb Chunkers 1kg (Refrigerated Pet Food) 40¢ per 100g
8
$
ea
SAVE $2.50
4
$
ea
SAVE $1
**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.
15
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -
1
$
OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties
Smith's Chips 150‑170g Selected Varieties
75 ea
SAVE $1.75
11
$
ea
SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS
SAVE $11
Kleenex Double Length Toilet Tissue 4 Pack 24¢ per 100 sheets
350
$
ea
SAVE $3.50
9
$ Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties
10
Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg
SAVE $4
$10 per kg
20
$
$
ea
ea
SAVE 85¢
Supercoat Dry Dog Food 7.5kg Selected Varieties 27¢ per 100g
ea
SAVE $9
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
+See page 2 for T&C’s. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
16
IGA_V3_IGACQ633_120220
ON SALE 12TH FEBRUARY 2020
On Sale Wed 12th February to Tue 18th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.