Skip to main content

Lands GHouse IGA -11-09-2019

Page 1

375

$ ON SALE 11TH SEPTEMBER 2019

ea

SAVE $3.75 Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties

240

$

ea

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

HotE!

224

$

PRIC

SAVE $2.25

Australian

IGA CORNED SILVERSIDE

8

$

Serving Suggestion

ea

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

315

$

ea

SAVE $3.15 Nescafé Gold or Menu Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties

kg

On Sale Wed 11th September to Tue 17th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ567_110919_P1

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

SAVE $2.40


We’ve got

Low Prices 6

$

ea

IGA 4 Star Beef Mince 500g $12 per kg

650

$ Global Salmon Fillets Skin On 200g Thawed

13

$

2

kg

Streaky Bacon

$32.50 per kg

Kabana or Cheese Kabana

12

$

ea

320

$

kg

Granny’s Muffins 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100g

440

$

ea

Tip Top Café Bread 500-650g Selected Varieties

ea


every day right across the store!

Arnott's Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties

5

$

5

2

$ M&M's, Pods or Maltesers Share Pack 250‑345g Selected Varieties

ea

$ ea

ea

Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

2

6

$

$ ea

5

$

30 ea

Cottee's Jam or Marmalade 250g Selected Varieties

Kraft Cream Cheese Spread 500g Selected Varieties

Bertolli Olive Oil 370mL Selected Varieties

80¢ per 100g

$12.60 per kg

$1.35 per 100mL

ea

3


We’ve got

Low Prices 4

$

ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

5

250

$

$ ea

Yoplait Yoghurt 2 Pack Selected Varieties

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

McCain Peas & Super Juicy Corn or Mixed Vegetables 500g $5.20 per kg

4

71¢ per 100g

260

$

ea

450

$

ea

McCain Redbox Frozen Meals 375‑400g Selected Varieties

490

$

ea

Streets Blue Ribbon Golden Gaytime Tub 1.25 Litre 39¢ per 100mL

ea


every day right across the store!

Quilton Toilet Roll 3 Ply 9 Pack 31¢ per 100 sheets

5

$

4

ea

3

$

$ ea

Rexona Antiperspirant 150mL Selected Varieties

Ajax Spray N' Wipe Trigger 475‑500mL Selected Varieties

14

4

150

$

$ Huggies Essentials Nappies 40‑54 Pack Selected Varieties

ea

ea

$ ea

BabyLove Ultra Soft Wipes 80 Pack

Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

$5 per 100 units

$1.25 per 100g

ea

5


WHAT’S FOR Dinner?

2

$ Australian Strawberries 250g $8 per kg

250G Punnet

5

290

$

ea Packham Pears

$

Community Co Ranch, Thai or Garden Bowl 200g

16

14

$ kg

kg

Australian Lamb Shanks

9

5

$

$ 6

ea

$29 per kg

$

Australian Chicken Breast Fillets

580

$ kg

Truss Tomatoes

Australian Beef Rump Steak

kg

kg

Community Co Flavoured Sausages 500g Selected Varieties $10 per kg

ea

500g pack


DELICIOUS DELI & Bakery

18

21

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

kg

SAVE $6

Roast Pork or Beef Sliced or Shaved

18

Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack

kg

SAVE $12

2

50

$

ea

Country Delight Snowballs 8 Pack

4

Chilli or Danish Salami

ea

SAVE $2.20

230

SAVE 35¢

Wonder White Bread 700g Selected Varieties

9

$ King Island Cheese 200g Selected Varieties

ea

SAVE $3

$45 per kg

7

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack $1.03 per 100g

340

ea

kg

SAVE $7

ea

$

40

SAVE 50¢

kg

450

$ $1.15 per 100g

$ 73¢ per 100g

$22.50 per kg

ea

$1.25 per 100g

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties

South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties

$

SAVE $1

$

$ Twiggy Sticks Hot or Mild

23

$

$

ea

SAVE $1.50

380

$

ea

ea

Abbott's Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties

7


3 day sale FRI 13TH SEPT — SUN 15TH SEPT WHILE STOCKS LAST

7

50

$ Australian Boned & Rolled Pork Leg Roast

Thick or Thin Sausages (Available in the Deli)

Black Board Lamingtons 6 Pack Selected Varieties 74¢ per 100g

8

Australian Whole Economy Beef Rump

395

$

kg

9

$

kg

690

$ Global Basa Fillets 1kg

kg

ea

$6.90 per kg

250

$

ea

SAVE $1.30

IGA Baker's Oven Garlic Bread Twin Pack 33¢ per 100g

150

$

ea

SAVE $1


3 day sale FRI 13TH SEPT — SUN 15TH SEPT WHILE STOCKS LAST

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

Better trhicaen half p

1

$1 per Litre

$

Bulla Choc Bars, Crunch, Frozen Yoghurt Sticks or Splits 8-14 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

Better trhicaen half p

3

$

ea

SAVE $3.80

10

$

Better trhicaen half p

25 $

Better trhicaen half p

2

for

$

SAVE $7

Brunnings Potting Mix or Pine Bark 25 Litres

7

$1.40 per 100g

ea

SAVE $4

Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 45¢ per 100mL

SAV E $10 Purina Lucky Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 13¢ per 100g

ea

SAV E $2.30

$ International Roast Instant Coffee 500g

ea

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350-400mL Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $4

9


FILL UP THE Pantry Cadbury Bubbly Dairy Milk or Mint Chocolate Block 160g

Mars Medium Bars or M&M's 35‑57g Selected Varieties

1

$1.29 per 100g

$

207

$

ea

SAVE $1

SAVE $2.08

10

$

BelVita Breakfast Soft Bakes, Yoghurt or Duo Crunch 200‑253g Selected Varieties

Cadbury Favourites 570g Selected Varieties $1.75 per 100g

250

$

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

$1.43 per 100g

10

225

$

ea

SAVE $10

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

250

$

ea

ea

SAV E 80¢

Coca‑Cola, Sprite or Fanta 8x200mL Selected Varieties $4.06 per Litre

2

$1.09 per 100g

650

SAVE $2.50

SAV E $1

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre

SAVE $1.75

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.25 per Litre

560

$ ea

ea

650

$

ea

$ Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties

SAVE $2.25

$

175

$

ea

ea

SAV E $4.85

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

SAVE $5.85

28 $

for

SAV E $3.40


FILL UP THE Pantry

350

$

ea

SAVE $1

190

$

BISCUITS

ea

Golden Circle Juice 1.5 Litres Selected Varieties $2.33 per Litre

Oreo Cookies with Cadbury Chocolate 204g Selected Varieties 93¢ per 100g

SAVE $1.90

baked with

Cadbury Goodness Better trhicaen half p

1

$ Cadbury Freddo Soft Cakes 180g $1.06 per 100g THE COLOUR PURPLE IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE

190

$

90 ea

SAVE $1.60

ea

SAVE $2.10 Cadbury Biscuit Bars 130g Selected Varieties $1.46 per 100g

11


FILL UP THE Pantry

KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

1

65

$

ea

SAVE $1.65

5

$ Twinings Tea Bags 40‑50 Pack Selected Varieties

SAV E $2

750

$ Nestlé Milo 750g $1 per 100g

ea

SAVE $3

Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au

12

V3

ea

150

$

Fountain Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties

SAVE 50¢

30¢ per 100mL

350

$

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340‑350g Selected Varieties

45¢ per 100g

225

$

ea

SAV E 70¢

$3.50 per Litre

Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties

ea

ea

4

$

ea

SAV E $1.30

Community Co Soy Milk 1 Litre $1.30 per Litre

4

$

Betty Crocker Baking Mixes 450‑540g Selected Varieties

SAVE $1.20

1

$ Suimin Cup Noodles 50-70g Selected Varieties

Kellogg's Nutri‑Grain 290g, Corn Flakes 725g or Crunchy Nut 380g

130

$

ea

350

Bega Peanut Butter 470‑500g Selected Varieties

SAV E $1

63¢ per 100g

3

$

ea

SAV E 95¢

5

$

ea

Community Co Light or Dark Fruit Cake 800g

ea

SAVE $1.50

Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 55¢

$

5

$ Old El Paso Kits 290‑520g Selected Varieties

ea

5

$

ea

Golden Circle Fruit Juice 2 Litres Selected Varieties $1.50 per Litre

ea

SAV E 70¢

3

$

ea

MATCHED


FRIDGE & FREEZER Faves

5

$ Steggles Garlic Chicken Kiev 400g

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

3

$

$

ea

SAVE $1.50

$13.75 per kg

50

4

$

ea

Lean Cuisine Steam Meals 350‑390g Selected Varieties

SAV E 80¢

5

50

SAVE $1.80

Weis Bars 4‑8 Pack Selected Varieties $1.79 per 100mL

50 ea

SAV E $2.20

Connoisseur Gourmet Ice Cream Tub 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

7

ea

5

$

$

ea

SAV E $3

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets

ea

SAV E $1.85

31¢ per 100g

Great Fridge FRENZY! 9

$ Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 1kg $9 per kg

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 58¢ per 100g

ea

SAVE $4

350

$

ea

SAVE $2.30

650

$ Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties $10.83 per kg

ea

SAVE $3.50

45

Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

$1.14 per 100g

for

SAVE $2.20

ea

SAVE 65¢

5

$

$

Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties

250

$

Don Bacon 200‑220g Selected Varieties

ea

SAVE $1

13


HOUSEHOLD Essentials

Warm up ! g n i r p S s i th Sara Lee Danish 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

2

5

$

ea

SAVE $1.25

$

ea

SAVE $2 Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

Rafferty’s Garden Kids Snack Bars 128g Selected Varieties $2.50 per 100g

14

350

$

ea

SAVE 50¢

Rafferty’s Garden Strawberry Yoghurt Buttons 28g or Banana Milk Teething Rusks 100g

320

$

ea

SAVE 80¢


HOME, BEAUTY & Pet

8

$ Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

7

75

$

ea

SAVE $8.75

ea

SAVE $6

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack 24¢ per 100 sheets

Fluffy Fabric Softener 900mL-1 Litre Selected Varieties

349

$

ea

SAVE $3.50

1

10

$ My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties

SAVE 40¢

$1.10 per 100g

50% Off

DÉcor Tellfresh

Décor Tellfresh Container 900mL or 1 Litre

2

SAVE $2.50

315

$ Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

ea

6

ea

SAVE $3.15

Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties

$3.75 per 100 sheets

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

4

$

ea

SAV E 90¢

ea

SAVE $1

6

$ ea

SAVE $1.50

$1.01 per 100g

6

$ Handee Ultra 6 Pack or Double Length Paper Towel 3 Pack

$

50

$

ea

Palmolive Foaming Hand Wash 250mL or Shower Gel 500mL Selected Varieties

Raw Pet Meats 1kg Selected Varieties 60¢ per 100g

3

$

ea

SAV E 50¢

Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

ea

SAVE $2

2

$

ea

SAV E 50¢

15


3

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

90

$

ea

420

$

ea

SAVE $4.20

SAVE $3.90

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

Patties Party Pies, Sausage Rolls, Pasties or Quiches 12 Pack Selected Varieties

1

Better than half price

460

$

$

ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g or Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $3.07 per Litre

2

$ Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

SAVE $5.10

12

25

$

ea

SAVE 60¢

$1.13 per Litre

ea

Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

ea

SAVE $7

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

16

ON SALE 11TH SEPTEMBER 2019

On Sale Wed 11th September to Tue 17th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -11-09-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu