Skip to main content

Lands GHouse IGA -11-03-2020

Page 1

1

$

ea

SAVE $1 Continental Cup a Soup 2 Serve, Rice or Pasta & Sauce 85‑120g Selected Varieties

ON SALE 11TH MARCH 2020

Darrell Lea Chocolate Blocks 180g Selected Varieties $1.39 per 100g

250

$

ea

SAVE $2.50

BIG DEAL SALE ON NOW!

SALE

HotE!

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

PRIC

Australian WHOLE LAMB RACKS

28

$

Serving suggestion

115

$

kg

ea

SAVE $1.15 Coca‑Cola, Sprite or Fanta 24x375mL Selected Varieties $2.01 per Litre

1810

$

ea

SAVE $13.40 On Sale Wed 11th March to Tue 17th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ645_110320_P1


1

$

ea

SALE

Nestlé Medium Bars 35‑55g or Violet Crumble 50g Selected Varieties

Better trhicaen half p

285

SAVE $1

$

ea

SAVE $2.95 Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $2.37 per Litre

3

3

$ Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

SAVE $2

1

$

ea

Starburst or Skittles 180‑235g Selected Varieties

SAVE $1.30

5

$ Arnott's Water Crackers 125g Selected Varieties 80¢ per 100g

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.18 per Litre

2

V3

6

$

$ ea

SAVE 80¢

SAVE $6

Nestlé Milo Bars or Uncle Tobys Le Snak 10‑12 Pack Selected Varieties

8

$

35 ea

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $8 per Litre

ea

ea

SAVE $2.65

SAVE $2.60

875

$ Coca‑Cola Classic or No Sugar 12x300mL $2.43 per Litre

ea

ea

SAVE $6.95


4

$

82 ea

SALE

Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties

Moccona Barista Reserve Coffee 175g Selected Varieties

$3.01 per 100g

$5.14 per 100g

SAVE $4.83

1

$

35 ea

9

$

ea

SAVE $9

Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

SAVE $1.35

150

$ Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105‑110g Selected Varieties

SAVE 50¢

270

$ Sunrice White or Brown Medium Grain Rice 1kg 27¢ per 100g

ea

ea

hot buy

3

$ SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

ea

SAVE $1.20

175

$

ea

SAVE $1.25 V3

3


SALE Patties Quiches 12 Pack Selected Varieties

Ho Mai Entertainer Pack 1kg

95¢ per 100g

70¢ per 100g

7

4

$

$ ea

SAVE $7

SAVE $4

6

$

3

$ La Famiglia Traditional Garlic Bread 400g

58¢ per 100g

4

350

$

ea

SAVE $2.20

ea

Cracker Barrel Extra Sharp Cheddar Block Cheese 500g $17 per kg

Streets Calippo Minis, Cyclone Paddle Pop or Splice 8‑10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

4

$

70

SAVE 30¢

93¢ per 100g

5

$ ea

SAVE $2

Connoisseur or Proud & Punch Multipack 4‑6 Pack Selected Varieties

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

ea

Logicol Classic or Health+ Spread 500g 80¢ per 100g

850

$

220

$

ea

SAVE $1.80

ea

SAVE $2

Don Shaved Meat 85‑100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80


SALE

2

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 56¢ per 100mL

$ Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

2

SAVE $2

ea

SAVE $1.40

Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

75

$

140

$

ea

$4 per 100mL

ea

SAVE $2.75

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

8

$

Better trhicaen half p

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

675

$

$1.33 per 100g

4

$

75 ea

Eveready Super Heavy Duty AA or AAA Batteries 24 Pack 28¢ each

180

$ Kleenex Wellbeing Facial Tissues 85‑95 Pack Selected Varieties

SAVE $8.25

ea

SAVE $4

SAVE $8.75

ea

ea

SAVE 80¢

Multix Colour Scents Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties 8¢ each

250

$

ea

SAVE $1.50

White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $2 per Litre

250

$

ea

SAVE 65¢

5


WHAT’S FOR Dinner?

450

$ Australian Raspberries 125g $36 per kg

125G PACK

250

$ Cherry Tomatoes 250g $10 per kg

Australian Yellow or White Nectarines

250g pack

18

2

Australian Asparagus Bunch

18

580

$ Community Co Garden, Asian or Caesar Salad Bowl 200‑250g

ea

18

Australian Lamb Loin Chops Min. 1kg Buy

$

3

Australian Corn 500g

19

Australian Pork Belly Rashers

1995

$ kg

Australian Whole Angus Beef Porterhouse

ea

500g pack

$6 per kg

$ kg

ea

$

$ kg

Australian Beef Rump Steak

6

kg

$

ea

$

Australian Beef BBQ Round Steak

390

$

ea

kg

35

$ kg

kg

Australian Lamb Cutlets


DELICIOUS DELI & Bakery

6

$ Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

Whole BBQ Chicken

$30 per kg

18

$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

2

$1.15 per 100g

Yarrows Baked Fruit Hot Cross Buns 6 Pack Selected Varieties

Thick or Thin Sausages

6

$ kg

30 ea

SAVE 35¢

3

6

ea

South Cape Fetta 180‑200g Selected Varieties

$2.50 per 100g

Mighty Soft Bread 650‑700g Selected Varieties

kg

SAVE $3

450

$

kg

ea

SAVE $1

3

$

$ Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

290

$

$

7

ea

Devon Sliced

$ Country Delight Snowballs 8 Pack

10

$

$

ea

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

ea

SAVE $2

3

$

ea

Golden Crumpet Breaks 6 Pack 71¢ per 100g

ea

SAVE $1.20 7


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 9

Australian Lamb Leg Roast

1295

95

$

$

kg

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $13.05

995

$ Middle Bacon

1095

$

kg

SAVE $3.05

kg

SAVE $4.05

Kabana Selected Varieties

350

$

ea

SAVE $1.40 58¢ per 100g

Your Bakery MUD CAKE 600G SELECTED VARIETIES THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 13TH MARCH UNTIL SUNDAY 15TH MARCH 2020 8


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 15

Peters Classic Vanilla Drumstick or Variety 24 Pack 53¢ per 100mL

$

ea

SAVE $15

450

$

56

¢

ea

SAVE $4.50

Per can

Coca‑Cola, Fanta or Sprite 8x200mL Selected Varieties $2.81 per Litre

63¢

Per cone

Balducci Extra Virgin Olive Oil 4 Litre 50¢ per 100mL

20

Better trhicaen half p

$

470

$

ea

SAVE $24

ea

SAVE $5.30 Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 47¢ per 100mL

Cheezels Value Pack 190g or French Fries 175g Selected Varieties

Better trhicaen half p

Better trhicaen half p

1

$

60 ea

SAVE $1.80

Don Footy Franks Skinless 375g or Cocktail Franks or Frankfurts Skin‑On 500g

280

$

SAVE $3.40

375

$

ea

Herbert Adams Pies 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.75

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 13TH MARCH UNTIL SUNDAY 15TH MARCH 2020 9


FILL UP THE Pantry

250

$ Arnott’s Chocolate Tim Tam Biscuits 160‑200g Selected Varieties

SAVE $1.15

450

$

SAVE $1.50

Carman's Bars or Slices 4‑6 Pack Selected Varieties

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

Maltesers MaltEaster Bunny 29g* $3.45 per 100g

10

V3

250

$

ea

SAVE 95¢

1

ea

$

ea

SAVE 25¢

615

$

ea

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.64 per Litre

$3.47 per Litre

Red Rock Deli or Stacys Chips 150‑170g Selected Varieties

Maltesers MaltEaster Mini Bunnies, M&M’s Speckled Eggs or Hot Cross Bun 92‑175g*

350

$

ea

SAVE $1

3

$

50

ea

SAVE $1

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

SAVE $4.30

185

$

ea

Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $1.10

$1.48 per Litre

250

Smiths Crinkle Cut, Poppables or Sunbites Chips 90‑170g Selected Varieties

$

Lindt Easter Selection Hexagon Box Chocolate 250g*

$

$8 per 100g

ea

SAVE 10¢

$1.38 per Litre

520

$ Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

275

$

ea

ea

SAVE $1

20

SAVE $3

ea

ea

SAVE 75¢

2

$ Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

M&M's, Pods or Maltesers 120‑180g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1.25

*Selected Stores. While stocks last.


FRIDGE & PANTRY

Check out what’s NEW this summer!

780

$

ea

SAVE $6

Mount Franklin Lightly Sparkling 10x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

‘Mount Franklin’ is a registered trade mark of Coca-Cola Amatil. © 2020 Monster Energy Company. ‘Monster Energy’ is a registered trade mark of Monster Energy Company. ‘Mother’ is a registered trade mark of Energy Beverages LLC.

Mission Pizza Base Plain or Garlic 200g $1.60 per 100g

Faves

FLAVOURS

270

$

ea

SAVE 85¢

260

$

250

$

ea

SAVE 30¢

SAVE $1.65

Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties

Mother Engery Drinks 500mL Selected Varieties

$5.40 per Litre

$5.20 per Litre

320

$

ea

SAVE $1

ea

Mojo Kombucha 300‑330mL Selected Varieties

610

$

ea

SAVE $1.90 Mojo Kombucha 1 Litre Selected Varieties $6.10 per Litre

Mission Pizza Crust Plain or Wholemeal 2 Pack 53¢ per 100g

420

$

ea

SAVE 80¢

11


FILL UP THE Pantry

Kellogg's Nutri‑Grain 500g 67¢ per 100g

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

3

35

$

ea

SAVE $3.40

440

$

Nestlé Baking Chocolate 150‑290g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

We give back to local communities

Sunbeam Sultanas 1kg $6.50 per kg

12

V3

6

ea

50

Vittoria Espresso Beans or Ground Coffee 1kg

ea

2

Community Co Tortillas 8 Pack Selected Varieties

$2 per 100g

$

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

$9.41 per kg

280

$

1

Ferrero Nutella Hazelnut Spread 750g

ea

93¢ per 100g

20

$

Community Co Taco Seasoning 35g $3.57 per 100g

$1.14 per 100g

$

John West Smoked Oysters, Mackerel or Anchovies 45‑125g Selected Varieties

ea

SAVE $1

125

$

ea

Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $9

4

7

$

85

$

$1.85 per Litre

SAVE $1.90

MasterFoods Squeezy Sauce 250‑500mL Selected Varieties

77¢ per 100g

Sanitarium So Good Regular or Lite Soy Long Life Milk 1 Litre

SAVE 85¢

$

ea

SAVE 60¢

3

$

320

$

ea

SAVE 80¢

2

$

Community Co Jalapeños 500g 78¢ per 100g

ea

SAVE 90¢

390

$

ea

ea

SAVE $1.75

ea


FRIDGE & PANTRY

FEELING A LITTLE FLAT?

®

(If you haven’t - try us now!)

DARE SPARKLING

3

Faves

Made With

Organic Soybeans

$

SAVE $1 Dare Sparkling Cold Brew 330mL Selected Varieties

Australia’s #1 Plant Milk Brand*

$9.09 per Litre

3

$ $3.33 per kg

ea

McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2

McCain Ultra Thin Crust Pizza 310‑350g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1.50

*Source: IRI MarketEdge Total Soy/Grains Beverage database, Australia Grocery Weighted, data period to MAT 26/01/20

McCain Super Fries 900g Selected Varieites

2

$

ea

Vitasoy Milk 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre

5

$

50 ea

SAVE $2

ea

SAVE $1.25 Sara Lee Bavarian 375‑420g Selected Varieties

13


FRIDGE & FREEZER Faves

750

$ Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

SAVE $2

19¢ per 100mL

5

ea

SAVE $2

3

Nanna's Fruit Pies 450‑600g Selected Varieties

$ Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 750mL

Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.18 per 100g

14

130

$

ea

SAVE 40¢

Devondale Salted or Unsalted Butter 250g $1.40 per 100g

750

$ Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

ea

I&J Fish Original, Lemon or Beer Batter 550g

SAVE $2.20

$10.91 per kg

350

McCain Pizza Singles or Slices 400‑600g Selected Varieties

$24.80 per kg

620

$

ea

SAVE $1.85

ea

SAVE $1.50

550

$

ea

SAVE 80¢

Don Pan Size Rindless Bacon 250g

6

$

50

$ ea

SAVE $1.10

$4 per Litre

3

$

ea

SAVE $1.45

$4.17 per kg

$ Life Savers or Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

250

$

ea

ea

SAVE $1.50

2

$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

ea

SAVE 50¢


HOME, BEAUTY & Pet

345

$

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL

ea

SAVE $3.45

575

$ Quilton 3 Ply Toilet Tissue 12 Pack Selected Varieties 27¢ per 100 sheets

267

$

SAVE $2.68

Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties

Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 110‑120g Selected Varieties

Mortein Fast Knockdown or NaturGard Insect Spray 300‑350g Selected Varieties

5

SAVE $2.50

$

ea

2

$

ea

hot buy

6

Original Source Shower Gel 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

$

3

$

5

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

$ ea

SAVE 50¢

Trill Bird Food 2kg Selected Varieties 25¢ per 100g

ea

SAVE $1.35

Vanish Napisan Oxiaction Original or Crystal White Stain Remover 1kg

SAVE $5

SAVE $1

ea

$2 per 100g

22¢ per 100g

6

$

ea

Rexona Anti‑Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

ea

$6 per kg

5

$

ea

MATCHED

6

$

50 ea

SAVE 49¢

Glad Wrap 33cm×60m or Bake & Cooking Paper 30cm×18m

Prota Pet Dog Food Rolls 3kg Selected Varieties (Refrigerated Pet Food) 22¢ per 100g

ea

SAVE $2

390

$

ea

SAVE 60¢

650

$

ea

SAVE $1.75 V3

15


Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

230

$

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties

SALE

ea

SAVE $2.30

$9.93 per kg

397

$

ea

BIG DEAL SALE ON NOW!

SAVE $3.98

175

$

ea

SAVE $1.75

Kellogg’s Original Special K 535g, Coco Pops 650g or Sultana Bran 730g

$1.46 per 100 sheets

860

$

ea

SAVE $6.40

Frantelle Spring Water 24x600mL 60¢ per Litre

375

$

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack

ea

SAVE $3.75

6

$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

ea

SAVE $1.65

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

16

IGA_V3_IGACQ645_110320

ON SALE 11TH MARCH 2020

On Sale Wed 11th March to Tue 17th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -11-03-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu