Skip to main content

Lands GHouse IGA -08-05-2019

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

950

$

On Sale 8th May 2019

182

$

ea

SAVE $9.50

Cadbury Favourites 540g Selected Varieties $1.76 per 100g

9

SAVE $1.83

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

1775

$

$ ea

SAVE $4

Moccona Freeze Dried Coffee 200‑250g Selected Varieties

ea

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.97 per Litre

ea

SAVE $13.25

8

$

kg

Australian

WIN A SHARE OF

$50,000

IGA CORNED SILVERSIDE WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 8th May to Tue 14th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P8 FOR MORE DETAILS IGA_V3_IGACQ514_080519_P1


WHAT’S FOR Dinner?

3

50

$ Imperial Mandarins

Granny Smith Apples

MULTI-BUY $

24

17

Community Co Garden Salad Bowl 200g or Caesar Salad Bowl 240g

ea

$ kg

Australian Easy Carve Lamb Leg

kg

Australian Whole Economy Beef Porterhouse

9

$

2

580

15

$

Australian Boneless Pork Loin Roast

kg

$

for

Hass Avocados

350

$

kg

699

99

$

kg

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $4.66 per kg

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

11

$ Short Cut Bacon

kg

kg

Roast Beef or Roast Pork Sliced or Shaved

SAVE $6

13

$

kg

Kabana or Cheese Kabana

Your Bakery Croissant 3 or 4 Pack

SAVE $2

2

50

$

ea

$1.25 per 100g

$1.15 per 100g

19

$

kg

AusFresh Kalamata Olives Selected Varieties

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

SAVE $7

3

50

$

ea

230 ea

SAVE 35¢

3

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties $32.14 per kg

450

$

ea

SAVE $1.50

3

$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.50 per 100g

$

kg

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $1

88¢ per 100g

$ Country Delight Snowballs 8 Pack

21

1399

$

$

ea

SAVE $1

3

$

90 ea

ea

Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties

3


FILL UP THE Pantry

1

$

ea

SAVE $1

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

165

$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

Mars Medium Bars 35‑57g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.15

94¢ per 100g

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 79¢

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

SAVE $1.67

Arnott's Shapes, Jatz, Savoy or Clix 160‑250g Selected Varieties

225

$

ea

$1.13 per Litre

2

SAVE 60¢

$

Kirks 10x375mL Selected Varieties

ea

SAV E $1

ea

$1.64 per Litre

615

$

ea

SAV E $4.30

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

2

$ Allen’s Medium Bags 130‑200g Selected Varieties

ea

SAV E $1

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

6

$

V3

50 ea

SAV E 99¢

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.50 per Litre

7

$

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties

ea

SAV E $5.35

$3.33 per Litre

20

$

25

ea

ea

SAVE $6.25

4

3

$

Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147‑150g Selected Varieties

Just for You Bouquet

4

$

ea

SAV E $1.70


WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

WIN A SHARE OF

Tic Tac 24g Selected Varieties $4.58 per 100g

$1.28 per Litre

SAVE 70¢

160

$

ea

SAVE $1.05

V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties

ea

SAVE $4

230

$ Lucozade Original or Orange Drink 380mL $6.05 per Litre

ea

SAVE 80¢

WORTH OF PRIZES*

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties

650

$

ea

$50,000

1

10

$

Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

SAVE 69¢

350

$

ea

Kettle Sensations, Uppercuts or Chips 150-175g Selected Varieties

h t Cards

1 x $20K Cas

300 x $100 IGA Gif

250

$

ea

SAVE 89¢

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 5


WIN A SHARE OF

$50,000 5

$ Kellogg’s LCMs Bars 15 Bars Family Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

4

ea

SAVE 90¢

3

$ Optimum Nutrition Cake Bites 63g Selected Varieties 48¢ per 10g

h Cards t f i G 300 x $100 IGA 1 x $20K Cas

3

$

Arnott’s Farmbake Cookies 350g Selected Varieties

250

$

BelVita Breakfast Biscuits, Soft Bakes or Minis 200-253g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$4.29 per 100g

ea

SAVE $2

$ Optimum Nutrition Protein Stix Milk or Dark Chocolate 70g

ea

SAVE 70¢

86¢ per 100g

$ Dilmah Premium Tea Bags 100 Pack or Loose Tea 250g

WORTH OF PRIZES*

3

$ ea

SAVE $1

Optimum Nutrition Protein Crunch Bars 56g Selected Varieties 54¢ per 10g

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

6

ea

SAVE $1


WIN

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!*

ENTER AT iga.com.au/qldwin50k

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES* h

1 x $20K Cas Cards 300 x $100 IGA Gift

175

$

ea

SAVE $1.75 Campbell’s Chunky or Country Ladle Canned Soup 495-505g Selected Varieties 35¢ per 100g

350

$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties 78¢ per 100g

SAVE $1.50

1

$

95 ea

SAVE $1.05

250

$

ea

Arnott’s Sao 250g $1 per 100g

Edenvale Non Alcoholic Wine 750mL Selected Varieties $10 per Litre

ea

SAVE 35¢

7

$

$6 per kg

ea

SAVE $1.80

3

$

50 ea

SAVE 49¢

3

$ Fehlbergs Chilli or Old English Style Pickled Onions 500g

McKenzie's Bi-Carb Soda 350g 86¢ per 100g

ea

SAVE $1

PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwin50k for a list of participating products. V3

7


WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

1 x $20K Cas

h t Cards 300 x $100 IGA Gif

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

2

$ Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.25

Nanna's Apple or Rhubarb & Apple Crumble 550g

ea

SAVE $2

73¢ per 100g

$50,000

WORTH OF PRIZES*

$5.77 per Litre

4

25

ea

Patties Mini Combo or Party Pack 30 Pack

WIN A SHARE OF

10

SAVE $4.30

9

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

$ OGX Shampoo or Conditioner 385mL Selected Varieties $2.34 per 100mL

ea

SAVE $9

5

$

$

SAVE $1.50

12

Herbert Adams Slow Cooked Pie 2 Pack Selected Varieties

$ BabyLove Nappy Pants 22-38 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

10

$ ea

SAVE $4

Nature's Gift Dry Dog Food 1.8-2kg Selected Varieties

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

8

5

$ ea

ea

SAVE $3


FILL UP THE Pantry

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

1

$

ea

SAVE $1

3

2

Uncle Ben's Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties

$

SAVE $1.25

80¢ per 100g

550

$

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

SAV E $1

30¢ per 100mL

ea

$

Old El Paso Kits 275-418g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

Kellogg's Nutri‑Grain 805g or Froot Loops 500g

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

550

$

ea

SAVE $2.50

3

$

ea

SAV E $1.05

4

$ Sanitarium Weet‑Bix 450‑750g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

6

$

Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g

ea

SAV E $1.35

$1.20 per 100g

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Foster Clark’s Original Vanilla Custard 500mL

1

$

33¢ per 100mL

65 ea

SAV E 60¢

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

CommunityCo.com.au

2

Barista Bros Flavoured Milk 500mL Selected Varieties

$

225

$ 45¢ per 100g

ea

SAV E 70¢

$4.80 per 100mL

Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties

40

Nescafé Blend 43 or Gold Instant Coffee 90‑150g Selected Varieties

7

50

$

ea

SAV E $1.50

5

Community Co Free Range Aussie Jumbo Eggs 12 Pack 63¢ per 100g

$

ea

SAV E $1.50

$8.65 per 100g

130

$

ea

450

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

$ ea

ea

Community Co Soy Milk 1 Litre $1.30 per Litre

9


Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties

r than half pr i tte

3

90

$

ea

Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g

SAVE $4.32

$9.75 per kg

6

$1.33 per 100g

$ McCain Man Size or Slow Cooked Meals 300‑500g Selected Varieties

5

$

ce

be

FRIDGE & FREEZER Faves

SAVE $1.70

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

SAVE $1

McCain Beans Sliced 500g $00 per 100g

850

$ ea

ea

Matched

450

$

ea

SAVE $5

$11.33 per kg

250

$

ea

ea

SAVE $1

Mainland Block Cheese 200‑250g Selected Varieties

84¢

Per CONE

20

ea

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties

SAVE $9.99

70¢ per 100mL

370

$

$

$1.23 per Litre

260

$

ea

Breaka Flavoured Milk or Ice Break Coffee 500-600mL Selected Varieties

SAVE $1.10

ea

SAVE 40¢

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

10

V3

7

$

ea

SAV E 50¢

Louis & Marie Semifreddo or Tartufo Desserts 120‑170g Selected Varieties

6

$

ea

SAV E $2

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg 35¢ per 100g

350

$

ea

SAV E 70¢

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

4

$

ea

SAV E $1.70


HOME, BEAUTY & Pet

5

6

$

$

ea

SAVE $5

Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

9

$

ea

Vanish NapiSan Oxi Action 2kg Selected Varieties

SAVE $4

$4.50 per kg

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets

Mirabella Halogen GLS 42‑72W 2 Pack Selected Varieties $1.58 each

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

320

$

ea

SAV E $1.20

315

$

ea

SAV E $3.15

$2.33 per 100g

Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties 97¢ per 100g

SAVE $6

$1.50 per 100mL

Norsca Anti‑Perspirant Deodorant 150g Selected Varieties

2

350

$

SAVE $2.50

$

ea

SAV E 49¢

5

$

80 ea

SAV E $1.70

Dettol Anti‑Bacterial Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties

ea

Libra Pads 10‑18 Pack Selected Varieties

80¢ per 100mL

365

Colgate Plax Mouthwash 500mL, 360° Toothbrush 2 Pack or Toothpaste 100‑115g Selected Varieties

4

Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Baby Skincare Wipes 80 Pack

$

ea

SAV E 55¢

$ 4 Legs Pet Roll 1.7kg Selected Varieties 23¢ per 100g

ea

SAV E $1.25

ea

$5 per 100 units

2

$

ea

SAVE 90¢

4

$

ea

SAV E $1.50

4

$

ea

SAV E 99¢ V3

11


Visit IGA.COM.AU for more info

1

$

On Sale 8th May 2019

155

$

64 ea

ea

SAVE $1.55

SAVE $1.65

Sanitarium So Good Long Life Almond or Almond Coconut Milk 1 Litre Selected Varieties

Dolmio Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

$1.55 per Litre Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

33¢ per 100g

Don Thinly Sliced Meat 85‑100g Selected Varieties

45¢ per 100mL

175

$

450

$

ea

ea

SAVE $4.50

SAVE $1.75

38¢

Per roll

9

15

$

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 21¢ per 100 sheets

SAVE $5.99

$ Supercoat Dry Dog Food 7.5kg Selected Varieties

ea

SAVE $10

20¢ per 100g

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 8th May to Tue 14th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P8 FOR MORE DETAILS 12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -08-05-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu