Skip to main content

Lands GHouse IGA -07-08-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IG A.COM.AU

Mrs Mac's Pies or Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties 54¢ per 100g

3

$

Continental Rice, Pasta & Sauce 85‑120g or Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

SALE

75 ea

1

$

SAVE $3.75

SAVE $1

375

225

$

$

ea

SAVE $2.25

ea

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.29 per 100g

Bulla Creamy Classics Ice Cream Bars 6‑8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.75

22

$

Australian

kg

ECONOMY WHOLE BEEF EYE FILLET On Sale Wed 7th August to Tue 13th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ554_070819_P1


SALE

175

$

ea

Fantastic Delites 100g Selected Varieties

SAVE $1.75

$1 per 100g

1

Cadbury Cookies or Breakaway Biscuits 156‑180g Selected Varieties

219

$

ea

SAVE $2.20

$

ea

Kettle Chips 150g Selected Varieties $1.46 per 100g

SAVE $1

3

$ Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

2

ea

SAVE $1.80

815

$

3

$

ea

SAVE $5.35

Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

Mount Franklin Spring Water 12x500mL 87¢ per Litre

ea

SAVE $1.60

525

$

ea

SAVE $4.10


SALE

1

250

$

$ ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

4

$ Uncle Tobys Oats Quick Sachets Big Bowl 10 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g

950

$ ea

SAVE $2.30

170

$ San Remo Pasta 375‑500g Selected Varieties

White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

33¢ per 100g

ea

SAVE 25¢

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg 86¢ per 100g

ea

SAVE $4.50

340

$ Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $8 per kg

ea

SAVE $1.60

ea

SAVE $2.50

19

$ Grinders Crema or Espresso Coffee Beans 1kg $1.90 per 100g

ea

SAVE $8

3

$ Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

SAVE $1

V3

3


SALE

2

$

425

75

$

ea

SAVE $2.75

Primo Thin or Cocktail Franks 500g $5.50 per kg

MIX&MATCH

Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $4.25

Dairy Farmers Thick & Creamy 150g, Farmers Union Greek Style 130g or Jalna 170g Yoghurt Selected Varieties

multi-buy

46 SAVE $2

6

$ $1.20 per 100g

SAVE $2

3

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $13 per kg

$ Western Star Butter Pats 250g Selected Varieties $1.20 per 100g

4

V3

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

650

$ ea

ea

SAVE $1

5

SAVE 70¢

Herbert Adams Pies 400‑420g Selected Varieties

ea

SAVE $3

5

$ McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties

$ ea

6

$

$

for

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

4

$ ea

SAVE $1.70

McCain Healthy Choice Whole Grains 340-350g Selected Varieties

ea

SAVE $2.60


SALE

249

$

Original Source Shower Gel 500mL Selected Varieties 70¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $3.50

Nivea Invisible or Pearl & Beauty Anti-perspirant Deodorant 150mL $1.66 per 100mL

Palmolive Rejuvenating or Invigorating Luminous Oils Hand Wash 500mL 70¢ per 100mL

3

50% Off Mirabella LED GLS Globes

50

$

ea

SAVE $3.50

450

$ Dove Shampoo or Conditioner 300‑320mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties

3

ea

SAVE $3.50

8

Energizer Max Plus AA or AAA Batteries 10 Pack 80¢ each

$ Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

ea

SAVE $3.50

8

$

50

$

ea

SAVE $8

9

$ Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

ea

SAVE $3

5


WHAT’S FOR Dinner?

2

50

$

kg

Granny Smith Apples

Australian Cavendish Bananas

$

ea

Cauliflower

6

Australian Free Range Fresh Whole Chicken

6

ea

4

12

$ kg Australian Beef Economy Rump Steak

$ $8 per kg

kg

Iceberg Lettuce

$

Thin BBQ Sausages 500g

kg

150

250

$

3

50

$

15

$

ea

500g pack

kg

Banquet Beef Lasagne 2kg $7.50 per kg

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

11

Middle Bacon Rashers

kg

SAVE $1

6

kg

Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast

Golden Round Crumpets 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

Your Bakery Chocolate or Vanilla Double Unfilled Sponge Cake 460g $1.09 per 100g

Whole BBQ Chicken

12

kg

SAVE $1.30

185

$

SAVE $5

$

$ Devon Sliced

10

24

$

$

$

SAVE $1.85

5

South Cape Brie or Camembert 200g Selected Varieties $30 per kg

3

$

ea

Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.50 per 100g

ea

Mission Mini Wraps 8 Pack Selected Varieties

SAVE $1

4

6

Black Board Lamingtons 6 Pack Selected Varieties 74¢ per 100g

250 ea

SAVE $1.30

340

$ ea

SAVE 80¢

Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

$ ea

$

$

SAVE $1

$

kg

Kabana or Cheese Kabana

kg

ea

49¢ per 100g

7


FILL UP THE Pantry

1

2

$

$ Arnott's Medium Bars 45g Selected Varieties $2.22 per 100g

2

ea

SAVE $1

Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

SAVE $1

250

$ Thins 175g or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.72 per Litre

8

ea

SAVE 69¢

2

$

15

SAV E $1

ea

150

$ ea

Mentos Clean Breath Mints 35g or Pure Fresh Gum 30g Selected Varieties

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

$1.05 per Litre

1

$

15

ea

SAV E 95¢

Arnott's Jatz, Clix or Shapes 160‑250g Selected Varieties

250

SAVE 79¢

$1.56 per Litre

ea

SAVE 70¢

450

$

ea

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 50¢

$

Schweppes Soft Drink or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties

SAVE $1

Arnott's Scotch Finger or Cream Biscuits 200‑250g Selected Varieties

$

Carman's Bars 5‑6 Pack Selected Varieties

195

$

ea

SAV E 70¢

ea

ea

SAVE $1.50

750

$ V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties

ea

SAV E $3


FILL UP THE Pantry

Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack $1.14 per 100g

Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250‑300g Selected Varieties

Vitasoy Rice, Soy or Oat Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

2

50

$

ea

SAVE $2.50

10

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

2

$

SAVE $2

350

$

$

ea

SAV E $4.50

225

$

ea

SAV E 65¢

SPC Diced Fruit 4 Pack Selected Varieties

CommunityCo.com.au

3

$

44¢ per 100g

ea

SAV E $1.23

330

$ Community Co Quick or Rolled Oats 750g

ea

SAV E $1.10

Kellogg’s Cereal or Breakfast Biscuits 200-350g Selected Varieties

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

ea

ea

Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

Old El Paso Taco Kit 275‑418g Selected Varieties

2

$

SAVE $1

5

$

SAV E $2

Harvest Meals 425g Selected Varieties

4

Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g

ea

SAV E $2

230

$ $2.30 per Litre

ea

$

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties

Community Co Unsweetened Almond Long Life Milk 1 Litre

Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties

ea

ea

275

$

59¢ per 100g

$1.33 per 100g

ea

SAVE 55¢

250

$

ea

SAV E $1.50

5

$

225

$ Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties

ea

SAV E $1.30

ea

45¢ per 100g

9


FRIDGE & FREEZER Faves

7

50

$ Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

6

ea

SAVE $2.25

$10.83 per kg

Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

50

$

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

2

Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover 250g

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

$13.20 per kg

$4 per kg

10

V3

2

ea

SAV E 60¢

ea Daily Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

7

$

ea

SAV E 50¢

95

¢

ea

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE $1

5

270

$ Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

SAVE $2.50

5

$

ea

SAV E $1.25

ea

SAVE 45¢

$1.36 per 100g

ea

Sara Lee Apple Crumble 600g or Danish 400g Selected Varieties

ea

MATCHED

30

$

SAVE 50¢

$

3

5

$

SAVE $2

$

$ Birds Eye Hash Browns 375g or Golden Crunch Microwave Chips 140g Selected Varieties

5

$

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue Pie 400‑500g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

4

$

ea

SAV E $1.50


HOME, BEAUTY & Pet

3

10

$ Palmolive Luminous Oils Shower Gel 400mL Selected Varieties

3

50

$

365

$ U by Kotex Sport Pads 10‑12 Pack or Tampons 16 Pack Selected Varieties

Natures Goodness Grain Free Dog Roll 2.15kg 19¢ per 100g

ea

SAVE $3.50

14¢ each

ea

SAVE 85¢

4

ea

SAVE $3

75¢ per 100mL

Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties

$

$

ea

SAV E $1.60

$1.10 per 100g

23¢ per 100 sheets

Strepsils Lozenges 36 Pack* Selected Varieties 24¢ each

Optimum or My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties

1

$

SAVE $5

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

3

10 ea

SAV E 40¢

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.

2

$

Colgate Toothpaste 110‑120g, Ultra Soft Toothbrush 1 Pack or Total Charcoal Dental Floss 25m Selected Varieties

$ Sorbent Facial Tissue Silky 224 Pack or Menthol with Eucalyptus 80 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

850

$

Handee Ultra 4 Pack or Double Length 2 Pack Paper Towel

ea

SAVE $2

Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

ea

$1.87 per 100 sheets

3

$

ea

SAV E $2

ea

SAVE 50¢

450

$

ea

SAVE $1.20

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 50¢

11


Proeunddelnyt

Indep IG A.COM.AU Visit IGA.COM.AU for more info

SALE

Better trhicaen half p

8

On Sale 6th February 2019

$

260

$

ea

SAVE $9.50

SAVE $2.60

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

3

$

ea

Pedigree Dentastix 7 Pack, Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

40 ea

77

¢

SAVE $3.40 Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

Suimin Cup Noodles 50‑70g Selected Varieties

$1.13 per 100g

182

$ ea

SAVE 78¢

ea

SAVE $1.83 Powerade 600mL Selected Varieties $3.03 per Litre

9

$

ea

SAVE $4 Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

12

On Sale Wed 7th August to Tue 13th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -07-08-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu