Skip to main content

Lands GHouse IGA -05-06-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

1

On Sale 5th June 2019

Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties

$

ea

335

$

ea

SAVE $3.35

SAVE $1 Continental Rice, Pasta & Sauce 85‑120g or Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

182

$

SAVE $1.83

215

$

ea

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

Arnott's Chocolate Tim Tam Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

$1.08 per Litre

23

$

kg

Australian

Grown in Australia

WHOLE BEEF EYE FILLET

On Sale Wed 5th June to Tue 11th June 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ527_050619_P1


WHAT’S FOR Dinner? A donation of 20¢ from the sale of specially marked 1kg IGA Fresh Apples* will go to the McGrath Foundation. 15th May – 11th June 2019 or while stocks last.

Specially Marked IGA Fresh Apples 1kg

3

ea

1kg pack

$3.50 per kg

250

$

50

$

Imperial Mandarins

MULTI-BUY $

25

23

Community Co Baby Leaf Mix 300g, Baby Spinach 280g or or Asian Salad Kit 250g

$

ea

17

$

kg

Australian Beef T-Bone Steak

450

$

for

Hass Avocados

kg

Australian Boned & Rolled Lamb Leg

kg

8

$

14

ea

$ Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic, Greek and American Pork Loin Roast

2

kg

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per kg

*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating IGA stores between 15/05/2019 and 11/06/2019 or while stocks last. For every specially marked 1kg IGA Fresh Apples purchased by a participating IGA store between 15/05/2019 and 11/06/2019, the supplier contributes 20 cents to the McGrath Foundation through the IGA Community Chest Trust (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park, NSW, 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest).


DELICIOUS DELI & Bakery

14

17

$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $8

460

$ South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $23 per kg

Silverside Sliced or Shaved

SAVE $1.70

4

$ Arnott’s Sponge or Mini Cakes 180-200g Selected Varieties

Free Range Whole BBQ Chicken

18

Ausfresh Olives Selected Varieties

SAVE $4

Mini Mudcake or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties

6

$2.50 per 100g

50

SAVE $1

6

SAVE 50¢

Tip Top Fruit Bread 520-600g Selected Varieties

3

6

$ Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

SAVE $1.20

390

$ ea

SAVE $2.50

kg

Cocktail or Slim Frankfurts Skin on

$

ea

SAVE $1.10

ea

ea

$

$ ea

SAVE $1

$1.17 per 100g

SAVE $3

kg

$ Your Bakery Croissants 9 Pack

kg

$

ea

7

10

$

$ kg

ea

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

3


FILL UP THE Pantry

2

$

12

SAVE $2.13

Maltesers, Pods, Bites or M&M's 130‑180g Selected Varieties

1

Pepsi or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

$

1

Cadbury Sharepacks 168‑180g Selected Varieties

Arnott's TeeVee Snacks, Butternut Snap or Choc Wheaten Biscuits 175‑200g Selected Varieties

4

SAVE 50¢

250

$

SAVE $1.60

2

ea

ea

SAVE $1.15

Allen’s Medium Bags 130‑200g Selected Varieties

SAVE $1.70

Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties

2

$1.60 per Litre

350 ea

750

SAVE 99¢

V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

$ ea

SAVE $1

$ Red Rock Deli Potato or Tortilla Chips 150‑165g Selected Varieties

ea

$ ea

$

$ Oreo Cookies 137g or Wafer Bites 47g Selected Varieties

3

$ ea

SAVE $1

Mars Medium Bars 35‑57g Selected Varieties

4

$

ea

ea

SAVE $3

250

$

ea

SAVE 79¢


3 DAY

SALE Bulla Ice Cream 8-14 Pack Selected Varieties

be

ea

han half p er t ri tt

10

$

ea

SAVE $11

Robert Timms Instant Coffee Granules 500g $2 per 100g

3 day sale

SAVE $3.40

ce

3

40

$

8

han half p er t ri tt

$

ce

ea

SAVE $9

86¢ per 100g

14

3

$

ea

SAVE $3.30

$

ea

SAVE $11.80 Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 18¢ per 100g

Viva Multi-Purpose Cleaning Towel 6 Pack

This Weekend Only!

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties

han half p er t ri tt

ce

be

be

Short Cut Rindless Bacon

$1.11 per 100 sheets

4

$

ea

SAVE $4

Specials available Friday 7th June until Sunday 9th June ONLY! While stocks last.

5


3 day sale This Weekend Only!

10

7

$

$ Australian Whole Economy Beef Porterhouse

10

kg IGA Australian Corned Silverside

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

6

kg

SAVE $7

450

$

$

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

kg

ea

SAVE $2

Specials available Friday 7th June until Sunday 9th June ONLY! While stocks last.


ENTERTAINING Favourites

1

$

ea

SAVE $1.60

Cheezels Value Pack 190g 84¢ per 100g

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

Tip Top Hamburger, Hot Dog or Damper Rolls 6 Pack 50¢ each

$2.18 per Litre

ea

SAVE $1.10

$3.47 per Litre

80¢ per 100g

Coca-Cola Classic or No Sugar 12x300mL

520

$

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties

785

$

60

1

$

ea

SAV E 80¢

3

SAVE $7.85

350

$

ea

SAV E $1

$2.33 per 100g

ea

SAV E $2.50

Hans American Hot Dogs 375g

5

$13.33 per kg

ea

75¢ per 100g

Frantelle Sparkling Water 10x375mL Selected Varieties $2.16 per Litre

Hans Kabana Platinum Twin Pack 300g

4

ea

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

$13.33 per kg

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 72¢ per 100mL

180

$

ea

SAV E 90¢

Dr. Oetker Papa Giuseppi's Pizza Pies 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

810

$

$

$

$

Menz Bumbles Milk Choc Honeycomb 400g

GO QLD

Red Rock Deli Dip 150g Selected Varieties

3

$

ea

ea

SAVE $4.65

1040

$

ea

SAV E $3.10

450

$

ea

SAV E $2

7


EOFY

Nestlé Milo 30% Less Sugar 395g $1.27 per 100g

5

STOCK-UP

$

ea

HOUSEHOLD Essentials

SAVE $2

4

$

SAVE $1.50

Copyright Copy Paper A4 80gsm 500 Sheets

7

win OF $100 WORTH GROCERIES

$ Zantec Heartburn & Indigestion Relief Tablets 150mg 14 Pack 50¢ each

ea

ea

SAVE $3

200 GIFT CARDS TO BE WON

Polident Denture Cleanser Tablets Fresh Active 36 Pack

Macleans Kids Toothpaste 63g Selected Varieties $2.70 per 100g

1

$

70 ea

Sensodyne Toothpaste 100g Selected Varieties $1 per 100g

12¢ each

450

$

ea

10

$

ea

SAV E $1.60

Buy any pack of Sensodyne, Macleans or Polident and enter at www.ListenToYourMouth.com.au for your chance to win Conditions apply, see www.ListenToYourMouth.com.au. Open to AU res 18+. Starts: 12:01am AEST on 3/6/19. Ends: 11:59pm AEST on 31/7/19. Retain receipt/s. Limit 1 entry p/household p/ calendar week. Draw: S5, Erina Plaza, 210 Central Coast Hwy, Erina NSW 2250 on 14/8/19 at 11am AEST. Winners online at www. ListenToYourMouth.com.au from 28/8/19. Prizes: 200 x $100 groceries voucher. Promoter: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Australia Pty Ltd, ABN 68 603 310 292, 82 Hughes Ave, Ermington NSW 2115. Permits: NSW. LTPS/19/32384. ACT. TP19/02802. SA. T19/271. Trade marks are owned by or licensed to the GSK group of companies. CHANZ/CHMSM/0001/19

SENSODYNE TOOTHPASTE: Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional.

8


FILL UP THE Pantry

Bertolli Olive Oil 750mL or Azalea Grapeseed Oil 1 Litre Selected Varieties

650

$

ea

SAVE $6.50

TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL 30¢ per 100mL

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Cream or Milk 300‑375mL Selected Varieties

120

$

ea

SAV E 30¢

250

$

ea

SAV E 20¢

Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

Edgell Corn, Beans, Chickpeas 4 Pack Selected Varieties $5.60 per kg

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $2.23 per Litre

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

CommunityCo.com.au

197

$

ea

SAVE $1.98

280

$

SAV E 69¢

Carman's Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

335

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g

ea

$

ea

SAV E $1.15

230

$ Community Co Sweet & Salty or Butter Popcorn 100‑120g

Betty Crocker Baking Mixes 450-540g Selected Varieties

ea

4

$

SAVE $1.20

$1 per 100g

80¢ per 100g

5

Cadbury Baking Chocolate 180-225g Selected Varieties

$

3

250

$

ea

SAVE $1.55

5

$ ea

SAV E $1.50

$

ea

SAV E $1.60

229

$ Community Co Unsweetened Almond Long Life Milk 1 Litre $2.29 per Litre

ea

ea

Kellogg’s Cereal 500-730g Selected Varieties

Moccona Freeze Dried or Instant Coffee 95-100g Selected Varieties

ea

SAV E $1.45

6

$

ea

SAV E $3.95

1

$ Community Co Pasta 500g Selected Varieties

ea

20¢ per 100g V3

9


FRIDGE & FREEZER Faves

2

$

350

$

ea

SAVE 80¢

$3.50 per kg

7

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

Connoisseur Ice Cream 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g $14.29 per kg

67¢ per 100g

10

4

ea

SAV E $1.70

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

6

Pauls Farmhouse Gold Chocolate or Vanilla Custard 800g 50¢ per 100g

4

$

ea

SAV E $1

ea

SAVE $2.25

$10.83 per kg

480

$ ea

SAVE 99¢

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

650

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

SAVE $3.43

Don Bacon 200‑220g Selected Varieties

320

$

ea

SAV E 69¢

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre

ea

SAVE $1.50

$ ea

$

SAVE $3

$

5

$

$

ea

6

$

ea

SAVE $3

Pacific West Entertaining Packs 350‑430g Selected Varieties

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties

99

ea

SAVE $1.20

550

$

ea

SAV E $1.50


HOME, BEAUTY & Pet

12

$

ea

OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

SAVE $7.99

7

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g

3

45

$

ea

SAV E 85¢

6

$

50 ea

SAV E $1.35

Nivea Anti‑Perspirant 250mL Selected Varieties $1.72 per 100mL

Palmolive Bar Soap 4x90g or Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

Purina Fancy Feast Royale Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.71 per 100g

2

$

ea

SAV E 79¢

1

$

45 ea

SAV E 44¢

Huggies Junior Boy or Girl Ultra Dry Nappies 30 Pack

430

SAVE $2.20

150

$

SAV E 40¢

30¢ per 100mL

Paws Lean Pet Mince 3kg 45¢ per 100g

ea

1350

$

ea

SAV E 90¢

U By Kotex Maximum Protection Pads 8‑16 Pack Selected Varieties

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties $2.08 per 100 sheets

ea

Matched

Colgate Plax Mouthwash 250mL, Toothpaste 110‑120g, 360° or Max White Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

Natures Organics Fruits Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties

16

$

ea

SAVE 40¢

$ ea

SAVE $1

$7 per kg

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

Kleenex Special Care or Jumbo Tissues 140-250 Pack Selected Varieties

$

Vanish Napisan Oxi Action Stain Remover 1kg Selected Varieties

2

60

$

250

$

ea

SAVE $1.50

360

$

ea

SAV E 40¢

250

$

ea

SAV E $1

V3

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

1

On Sale 5th June 2019

$

ea

2

SAVE $1

3

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

$

$10.53 per kg

$

74

SAVE $2

ea

SAVE $3.75

ea

Mrs Mac’s Pies or Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties

Pringles Chips 134g Selected Varieties

53¢ per 100g

$1.49 per 100g

38¢

Per roll

17

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 45 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $7.39

8

$

$

Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8 per kg

ea

SAVE $1.50

280

$ Peters Original 2 Litre Selected Varieties 14¢ per 100mL

ea

SAVE $2.20

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 5th June to Tue 11th June 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -05-06-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu