Skip to main content

Lands GHouse IGA -05-02-2020

Page 1

325

$

ea

SAVE $3.25

ON SALE 5TH FEBRUARY 2020

Old El Paso Kits 290‑520g Selected Varieties

85

¢

ea

SAVE $1.15 Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

SHOP SCRATCH

Win

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

HotE! PRIC

Australian BUTTERFLY LAMB LEG

16

$

Serving suggestion

9

$

kg

ea

Bushfire Appeal PURCHASE A $2 GIFT TOKEN IN STORE

Better trhicaen half p

SAVE $4.50 Mainland Tasty Block Cheese 1kg $9 per kg

9

$

ea

SAVE $6 Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $12 per kg

On sale Wed 5th February to Tue 11th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. +See page 2 for T&C’s IGA_V3_IGACQ632_050220_P1


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

+

225

$

2

ea

$

SAVE $2.25 Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$1.29 per 100g

BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties 67¢ per 100g

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

1

$

Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

240

50

$

ea

SAVE $2.40

SAVE $1.50

3

$ Cadbury Sharepacks 150‑180g Selected Varieties

SAVE $1.60

1

3

$ ea

$ Mentos Roll 37.5‑38g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 40¢

Nestlé Milo Bars, Uncle Tobys Muesli Bars or Le Snak 5‑6 Pack Selected Varieties

Nexba Kombucha 4x330mL Selected Varieties $5.30 per Litre

ea

SAVE $1.70

7

$

ea

SAVE $1.50

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

2

V3


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

$

15 ea

SAVE $1.15

Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 Litre 21¢ per 100mL

Kellogg's Nutri‑Grain 805g, Just Right Original 790g, Crunchy Nut 670g or Froot Loops 500g

9

$ John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties

Moccona Barista Reserve Coffee 175g Selected Varieties

$12.11 per kg

$5.14 per 100g

425

$

ea

SAVE $1.75

650

$

ea

SAVE $2

270

$ Praise Traditional Mayonnaise 365g or 99% Fat Free 410g

ea

SAVE 70¢

3

SAVE $9

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g 45¢ per 100g

SAVE $1

350

$ Barilla Pesto 190g Selected Varieties $1.84 per 100g

$

ea

ea

White Wings Self Raising or Plain Flour 1kg Selected Varieties $2.50 per kg

ea

Hot Buy

250

$

ea

SAVE 50¢

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 3


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

5

$

SAVE $5

Peters Drumstick Vegan or x Messina 4 Pack Selected Varieties

Herbert Adams Pies 400‑420g Selected Varieties

$1.05 per 100mL

6

$ Connoisseur Gourmet or Streets Golden Gaytime Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

19¢ per 100mL

4

$ Mainland Lunch On The Go 110g Selected Varieties

Birds Eye Field Fresh Baby Beans or Baby Peas 500g $4 per kg

SAVE $1

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $16 per kg

2

8

ea

SAVE 60¢

ea

SAVE $1.10

230

$

Oak Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500‑600mL Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

$ ea

SAVE $3.75

$

750

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

ea

ea

SAVE $2.50

$

$36.36 per kg

375

$ ea

470

$ Ice Break Iced Coffee 2 Litre Selected Varieties $2.35 per Litre

ea

SAVE $1.65

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

4


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE Better trhicaen half p

6

Macleans Extreme Clean Whitening or Lasting Fresh Toothpaste 170g $1.47 per 100g

50

$

+

250

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $7.20

Impulse Body Spray 50‑75g Selected Varieties

Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties

250

65¢ per 100mL

$

ea

SAVE $2.50

450

$

TRESemmé Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

SAVE $4.50

Nurofen Caplets or Tablets 24 Pack** 20¢ each

1

$

ea

$1.29 per 100mL

4

$

70 ea

SAVE $1.20

Mortein Fast Knockdown or NaturGard Insect Spray 300‑350g Selected Varieties

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 53¢ per 100 units

6

$

ea

SAVE 49¢

45

SAVE $1.45

Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 35¢ per 100g

875

$

ea

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

1050

$

ea

SAVE $5

ea

SAVE $8.75

Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties 88¢ per 100g

9

$

ea

SAVE $2.50

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.

5


WHAT’S FOR Dinner?

3

Australian White or Yellow Nectarines

$

kg

3

Australian Red Seedless Grapes

$ Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

2kg bag

14

Australian Beef Rump Steak

14

$ 6

kg

250

$

ea Community Co Aussie Mix, Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g

ea

$20.83 per kg

$

Australian Marinated Chicken Kebabs 10 Pack

5

50

$

25

$ kg

kg

Australian Beef Eye Fillet Steak

MULTI-BUY

ea

Flavoured Sausages 500g $12 per kg

2 $ 12 for


DELICIOUS DELI & Bakery

13

18

$

kg

SAVE $4

Short Cut Bacon

24

$

2

$

ea

3

$

ea ea

kg

SAVE $8

6

Chicken Breast Supreme

South Cape Brie or Camembert 200g $30 per kg

18

$ ea

SAVE $3.50

2

Kalamata Olives

$1 per 100g

4

$

650

Brioche Burger Buns 250g or Hot Dog Rolls 300g

ea

SAVE $1

$1.81 per 100g

3

Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g

340

$

$

ea

ea

Granny’s Tray Cake 360g Selected Varieties

SAVE 50¢

50

kg

SAVE $7

$

$ Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack

kg

SAVE $2.95

$ kg

50

SAVE $1

Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties

Yarrows Easter Buns 360‑420g Selected Varieties

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $6

Salami Sliced or Shaved

18

$

$

ea

SAVE $1

Wonder White Bread 680‑700g Selected Varieties

ea

7


FILL UP THE Pantry

7

215

$

$ ea

SAVE $7

Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g

3

$ Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

3

Fantastic Rice Crackers or Delites 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

$ M&M's, Pods or Maltesers 120‑180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

23 for

8

$1.72 per Litre

150

$

ea

SAVE 50¢

3

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.99 per Litre

Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Minis 7‑8 Pack Selected Varieties

SAVE $1

ea

SAVE $1

2

Tru Blu or LA Ice Soft Drink 12x300mL Selected Varieties $2.22 per Litre

$ Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g

SAVE $1

745

$

ea

SAVE $6.05

8

$

$

$

Cadbury Caramel or Creme Egg 39g or Mini Eggs 41.5g

Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties

ea

ea

SAVE 40¢

Thins, Doritos 150‑175g, Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 80‑110g Selected Varieties

ea

SAVE $2

250

$

ea

SAVE 69¢


FILL UP THE Pantry

77

350

¢

$

ea

SAVE 78¢

Suimin Cup Noodles 50‑70g Selected Varieties

2

Old El Paso Taco Kit 275‑418g Selected Varieties

$ Sirena Tuna 95g Selected Varieties $21.05 per kg

ea

SAVE 70¢

5

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties $1 per 100g

$ Uncle Tobys O&G 450g or Natural Style Swiss Blend Muesli 1kg Selected Varieties

Ferrero Nutella Hazelnut Spread 750g 73¢ per 100g

ea

5

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties $1 per 100g

SAVE 50¢

5

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

ea

SAVE $3.25

ea

SAVE $1

5

Nestlé Milo 395‑460g, Allen's or Nestlé Hot Choc 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.05

2

$ Pauls Zymil Low Fat or Full Cream Long Life Milk 1 Litre $2 per Litre

$

50

3

ea

$

SAVE $1.50

$

2

SAVE $3.50

$

50

$

ea

ea

SAVE $1.60

Barista Bros Iced Coffee or Chocolate 500mL or Nutri Boost Milk Drink 340mL Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

260

$

ea

SAVE 50¢

9


FRIDGE & FREEZER Faves

84¢

Per cone

Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g $14 per kg

7

$

ea

SAVE $1

9

ea

$9 per kg

La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g $1.41 per 100g

240 ea

SAVE 60¢

We give back to local communities

ea

SAVE 40¢

320

$

Breaka Flavoured Milk or Iced Coffee 750mL

ea

SAVE $1.25

$4.27 per Litre

6

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL

McCain Flavour Boss Pizza 490‑540g Selected Varieties

McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

$ Community Co Tasty Shredded Cheese 450g $13.33 per kg

10

130

$

Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.18 per 100g

$

ea

SAVE $1

57¢ per 100g

$ Dandy Economy Bacon 1kg

4

$

Danone Activia Probiotics 700g Selected Varieties

20

$

ea

SAVE $10

5

$

SAVE $2.50

4

$

Community Co 3 Blend Pizza Shredded Cheese 450g $14.44 per kg

ea

SAVE 80¢

650

$ ea

ea

ea

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

6

$

350

$

ea

SAVE $1.10

5

$

$1.88 per 100g

ea

SAVE $1.50

750

$ Community Co Ready Meals 400g Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea


HOME, BEAUTY & Pet

50

%

OFF

Dove Shampoo and Conditioner

Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties

2

$ Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties

3

60 ea

SAVE $1.20

$1.30 per 100g

$2 per 100mL

$

ea

SAVE $3.50

$1.09 per 100mL

Rexona Anti‑Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

550

350

$

5

$

ea

MATCHED

SAVE $1.50

Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

5

$ Colgate Toothbrush 360° 2 Pack, Ultra Soft 1 Pack or Total Toothpaste 200g Selected Varieties

Hydralyte Apple Blackcurrant or Orange Effervescent Tablets 10 Pack# 60¢ each

6

SAVE $1

40¢ per 100mL

350

$

SAVE $2

2

$ Palmolive Original or Dry Skin Dishwashing Liquid 500mL

ea

$

ea

ea

Multix Alfoil 30cm×20m 18¢ per metre

ea

SAVE 50¢

Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

3

$

ea

SAVE $1.85

$

ea

Mum Dry Cool Pink or Active Roll‑On Deodorant 50mL $6 per 100mL

Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 6 Pack $1.67 per 100 sheets

6

$

ea

SAVE $2

Purina Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 38¢ per 100g

3

$

75 ea

SAVE $1.25

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.

V.I.P. Dog Food Roll 3kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 22¢ per 100g

650

$

ea

SAVE 50¢ V3

11


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

2

$

5

$

15 ea

SAVE $5

SAVE $2.15

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties

Uncle Tobys Muesli Bars 6 Pack Selected Varieties

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

$1.16 per 100g

$11.76 per kg

162

$

ea

250

$

ea

SAVE $1.63

Uncle Ben's Flavoured Express Rice 240-250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties

Duck Toilet Gel 750mL or Active Foam Rim 38.6g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

38¢

Per roll

1440

$ Pepsi or Solo 24x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

3

$

ea

SAVE $9.70

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg 30¢ per 100g

9

$ ea

SAVE $1.20

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $6

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

+See page 2 for T&C’s. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

IGA_V3_IGACQ632_050220

ON SALE 5TH FEBRUARY 2020

On Sale Wed 5th February to Tue 11th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -05-02-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu