Skip to main content

Lands GHouse IGA -04-03-2020

Page 1

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

1

$

ea

SAVE $1

ON SALE 4TH MARCH 2020

SALE

BIG DEAL SALE ON NOW!

Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g

7

$

SAVE $7

HotE! PRIC

Thins Chips 175g Selected Varieties $100 per 100g

Queensland’s NOLAN MEATS WHOLE BEEF EYE FILLET

15

$

Serving suggestion

ea

95 kg

175

$

ea

hot buy

Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.99 per Litre

2240

$

ea

SAVE $17.10

On Sale Wed 4th March to Tue 10th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ644_040320_P1


SALE

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

150

$

ea

Cadbury Milk Chocolate Fingers 114g or Freddo Biscuits 167g

3

$ Cadbury Sharepacks 150‑180g Selected Varieties

115

2

V3

ea

SAVE 90¢

SAVE $1.50

6

Cadbury Twirl Bites 300g or Crunchie Rocks 340g

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.70 per Litre

270

$

ea

SAVE 50¢

Ryvita Rye Crispbread 250g Selected Varieties 57¢ per 100g

120

$ ea

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties

SAVE $4

$1.20 per 100g

1

$ Frantelle Spring Water 1.5 Litre 67¢ per Litre

ea

SAVE $1.43

ea

$ ea

SAVE $1.60

$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

150

$

SAVE $1.50

142

$

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE 80¢

Uncle Tobys Le Snak or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.70


SALE

150

$ Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties

10

ea

SAVE $10

20¢ per 100g

Robert Timms Premium Rich & Smooth Freeze Dried Coffee 100g $4.10 per 100g

410

$

ea

SAVE $3.70

SAVE $1

9

$

$ Sunrice Jasmine Rice 5kg

ea

Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties

170

$ San Remo Pasta 375‑500g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

ea

SAVE $4

230

$ McKenzie's Pepper 50g Selected Varieties 46¢ per 10g

ea

SAVE 60¢

V3

3


SALE

405

$

5

$ McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

4

750

$

ea

SAVE $3.50

73¢ per 100g

50 ea

SAVE $1.50

$1.10 per 100g

75¢ per 100mL

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

Balfour Pies or Pasty 4 Pack Selected Varieties

SAVE $4.o5

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

110

$

ea

2

$ La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g $1.41 per 100g

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2.40

6

$

ea

Western Star Butter Pat 500g Selected Varieties

SAVE 60¢

$3.67 per Litre

SAVE $1.10

40

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

ea

$1.20 per 100g

550

$

ea

SAVE $1.50

Primo Stackers 50g Selected Varieties $60 per kg

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1


SALE

175

$

ea

SAVE $1.75

Palmolive Foaming Hand Wash 250mL Selected Varieties

Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties

70¢ per 100mL

54¢ per 100mL

450

$ $1.87 per 100 sheets

330

$ $6.60 per Litre

ea

SAVE 70¢

Multix Resealable Sandwich or Snack Bags 40 Pack 4¢ each

4

$ Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

SAVE $2.71

140

$

ea

SAVE $1.45

Viva Double Length Paper Towel 2 Pack

White King Bleach Spray Lemon 500mL

269

$

ea

SAVE $1.10

4

$ ea

SAVE $1.50

Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE $1

5


WHAT’S FOR Dinner?

2

5

$

$ ea

Australian Shepard Avocado

350

$ Brushed Potatoes 2kg

18

Community Co Baby Leaf Mix 300g or Baby Spinach 280g

9

$

$ Australian Economy Beef Porterhouse Steak

kg

IGA Corned Silverside

15

$ Australian Pork Loin Chops

6

14

Australian Beef Topside Roast

ea

20

$ kg

kg

Australian Beef T‑Bone Steak

8

$

$ kg

450

$

ea

2kg bag

$1.75 per kg

Truss Tomatoes

kg

ea

kg

Big Ocean Crumbed Fish Fillets 700g $11.43 per kg


DELICIOUS DELI & Bakery

11

20

Middle Bacon Rashers

kg

SAVE $2

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

12

$ Kransky Selected Varieties

Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack

kg

SAVE $6

2

50

$

21

$

$

ea

$1.25 per 100g

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.50 per kg

kg

SAVE $10

Silverside Sliced or Shaved

350

$

SAVE $1.10

Classic Creamy Salads (Large Tub)

550

8

$1.18 per 100g

ea

SAVE 50¢

ea

Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties

3

ea

250

$

ea

$

Grannys Mixed Muffins 8 Pack

5

$

$1.47 per 100g

$

kg

SAVE $2

ea

$ Rainbow Layer Cake 375g

$

390

$

ea

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

7


FILL UP THE Pantry

1

165

$ Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

23

$ ea Coca Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $1

SAVE $1

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

Uncle Tobys Bars or Roll‑Ups 5‑6 Pack Selected Varieties

8

V3

3

$

ea

SAVE $1.50

3

$

ea

SAVE $1

3

$

for

Cadbury Caramel,Creme or Mini Egg 39‑41.5g*

SAVE 95¢

$1.32 per Litre

$

Cadbury Eggs Bag 110‑175g Selected Varieties*

Doritos Corn Chips 150‑170g, Jumpy’s, Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 100‑110g Selected Varieties

Arnott’s Shapes, Jatz, Savoy or Clix 160‑250g Selected Varieties

2

$

50 ea

SAVE 82¢

250

$

ea

SAVE 70¢

Coca‑Cola, Fanta or Mount Franklin Lightly Sparking 10x375mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

$2.21 per Litre

165

$

830

$

ea

SAVE $5.20

4

$

ea

SAVE 45¢

350

$ Kettle Chips 135‑175g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

Vegemite 220g $1.81 per 100g

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $6.82 per Litre

ea

MATCHED

750

$

ea

SAVE $3.10

*Selected stores. While stocks last.


FILL UP THE Pantry

1

$ John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties $15.79 per kg

270

$

SAVE 70¢

Praise Traditional or 99% Fat Free Mayonnaise 365‑410g

6

$

Kellogg’s Nutri‑Grain 805g, Froot Loops 500g, Just Right Original 790g or Crunchy Nut 670g

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

50 ea

SAVE $2

4

$

ea

50 ea

SAVE $1.50

50 ea

SAVE 80¢

$18.18 per kg

MasterFoods Sauce 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

Uncle Tobys O&G Granola, Weeties, Shredded Wheat, Oat Flakes, Crisp or Fruity Bites 270‑700g Selected Varieties

Capilano Squeeze Pure Honey 375g $1.47 per 100g

John West Sardines 110g Selected Varieties

250

$

5

$

2

$

50

ea

SAVE $1

Leggo's Tuna, Pasta or Lasagne Bake Sauce 490‑500g Selected Varieties

SAVE 65¢

4

SAVE 65¢

250

$

ea

ea

$

ea

SAVE $1.30

2

$ ea

Indomie Mi Goreng Instant Noodles 5 Pack Selected Varieties

hot buy

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 20¢

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

3

$

ea

SAVE $1.05 V3

9


FRIDGE & FREEZER Faves

475

12

$ Birds Eye Oven Bake Original Crumb Hoki or Southern Blue Whiting Fish Fillets 1kg

SAVE $3.20

$12.50 per kg

4

$

50 ea Peters Original 2 Litre Selected Varieties 24¢ per 100mL

3

$ Birds Eye Field Fresh Baby Peas or Corn Kernels 1kg

SAVE 70¢

$4 per kg

130

$ Pauls Milky Max Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g

$1.36 per 100g

10

V3

ea

SAVE 20¢

$1.86 per 100g

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

$ ea

95

¢

SAVE 45¢

ea

Birds Eye Crinkles or Straight Hot Chips 750g

Bega Block or Grated Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg

Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack

270

$

7

$

ea

SAVE $1

SAVE 40¢

$20 per kg

ea

SAVE $1.10

550

$

ea

Coon Shred, Sliced or Block Cheese 250g Selected Varieties

350

$

ea

$4 per kg

Oak or Oak Plus Flavoured Milk 425‑600mL Selected Varieties

ea

Weis Bars 4‑8 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1

Perfect Italiano Shaved or Grated Cheese 125‑150g Selected Varieties

ea

SAVE $2

3

$

ea

SAVE 25¢


50

HOME, BEAUTY & Pet

%

OFF Lynx Range*

Lynx Deodorant 165mL Selected Varieties (*excluding travel size) $2.12 per 100mL

3

50

$

ea

SAVE $3.50

6

$ Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.95

2

60

$

Optimum Wet Dog Food 680‑700g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

1

$ My Dog or Optimum Wet Dog Food 85‑100g Selected Varieties

ea

SAVE 45¢

30 % OFF

Bosistos nmgeedicinal Ra

Bosisto's Eucalyptus Spray 200g $3.15 per 100g

Stayfree All Nights Pads Extra Long with Wings 10 Pack 28¢ each

630

$

ea

SAVE $3.10

275

$

ea

SAVE $1.75

$

ea

hot buy

2

$

Palmolive Original or Dry Skin Dishwashing Liquid 500mL

ea

SAVE 95¢

40¢ per 100mL

2

$

We give back to local communities

3

Colgate Total Toothpaste 115g, Toothbrush 360° 1 Pack or Dental Ribbon Waxed 50m Selected Varieties

50 ea

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack# Selected Varieties $53.33 per 100 units

Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

8

$

ea

SAVE $2.80

3

$

ea

SAVE $1.85

2

Schmackos Strapz or Stix 500g or Pedigree Dentastix 28 Pack Selected Varieties

Mortein Kill & Protect or NaturGard Insect Control Bomb 3x125g $3.07 per 100g

10

$

ea

SAVE $2.90

1150

$

ea

SAVE $4.50

$

ea

Community Co Bath & Shower Cleaner 750mL

Community Co Glass & Window or Multi‑Purpose Cleaner 750mL

33¢ per 100mL

27¢ per 100mL

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.

Prota Pet Dog Food Rolls 1kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 25¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $1.15

11


7

$

SALE

15

425

$

ea

SAVE $4.25

SAVE $7.15

Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties

BIG DEAL SALE ON NOW!

Patties Party 30 Pack or Mini Combo 40 Pack

$1.06 per 100mL

550

$

ea

ea

225

SAVE $5.50

$

Twinings Tea Bags 80‑100 Pack Selected Varieties

SAVE $2.25

825

$

ea

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.50 per Litre

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

ea

SAVE $8.25

Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

13

$

ea

SAVE $6 VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

IGA_V3_IGACQ644_040320

ON SALE 4TH MARCH 2020

On Sale Wed 4th March to Tue 10th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -04-03-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu