Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 1st May 2019
630
$
ea
SAVE $6.30 Ferrero Rocher Collection Box 172g or Gift Box 200g
Peters Drumstick x Messina 4 Pack Selected Varieties
5
WIN Buy me for a chance to
$
ea
SAVE $5
2
14
$
$
$1.05 per 100mL
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.
ea
ea
SAVE $9.70
SAVE $2
Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties
Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties
$1.56 per Litre
20¢ per 100mL
19
$
kg
Australian
WIN A SHARE OF
$50,000
BEEF T-BONE STEAK WORTH OF PRIZES*
h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas
On Sale Wed 1st May to Tue 7th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
*SEE P8 FOR MORE DETAILS IGA_V3_IGACQ513_010519_P1
WHAT’S FOR Dinner?
4
$ Pink Lady Apples
2
Packham Pears
$ Iceberg Lettuce
Community Co Garden Bowl 200g or Caesar Bowl 240g
kg
Australian Whole Beef Eye Fillet
2
9
$
$ Australian Pork Loin Steaks
ea
$
kg
16
580 26
$ Australian Boneless Pork Leg Roast
kg
$
ea
9
290
$
kg
kg
kg
Australian Whole Economy Beef Rump
DELICIOUS DELI & Bakery
10
17
$ Middle Bacon Rashers
kg
SAVE $2
kg
SAVE $7
Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
2399
$
ea
Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved
62¢ per 100g
185
SAVE $1.85
3
Luscious Lamingtons 18 Pack 69¢ per 100g
ea
250
SAVE $1.50
3
5
$
Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties
Wonder Soft Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g
580
$ Rainbow Layer Cake 375g $1.55 per 100g
ea
SAVE 20¢
380
$ ea
SAVE $1
ea
SAVE $1.60
$20 per kg
ea
kg
SAVE $1.50
$
60
SAVE 40¢
ea
SAVE $3
$
ea
$ D’Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
6
Cocktails or Slim Frankfurts
$
South Cape Brie or Camembert Cheese 200g Selected Varieties $30 per kg
$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties
6
$
$
ea
Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties
3
FILL UP THE Pantry
7
$ $1.72 per 100g
$
ea
SAVE $7.75
Cadbury Roses 450g
215
75 Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties
WIN
ea
SAVE 85¢
Buy me for a chance to
MULTI-BUY $ Lindt Lindor, Creation or Excellence Blocks 80‑100g Selected Varieties
25 for
SAVE $3.50
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.
The Natural Confectionery Co. or Pascall Bags 185‑280g Selected Varieties
250
$
ea
SAVE $1.50
Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
165
$
ea
SAVE 45¢
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.
350
$ Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties
ea
SAVE 99¢
Thins Chips, Doritos 150-175g, Kettle Popcorn 80-110g, or Salsa 300g Selected Varieties
250
$
SAVE 49¢
650
$
ea
V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties
WIN
ea
SAVE $4
Buy me for a chance to
Uncle Tobys Muesli Bars, Roll-Ups, Le Snak or Milo Snack Bars 5-6 Pack Selected Varieties
4
V3
3
$50,000 A SHARE OF
$
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.
ea
SAVE $1
BelVita Breakfast Yoghurt Crunch, Soft Bakes or Minis 200‑253g Selected Varieties
250
$
ea
SAVE $2
3
$ Arnott’s Assorted Cream Biscuits 500g 60¢ per 100g
ea
SAVE $2
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5
85
$4.63 per 100g
ea
230
$
ea
SAVE $2.30
SAVE $1.85
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 61¢ per 100g
Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties
WIN A SHARE OF
1
$
Dilmah Infused or Green Tea Bags Green Pack Selected Varieties
$50,000 ¢
ea
SAVE 99¢
WORTH OF PRIZES*
99
Bref Blue or Power Active 50g or Toilet Cleaner 450mL Selected Varieties
$
50 ea
SAVE $2.50
1
h t Cards
1 x $20K Cas
300 x $100 IGA Gif
2
$
Macleans Kids Toothpaste 63g Selected Varieties $1.59 per 100g
ea
SAVE $1
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 5
$50,000
WIN A SHARE OF
6
$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 8x200mL Selected Varieties
SAVE $3
$3.75 per Litre
2
$ Cadbury Chocolate Biscuits 114-167g Selected Varieties
ea
SAVE $1
350
$ Cascade Mixers 4x200mL Selected Varieties
ea
ea
SAVE 95¢
Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.25 per Litre
$1.07 per Litre
h Cards t f i G 300 x $100 IGA 1 x $20K Cas
3
$
Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
650
$
SAVE $5.25
160 ea
SAVE $1.35
450
$
ea
$ Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre
WORTH OF PRIZES*
French Fries or Jumpy's Multipack Chips 12 Pack
SAVE 50¢
220
$ Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre
ea
ea
SAVE $1.09
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.
6
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!*
ENTER AT iga.com.au/qldwin50k
WIN
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES* h
1 x $20K Cas Cards 300 x $100 IGA Gift
4
Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g or Oats Super Blends 8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
4
Uncle Tobys Oats Quick Sachets Big Bowl 10 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g
ea
SAVE $1.70
$1.25 per 100g
5
$ Lavazza Coffee Grounds 200-250g Selected Varieties
SAVE $4.20
Allen’s Hot Chocolate 10 Pack Selected Varieties
SAVE $1.98
$ Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties
5
ea
SAVE 92¢
ea
SAVE 75¢
$15.79 per kg
$ ea
ea
150
$ Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties
4
$
50
$
260
$ Dilmah Premium Ceylon or Extra Strength Tea Bags 50 Pack
ea
SAVE 70¢
PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwin50k for a list of participating products.
7
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
1 x $20K Cas
h t Cards 300 x $100 IGA Gif
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5
6
$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL
ea
SAVE $4
4
Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties $10.61 per Litre
$ Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties
280
$ McCain SuperFries 900g Selected Varieties $3.11 per kg
ea
SAVE 60¢
4
280
$ Califia Farms Almond Milk 750mL Selected Varieties $3.73 per Litre
ea
SAVE 20¢
McCain Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties
38¢ per 100g
375 ea
SAVE 95¢
Patties Quiches 12 Pack Selected Varieties
*NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971. V3
550
$ Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $3
$1.19 per 100g
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 8
5
$ ea
SAVE 50¢
$ Friskies Cat Food 1kg Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
$ ea
SAVE $1
57¢ per 100g
3
50
$
ea
SAVE $1.50
FILL UP THE Pantry
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.
Heinz Big’N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties
John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg
1
75
$
ea
SAVE 75¢
450
$
SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg 16¢ per 100g
SAV E $1.25
2
V8 Fruit & Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties
$ Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties
ea
SAV E $1
$2.80 per Litre
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at
CommunityCo.com.au
ea
Nescafe Blend 43 250-300g Selected Varieties
SAVE $8
5
350 ea
SAV E $1.10
420
$ Community Co Free Range Aussie Eggs 12 Pack 60¢ per 100g
ea
SAV E $2
$
10
$
$ One Night In Mexico Taco Kit 430‑520g Selected Varieties
ea
8
$
ea
ea
SAVE $4.49
750
$ Nestlé Milo 750g $1 per 100g
Nestlé Baking Chocolate or Cocoa 150‑290g Selected Varieties
ea
SAV E $2.25
3
$
SAV E 85¢
$4.80 per kg
$1.33 per 100g
6
$
ea
SAVE $1.50
Kellogg's Coco Pops 650g, Nutri‑Grain 500g or Rice Bubbles 705g
IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g
360
$ Community Co Gluten Free Plain or Self Raising Flour 750g
ea
Carmans 5 Grain & Seed Granola 450g Selected Varieties
5
$
ea
SAV E $1.45
2
$
ea
SAV E $1.50
4
$
ea
Community Co Organic Sultanas 375g
ea
$10.67 per kg V3
9
FRIDGE & FREEZER Faves
1
$
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties
89
SAVE $1.90
$2.52 per kg
5
395
$
ea
Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL
SAVE $1.05
5
$
Steggles Chicken Breast Snack or Mini Kiev Balls 400g Selected Varieties
SAVE 99¢
$12.50 per kg
2
Sara Lee Pie, Danish or Crumble 400‑600g Selected Varieties
KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g
SAVE 85¢
$14.29 per kg
10
V3
9
$
ea
SAV E $2.49
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
4
$ ea
Yoplait 1kg or Farmers Union Greek Style Yogurt 4 Pack Selected Varieties
Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg 35¢ per 100g
350
$
ea
SAV E $1.50
Oak or Breaka Flavoured Milk, Ice Break Ice Coffee 750mL Selected Varieties
ea
SAVE $1
Coon Shredded, Block or Sliced Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg
ea
Matched
6
$ ea
SAVE $1.25
$ Birds Eye Corn Kernels 500g or Diced Sweet Potato 400g
McCain Beans Sliced 500g
$ ea
250
$
ea
$4.13 per Litre
4
$
ea
SAV E $1.30
Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
ea
SAVE $2.40
310
$
ea
SAVE 40¢
3
$
ea
SAV E 80¢
HOME, BEAUTY & Pet
5
$ Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets
135
$ Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties
ea
SAVE 55¢
$1.59 per 100g
6
ea
SAVE $4.40
ea
SAVE $2
60¢ per 100g
Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 2 Pack $1.67 per 100 sheets
2
$ Palmolive Dishwashing Ultra 375‑400mL Selected Varieties
$
Fresh Pet Line Raw Pet Food Diced Steak 1kg (from the Meat Department)
2
$
Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $2 per 100mL
SAVE $1
4
SAVE $1.50
Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL
ea
60¢ per 100mL
$
Palmolive Foaming Hand Wash 250mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.40
ea
$1.20 per 100mL
3
$
ea
SAVE $1
3
$
ea
SAVE 50¢
30 % OFF
Décor Single Baby Bottle Cooler (30% OFF Décor Baby Range)
970
$
ea
SAV E $4.25
5
$ Nurofen Tablets or Caplets 24 Pack 21¢ each
ea
SAV E 90¢
Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties
365
$
ea
SAV E $1.70
Colgate Toothpaste 180‑200g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
4
$
ea
SAV E $1
11
Visit IGA.COM.AU for more info
Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties
289
$
Lipton Black Tea or English Breakfast Tea Bags 100 Pack $1.25 per 100g
ea
On Sale 1st May 2019
2
50
$
ea
99
¢
Campbell's Condensed Canned Soup 400‑430g Selected Varieties
ea
SAVE $2.5 0
SAVE $2.9 0
SAVE 99¢
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Bonds Womens Quarter Crew Socks 3 Pack Selected Varieties (50% OFF Bonds Apparel & Hosiery Range)
$
ea
SAVE $7
Kleenex Breathe Eucalyptus or Soothe Aloe Vera Tissue 3 Ply 140 Pack $1.37 per 100 units
1
$
92 ea
SAVE $1.93
Cold Power Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
8
R THAN HALF PR I TTE
$
CE
7
OFF Range 50%
BE
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.
ea
SAVE $8.50
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas
On Sale Wed 1st May to Tue 7th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
*SEE P8 FOR MORE DETAILS 12