ea
SAVE $2.30 Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties
ON SALE 30TH OCTOBER 2019
Spring ENTERTAINING THE CUP
NOV 5
Mars Multipack Ice Cream 6 Pack Selected Varieties
425
$
ea
SAVE $4.25
Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties
Australian
IGA HALF LEG HAM $ 95
7
Serving Suggestion
kg
2018/19
ea
HOT BUY
Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre
14
Find out how on page 8
174
$ ilable ally Ava Nation
Drought Appeal SUPPORT AUSSIES DEVASTATED BY DROUGHT
SUPA
230
$
$
ea
SAVE $9.70 On Sale Wed 30th October to Tue 5th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ578_301019_P1
Spring ENTERTAINING THE CUP
NOV 5
8
$
ea
1.5kg pack Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack* $5.33 per kg
4
$
50
16
$
kg
Australian Chicken Wings*
30
$
kg
Australian Beef Rib Fillet Steak *
kg
Australian Lamb Forequarter Chops*
33
$
kg
Australian Extra Large Black Tiger Prawns Thawed* *Serving Suggestion
2
Spring ENTERTAINING THE CUP
NOV 5
20
A
$
kg
Save $10 Tasty Twiggy Sticks Hot or Mild
550
B
$
ea
Save $2.40 Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $23.40 per kg
10
C
$
ea
Save $2.60 King Island Dairy Cheese Camembert or Double Brie 200g $50 per kg
10
$
D D
King Island Dairy Lighthouse Blue Brie Cheese 200g
B
E
ea
Save $2
$50 per kg
250
E
$
ea
Save $1
F
Mainland Platter Collection Cheese Block 75g Selected Varieties
A
$33.33 per kg
F
26 $
for
Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties
C G
$1.50 per 100g
G
250
$
ea
Save 70¢ Arnott’s Jatz or Savoy 225‑250g Selected Varieties
3
Spring ENTERTAINING THE CUP
NOV 5
250
$
ea
HOT BUY
150g Selected Varieties
AusFresh
$16.67 per kg
OLIVES, SEMI DRIED TOMATOES OR ANTIPASTO
450
$ Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $22.50 per kg
SAVE $3
450
$ South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $22.50 per kg
4
Primo Continental Platter 200g $42.50 per kg
ea
SAVE $2.50
1095
$
ea
SAVE $2.20
850
$
ea
South Cape Cheese Platter 435g $25.17 per kg
ea
SAVE $5.85
Spring ENTERTAINING THE CUP
NOV 5
595
$
ea
$1.19 per 100g
Country Chef
PAVLOVA 500G 4
$ Raspberries 125g $32 per kg
3
$ Bulla Thickened Cream 300mL $1 per 100mL
ea
125g pack
50
¢
ea
ea
New Zealand Kiwifruit
5
Spring ENTERTAINING THE CUP
135
$ Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre SelectedVarieties
$2.04 per Litre
Deep Spring Mineral Water 4x250mL Selected Varieties $3.50 per Litre
765
$
350 ea
SAVE $1
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $2 per 100g
810
$
ea
SAVE $5.85
$
350
$
ea
SAVE $1.25
$1.08 per Litre
Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties
NOV 5
Mount Franklin Spring Water 20x500mL
ea
SAVE $4.10
81¢ per Litre
9
ea
SAVE $1
5
Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties $1.09 per 100g
6
250 ea
SAVE 60¢
5
$ Lindt Fruit Sensation 150g Selected Varieties $3.33 per 100g
ea
SAVE $1
3
$
$ Mars Chocolate Pouches 250‑345g Selected Varieties
SAVE $1
$
$ Maltesers or M&M's Party Bucket 465‑640g Selected Varieties
ea
ea
Twisties Zig Zag 125g or Sunbites Grain Waves 180‑210g Selected Varieties
ea
Spring ENTERTAINING THE CUP
5
NOV 5
$ Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties
SAVE $2.50
4
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg
$ Ho Mai Spring Roll, Mini Dim Sim or Yum Cha 200‑250g Selected Varieties
30
ea
SAVE 80¢
350
$ ea
SAVE $1.70
Philadelphia Spreadable Tubs or Icing 230‑250g Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
Deeko Clear Cups 225mL 20 Pack
%
11¢ each
OFF Deeko ranges
Deeko
Plates & Bowls
280
$ Deeko Oval Plates 8 Pack 35¢ each
ea
SAVE $1.20
4
Deeko cups
220
$
ea
SAVE $1
Australian Gold Creamy Camembert or Brie 115g
Deeko napkins Deeko Dinner Napkins 2 Ply 25 Pack Selected Varieties $13.20 per 100 units
330
$
ea
SAVE $1.50
550
$
$34.78 per kg
350
$ ea
$ ea
ea
Balfours Tarts or Caramel Slice 4 Pack Selected Varieties
7
drought appeal Purchase a Community Co Water 24 x 600ml pack and $2 will be donated to support Aussies devastated by drought.
840
$
ea
Community Co Water 24x600mL 58¢ per Litre
8
PICK OF THE Crop
890
$ Red Seedless Grapes USA
YELLOW NECTARINES
kg
390
$ Corn 500g Pack $7.80 per kg
Truss Tomatoes
kg
New Season
790
$
390
$
kg
490
$
ea
500g pack
We give back to local communities
Red Capsicums
350
$ Navel Oranges
250
$
kg
Gold Sweet Potatoes
50
¢
kg
kg
ea
New Zealand Kiwifruit
750
$ Natural Walnuts 350g or Trail Mix 500g
ea
250
$
ea
Community Co Aussie Mix, Baby Spinach or Spicach & Rocket 120g $20.83 per kg
9
SEAFOOD Faves
8
$
ea
$8 per kg
Global
SOUTHERN BLUE WHITING FILLETS 1KG*
*Serving Suggestion
Ocean Best Basa Fillets 800g
5
90
$
ea
$7.38 per kg
Salmon Portions Twin Pack 250g
$16 per kg
10
ea
$40 per kg
8
$ Global Salt & Pepper Squid 500g
10
$
650
$ ea
Smoked Cod Fillets 500g $13 per kg
ea
WHAT’S FOR Dinner?
19
$ Australian Pork Belly Rashers
kg
35
$
kg
Australian Lamb Cutlets
18
19
$
kg
$ Australian Economy Beef Porterhouse Steak
IGA 4 Star Lean Beef Mince 500g $12 per kg
6
ea
500g pack
650
$
kg
$
Australian BONED AND ROLLED LAMB LEG
Australian Fresh Free Range Whole Chicken
Simply Better Foods Plant Based Burgers 2 Pack 225g $24.44 per kg
kg
550
$
ea
11
DELI Delights
5
$ Classic Creamy Salads (Large Tub)
Delicious
10
$
24
$
BBQ CHICKEN
ea
20
1495
$
17
$ Ausfresh Mediterranean Olive Mix
12
kg
SAVE $8
kg
SAVE $7
South Cape Mini Camembert or Brie 125g $28 per kg
ea
SAVE $1.80
10
$ King Island Triple Cream Brie 175g $57.14 per kg
kg
SAVE $7.55
Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved
350
$
kg
SAVE $6
Salami Sliced or Shaved
$ Easy Carve Ham
ea
ea
SAVE $2.60
Lemnos Fetta Smooth or Reduced Fat 200g $20 per kg
4
$
ea
SAVE 75¢
BAKERY Delights
250
$ Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack $1.25 per 100g
ea
HOT BUY
450
$
ea
SAVE 40¢
600g Selected Varieties 75¢ per 100g
Your Bakery
MUD CAKE
1
$ IGA Bakers Oven Entertainer Rolls Plain or Herb & Garlic 6 Pack
70 ea
67¢ per 100g
340
$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties
2
Arnott’s Bakery 4 Pack Selected Varieties
$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties
Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties
390
$ Helga's Bread 650‑850g Selected Varieties
ea
350 ea
Hot buy
380
$ Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
$
ea
SAVE $1.70
ea
4
$
ea
13
CHRISTMAS Gifting
10
$
ea
SAVE $10 Cadbury Favourites 570g Selected Varieties $1.75 per 100g
Lindt Lindor Assorted Box 355g
6
$2.82 per 100g
10
$
$
ea
SAVE $6
SAVE $10
5
$ Lindt Lindor Share Bags 123‑130g Selected Varieties
5
ea
Cadbury Twirl Bites 300g or Crunchie Rocks 340g
$ Cadbury Roses 225g or Milk Tray 180g
14
Mars Celebrations, Maltesers or M&M's Peanut Gift Box 320‑460g
6
$
SAVE $2
SAVE $3
Toblerone Milk Chocolate 360g
ea
SAVE $4
7
$1.94 per 100g
7
$ Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties
ea
HOT BUY
4
$
$ ea
ea
ea
SAVE $3
Dean Jacob's Wafers 370g* Selected Varieties $1.08 per 100g
ea
hot buy
*Selected stores, while stocks last
SWEET Treats
3
$ Nestlé Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties
1
$ Mars Medium Bars or M&M's 35‑56g Selected Varieties
SAVE $1
2
$ The Natural Confectionery Co, Pascall or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties
3
$
Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties
SAVE $1.50
350 ea
SAVE $1.30
2
$
50 ea
SAVE $1.50
$
ea
ea
Allen's or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties $1.67 per 100g
ea
SAVE 95¢
75
Violet Crumble Nuggets 135g or Bite Size Chunks 180g
ea
Starburst The Big Bag 350g Selected Varieties $1.07 per 100g
$7.20 per 100g
ea
SAVE $2.20
180
$ Fisherman's Friend Lozenges 25g Selected Varieties
220
$
ea
SAVE 50¢ 15
TASTY Snacks
TASTY TREATS FOR ALL THE FAMILY
250
$ Thins Chips or Kettle Popcorn 80‑175g Selected Varieties
SAVE 69¢
350
$ Kettle Tortilla, Sweet Potato or Sensations Chips 135‑150g Selected Varieties
Majans Infuzions Crackers 110g Selected Varieties $2.27 per 100g
6
250
$
ea
SAVE 99¢
ea
SAVE 89¢
Sunrice Gluten Free Thin Rice Cakes With Quinoa 150g $1.33 per 100g
$ Kellogg's LCMs 15 Bar Family Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
® Registered trade marks. Kellogg (Aust.) Pty. Ltd. authorised user.
16
Uncle Tobys Le Snak 12 Pack Selected Varieties $1.70 per 100g
450
$
ea
SAVE $3.10
Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties
2
$
90¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
450
ea
SAVE 70¢
Cadbury Cookies, Breakaway Biscuits or Freddo Faces 156‑180g Selected Varieties
$ Arnott’s Classic Assorted 500g
250
$
ea
250
$
ea
SAVE $1
Oreo Cadbury Coated Chocolate Cookies 204g Selected Varieties $1.23 per 100g
250
$
ea
SAVE $1.30
3
$
ea
Nice & Natural Nut Bar 6 Pack Selected Varieties
ea
REFRESH Me
180
$
ea
SAVE $1.80 Powerade 600mL Selected Varieties $3 per Litre
2325
$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $2.07 per Litre
ea
SAVE $15.75
Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre
195
$
Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties
SAVE $1.95
$1.56 per Litre
210
$ Pepsi, Solo or Schweppes 2 Litre Selected Varieties $1.05 per Litre
195
$
ea
ea
MATCHED
ea
SAVE $1.20
160
$ Golden Circle Apple or Tropical Sparkling 250mL $6.40 per Litre
ea
SAVE 50¢
5
$
50 ea
SAVE 90¢
660
$ V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $6 per Litre
ea
SAVE $4
12
Schweppes Signature Series Mixers or Soft Drinks 4x300mL Selected Varieties $4.58 per Litre
$ Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties $3.20 per Litre
ea
SAVE $2.25 17
CHRISTMAS Baking
Colourful Christmas Tree Choc Slice • Preparation time: 30 mins • Cooking time: 30‑40 mins • Makes: 15 slices
• 190g Butter, chopped • 1/4 cup (25g) Nestlé Bakers’ • 290g Nestlé Bakers’ Choice Choice 100% Cocoa Milk Melts
Decoration
• 1 1/2 cup (295g) CSR Brown • 290g Nestlé Bakers’ Choice Sugar
White Melts
• 395g can Nestlé Sweetened • Queen Green Food Condensed Milk
Colouring
• 3 eggs, lightly beaten • 1 1/2 (225g) White Wings
• 150g Nestlé Mini Smarties
Plain Flour
FIND RECIPE AT IGA.COM.AU/CHRISTMAS
3
$
ea
SAVE 95¢
Nestlé Baking Chocolate 150‑200g Selected Varieties
3
Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g Selected Varieties
$ CSR Brown Sugar 1kg 30¢ per 100g
18
250
$ ea
SAVE 75¢
White Wings Plain or Self Raising Flour 1kg Selected Varieties $2.50 per kg
2
$
ea
SAVE 50¢
ea
SAVE $1.20
3
$ Queen Rainbow Food Colours 4x7mL $1.07 per 10mL
ea
SAVE 70¢
FILL UP YOUR Cup
750
$ Nestlé Milo 750g $1 per 100g
ea
SAVE $3
8
Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $1.90 per Litre
$8 per 100g
ea
SAVE $3
330
$ Lipton Pure Green Tea Bags 50 Pack or Bushells Tea Leaf Extra Strong 250g
6
ea
SAVE $1.20
ea
SAVE $1.90
4
$
$ Nescafé Gold 100g Selected Varieties
190
$
Jarrah Coffee Sensations 250g Selected Varieties $1.60 per 100g
360
$ Twinings Sleep, Detox or Digest Tea Bags 18 Pack $13.33 per 100g
ea
SAVE $2
ea
SAVE $1
$
Starbucks by Nespresso Capsules 10 Pack Selected Varieties
Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.92 per Litre
ea
SAVE $1.90
350
$
Ribena Blackcurrant Syrup 1 Litre $6 per Litre
5
$
ea
ea
SAVE $1.80 19
FUEL YOUR Day
3
5
$
$ Kellogg's Cereal 260‑350g or Breakfast Biscuits 5x40g Selected varieties
SAVE $1.20
450
$ Sanitarium Weet‑Bix Protein 500g 90¢ per 100g
Aussie Bodies Perfect Protein Smoothies 375mL Selected Varieties $10.93 per Litre
20
Sanitarium Light 'n' Tasty Berry or Macadamia Breakfast Cereal 410‑500g
SAVE $1.50
1
SAVE 70¢
410
$
ea
SAVE 50¢
Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g
Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties
$1.20 per 100g
250
$
Bega No Added Sugar or Salt Smooth or Crunchy Peanut Butter 325g
ea
SAVE $1
3
$1.08 per 100g
$
80 ea
ea
SAVE $1.50
ea
$ Aussie Bodies Protein Bars 30‑40g Selected Varieties
ea
Aussie Bodies Protein Bars 60g Selected Varieties $5 per 100g
Bodytrim Choc Fudge or Choc Mint Fudge Bar 50g
SAVE $1
$5 per 100g
4
Bundaberg Golden Syrup 1kg
ea
SAVE $1.35
350
$
ea
SAVE 50¢
250
$ ea
ea
SAVE $1
2
$
$ 40¢ per 100g
6
$
ea
Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties 80¢ per 100g
ea
FILL UP THE Pantry
175
$ Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520‑535g Selected Varieties
2
Sunbeam Sultanas 1kg $6.50 per kg
ea
SAVE $1.80
7
$
60
$ Golden Circle Traditional Fruit Salad in Syrup or Juice 440‑450g
650
$
ea
SAVE 75¢
ea
SAVE 70¢
Baking can be extra special this Christmas
Sunbeam Mixed Fruit 1kg $7 per kg
ea
SAVE $2.05 MasterFoods Ground Ginger 25g or Cinnamon 28g
2
$
ea
SAVE 20¢
5
94¢ per 100g
$ ea
SAVE $2
30¢ per 100mL
Foster Clark's Jelly Crystals 85g Selected Varieties
360
$
Berri Quelch Tropical or Apple Berry Ready To Freeze Fruit Juice Icy Tubes 24x70mL
80
¢ ea
SAVE 30¢
McKenzie’s Bi‑Carb Soda 500g 36¢ per 100g
Sunbeam Glace Cherries 200g
SAVE $1
$18 per kg
1
$
80 ea
SAVE 50¢
ea
Bundaberg White or Raw Sugar 2kg 10¢ per 100g
2
250
$
$
ea
SAVE $1
ea
SAVE 30¢
MasterFoods Mixed Spice, Ground All Spice or Nutmeg 30g 83¢ per 10g
21
FILL UP THE Pantry
1
50
$ John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties
SAVE 80¢
$15.79 per kg
2
$ John West Deli Tuna 180g Selected Varieties
$16.22 per kg
SAVE 60¢
33¢ per 100g
SAVE $1
2
$
ea
Old El Paso Stand 'n Stuff or Jumbo Taco Shells 10 Pack
ea
Edgell Sliced Beetroot 825g or Mixed Vegetables 420g
3
$
ea
SAVE 95¢
ea
SAVE 65¢
Old El Paso Regular Tortillas 10 Pack 85¢ per 100g
340
$
ea
SAVE 90¢
ea
$5.29 per kg
Five Tastes Curry or Laksa Paste 210‑220g Selected Varieties
22
ea
1
370
$ Goulburn Valley Fruit Tub 700g Selected Varieties
3
$
Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties
50
SAVE $1
$13.89 per kg
John West Tuna & Beans 185g Selected Varieties
ea
$
250
$
ea
SAVE $1.30
Rosella Relish Australian Corn 250g $1 per 100g
250
$
ea
SAVE 60¢
240
$ Rosella Natural Garlic 250g $9.60 per kg
ea
SAVE 60¢
FILL UP THE Pantry
8
2
$
$ SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg
ea
SAVE $8
16¢ per 100g
3
Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties
SAVE $1
175
$ Praise Dressing 250mL Selected Varieties 70¢ per 100mL
ea
SAVE $1
67¢ per 100g
ea
SAVE $1.75
3
Leggo's Tomato Paste 500g or Stir Through 350g Selected Varieties
Nando’s Peri‑Peri or Marinade Sauces 50‑270g Selected Varieties
SAVE 75¢
150
$ Rosella Cocktail Onions 150g Selected Varieties $10 per kg
$
ea
3
$
$ SunRice Family Size Steamed Rice 450g Selected Varieties
ea
Heinz Ketchup, Sauce, Mustard or Seriously Good Aioli or Mayonnaise 220‑500mL Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
2
$
50 ea
SAVE 25¢
450
$ S&W Whole Egg Mayonnaise 440g Selected Varieties $1.02 per 100g
Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties $1 per 100mL
ea
SAVE 70¢
ea
SAVE $1.50
2
$
ea
SAVE 90¢ 23
Low Prices
We’ve got Every Day right across the store
4
$
ea
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
160
$ Vaalia Kids Squeezie Yoghurt 140g Selected Varieties
Yoplait Yoghurt 6x175g Selected Varieties
$1.14 per 100g
52¢ per 100g
10
$ Hans Rindless Short Cut Bacon 750g $13.33 per kg
24
5
$
ea
5
ea
2 $ 50
ea
for
Primo Shaved or Sliced Meats 80‑100g Selected Varieties
EASY MEAL Solutions
4
5
$
$
SAVE $1.05 ea
4
La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g
$
SAVE $2 Latina Fresh Filled Pasta 375g $1.07 per 100g
260
$
ea
ea
SAVE $1.80
$1.11 per 100g
Latina Sauce Sauce Pasta 425g 94¢ per 100g
Serving suggestion
ea
SAVE $2.60
Betty Crocker Baking Mixes 450‑540g Selected Varieties
Serving suggestion
Meals Made Easy
6
$ Latina Fresh Ready Meal 350g Selected Varieties $1.71 per 100g
750
$ ea
SAVE $1.50
Healthy Everyday Meals 400g Selected Varieties $1.88 per 100g
ea
SAVE $3.50 25
FRIDGE Faves
95
5
$
¢
Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g
ea
SAVE 45¢
3
$ Tamar Valley Dairy Greek or Light Greek Style Yoghurt 500g 60¢ per 100g
Oak, Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre
ea
3
20 ea
SAVE 50¢
SAVE $1
56¢ per 100g
5
$
SAVE $1.20
$
Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties
Pauls Custard Vanilla 2kg 33¢ per 100g
50 ea
MATCHED
ea
SAVE $1.20
5
$ Farmers Union Greek Style Yogurt 950g‑1kg Selected Varieties
4
$
Original Juice Co. Black Label Orange or Pulp Free Orange Juice 1.5 Litre
50 ea
SAVE 50¢
$3 per Litre
6
a2 Milk 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
ea
MATCHED
5
$ Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
$ ea
San Remo Fresh Ravioli or Agnolotti 625g
San Remo Vegan Fresh Pasta 400g Selected Varieties
96¢ per 100g
$1.50 per 100g
ea
SAVE $1.15
6
$
26
650
$ ea
ea
FRIDGE Faves
750
$ Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g $10 per kg
ea
SAVE $3.35
650
$ Bega Tasty Bar‑B‑Cubes 500g
ea
SAVE $1.90
$13 per kg
Serving Suggestion
650
$ Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g
ea
SAVE $1.50
4
$ Farmer's Table Salted or Unsalted Butter 500g
ea
SAVE $2.95
80¢ per 100g
Cracker Barrel Extra Sharp Block or Sliced Cheese 250g $22 per kg
4
550
$
ea
SAVE $1
$
ea
Bega Original or Cheddar Cheese Stringers 8 Pack $25 per kg
Cracker Barrel Infused 120‑130g or Devondale Block Cheese 250g Selected Varieties
325
$
450
$
ea
SAVE 65¢
360
$
ea
Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g
Community Co Triple Cream Brie 125g
$26 per kg
$28.80 per kg
ea
Products shown may not be available in all stores. *Cracker Barrel® is a Registered Trademark of Kraft Foods Group Brands LLC, used under license.
27
FREEZER Faves
3
2
$ McCain Craft Beer Pale Ale Chips or IPA Wedges 500g
ea McCain Roast Potato Traditional 650g
SAVE $1
$6 per kg
5
5
$ McCain Pizza Singles or Slices 400‑600g Selected Varieties
94¢ per 100g
3
$
McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties
$ ea
SAVE $2
McCain Griff’s Curried Prawns or Sweet & Sour Pork Frozen Meals 400g
ea
SAVE $1.20
$3.85 per kg
Patties Quiches 12 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
ea
8
Birds Eye SteamFresh or Stir Fry Vegetables 450‑500g Selected Varieties
$
75
ea
Pacific West Entertaining Range 832g‑1kg Selected Varieties
SAVE $4
4
28
SAVE $2
3
ea
SAVE 60¢
4
$ Chiko Rolls or Birds Eye Fish Cakes 300‑650g Selected Varieties
ea
SAVE $1
650
$ McCain Healthy Choice Frozen Meals 280‑330g Selected Varieties
ea
$
SAVE $3
$1.19 per 100g
6
$
50
$
$
ea
Balfours Premium Potato Pie 800g 81¢ per 100g
ea
DESSERT Faves
75 ¢
Per Cone
5
$ Sara Lee Cake, Crumble Pie or Danish 350‑600g Selected Varieties
Pampas Pastry or Pie 400g‑1kg Selected Varieties
4
ea
SAVE $1.15
6
Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL
$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL
ea
Streets Blue Ribbon Low Cal Ice Cream 460mL Selected Varieties $1.30 per 100mL
$ Darrell Lea Ice Cream 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL
SAVE $1.25
7
Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL
ea
SAVE 50¢
6
Peters Drumstick x Messina 4 Pack Selected Varieties $1.47 per 100mL
ea
SAVE $2
6
SAVE $3
Weis Tubs 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL
SAVE $12
7
ea
SAVE $3
7
$ Streets Blue Ribbon Chocolate Protein Ice Cream Bar 4 Pack $2.61 per 100mL
$ ea
ea
$
$
SAVE $3
7
ea
$
35
$
18
$
ea
SAVE $1
Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack
ea
SAVE $3
350
$
ea
SAVE $1.10 29
HOUSEHOLD Essentials non-Stick Wiltshireeware Bak
6
Wiltshire Easy Bake Slice & Brownie Pan
Wiltshire Enamel Baking Dish 26cm
1820
1050
30
$
Wiltshire Fry Pans
am e Wiltshire DEinshes l g n i k Ba
$
ea
$
ea
SAVE $7.80
SAVE $4.50
SAVE $2.70
ea
Wiltshire Cucina Non‑Stick Frypan 26cm Sistema Klip It Container 1 Litre
Sistema Klip-It
3
30
60
$
ea
SAVE $1.60
Explorer Original Sock 1 Pack Selected Varieties
9
$
ea
4
80
$
ea
SAVE $4.20
SAVE $3.10
ea
SAVE $3.90
Clio Hosiery
Razza Maotasezz Pantyh
ar & Socks Underwe
90
910
$
Razza Matazz Comfort Brief Pantyhose 2 Pack Selected Varieties
Explorer
Oates Mop REFILLS
6
Rio Undoecrkwsear &S
OFF ranges
Oates Multi‑Fit Squeeze Mop Refill 1 Pack
$
%
Rio Men's Hipster Briefs 3 Pack Selected Varieties
350
$
20
SAVE $1.50
ea
SAVE $1.80
ea
Clio Sheer Knee Highs 2 Pack Selected Varieties
40 % OFF
Décor Microsafe
RELEASE
3
$ Décor Microsafe Round Container 800mL
30
5
$ ea
SAVE $2
Ansell Glove Disposable 50 Pack Selected Varieties 11¢ each
20
50
$
ea
ea
SAVE $2.50
Secret Life Of Pets 2 DVD
Hot Buy
2
60
$ Yates Blitzem Snail & Slug Pellets 500g
3
$ Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre
SAVE $3
370
$ Instant‑Gro All Purpose Compound Fertiliser 500g
ea
ea
SAVE $1
9
Brunnings Ready To Use Path Weeder 1 Litre
$
SAVE $3.90
630
$
640
Valvoline Motor Oil 2 Stroke 1 Litre
Seasol Seaweed Solution or Powerfeed Plant Food 500mL
880
Budget Lawn Grass Seed Mix 1kg
SAVE $2.10
810
Pope Trigger Spray Hose Gun
ea
SAVE $3.60
620
$
ea
SAVE $2.70
1610
$
ea
SAVE $2.20
ea
$
ea
SAVE $2.80
550
$
ea
SAVE $5.70
$
ea
Yates Zero Weedkiller Twin Pack 2x750mL
SAVE $1.25
$ Yates White Oil Insecticide Aerosol 400g
ea
Pope Jackaroo Tap Ready Hose 12mmx15m
ea
SAVE $6.90 31
HOUSEHOLD & CLEANING Essentials
250
325
$
$
ea
ea
42¢
Per roll
SAVE $2.50
SAVE $3.25
Harpic Power 6 or White & Shine 39g Selected Varieties
Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties
$6.41 per 100g
$2.04 per 100g
Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack 23¢ per 100 sheets
Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties
5
50
$
ea
SAVE $5.50
5
ea
SAVE $1.50
7
$ Fairy Dishwashing Tablets All In One Platinum 18 Pack or Original 22 Pack
32
ea
SAVE $7
ea
SAVE $3
50% OFF COMBAT PESTICIDE RANGE
6
$ Combat Roach Bait Strips with Fast Kill Action 10 Pack 60¢ each
SAVE $6
Sard Wonder Stain Remover 900g‑1kg Selected Varieties
5
Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties
Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack 33¢ per 100 sheets
50¢ per 100mL
ea
SAVE $2.50
3
$ ea
SAVE $1.99
450
$
5
$
ea
$
50
$ Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
15
$
ea
SAVE $3
Multix Tidybag Colours Scents Lavender 35 Pack or Garbage Bag with Handle 15 Pack
ea
SAVE 50¢
3
$ Ajax Spray & Wipe 475‑500mL Selected Varieties
ea
PET Essentials
2
70
$ Chum Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 22¢ per 100g
11
$ Whiskas 1+ Years Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 44¢ per 100g
1
50
$ Purina One Wet Cat Food 70g Selected Varieties $2.14 per 100g
ea
SAVE 30¢
4
Optimum Wet Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g
Nature's Gift Meal Time Wet Dog Food 700g Selected Varieties
$2.22 per 100g
1
$
SAVE $1.25
1360
Love'em Liver Treat 100g Selected Varieties
ea
4
20 ea
SAVE $1.50
ea
Farmers Market Beef or Chicken Dry Dog Food 2.7kg 50¢ per 100g
80
SAVE $1
$ ea
ea
ea
SAVE $3
$
SAVE 60¢
26¢ per 100g
$ Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties
2
Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties
$
ea
SAVE $2
ea
SAVE 50¢
9
$
10
$ Nature's Gift Kangaroo or Chicken Dry Dog Food 1.8kg 56¢ per 100g
ea
SAVE $4
4
$ Paws Fresh Dog Food Gourmet Chunky Mince 600g (Refrigerated Product) 67¢ per 100g
ea
SAVE 50¢ 33
HEALTH & Beauty
Norsca Anti‑perspirant Deodorant 150g Selected Varieties $2.07 per 100g
3
10
$
ea
SAVE $2.90
Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units
Palmolive Luminous Oils Shower Gel Nourish 400mL Selected Varieties
ea
SAVE 90¢
Colgate Toothpaste 110‑120g, 360° Toothbrush 1 Pack or Dental Ribbon Waxed 50m Selected Varieties
250
$
ea
SAVE $1.60
Palmolive Luminous Oils Rejuvenating or Macadamia Liquid Soap 500mL 70¢ per 100mL
75¢ per 100mL
3
2
$
3
$
ea
ea
SAVE $3.50
SAVE $3
4
Advil Fast Pain Relief Liquid Capsules 20 Pack*
ea
SAVE $1
20¢ each
Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL
250
$
$
9
$
50
$
ea
SAVE $3.50
260
$
ea
Lux White Soft or Pink Petal Soap 4x85g
Swisspers Round Make‑up Pads 80 Pack
74¢ per 100g
$3.25 per 100 units
ea
SAVE $1.15
30 % OFF SWISSE
14
$ Swisse Ultiboost Magnesium 60 Pack# $24.50 per 100 units
34
ea
SAVE $6.30
5
$
70 Libra Super or Regular Tampons 32 Pack 18¢ each
ea
hot buy
4
$
80 Tena Lady Pads 6‑12 Pack Selected Varieties
ea
hot buy
*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.
HEALTH, BEAUTY & Baby 50% ONFOF
268
AVEE
6
$
69
$
ea
SAVE $2.68
ea
SAVE $6.69
Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL
Aveeno Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties
BabyLove Cosifit Nappies Jumbo 62‑99 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties
Palmolive Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties
$1.20 per 100mL
71¢ per 100mL
240
250
$
25
$
54¢ per 100mL
$1.89 per 100mL
$
ea
BabyLove Nappy Pants 42‑56 Pack Selected Varieties
SAVE $2.40
SAVE $2.50
4
$ VO5 Styling Gel MegaHold 250g, Gel Tube 175mL or Volume & Lift Styling Spray 200g Selected Varieties
Banana Boat SPF50+ Sunscreen Lotion 200g^ Selected Varieties $6 per 100g
0600
$$ Schick Quattro Titanium Disposable Razors 3 Pack $2 each
12
eaea
Rafferty's Garden 10+ Months Baby Food 170g Selected Varieties
ea
SAVE $4
$1.18 per 100g
450
$ Schick Xtreme 3 Disposable Razors 4+1 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
2
$
$
ea
25
$
ea
^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection
150
$
ea
Heinz Baby Food 170g Selected Varieties
ea
SAVE 45¢
ea
88¢ per 100g
35
7
$
175
$
15
SAVE $1.75
ea
Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties
Patties Party Pack 30 Pack or Mini Combo 40 Pack
$1.46 per 100 sheets
11
$ OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties
Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties
9
Red Rock Deli Style Dip 150g Selected Varieties $2 per 100g
3
$
$
ea
OVER
SAVE $4
Continental
50
1
%
1
$
45 ea
SAVE $1.45
side dishes, pots, soup & Stock*
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
ea
SAVE $1.10
Continental Risotto, Pasta or Rice Pots 69‑87g Selected Varieties
*excludes Low Prices Every Day
ea
hot buy
$
OFF
LIKE US IGAAustralia
ea
SAVE $11
200
SAVINGS INSIDE
SAVE $7.15
36
ea
Continental Pasta & Sauce 85‑105g or Rice 115‑120g Selected Varieties
SUPA ON SALE 30TH OCTOBER 2019
On Sale Wed 30th October to Tue 5th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.