Skip to main content

IGA Maleny - 27-11-19

Page 1

5

SUPA

$

ea

SAVE $5 Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties

ON SALE 27TH NOVEMBER 2019

You’ll find

ea

SAVE $1 Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1 per 100g

Australian

IGA HALF LEG HAM $ 95

7

Serving Suggestion

kg

450

$

ilable ally Ava Nation

2018/19

Streets Magnum Tub 440mL or Sticks 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

Low Prices Every Day right across the store

1

$

2110

$

ea

SAVE $18.42 Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.88 per Litre

On Sale Wed 27th November to Tue 3rd December 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ592_271119_P1


You’ll find

Low Prices Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per kg

8

$

ea

9

20

$

kg

$15 per kg

10

6

2

330

$

$

$50 per kg

ea

Global Crumbed Blue Whiting 600g

Australian Medium Green King Prawns Thawed

Primo Continental Platter 200g

$

ea

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $30 per kg

$

ea

Lemnos Cream Cheese 125g Selected Varieties $26.40 per kg

ea


Every Day right across the store

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 30¢ per 100g

150

$

6

2

$ Harris Ground Coffee 200g Selected Varieties $3 per 100g

ea

$2.35 per kg

2

$

80 ea

Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

ea

Golden Circle Beetroot Slices 850g

80¢ per 100g

2

Green’s Choc Chunk Cookies Chunkies 250g or Drizzles 200g

$

Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties

$

2

$ ea

ea

515

$ ea

Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL

ea

$4.29 per Litre

3


You’ll find

4

Low Prices 5

$

4

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

40¢ per 100g

52¢ per 100g

1

ea

$2.25 per Litre

4

Hutton’s Smoked Short Cut Bacon Rindless 1kg $11 per kg

28¢ per 100g

4

$

ea

ETA 5 Star Spread 500g

$

4

$

50 ea

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280‑330g Selected Varieties

ea

11

40

$

$34.78 per kg

Grove Orange Juice 2 Litre Selected Varieties

ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

$ Australian Gold Creamy Camembert or Brie 115g

$

3

$ ea

Heinz SteamFresh Vegetables 450g Selected Varieties $6.67 per kg

ea

ea


Every Day right across the store

940

$

450

$

ea

Listerine Teeth Defence, Tartar Control or Zero 1 Litre

Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

94¢ per 100mL

$1.29 per 100mL

10

12

$ Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack# Selected Varieties $66.67 per 100 units

$1.24 per 100g

6

190

$

35 ea

ea

VO5 Styling Hair Spray 200g or Gel 250g or 175mL Selected Varieties

$1.94 per 100mL

4

Pea Beu Lemon or Odourless Fly and Insect Killer 350g

ea

Head & Shoulders Shampoo 620mL Selected Varieties

$

4

$

$ ea

ea

$ ea

Fluffy Fabric Softener 900mL‑1 Litre Selected Varieties

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.

ea

Sorbent Tissues 170 Pack Selected Varieties $1.12 per 100 units

5


CHRISTMAS Entertaining A

A

13

E

$ Kabana

kg

Save $2

B

20

$ Ham Off the Bone Sliced or Shaved

B kg

Save $9

c d

45

$ Prosciutto

kg

Save $10

d

Sopressa Sliced or Shaved

24

c

$

kg

Save $5

E South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties $33.57 per kg

470

$

Christmas Tree Platter The joy of Christmas is all about the family Christmas tree! Upgrade your entertaining with this merry Christmas tree platter!

ea

Save $1.30

6

Serving Suggestion

Tip Be sure to choose a platter board that is long enough to allow you to create multiple layers for the tree


DELI Delights

10

$

ea

BBQ Chicken

18

Premium

$

kg

BONELESS LEG HAM

SAVE $8

21

12

Lemnos Haloumi 180g $30.56 per kg

kg

SAVE $3.50

550

$

Middle Bacon Rashers

ea

SAVE $1.45

Kransky

$ kg

SAVE $6.10

4

Jumbo or Pitted Kalamata Olives

$ Jindi Brie or Camembert Cheese 125g $32 per kg

kg

SAVE $1

19

$

$ Roast Beef or Pork, Sliced or Shaved

12

$

kg

SAVE $6

6

$ ea

SAVE $1.50

South Cape Brie or Camembert 200g Selected Varieties $30 per kg

ea

SAVE $3.50

7


PICK OF THE Crop

4

$ Raspberries 125g

125g punnet

$32 per kg

New Season

490

$

Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

WHITE OR YELLOW NECTARINES

kg

3

$

ea

2kg bag

120

$ Carrots 1kg

ea

$1.20 per kg

8

350

$ Red Plums

Australian Continental Cucumbers

$ kg

2

Gourmet Tomatoes

kg

5

$

$ ea

Fiesta Bar Mix 375g $13.33 per kg

Every purchase gives back to local communities

Give the gift of Community this Christmas

8

ea

450

$

ea

2

$ Community Co Baby Spinach or Baby Leaf Mix 280-300g

Community Co Coleslaw or Shredded Lettuce 200g $10 per kg

ea

ea


WHAT’S FOR Dinner?

26

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

1990

$

kg

Australian

BUTTERFLY LAMB LEG

14

Australian Beef Blade Roast

12

$ Australian Chicken Thigh Fillets

50 kg

Australian Beef Economy Rump Steak

22

$

$ kg

8

$

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg $5.33 per kg

Global Atlantic Salmon Skin On Twin Pack 250g $40 per kg

kg

22

$

kg

Australian Lamb Loin Chops

14

$

kg

Australian Pork Belly Rashers

10

$

ea

Global Seafoods Cooked Prawn Cutlets Peeled, Tail On 500g

16

$

ea

$32 per kg

9


BAKERY Delights

595

$

ea

Country Chef Pavlova 500g $1.19 per 100g

2

$

ea

SAVE $1

Delicious

350g Selected Varieties 57¢ per 100g

SPONGE ROLL

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

QBA Parbaked White or Cheese Artisan Batard 460g 87¢ per 100g

10

185

$

ea

SAVE $1.85

4

$

ea

SAVE $1.50

Papa Joes Bread 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

Tip Top Sandwich or Burger Thins 204‑240g Selected Varieties

4

Grannys Mini Muffins 300g Selected Varieties $1.67 per 100g

$

ea

SAVE 20¢

3

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

$ ea

SAVE $1

3

5

$

Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties

hot buy

340

$

$

ea

SAVE 50¢

Wonder White Bread 680‑700g Selected Varieties

ea

ea

Brioche Burger Buns 250g $1.80 per 100g

6

$

450

$

ea

SAVE $1

380

$ Abbott’s Villiage Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

ea


CHRISTMAS Entertaining

160

$

Cheezels Value Pack 190g or French Fries 175g Selected Varieties

165

$

ea

ea

SAVE $1.65

SAVE $1.60

Thins Chips 175g Selected Varieties 94¢ per 100g

Lindt Lindor Assorted Box 355g $2.82 per 100g

10

ea

SAVE $10

Mars Bar Fun Size Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

1670

$ Pepsi or Solo 24x375mL Selected Varieties $1.86 per Litre

230

$

$

ea

SAVE $7.42

SAVE $2.30

Pepsi or Schweppes 2 Litre Selected Varieties $1.05 per Litre

3

$2.40 per 100g

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

ea

MATCHED

$ Twisties Zigzag Wicked Cheddar Party Bag 125g

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

210

$

$1.56 per Litre

3

$ ea

Sunbites Grain Waves 180‑210g Selected Varieties

150

$

ea

ea

SAVE $1.50

195

$

ea

SAVE 65¢

920

$ ea

Nobby’s Salted Cashews 300g

ea

$30.67 per kg

11


CHRISTMAS Treats

5

$

ea

SAVE $5 Toblerone Milk Chocolate 360g

1350

$

$1.39 per 100g

$2.18 per 100g

4

$5 per 100g

HOT BUY

550

$ Smyth's Confectionery Christmas Mixture 500g* $1.10 per 100g

12

ea

ea

hot buy

5

Cadbury Christmas Stocking 182g* $2.75 per 100g

$ ea

hot buy

4

$1.08 per 100g

ea

SAVE $3

Cadbury Roses 225g or Milk Tray 180g

$ Dean & Jacob's Wafers 370g Selected Varieties*

hot buy

5

$

50

$ Cadbury Advent Calendar 90g*

for

Cadbury Christmas Chocolate Bags 135‑175g Selected Varieties*

SAVE $13.50

Cadbury Roses Tin 620g

27 $

ea

2

$ ea

hot buy

Christmas Star Candy Cane 144g Selected Varieties* $1.39 per 100g

ea

hot buy

*Selected Stores, while Stocks last


SWEET Treats Lindt Lindor Assorted or Milk Chocolate Gift Box 235g $4.04 per 100g

950

$

ea

SAVE $9.50

3

$ Cadbury Chocolate Blocks 150-190g Selected Varieties

10

$1.75 per 100g

ea

Cadbury Bubbly 160g or Green & Black's Chocolate Blocks 90g Selected Varieties

3

SAVE $10

1

6

Cadbury Twirl Bites 300g or Crunchie Rocks 340g

SAVE $4

250

$ $3.85 per 100g

2

$ $1.67 per 100g

SAVE $8

ea

Guylian Belgian Chocolates Sea Shells Praliné 65g

Allen’s or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties

ea

$

ea

SAVE $1

8

$

ea

SAVE $1.15 Guylian Sea Shell Chocolates 250g or Masters Selection 174g

$ Mars Medium Bars or M&M's Bags 35‑56g Selected Varieties

SAVE $1.80

$

$ Cadbury Favourites 570g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.70

9

$ ea

SAVE 95¢

Maltesers, M&M's or Skittle Party Bucket 465‑720g Selected Varieties

ea

SAVE $1

13


TASTY Snacks

3

2

Arnott’s Mint Slice, Tim Tam 330‑337g or Bites 170g Selected Varieties

$1.14 per 100g

250

$

French Fries Assorted Multipacks 5-6 Pack or Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

5

$13.33 per kg

14

ea

SAVE $1.65

Cadbury Biscuits or Cookies 156‑204g Selected Varieties

2

$1.20 per 100g

Oreo Mini 10 Pack or Snack Pack 265g Selected Varieties

Nobby’s Nuts or Loaded Snack Mix 110‑375g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE 50¢

SAVE $1

Arnott’s Water Crackers 125g Selected Varieties

SAVE $1

3

80¢ per 100g

Kellogg’s K‑Time Twists, Crunchy Nut Bars or Nutri‑Grain Nuts & Bolts Trail Mix 120‑185g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

Fantastic Delites 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

1

$

ea

$

ea

SAVE 69¢

$ Nobby’s Salted Mixed Nuts 375g

ea

SAVE $1.30

Arnott’s Crackers 250g Selected Varieties

50

$

3

$

ea

hot buy

$ Samboy Chips 175g Selected Varieties

50

$

ea

SAVE 89¢

Kettle Chips 150‑175g Selected Varieties

3

50

$

150

$

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE 80¢

3

$

ea

SAVE $1

3

$ Nice & Natural Nut Bar 6 Pack Selected Varieties

ea


REFRESH Me

5

$ Coca-Cola Energy 4x250mL Selected Varieties $5 per Litre

215

$ ea Powerade 600mL Selected Varieties

SAVE $4.59

$3.58 per Litre

ea

SAVE $1.48

once a year, christmas cheer LIMITED RELEASE SPICED GINGER BEER

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.04 per Litre

765

$

Frantelle Spring Water 12x600mL 90¢ per Litre

V Energy Drink 500mL Selected Varieties

SAVE $6.03

$6.20 per Litre

650

$

Mount Franklin Spring Water 20x500mL

SAVE $2.35

81¢ per Litre

1

$ $1.59 per Litre

ea

MATCHED

810

$

ea

Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties

310

$

ea

75 ea

ea

SAVE $4.42

2

$ Bundaberg Brewed Drinks 750mL Selected Varieties

65 ea

520

$ Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.47 per Litre

ea

SAVE $1.10

$3.53 per Litre

15


CHRISTMAS Baking

Very Merry Reindeer Choc Cupcakes •

Preparation time: 15 mins

•

Cooking Time: 20 mins

•

Makes 12

Ingredients • 125g Butter, Diced and • 3 /4 cup Milk Softened • 1 /3 cup Community Co Currants • 3 /4 cup CSR Caster Sugar Icing • 2 Extra Large Eggs • 1/2 tsp Queen Vanilla Extract • 2 tbsp Milk • 1 3/4 cups White Wings • 100g Nestlé Bakers’ Choice Self-Raising Flour Milk Melts • 1 1/4 cups Nestlé Bakers’ • 1 /2 cup CSR Soft Icing Choice 100% Baking Cocoa Mixture, Sifted • 1 tsp MasterFoods Cinnamon

FIND RECIPE AT IGA.COM.AU/CHRISTMAS

240

$ Community Co Currants 300g

SAVE 60¢

$8 per kg

280

$ CSR Soft Icing Mixture 1kg 28¢ per 100g

16

ea

ea

SAVE 70¢

$1.50 per 100g

2

$ CSR Caster Sugar 1kg 20¢ per 100g

3

$ Nestlé Baker's Choice Chocolate Melts 200g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

Queen Vanilla Bean Extract with Seeds 50mL

SAVE 95¢

MasterFoods Cinnamon Ground 28g 71¢ per 10g

650

$ ea

$13 per 100mL

2

$

ea

SAVE 60¢

White Wings Self Raising or Plain Flour 1kg Selected Varieties $2.50 per kg

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAVE 50¢


FILL UP THE Pantry

9

Better trhicaen half p

$

825

$ ea

SAVE $9

Nescafé Gold Original or Intense 200g

Nescafé Gold Smooth 180g

$4.50 per 100g

$4.58 per 100g

ea

SAVE $8.75

Festive DARK CHOCOLATE

& CHERRY PARFAIT

INGREDIENTS

20

Vittoria Espresso Beans or Ground Coffee 1kg

SAVE $9

$2 per 100g

Robert Timms Full-Bodied Granulated Coffee 100g $5 per 100g

5

ea

$

ea

SAVE $1.50

Dilmah Premium Ceylon Tea Loose Leaf 250g $1.40 per 100g

450

$

$

Moccona Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

350

$

ea

SAVE $1.40

ea

SAVE $1.50

Vitasoy Rice or Oat Long Life Milk 1 Litre $2.50 per Litre

250

$

ea

SAVE 40¢

1 cup (150g) frozen cherries, deseeded 300mL thickened cream 200g NESTLÉ Sweetened Condensed Milk 290g NESTLÉ BAKERS’ CHOICE Dark MELTS, melted, plus 100g extra, melted Decoration 100g fresh cherries 100g NESTLÉ BAKERS’ CHOICE Dark MELTS

METHOD

1. Lightly grease a 14cm x 21cm deep loaf pan. In a small saucepan, combine frozen cherries and ½ cup (125mL) of water, bring to the boil; cook 3 minutes or until heated through and softened; using a stick blender, blend until smooth, pour mixture through strainer and refrigerate until cool; discard seeds and solids. 2. Using an electric mixer, beat cream and NESTLÉ Sweetened Condensed Milk, until thick and creamy; remove 1/3 of the mixture in a large bowl; reserve. Fold in melted NESTLÉ BAKERS’ CHOICE Dark MELTS in remaining cream mixture. Pour into prepared pan. Smooth surface. 3. Fold reserved cherry puree into reserved cream mix until combined. Spoon over chocolate mixture, smooth surface and cover with plastic wrap; freeze overnight. 4. To make Choc Curls; pour extra melted NESTLÉ BAKERS’ CHOICE Dark MELTS over the base of a baking tray, refrigerate until just set. Then being careful; scrape at a 45° angle using a knife to create curls. 5. Dip pan in hot water for 10 seconds. Turn out onto a serving platter. Serve topped with choc curls & fresh cherries.

250

$ Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4 per Litre

3

$

ea

SAVE $1.50

V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

3

$

ea

SAVE $1.60

Barista Bros Milk Chocolate or Double Espresso 700mL $3.71 per Litre

260

$

ea

SAVE $1.03

ea

SAVE 20¢

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties

17


FUEL YOUR Day

550

$

SAVE $1.10

Kellogg’s Cereal 300-730g Selected Varieties

410

$

Aussie Bodies Perfect Protein Smoothies 375mL Selected Varieties

Banana & Cranberry Loaf with Nutella

9

$ Community Co Black Chia Seeds 350g

ea

$2.57 per 100g

4

Atkins Low Carb Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties

260

$

ea

SAVE 50¢

$10.93 per Litre

ea

Sanitarium Weet‑Bix 575g 45¢ per 100g

9

50

$

ea

SAVE $4

Uncle Tobys Vita Brits 1kg or Oat Crisp 415‑475g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

4

$

ea

HOT BUY

$ Nutella Hazelnut Spread 400g $1 per 100g

ea

SAVE $1

or the Full recipe, visit

www.nutella.com/en/au/recipes

18

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g 77¢ per 100g

6

$

ea

SAVE $2

Capilano Creamed Honey 500g $1.20 per 100g

6

4

$

$

ea

SAVE $1.60

Bundaberg Golden Syrup 1kg 40¢ per 100g

ea


FILL UP THE Pantry

Heinz Seriously Good Mayonnaise or Aioli 295mL Selected Varieties

Heinz Ketchup or Sauce 500mL Selected Varieties 32¢ per 100mL

68¢ per 100mL

2

160

$

$ ea

ea

SAVE $1.60

SAVE $2

Ocean Spray Whole or Jellied Cranberry Sauce 275g $1.02 per 100g

175

$ Praise Dressing 250mL Selected Varieties 70¢ per 100mL

3

MasterFoods Mint Jelly 290g, Seafood Cocktail 260g or Tartare Sauce 220g

$ Leggo's Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390‑400g Selected Varieties

2

SAVE 60¢

SAVE 80¢

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

250

$ ea

ea

$

ea

SAVE $1.75

280

$

ea

SAVE $1

4

$ MasterFoods Simmer Sauce 485‑505g Selected Varieties

2

$

50 ea

SAVE $1.20

3

$

50 ea

SAVE $1.46

Always Fresh Roasted Peppers-Strips 310g $11.29 per kg

Always Fresh Kalamata Olives 425g $12.71 per kg

540

$

ea

SAVE $1.35

ea

SAVE 60¢ Tabasco Sauce 60mL Selected Varieties $6.67 per 100mL

19


FILL UP THE Pantry

3

$ NO ADDED SUGAR. 99% FRUIT JUICE. GREAT TASTE.

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g

130

$

Edgell Beans, Chick Peas or Lentils 400g Selected Varieties

30¢ per 100mL

5

Golden Circle Wedged Beetroot 450g $2.67 per kg

ea

SAVE $1.25

280

$ Edgell Kernel or Creamed Corn 4x125g $5.60 per kg

ea

SAVE 70¢

$

ea

SAVE $2

3

$

Sirena Tuna Ready To Eat 170g Selected Varieties

Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties $10.29 per kg

ea

SAVE $1

$17.65 per kg

20

ea

HOT BUY

$3.25 per kg

Berri Quelch Tropical or Apple Berry Ready To Freeze Fruit Juice Icy Tubes 24x70mL

ea

SAVE $1

45¢ per 100g

120

$

350

$

ea

Sirena Canned Tuna or Boxed Tuna & Beans 185g Selected Varieties $17.84 per kg

McKenzie’s Gelatine Powder 100g $3 per 100g

330

$

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE 70¢

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $41.90 per kg

McKenzie’s Cream of Tartar 125g $2.40 per 100g

440

$

ea

SAVE $1.10

3

$

ea

SAVE 60¢


FILL UP THE Pantry

2

Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties

ea

Uncle Ben's Rice Pouch 250g or Cup 2x125g Selected Varieties

SAVE $2

71¢ per 100g

80¢ per 100g

50

One Night In Mexico Tortilla 10 Pack or Sauce 250mL Selected Varieties

Heinz Shredded Chicken Breast 85g Selected Varieties $17.65 per kg

ea

SAVE 15¢

320

$

ea

SAVE 80¢

150

$

ea

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

1

SunRice Medium Grain White or Brown Rice 2kg

SAVE 70¢

3

24¢ per 100g

Heinz Creamed Rice 220g 45¢ per 100g

Lee Kum Kee Ready Sauce 90‑145g Selected Varieties

SAVE 40¢

150

$

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE 70¢

650

$ ea

SAVE 80¢

$

ea

480

$ ea

$

¢

Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 75‑85g Selected Varieties

2

$

$

Sunbeam Sultanas 1kg

$13.20 per kg

330 ea

SAVE 70¢

4

7

$ Sunbeam Mixed Fruit 1kg $7 per kg

ea

SAVE $2

9

$

$ Sunbeam Cooking Nuts 100‑130g Selected Varieties

SAVE $1.80

$6.50 per kg

$ Angas Park Pitted Prunes 250g

ea

ea

SAVE $1

Sunbeam Raisins 1kg $9 per kg

ea

SAVE $2.80

21


Give the gift of Community this Christmas Every purchase gives back to local communities

350

$

ea

Community Co Aussie Almonds 130g $26.92 per kg

6

$ Community Co Macadamias 100g

Community Co Sweetened Dried Cranberries 200g

$60 per kg

4

$20 per kg

22

Community Co GlacĂŠ Cherries 200g $17.50 per kg

Community Co Hazelnuts 130g

ea

$30.77 per kg

350

$ ea

4

$

ea

$17.50 per kg

$ Community Co Apricots Dried 200g

350

$ ea

4

$

ea

Community Co Sultanas 500g $8 per kg

ea


CHRISTMAS Entertaining

Serves 7

10

32

$ Steggles Frozen Turkey Hindquarter 1.45-1.85kg*

$ ea

HOT BUY

18

ea

Steggles Frozen Turkey Whole Bird 2.8-3.4kg*

Luv‑A‑Duck Whole Frozen Duck 2.1kg* $8.57 per kg

10

$

$

ea

HOT BUY

Community Co Turkey Bites with Cranberry Flavoured Filling 400g

HOT BUY

Nanna's Fruit Pies 450‑600g Selected Varieties

$2.50 per 100g

350

$

ea

ea

SAVE $2.20

75 ¢

Per cone

18

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL

ea

SAVE $12

435

$

$

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue 400‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

5

$ Sara Lee Deep Dish Pudding 600g or Pie 800g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

360

$

3

$ Aunty Kath's Cookie Dough 450g Selected Varieties 78¢ per 100g

*Selected Stores, while stocks last

ea

SAVE $1.90

4

$

50 Pauls Farmhouse Gold Vanilla Custard 800g 50¢ per 100g

ea

SAVE $1

ea

Western Star Thickened Cream 600mL 60¢ per 100mL

23


FRIDGE Faves

3

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

ea

SAVE 80¢

5

Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

50

$

ea

SAVE $1.50

3

Yoplait Yoghurt Smoothie 300g Selected Varieties

$9.09 per Litre

2

80¢ per 100g

SAVE $1.43

Le Rice, Divine or Pauls Dolce Desserts 2 Pack Selected Varieties

ea

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

ea

SAVE 61¢

250 ea

SAVE 95¢

Five:am Simply Strawberry or Mango Yoghurt 550g 73¢ per 100g

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

160

La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g

5

$1.11 per 100g

24

ea

SAVE $1.05

Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

2

$

70 ea

SAVE 50¢

SAVE $1.70

4

ea

SAVE $1

95

¢

$

$

ea

$

40

$ ea

4

$

SAVE $2

$

$ Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties

5

$

$

ea

Vaalia Kids Squeezie Yoghurt 140g Selected Varieties $1.14 per 100g

ea

SAVE 45¢


FRIDGE Faves

7

Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g $14 per kg

ea

Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties

SAVE $1

2

$16 per kg

$ Mainland On the Go Cheese & Crackers 50‑55g Selected Varieties

8

$

$

ea

6

$16.25 per kg

ea

SAVE $2.20

4

$ ea

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties

SAVE $1

$1.20 per 100g

4

$ ea

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg

SAVE $2

40¢ per 100g

26

Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties

$32 per kg

$1.50 per 100g

$

Dandy Economy Bacon 1kg $9 per kg

ea

$7 per kg

$

for

SAVE 50¢

Primo Thin or Cocktail Franks 500g

9

26

ea

350

$

for

ea

$

$37.50 per kg

Don Double Smoked or Honey Thinly Sliced Leg Ham 400g

SAVE $2

$

Mersey Valley, Tasmanian Heritage or South Cape Cheese 80g Selected Varieties

650

$

5

2 $ 50

ea

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80‑100g Selected Varieties

25


Great Freezer FRENZY! 4

$ Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

397

$ Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.93 per kg

5

McCain Flavour Boss Pizza 490‑540g Selected Varieties

Birds Eye Potato Gems, Mashed Potato, Hash Browns or Sweet Potato Mash 600g‑1kg

26

ea

SAVE $2.50

350

$

ea

SAVE 30¢

Dr. Oetker Ristorante Gluten Free Mozzarella Pizza 370g $2.03 per 100g

I&J Fish Fillets 550g Selected Varieties $10.91 per kg

6

SAVE $3.98

Super Nature Frozen Meals 350g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.50

750

$

SAVE $2

$4.71 per kg

5

ea

SAVE $1.30

4

$ Kraft Mac & Cheese Dinner Frozen Meals 400g Selected Varieties

ea

Birds Eye Stir Fry Value Pack 850g Selected Varieties

SAVE $1.70

$

ea

$1.43 per 100g

$

ea

$1 per 100g

4

$

ea

SAVE $1

Birds Eye Frozen Green Beans, Corn or Peas 500g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $1

2

$

ea

SAVE 35¢


Great Freezer FRENZY!

5

$ SAVE $2 Streets Cyclone, Calippo Minis or Splice Pine‑Lime 8‑10 Pack Selected Varieties

SAVE $2 Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties $1.14 per 100mL

4

$ Cadbury Freddo Ice Cream 4 Pack Selected Varieties 97¢ per 100mL

SAVE $3

7

Cadbury Picnic or Crunchie Ice Cream 4 Pack

$ Peters Drumstick x Messina 4 Pack Selected Varieties

350

$ Peters Dixie Cup 4 Pack or Barney Banana 8 Pack

75¢ per 100mL

ea

SAVE $1

SAVE $2.50

6

Oreo or Nestlé Kit Kat Ice Cream 4 Pack Selected Varieties

Weis Sorbet or Frozen Yoghurt 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

$1.25 per 100mL

SAVE $2.50

6

ea

SAVE $1

7

$ ea

SAVE $2.50

6

Darrell Lea Ice Cream 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

$ Connoisseur Cookies 4 Pack Selected Varieties

ea

$ ea

$ ea

SAVE $3

$1.47 per 100mL

6

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

$ ea

750

$

ea

ea

SAVE $3

9

$ ea

SAVE $2.60

Häagen‑Dazs Ice Cream Tub 457mL or Cup 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50 27


CHRISTMAS Essentials

6

4

$

$ ea

hot buy

Christmas Coffee Mug With Plush Toy*

3

hot buy

Christmas Wrap 4 Pack*

4

$ Christmas Mason Jar With Straw*

$ ea

hot buy

2

Festive Deluxe Christmas Cards 12 Pack*

3

$ ea

Hot buy

4

$ Christmas Novelty Festive Headband*

28

10

Christmas Bon Bons Value 20 Pack*

ea

Hot buy

Christmas Gift Ribbon 1 Pack*

4

$

$ ea

hot buy

ea

hot buy

$ Christmas Self Adhesive Gift Tags*

ea

ea

Hot buy

Christmas Tablecloth Flannelback*

ea

hot buy

*Selected Stores, while stocks last


HOUSEHOLD Essentials

50

5 0 % o ff

Sistema to go

2

50

$

%

50% OlffrfesDhécoor r

OFF

Tel fOOdfresh

650

$

ranges

ea

ea

SAVE $6.50

SAVE $2.50

470

$ Sistema To Go Klip It Sandwich Box 450mL

Décor Tellfresh Oblong 3 Pack 1 Litre

3 0 % O ff vileda mops

30

1330

$

Mirabella LED Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5.70

3 0 % O ff bic kids

220

%

$

BIC Kids Colouring Pencils 12 Pack

Artline 200 Blue or Black Writing Pen 1 Pack

3 0 % O ff artline

30% Off matrebboigok

s

ide no colourh

3

ea

SAVE $1

Marbig ColourHide Notebook 5 Pack

$

SAVE $1.42

OFF ranges

Vileda SuperMocio 3 Action Mop 1 Pack

ea

240

60

$

ea

SAVE $1.60

SAVE $1.10

14

$ Duracell Coppertop AA Batteries 16 Pack 88¢ each

ea

1040 ea

Duracell Coppertop Batteries AA 10 Pack $1.04 each

570

$

$ ea

Duracell Coppertop Batteries AA or AAA 4 Pack

ea

$1.43 each

29


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

8

$

75 Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

SAVE $8.75

5

ea

SAVE $1.50

3

$ Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

8

ea

SAVE $1.85

ea

SAVE $5

4

$

50

$ Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

5

$

ea

Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

4

$

ea

SAVE $1.50

$

ea

SAVE $3.96 Vanish Napisan Gold Pro Oxi Action Stain Remover Powder 900g Selected Varieties $8.89 per kg

30

3

$ White King Lemon Multi‑Purpose Power Cleaner Gel 1 Litre or Bathroom 750mL

ea

SAVE $1.20

Harpic Fresh Power 6 or White & Shine 39g Selected Varieties $8.97 per 100g

350

$

ea

SAVE $1.50


HOUSEHOLD & PEST Essentials

3

$ Quilton Gold Toilet Tissue 4 Ply 6 Pack 36¢ per 100 sheets

675

$ ea

SAVE $2.30

Mortein Peaceful Nights Automatic Plug In 25mL $27 per 100mL

ea

SAVE $6.75 Combat Ant‑Rid Ant Killing Gel Bait 4 Pack $30 per 100g

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties $2.08 per 100 sheets

2

ea

SAVE $1

4

Mortein Outdoor Mosquito Coils 30 Pack 17¢ each

$ Multix Alfoil 30cm×20m 20¢ per metre

5

ea

SAVE $6

$

50

$

6

$

ea

SAVE $1.50

10

$ ea

MATCHED

Mortein PowerGard Crawling Insect Surface Spray 320g or Control Bomb 2x150g

ea

SAVE $2.50

4

$

8

$ Dettol Surface Wipes 120 Pack Selected Varieties 7¢ each

ea

SAVE $2

4

$ Raid Odourless Flying Insect Killer 350g $1.14 per 100g

ea

SAVE $4

Combat Ant‑Rid Bait Strips 10 Pack 40¢ each

ea

SAVE $1.45

31


PET Essentials

13

Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

ea

SAVE $6

15

Purina Fancy Feast Classic Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.18 per 100g

2

60

$

SAVE 45¢

ea

SAVE $3.60

Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties

16

64¢ per 100g

ea

SAVE $3.99

ea

SAVE $2.60

4

©2019 Mars or Affiliates.

Pedigree Dentastix 7 Pack Selected Varieties

19¢ per 100g

ea

$

$ Chum Crunchy Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

1

$

$

$

ea

SAVE $1.25

8

$ My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties 53¢ per 100g

ea

SAVE $3

150

$ Purina One Wet Cat Food 70g Selected Varieties $2.14 per 100g

ea

SAVE 30¢

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g

270

$ Chum Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 22¢ per 100g

32

1350

$

ea

SAVE 50¢

Paws Lean Pet Mince 3kg 45¢ per 100g

ea

SAVE 90¢


HEALTH & Beauty

2

75

$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

79¢ per 100mL

5

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties $1.28 per 100mL

385

$

SAVE $1.65

ea

SAVE $2

71¢ per 100mL

7

$

$ Palmolive Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

ea

Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g $1.75 per 100g

ea

SAVE $2

30 % OFF

Neutrogena skincare

9

$ Neutrogena Deep Clean Invigorating Scrub 125mL

ea

SAVE $4.20

$7.84 per 100mL

3

5

$

$

80 Redwin Vitamin E Creme 300g

ea

SAVE $1.30

$1 per 100g

ea

Panadol Rapid Caplets 20 Pack 25¢ each

Keep momentum with Panadol Rapid Schick Xtreme 3 Disposable Razors 4 Pack Selected Varieties $1.13 each

450

$

ea

Gillette Shaving Foam 250g Selected Varieties $1.22 per 100g

305

$

ea

SAVE 85¢

Cancer Council SPF30+ or 50+ Sunscreen 200mL^ Selected Varieties $6.48 per 100mL

1295

$

ea

SAVE $3.55

This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional. Incorrect use could be harmful. Trade marks owned or licensed by GSK © 2019 GSK or licensor. CHANZ/CHPAN/0190/19

^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.

33


HEALTH & Beauty

Sensitive teeth need special care

2

Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack

Colgate Toothpaste 170‑190g, 360° Toothbrush 1 Pack or Total Mint Waxed Dental Floss 100m Selected Varieties

750

$

ea

4

Impulse Body Spray 50‑57g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

3

$

$

ea

SAVE $2

Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

$6 per 100mL

ea

SAVE $1.50

250

$ Dettol Lavender Liquid Hand Wash Refill 500mL

#1 BRAND FOR SENSITIVE TEETH

Sensodyne Toothpaste: Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional. † Nielsen© & IQVIA™, RMS/Sell Out Service, GSK Oral Health Database, Sensitive segment, Australia Grocery and Pharmacy Value and Unit sales 52 weeks to 04/08/19 Trademarks are owned by or licensed to the GSK group of companies. CHANZ/CHSENO/0182/19

680

$

ea

SAVE $1.10

50¢ per 100mL

34

$

SAVE 50¢

89¢ per 100 units

Sensodyne Mouthwash 500mL, Toothpaste 110g or Toothbrush 3 Pack Selected Varieties

250

$

Vicks Pocket Pack Inhaler 0.5mL

ea

SAVE $1.10

†

Palmolive Luminous Oils Liquid Soap or Shower Gel 400‑500mL Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $2

Medix Ibuprofen Tablets* 24 Pack 10¢ each

2

$

40 ea

SAVE 90¢

Cenovis Magnesium Tablets 200 Pack#

16

$

ea

$8 per 100 units

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. *This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.


HEALTH & Baby

Johnson’s Baby Oil, Shampoo, Wash, or Bath 500mL Selected Varieties $1.26 per 100mL

6

30

$

ea

SAVE $3.20

delicious flavours

$ Curash Moisturising Vitamin E or Fragrance Free Baby Wipes 80 Pack $5 per 100 units

9

ea

SAVE $1

Not all variants are available in all stores

1450

$

$

ea

BabyLove Cosifit Nappies 15‑28 Pack Selected Varieties

4

Introduces little ones to

ea

BabyLove Nappy Pants 22‑28 Pack Selected Varieties

56 $

for

Rafferty’s Garden 10+ Months Baby Food 170g Selected Varieties $1.44 per 100g

2

$

20

45 ea

MATCHED

hot buy

$

ea

Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1 per 100g

Karicare+ Stage 1 or 2 Formula 900g $2.22 per 100g

425

$

ea

275

$ Carefree Tampons Regular 20 Pack or Super 16 Pack

Stayfree Ultra Thin or All Night Pads 10‑16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

35


5

$

175

$

50 ea

SAVE $1.75

SAVE $5.50

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

Twinings Tea Bags 80‑100 Pack Selected Varieties

650

SAVINGS INSIDE

$ Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties

Devondale Butter Spread 500g Selected Varieties

$13.33 per kg

200

6

80¢ per 100g

4

$

$ ea

SAVE $1.65

OVER

ea

SAVE $6.50

23¢ per 100 sheets

Great NFZreYezer FRE

ea

!

ea

SAVE $1.70

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

PAGES 26-27

15¢ per 100mL

3

$

SAVE $2

17

$

ea Premium Boneless Ham Portions Baked and Glazed or Triple Smoked

kg

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

36

SUPA ON SALE 27TH NOVEMBER 2019

On Sale Wed 27th November to Tue 3rd December 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA Maleny - 27-11-19 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu