SUPA ON SALE 23
RD
230
$
ea
SAVE $2.30 Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties
OCTOBER 2019
397
$
ea
SAVE $3.98 50% Off Lynx*
3
HotE!
GIGANTIC SALE ON NOW!
Steggles Chicken Tenders or Kiev 350‑400g Selected Varieties
$
PRIC
ea
SAVE $3 Lynx Body Spray or Antiperspirant 155‑160mL Selected Varieties *excludes travel size
IGA CORNED SILVERSIDE $ 90
7
Serving Suggestion
kg
1685
$
ea
SAVE $14.15 Coca‑Cola, Sprite or Fanta 24x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre
On Sale Wed 23rd October to Tue 29th October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ577_231019_P1
MULTI-BUY
25
2
$
$
for
Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties
Nestlé Fun Pack 11 Pack Selected Varieties
SAVE $4.20
MULTI-BUY Kinder Chocobons 104g, Bueno or Chocolate Mini 108g
26 for
SAVE $2
450
$ Chupa Chups The Best Of Bag Jumbo Share 25 Pack $1.50 per 100g
3
ea
SAVE $1.10
Allen’s Red Skins 220g
2
4
$1.36 per 100g
$1.67 per 100g
2
ea
SAVE 50¢
350
$ Chupa Chups Faces Jumbo Bag 35 Pack
$
ea
SAVE 75¢
$ Halloween Scream Mask, Terrifying Teeth or Pumpkin Bucket 1 Pack*
SAVE $1
$
$
ea
Nestlé or Allen’s Family Size Bags 340‑465g Selected Varieties
SAVE $1
550
$ Chupa Chups The Best Of Lollipops Mini Tube 50 Pack $1.43 per 100g
ea
ea
SAVE $1.50
3
$ ea
Hot Buy
Halloween Make Up or Spooky Headband 1 Pack*
ea
Hot Buy *Selected Stores, While Stocks Last
230
$
ea
SAVE $2.30 Mars or Skittles Fun Size Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g
175
$
ea
SAVE $1.75
Kinder Chocolate 16 Pack
Celebrations Tub 692g
$1.25 per 100g
$1.81 per 100g
2
$
1250
50
$
ea
SAVE $2.50
SAVE $12.50
560
$ $1.49 per Litre
2
$
ea
SAVE $2
Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.18 per Litre
MULTI-BUY
50
23 $
Mentos Pure Fresh or Clean Breath 30‑35g Selected Varieties
635
$
ea
SAVE $4.85
Kirks 10x375mL Selected Varieties
BelVita Breakfast Crunch, Mini or Soft Bakes 200‑253g Selected Varieties
ea
for
SAVE $1
Coca‑Cola, Fanta or Sprite 8x200mL Selected Varieties $4.03 per Litre
ea
SAVE $6
645
$
ea
SAVE $2.55 3
Golden Circle Fruit & Veg Juice 1.5 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
225
MasterFoods Barbecue or Tomato Squeezy Sauce 250mL
$
48¢ per 100mL
120
$
ea
SAVE $2.25
ea
SAVE $1.20
Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.12 per Litre
112
$
ea
SAVE $1.13
1
$ SPC Baked Beans or Spaghetti 420‑425g Selected Varieties 24¢ per 100g
ea
SAVE 15¢
3
Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre
$ McKenzie's Salt or Pepper 55‑115g Selected Varieties
4
390
$
ea
SAVE $1.90
170
$ ea
SAVE 75¢
San Remo Pasta 375‑500g Selected Varieties
ea
SAVE 25¢
275
$
SAVE $2.75
Primo Thin or Cocktail Franks 500g $5.50 per kg
3
$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties
ea
450
$
Original Juice Co. Black Label Orange or Pulp Free Orange Juice 1.5 Litre
ea
SAVE $1
$3 per Litre
6
$1.25 per 100g
ea
SAVE $2.50
Cadbury Freddo Ice Cream 4 Pack Selected Varieties 97¢ per 100mL
ea
SAVE $1.20
2
$ MeadowLea Spread 500g Selected Varieties
ea
SAVE $1.30
40¢ per 100g
3
$ Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties
4
ea
SAVE $1.10
$9.09 per Litre
4
$
$
$ Cadbury Picnic or Crunchie Ice Cream 4 Pack Selected Varieties
Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties
50
SAVE $2.30
58¢ per 100g
250
$
ea
ea
SAVE $3
Cadbury Chocolate or Caramel Mini Puddings 2 Pack $2 per 100g
ea
SAVE $1 5
Oral‑B Pro Health Advanced Whitening or Deep Clean Toothpaste 110g $2.27 per 100g
50% Off Veet Wax & Creams
5 0 % O ff
440
oothpaste Oral-B T
2
$
50
$
ea
ea
SAVE $4.40
SAVE $2.50
Veet Hair Removal Cream With Grape Seed Oil 100mL $4.40 per 100mL
Oral‑B All Rounder Soft or Medium Toothbrush 1 Pack
ff Oral-B 50%aO l Toothbrushes Manu
1
$
660
$
50 ea
ea
SAVE $6.60
SAVE $1.50
Energizer Max Batteries AAA 8 Pack or AA 10 Pack Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties
250
$
ea
SAVE $2.50
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
345
$
ea
Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL
6
5
$
SAVE $3.45 Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties
875
$ ea
SAVE $5
ea
SAVE $8.75
PICK OF THE Crop
990
$ White Seedless Grapes USA
MULTI-BUY
Hass
35 $
AVOCADOS
for
2
$ Baby Cos Lettuce Twin Pack
ea
We give back to local communities
1
$
50 Carrots 1kg Pack $1 per kg
ea
1kg bag
250
$ Topless Pineapples
390
$
kg
Australian Pink Lady Apples
250
$
ea
3
Rockmelon
$1.50 per kg
ea
2kg bag
$
Dried Apricots 500g or Mixed Nut Medley 475g
4
ea
7
$ Brushed Potatoes 2kg
kg
ea
$
ea
Community Co Thai Salad Kit 285g or Asian Salad Kit 250g
7
WHAT’S FOR Dinner?
16
$ Australian Pork Rack Roast
16
kg
$
kg
Australian
BEEF RUMP STEAK
18
$ Australian Pork Cutlets
16
$ kg
Australian Lamb Forequarter Chops
Australian Economy Beef Rib Fillet Steak
15
Australian Beef Stir Fry
$16.18 per kg
8
5
$
50
ea
Australian Flavoured Sausages 500g $12 per kg
2 $ 12 for
500g pack
Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns Thawed
kg
IGA 5 Star Lean Beef Mince 500g $16 per kg
26
kg
8
$
$ kg
MULTI-BUY
Canon Foods Vegetarian Patty 340g
19
$
$
kg
650
$ Global Salmon Fillets Skin On 200g Thawed $32.50 per kg
ea
500g pack
ea
DELI Delights
18
$ Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved
Premium
BONELESS LEG HAM SLICED OR SHAVED
17
$
kg
SAVE $7.50
18
$ Ausfresh Olives Selected Varieties
AusFresh Olives or Semi Dried Tomatoes 150g Selected Varieties $20 per kg
SAVE $3
3
Sopressa Sliced or Shaved
$
ea
23
$
kg
Jindi Brie or Camembert Cheese 180‑200g Selected Varieties
6
18
$
ea
SAVE $3.40
South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.50 per kg
kg
Silverside Sliced or Shaved
6
$
SAVE $6
SAVE $2.95
$
kg
Cocktail or Slim Frankfurts
kg
SAVE $1.50
350
$
6
$ kg
ea
SAVE $1.10
Devon Sliced or Shaved
Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $25 per kg
kg
SAVE $1.80
5
$
ea
SAVE $3
9
BAKERY Delights
6
$ Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g
5
$
Delicious
ea
SAVE $2.50 700g Selected Varieties 70¢ per 100g
Turkish Rolls Plain or Garlic 130g 96¢ per 100g
2$
for
250
SAVE 50¢
360
$ D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
3
ea
SAVE 40¢
ea
SAVE $1.20
ea
SAVE $1.75
56¢ per 100g
Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g
10
390
$
ea
SAVE $1
$1.50 per 100g
Helga's Lower Carb Bread 700g Selected Varieties
71¢ per 100g
3
Jon Jon Ginger Kisses 200g
3
$ Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties
3
$
Golden Crumpet Breaks 6 Pack
$
SAVE 50¢
$
PAPA JOE’S BANANA BREAD
MULTI-BUY
ea
3
ea
SAVE $1
$
ea
SAVE $2
Golden Pancakes 6 Pack, Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack
ea
3 day sale FRI 25TH OCT — SUN 27TH OCT WHILE STOCKS LAST
13
$ Australian Whole Angus Beef Rump
kg
10
Australian Medium Green King Prawns Thawed
$ Dandy Bacon Middle 1kg $10 per kg
King Island Dairy Double Brie or Camembert 200g Selected Varieties $37.50 per kg
Roast Pork with Crackle (Cooked ‑ From the Deli)
750
18
14
kg
$
ea
SAVE $5.10
kg
$
ea
SAVE $3
$
19
$
Kransky
kg
SAVE $4.10
11
3 day sale FRI 25TH OCT — SUN 27TH OCT WHILE STOCKS LAST
Better trhicaen half p
330
$
ea
SAVE $3.45 Kellogg’s Nutri‑Grain 500g, Coco Pops 650g or Sultana Bran 730g
Better trhicaen half p
7
$
ea
SAVE $8.70
1750
$ Coca‑Cola Classic or No Sugar 12x300mL $1.94 per Litre
Optimum Dry Dog food 6.5‑7kg Selected Varieties
ea
SAVE $17.50
1650
$
ea
SAVE $5.50 Dynamo Laundry Liquid 3.6‑4 Litre Selected Varieties
12
let’s eat! Serving Suggestion
550
$ Old El Paso Taco Kit 275‑418g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
3
$ IGA 5 Star Lean Beef Mince 500g
$20 per kg
Meals Made Easy
ea
SAVE 50¢
$1.88 per 100g
Hass Avocado
ea
Gourmet Tomatoes
$1.25 per 100mL
12
750
$
ea
Community Co Ready Meals 1‑1.2kg Selected Varieties
350
$
Bulla Light Sour Cream 200mL
$ Community Co Ready Meals 400g Selected Varieties
$
250
$
35 for
ea
$16 per kg
$ Perfect Italiano Shredded Cheese 150g Selected Varieties
8
MULTI-BUY
kg
5
$ ea
ea
Community Co Pizza 390‑440g Selected Varieties
13
ENTERTAINING Faves Lindt Chocolate Blocks 80‑100g Selected Varieties
Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35‑55g Selected Varieties
1
212
$
$
ea
SAVE $2.13
7
SAVE $1
$
Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties
3
ea
6
$
ea
SAVE $7
$
ea
Cadbury Favourites 373g
Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g
$1.88 per 100g
$2.73 per 100g
ea
SAVE $6
SAVE $1.80
3
5
$ Maltesers, Pods, M&M's or Mars Bags 120‑180g Selected Varieties
$ ea
SAVE $1.25
Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
RELEASE
5
$ CARAMILK, DAIRY MILK, THE GLASS AND A HALF DEVICE AND THE COLOUR PURPLE ARE TRADE MARKS USED UNDER LICENCE
The Natural Confectionery Co. Party Mix or Snakes Jumbo Pack 520g 96¢ per 100g
14
20
$
ea
ea
Spider‑Man Far From Home DVD
Hot Buy
TASTY Snacks
3
50
$ Arnott’s Assorted Creams 500g
150
$ Fantastic Delites 100g or Curls 80g Selected Varieties
Nabisco Captain's Table Classic or Cracked Pepper Water Crackers 125g $1.04 per 100g
ea
SAVE $2
70¢ per 100g
1
30
$
ea
SAVE 50¢
ea
SAVE 50¢
Pringles Chips 134g Selected Varieties $2.24 per 100g
3
$ Arnott’s Multipacks 7‑8 Pack Selected Varieties
SAVE $1
Smith's, CC's Chips 150‑175g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $1
ea
Sunrice Rice Cakes Mini Bites 160g Selected Varieties $2.19 per 100g
250
$
ea
SAVE 79¢
350
$
ea
SAVE $1.50
3
$
ea
SAVE $1.49 Kellogg’s Nutri‑Grain or K ‑Time Bars 9‑10 Pack Selected Varieties
5
$
ea
SAVE 80¢
Poppin Microwave Popcorn 85‑100g Selected Varieties
130
$
ea
SAVE 45¢
SunRice Thin Rice Cakes 195g Selected Varieties $1.13 per 100g
220
$
Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
15
REFRESH Me
265
$ Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre
ea
SAVE 20¢
1
$ Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre
$3.58 per Litre
750
$ Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7.50 per Litre
16
ea
SAVE $3.15
Mount Franklin Lightly Sparkling Spring or Mineral Water 4x450mL $2.50 per Litre
ea
SAVE 95¢
2
$ Gatorade 600mL Selected Varieties
65
Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties $1.81 per Litre
ea
SAVE $5.40
4
$ Schweppes Mixers or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre
ea
450 ea
SAVE $2.10
ea
SAVE $1.70
8
$
15
SAVE $1.35
$
680
$
Staminade Powder Lemon Lime 585g $13.68 per kg
1050
$ Frantelle Spring Water 24x600mL 73¢ per Litre
ea
SAVE $2
ea
SAVE $4.10
FILL UP YOUR Cup
7
$
ea
SAVE $1.40
Nescafé Coffee 90‑150g Selected Varieties
Vittoria Espresso Beans or Ground Coffee 1kg
22
$2.25 per 100g
5
$
50 ea
$
Nestlé Milo 460g or 30% Less Added Sugar 395g
SAVE $6.50
ea
SAVE $2
420
$
ea
SAVE $4.20 Vittoria Coffee Capsules 12 Pack Selected Varieties $5.38 per 100g
14
Lavazza Qualità Oro Ground Coffee 500g $2.80 per 100g
1
$
Dilmah Rooibos Infusion or Green Tea Bags 20 Pack Selected Varieties
Dilmah Earl Grey Tea Bags 50 Pack $3.50 per 100g
ea
SAVE $1.85
$4.63 per 100g
3
$
85
50 ea
SAVE $2
Moccona Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
2
$ Tetley Tea Cup or All Rounder Tea Bags 100 Pack
95 ea
SAVE 35¢
ea
Nestlé Nesquik Chocolate 500g
SAVE $5
4
$
90¢ per 100g
50 Pauls Zymil Full Cream or Low Fat Longlife Milk 1 Litre
SAVE $1.50
$2.93 per Litre
ea
SAVE $1.10
2
$
ea
Pop Tops 6x250mL Selected Varieties
450
$
$
$2 per Litre
4
$
40 ea
SAVE 50¢
Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties $4.80 per Litre
ea
SAVE 70¢
480
$
ea
SAVE $1.60
17
FUEL YOUR Day
Excelling for over 120 years…
so you can just
5
Kellogg’s Cereal 300‑705g Selected Varieties
ea
SAVE $1.60
2
Uncle Tobys Plus Cereal 690‑820g Selected Varieties
$ Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 200g $1 per 100g
2
550
$
Capilano Pure Honey 500g $1.10 per 100g
ea
SAVE $2
Uncle Tobys Muesli Swiss Blend or Oatbrits 1kg 55¢ per 100g
550 ea
SAVE $1.50
360
$ Sanitarium Weet‑Bix Bites Wild Berry 500g or Crunchy Honey 510g
ea
SAVE $1.50
$ ea
SAVE $1.05
$
6
$
$
ea
SAVE 85¢
ea
SAVE $1.50 IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g
5
$ Kraft Cheddar Block 500g $10 per kg
18
350
$ ea
SAVE $1.25
Healtheries Kids Care 8‑10 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.79
FILL UP THE Pantry
1
3
$
$ Green’s Original Pancake Shake 200g
ea
SAVE $1.40
50¢ per 100g
Sunbeam Sultanas 375g or Australian Currants 300g
ea
SAVE 80¢
SHAKE UP YOUR BAKING
3
White Wings Cake in a Cup or Bliss Balls 220‑250g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
3
Sunbeam Cooking Nuts 100‑130g Selected Varieties
$ Crisco Vegetable or Canola Oil 750mL
ea
SAVE $1
4
Fudgy Choc
EARTHQUAKE Cookies
$ ea
SAVE 80¢
40¢ per 100mL
4
$
50
$
Sunbeam Australian Raisins 375g $10.67 per kg
ea
SAVE 80¢
3
$
ea
SAVE $1.05 Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties
Bertolli Olive Oil 370mL Selected Varieties $1.35 per 100mL
5
$
ea
Sunbeam Red Glacé Cherries 100g $20 per kg
2
$
ea
SAVE 60¢
Sunbeam Mixed Fruit 375g $9.33 per kg
3
$
50 ea
SAVE $1
Perfect for sharing For the full recipe visit www.cadburykitchen.com.au THE COLOUR PURPLE IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE
19
FILL UP THE Pantry
1
Suimin Cup Noodles 50‑70g Selected Varieties
3
Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties
38¢ per 100mL
4
$
ea
SAVE 38¢
SAVE 95¢
Old El Paso Green Jalapeños 250g $1.40 per 100g
2
$ Koala Premier Long Grain Rice 1kg 20¢ per 100g
350
$
ea
SAVE 95¢
Harvest Meals 425g Selected Varieties 71¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
3
$
ea
SAVE $1
ea
Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties
20
ea
ea
50
SAVE $1.30 27¢ per 100mL
1
50
$
Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties
20
SAVE 80¢
$1.14 per 100g
Admiral Original or Lite Coconut Cream 400mL
ea
SAVE 55¢
$
3
$
$
Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg
160
$
ea
6
$ Kewpie Mayonnaise 500g $1.20 per 100g
ea
Mckenzie’s Salt or Peppercorn 200‑450g Selected Varieties
4
$
ea
SAVE $1.95
FILL UP THE Pantry
2
$
25 ea
SAVE $2.25
Zoosh Aioli or Mayonnaise 350g Selected Varieties
Zoosh Coleslaw or Creamy Potato Dressing 380mL
64¢ per 100g
53¢ per 100mL
1
$ Edgell Canned Vegetables 420g Selected Varieties
ea
3
$ Edgell Asparagus Green Spears 425g
SAVE $1.15
$8.47 per kg
3
$
ea
SAVE $1
Heinz Salad Cream or Mayonnaise 250g 80¢ per 100g
60 ea
Sirena Tuna 185g Selected Varieties
SAVE $2
2
$17.84 per kg
ea
SAVE $1
Rosella Tomato Sauce 500‑580mL Selected Varieties
2
560
$
ea
SAVE $1.40
ea
Sirena Tuna Ready To Eat 170g Selected Varieties $17.65 per kg
ea
Clive of India Authentic Curry Powder 100g
ea
SAVE $1
4
$
25
HOT BUY
$2.80 per 100g
3
$
SAVE $1
$
Campbell’s Chicken or Beef Bone Broth 500mL $1.12 per 100mL
330
$ ea
$
50
SAVE 50¢
$3.57 per kg
Heinz Pasta or Bake Sauce 500‑525g Selected Varieties
2
$
Ally Pink Salmon 415g $9.64 per kg
280
$
ea
SAVE 70¢
John West Sardines, Mackerel or Anchovy 45‑125g Selected Varieties
ea
SAVE 85¢
2
$
ea
SAVE 65¢
21
PANTRY & HOUSEHOLD Faves
THE PERFECT ACCOMPANIMENT FOR ANY MEAL
2
$
Mission Chapattis Garlic 6 Pack 71¢ per 100g
ea
250
$
Mission Naan Bread 4‑6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.30
SAVE $1
9
Mission Roti Bread Wholemeal 4 Pack $1.04 per 100g
$ Atkins Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $4.50
12
$ Atkins Low Carb Shake 330mL Selected Varieties $7.85 per Litre
22
2
$
50 ea
SAVE $1.15
Atkins Advantage Protein Bars 60g Selected Varieties $5.83 per 100g
3
$
50 ea
SAVE $1
ea
SAVE $3
Bio‑Oil Gel 100mL $12 per 100mL
250
$
ea
SAVE 80¢
FRIDGE Faves
5
$ Jalna Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g
Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2 Pack 90¢ per 100g
SAVE $2
270
$
ea
SAVE 75¢
370
$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 93¢ per 100g
135
$ ea
ea
SAVE 30¢
Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.23 per 100g
ea
SAVE 35¢
240
$ Yoplait Yoghurt Smoothie 300g Selected Varieties 80¢ per 100g
Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre
ea
SAVE 60¢
550
$
ea
SAVE $1.50
250
$ Pauls Vanilla Custard 600g or Dolce Velvet Crème Dessert 2 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 60¢
120
$ Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 70g $1.71 per 100g
Dairy Farmer’s Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre
ea
SAVE 30¢
320
$
ea
SAVE 90¢
23
FRIDGE Faves
3
50
$ Western Star Spreadable Supersoft or Original Soft 375g 93¢ per 100g
ea
SAVE $1.30
10
$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $13.33 per kg
Don Thinly Sliced Meat 85‑100g Selected Varieties
2
$
ea
SAVE $5
Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g
Obela Hommus Smooth Classic 1kg 70¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
7
$
ea
SAVE $2
30 ea
SAVE $1.70
5
$ Don Bacon 175‑220g Selected Varieties
Bega Original or Cheddar Cheese Stringers 8 Pack $25 per kg
450
$ ea
SAVE 50¢
4
Bega Sliced Cheese 250g Selected Varieties
ea
$18 per kg
$
24
2
$
4
$ ea
Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties $32 per kg
ea
Low Prices
We’ve got Every Day right across the store
4
$
ea
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
4
250
$
$ ea
Vaalia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties
Bulla Thickened Cream 300mL
67¢ per 100g
83¢ per 100mL
7
ea
5
$
$ ea
Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties
Steggles Chicken Breast Nuggets 400g
$14 per kg
$12.50 per kg
ea
25
FREEZER Faves
8
Sophie’s Kitchen Vegan Meals 250g Selected Varieties
$
$3.20 per 100g
ea
SAVE $1
VeggLove Cakes or Dessert 110g Selected Varieties $4.27 per 100g
470
$
ea
SAVE $1.30
5
$
5
$
SAVE $3 ea
SAVE $2 26
ea
Streets Magnum Dairy Free Almond or Classic 3 Pack $1.85 per 100mL
Proud & Punch 6‑8 Pack Selected Varieties $1.11 per 100mL
FREEZER Faves
3
$ McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties
SAVE $1
$4 per kg
550
$ ea
Patties Party Pies, Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2.30
330
$
4
$ Pacific West Entertaining Packs 400‑430g Selected Varieties
ea
SAVE $2
6
Heinz Steam Fresh Vegetables 5 Pack Selected Varieties $5 per kg
$ McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties
375
$
Birds Eye Steam Fresh, Field Fresh or Vegetable Rice 400‑500g Selected Varieties
SAVE $2
McCain Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg
SAVE 69¢
ea
SAVE $1.25
4
$ ea
ea
ea
SAVE 80¢
Birds Eye Fish Fingers 1kg or SteamFresh or Deli Seasonal Fish 250‑380g Selected Varieties
750
$
ea
SAVE $1.50
350
$ On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties $1.33 per 100g
6
$
ea
SAVE $1.50
Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties $9 per kg
9
$
ea
SAVE $2
7
ea
$ Community Co Mini Chicken Kiev Balls 480g $14.58 per kg
ea
Birds Eye Pommes Crunchy Potato Puffs 350g $10 per kg
27
DESSERT Faves
5
Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $5
50¢ per 100mL
8
$ Connoisseur Australian Native Collection Ice Cream 470mL Selected Varieties $1.70 per 100mL
Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 19¢ per 100mL
ea
SAVE $2
3
ea
SAVE $1.50
Oreo or Nestlé Kit Kat Ice Cream 4 Pack Selected Varieties
4
20¢ per 100mL
28
6
Peters Vanilla Dixie Cup 4 Pack or Barney Banana 8 Pack
3
ea
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
ea
Sara Lee Deep Dish Pie or Pudding 600‑800g Selected Varieties
SAVE $2
6
5
ea
SAVE $1
6
ea
SAVE $2.40
$
50 Lifesavers Ice Block 8 Pack 93¢ per 100mL
$
SAVE $1
ea
$
SAVE $2
$
$ Peters Original 2 Litre Selected Varieties
Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties
$
50
$
6
$
$
ea
SAVE $2
8
$ ea
SAVE $1.50
Creative Gourmet Mango Pieces or Blueberries 900g $8.89 per kg
ea
SAVE $2
HOUSEHOLD & PET Essentials
4
Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties
ea
SAVE $3
2
Vanish NapiSan Gold Oxi Pro Gel 950mL or Powder 900g Selected Varieties
$ Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL
ea
SAVE 95¢
8
Finish Quantum Regular or Lemon Tablets 34 Pack 35¢ each
78¢ per 100g
ea
SAVE $3.50
1
My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g
$ Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g
SAVE $3.99
12
icare 3 Ply Toilet Paper 8 Pack 24¢ per 100 sheets
6
Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 2 Pack $2.50 per 100 sheets
SAVE 50¢
VIP Chunkers 1kg 40¢ per 100g
3
ea
SAVE $1.35
ea
SAVE 50¢
165
50
4
SAVE $3.50
$
ea
Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties 24¢ per 100g
$ ea
ea
$ ea
SAVE $9
$
350
$ ea
$
$ Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties
7
$
$
18
$ ea
SAVE $1
Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 23¢ per 100g
ea
SAVE $7 29
HEALTH & Beauty
2
ea
SAVE 55¢
2
Rexona or Dove Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL
$ Palmolive Liquid Handwash 250mL or Bar Soap 4x90g Selected Varieties
Country Life Fresh Linen or Lemon Soap 5 Pack 56¢ per 100g
2
$1.33 per 100g
30
50¢ per 100mL
50 ea
SAVE $1.17
2
$ Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties
ea
Natures Organics Body Wash or Shower Gel 400mL Selected Varieties
ea
SAVE 90¢
2
Kleenex Silk Touch Large 'n' Thick Tissues 95 Pack $2.11 per 100 units
Dettol Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties 74¢ per 100mL
SAVE $1.15
Nurofen Tablets or Caplets 24 Pack* 21¢ each
315 ea
SAVE 95¢
4
$
85 ea
SAVE $1.05
5
Poise Ultrathins Super or Regular + Wings 12‑14 Pack
$
65 ea
1
Carefree Tampons, Liners or Stayfree Pads 10‑48 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 60¢
$ ea
SAVE 99¢
$
2
$
$
SAVE 79¢
$
3
$
$ Colgate Toothpaste 110‑120g, Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties
ea
SAVE $1
12
$ ea
SAVE 90¢
Natures Way Vita Gummies 60‑120 Pack# Selected Varieties
ea
SAVE $8
*These medicines may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional incorrect use could be harmful. #Vitamin and mineral supplements are not a substitute for good nutrition or a balanced diet and are not superior or more beneficial than dietary nutrients
HEALTH, BEAUTY & Baby
7
85
$ Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 87¢ per 100mL
ea
SAVE $7.85
7
5
40
$
Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 180‑200mL Selected Varieties
$1.75 per 100g
ea
Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties
SAVE $1
$ Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g
8
$ ea
SAVE $2
ea
SAVE $2
6
$ Johnson’s Baby Oil, Shampoo or Bath 200‑500mL Selected Varieties
ea
Clairol Nice'n Easy 1 Pack Selected Varieties
10
$
SAVE $5
ea
SAVE $1.50
30 % OFF
Neutrogena Skin & Sun Care
Neutrogena Makeup Remover Cleansing Towelettes Refill 25 Pack 24¢ each
5
ea
SAVE $2.60
9
$ Banana Boat Sunscreen Lotion SPF 50+ 100g^ Selected Varieties $9 per 100g
ea
SAVE $2
4
$
90
$
Vaseline Body Lotion 225mL Selected Varieties $1.78 per 100mL
Heinz Baby Food 120‑170g Selected Varieties
SAVE $1
650
$ L’Oréal Elvive Shampoo or Conditioner 325mL Selected Varieties $2 per 100mL
150
$ ea
ea
ea
SAVE 60¢
1650
$ Nestlé NAN Optipro Toddler 3 Milk Drink 800g
ea
$2.06 per 100g
^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
31
GIGANTIC SALE ON NOW!
1
$
50
SAVE $1.50
Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties
Old El Paso Kits 290‑520g Selected Varieties
ea
SAVE $3.25
38¢
Per roll
9
$
ea
$3.75 per 100g
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
15
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
9
$
$ Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties
SAVE $8
Short Cut Rindless Bacon
32
325
$
ea
ea
SAVE $9.10
Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 21¢ per 100 sheets
ea
SAVE $6
SUPA ON SALE 23RD OCTOBER 2019
On Sale Wed 23rd October to Tue 29th October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.