Skip to main content

IGA Maleny - 20-11-19

Page 1

ea

SAVE $2.13 M&M's, Maltesers or Pods 120‑180g Selected Varieties

ON SALE 20TH NOVEMBER 2019

ea

SAVE $2.33 Red Rock Deli Potato Chips 150‑165g Selected Varieties

HotE! PRIC

Australian PORK LOIN STEAKS

14

$

Serving Suggestion

160

$ Arnott’s Shapes 160‑190g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

SUPPORT AUSSIES DEVASTATED BY DROUGHT

232

$

Christmas Drought Appeal

SUPA

212

$

860

$

ea

SAVE $6

kg

Frantelle Spring Water 24x600mL 60¢ per Litre

On Sale Wed 20th November to Tue 26th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ591_201119_P1


CHRISTMAS Entertaining

E

d A

B

c

Serving Suggestion

A

20

$ Twiggy Sticks

2

c

B

20

$ kg

Save $10

Premium Easy Carve Leg Ham

Save $8

d

24

$ kg

Salami Sliced or Shaved

kg

Save $6

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $28 per kg

E

350

$

ea

Save $1.80

South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $22.50 per kg

450

$

ea

Save $2.20


DELI Delights

15

$ Chorizo

1495

$

kg

SAVE $7.55

Triple Smoked

LEG HAM SLICED OR SHAVED

5

21

$

23

Pepperoni Sliced or Shaved

Ausfresh Antipasto Mix Tuscan or European

SAVE $7

SAVE $7

7

ea

Lemnos Traditional Fetta Cheese 2x100g $2.50 per 100g

kg

$

5

kg

SAVE $2

Thick or Thin Sausages

$ kg

SAVE $8

$

$ Classic Creamy Salads Large Tub

kg

6

$ ea

SAVE $1.80

Jindi Brie or Camembert Cheese 180‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $3.40

3


CHRISTMAS Bakery

13

Balfours Christmas Iced Dark Fruit Cake 800g

ea Balfours Mini Christmas Puddings 320g

$1.63 per 100g

8

ea

ea

$2 per 100g

4

$

ea ea

$1.21 per 100g

4

5

ea

ea

Yarrows Luxury Fruit Mince Pies 6 Pack

240

$

ea

ea

67¢ per 100g

6

$ $2.55 per 100g

Balfours Mince Pies 6 Pack

50

$

$1.38 per 100g

Yarrows Mini Fruit Mince Tarts 9 Pack

Mr Kipling Christmas Cake Slices 6 Pack

ea

$2.50 per 100g

$ Big Sister Christmas Pudding 400g

8

$

$

5

$

ea ea

Yarrows Balls 6 Pack Selected Varieties

ea ea


BAKERY Delights

Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties 71¢ per 100g

2

5

4

$

$ ea

SAVE $2.50

Golden Waffles 220‑275g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

Delicious

SAVE 50¢ 3 or 4 Pack

YOUR BAKERY CROISSANTS

$1 per 100g

IGA Baker’s Oven Take & Bake White or Herb & Garlic Dinner Rolls 6 Pack

150

$

Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g

3

ea

$1.67 per 100g

3

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

Ciabatta Rolls 80‑95g Selected Varieties

43 $

for

ea

SAVE $2

75¢ per 100g

MULTI-BUY

$

ea

SAVE 30¢

3

Yarrows Baked Sweet Shell Base 6 Inch

$

$

390

$

Helga’s Lower Carb Bread 700g Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

56¢ per 100g

Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties

420

$

ea

SAVE 80¢

5


PICK OF THE Crop

MULTI-BUY

35 $

for

Hass Avocados

Australian

5

$

WHITE OR YELLOW PEACHES

50 kg

4

$ Washed Potatoes 2kg $2 per kg

2kg bag

We give back to local communities

6

2

Valencia Oranges 3kg $1.67 per kg

$

ea

Iceberg Lettuce

ea

5

$

Lebanese Cucumbers

Snacking Tomatoes 200g

3kg bag

3

$

250

$

ea

$12.50 per kg

50

kg

ea

200g pack

6

$ Trail Mix 500g or Cashew Multigrain Soy Mix 215g

ea

Community Co Asian, Thai or Garden Salad Bowls 200‑250g

580

$

ea


WHAT’S FOR Dinner?

11

$ Premium Double Smoked Half Leg Ham

16

Australian

$

21

Australian Beef T‑Bone Steak

14

kg

$ Australian Pork Loin Roast

6

$

$

kg

Australian Whole Free Range Chicken

Simply Better Foods Plant Based Burgers 2 Pack 225g $24.45 per kg

550

$

IGA Whole or Half Leg Ham

19

$ kg

ea

Australian Economy Beef Rib Fillet Steak

Global Seafoods Squid Rings Crumbed 500g $16 per kg

795

$

BEEF RUMP STEAK

kg

8

kg

kg

16

$ kg

$

ea

Australian Pork Fillets

Global Seafoods Premium Basa Fish Fillets 1kg

10

kg

$

ea

$10 per kg

7


3 day sale FRI 22ND NOV — SUN 24TH NOV WHILE STOCKS LAST

11

$ Australian Whole Economy Beef Rump

kg

kg

Australian Cooked King Prawns (Thawed)

6

950

$ Shortcut Bacon

$1.25 per 100g

8

$

kg

SAVE $7.50

250

$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g

26

$

Thick or Thin Sausages

SAVE $1.50

SAVE $3

450

$

ea

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

kg

ea

SAVE $2.60


3 day sale FRI 22ND NOV — SUN 24TH NOV WHILE STOCKS LAST

Four’N Twenty 24 Piece Snack Pack 67¢ per 100g

740

$

ea

SAVE $7.45

Streets Paddle Pop 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100mL

250

$

ea

SAVE $2.50

425

$

ea

SAVE $4.25 Kellogg’s Cereal 500‑805g Selected Varieties

Raid Control Bombs 3 Pack $1.35 per 100g

650

$

ea

SAVE $6.50

9


3 day sale FRI 22ND NOV — SUN 24TH NOV WHILE STOCKS LAST

10

Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties $2.67 per Litre

ea

SAVE $4.25

20

ea

Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties

$2 per 100mL

10

SAVE $5

5

$

$ Cancer Council Everyday Sunscreen SPF30+ 1 Litre^

8

$

$

ea

SAVE $18.28

Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 6 Pack $1.39 per 100 sheets

ea

SAVE $3

^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.


CHRISTMAS Entertaining

2

3

$ Nutri‑Grain Nuts & Bolts Trail Mix 120g Selected Varieties

$ ea

SAVE $2

$16.67 per kg

250

$ Majans Bhuja Mix 140‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.35

Picky Picky Peanuts 200g Selected Varieties

120

$ Always Fresh Mini Toast 90g $1.33 per 100g

ea

SAVE 80¢

$

ea

Hans Kabana Platinum Twin Pack 300g

SAVE $1.30

$17.50 per kg

360

50

Always Fresh Stuffed Anchovy Olives 235g or Sour Pitted Cherries 680g

SAVE $1.67

$12 per kg

3

ea

3

$

$ ea

SAVE 50¢

Fehlbergs Onions Pickled 500g $6 per kg

A

ea

SAVE $1.80

325

$

E

ea

Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g $26 per kg

C

B

B

Always Fresh Pitted Kalamata Olives 670g $8.21 per kg

C

5

$

50 ea

SAVE $2.50

D

Always Fresh Olives Parmesan 235g $14.89 per kg

E

350

$

220

$

A

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.25

D Arnott’s Cheeseboard Cracker Assortment 250g $1.80 per 100g

4

$

50 ea

SAVE $1.45

Always Fresh Grissini Sticks 125g Selected Varieties $1.76 per 100g

11


CHRISTMAS Entertaining

625

$

ea

SAVE $6.25 Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147‑150g Selected Varieties

95

1250

¢

$

ea

SAVE 95¢

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

Pringles Chips 53g Selected Varieties

Celebrations Tub 692g

$1.79 per 100g

$1.81 per 100g

250

$

ea

SAVE $1

7

$1.87 per Litre

12

250

$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

$ Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties

SAVE $12.50

ea

SAVE 80¢

5

$ ea

SAVE $5.20

Coca‑Cola, Fanta or Sprite 8x200mL Selected Varieties $3.72 per Litre

Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

Mount Franklin Spring Water 12x500mL 87¢ per Litre

SAVE $3.05

ea

SAVE $1

525

$

ea

SAVE $4.10

1

$

95 ea

2

$

ea

Frantelle Spring Water 1.5 Litre 67¢ per Litre

ea

SAVE 50¢


CHRISTMAS Treats

6

$

ea

SAVE $6 Mars Celebrations, Maltesers or M&M's Peanut Gift Box 320‑460g

Grand Ferrero Rocher 125g or Kinder Mix Christmas Tree with Stickers 152g*

5

$ Cadbury Christmas Stocking 182g* $2.75 per 100g

$2.67 per 100g

*Selected Stores, while stocks last

450

$ ea

Ferrero Rocher Cube or Kinder Surprise Figure 75g*

Hot Buy

12

$6 per 100g

$ Cadbury Duo Share Tray 450g Selected Varieties*

8

$

Hot Buy

ea

Hot Buy

10

Raffaello Gift Box 300g or Guylian Deluxe Selection 180g*

Hot Buy

6

$ Kinder Surprise Maxi Christmas Egg 100g Selected Varieties* $6 per 100g

ea

Hot Buy

10

$ ea

ea

Hot Buy

$ ea

Cadbury Roses 450g $2.22 per 100g

ea

SAVE $5.50

13


SWEET Treats Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

240

$

ea

SAVE $2.40

3

$ Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

5

$ Mars Funsize Bags 20‑28 Pack Selected Varieties

1

$

ea

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

ea

SAVE $1

150

$

ea

SAVE 50¢ Wrigley's Extra Single 27g Selected Varieties

5

Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

1

Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g $2.73 per 100g

$ ©2019 WM. Wrigley Jr. Company. All Rights Reserved. ECLIPSE® and all affiliated designs are trademarks of the WM. Wrigley Jr. Company.

14

Eclipse Chewy Mints 27g Selected Varieties $3.70 per 100g

6

$

$

$5.56 per 100g

ea

SAVE $6

4

$ ea

SAVE 50¢

Green & Black's Dark Chocolate Crisps 120g Selected Varieties $3.33 per 100g

ea

SAVE $1.50


TASTY Snacks

2

50

$ Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225‑250g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

250

$ Arnott’s Chocolate Tim Tam Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

250

$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties

ea

MATCHED

1

$ Nabisco Captain's Table or Ritz Crackers 100‑125g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

220

$ Ryvita Rye Crispbread 250g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

SAVE 65¢

4

$ SunRice Brown Rice Chips 156g Selected Varieties $2.56 per 100g

ea

SAVE $1

350

$ Arnott’s Butternut Snap, Choc Ripple or Malt'O'Milk Biscuits 250g 80¢ per 100g

2

$

ea

SAVE $1

Arnott’s Assorted Creams 500g 70¢ per 100g

3

$

50 ea

SAVE $2

Mother Earth Baked Oaty Slices 240g Selected Varieties

3

$

ea

Red Rock Deli Tortilla Chips or Deluxe Crisps 135‑165g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.25 per 100g

15


REFRESH Me

5

60

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

SAVE $4.85

$1.49 per Litre

4

$1.33 per Litre

$ Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $10.65 per Litre

$3.25 per Litre

ea

$2.12 per Litre

1065

1910 ea

SAVE $11.90

215

$

ea

Gatorade 600mL Selected Varieties

MATCHED

$3.58 per Litre

ea

SAVE $1.35

ea

SAVE $5.85 Waterfords Lite & Fruity Tahitian Lime or Lemon Lime Bitters Mineral Water 4x250mL $3.50 per Litre

16

SAVE 20¢

650

$ Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties

ea

$ Coca‑Cola, Sprite or Fanta 24x375mL Selected Varieties

SAVE $1.70

$

265

$

ea

350

$

ea

10

$ Gatorade Lemon‑Lime Instant Mix 560g $17.86 per kg

ea


FILL UP YOUR Cup

250

$

ea

SAVE $2.50

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

Better trhicaen half p Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack

Vittoria Espresso Ground or Beans Coffee 500g

$1.14 per 100g

$1.90 per 100g

450

$

ea

SAVE $1.50

14

$2.80 per kg

$

ea

SAVE $10

22

Nestlé Milo 750g $1 per 100g

$2.20 per 100g

SAVE $7

Pauls Zymil Full Cream or Low Fat Long Life Milk 1 Litre

SAVE $8

2

$2 per Litre

SAVE $3

7

ea

Nescafé Gold 90‑100g Selected Varieties

$ ea

ea

$

$ Lavazza Ground or Beans Coffee 1kg Selected Varieties

$ Robert Timms Instant Coffee Granules 500g

750

950

$

ea

SAVE 70¢

Sanitarium So Good Regular or Lite Soy Long Life Milk 1 Litre $1.85 per Litre

ea

SAVE $2

185

$

ea

HOT BUY

17


FUEL YOUR Day

2

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g

$

ea

SAVE $2.30

61¢ per 100g

2

30

$

3

Uncle Tobys Vita Brits 375g

5

$ Nutella Hazelnut Spread 220g

ea

SAVE 70¢

$1.36 per 100g

Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties

61¢ per 100mL

18

Kraft Cheddar Block 500g $11.50 per kg

2

ea

SAVE $2

Musashi Protein Drink 375mL Selected Varieties $9.60 per Litre

3

$

60 ea

SAVE 40¢

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340‑350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

4

$

ea

Uncle Tobys Wildberry Fruity Bites 500g or Oat Flakes 640g

SAVE 60¢

$5.83 per 100g

4

$

ea

Atkins Fudge Caramel or Chocolate Decadence Bar 60g

ea

SAVE $1.50

75

330

$ Golden Days Apricot Bites 200g or Fruit Salad Bites 175g

$

Uncle Tobys O&G or Be Natural Granola 425‑450g Selected Varieties

SAVE 50¢

ea

77¢ per 100g

Nature's Way Organic Drinks 330mL Selected Varieties

$

385

$

ea

SAVE 99¢

53¢ per 100g

5

$

350

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.50

2

$ Atkins Endulge Bar 30‑40g Selected Varieties

ea

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

1

$

35

SAVE $1.35

John West Deli Tuna 90g Selected Varieties

Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g

$15 per kg

$1.51 per 100g

4

$ Greenseas Tuna 425g Selected Varieties

$30.48 per kg

640

$

ea

SAVE $1.60

1

$ Edgell Super Sweet Corn 420g $3.57 per kg

ea

50 ea

SAVE 55¢

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

3

$ Harvest Meals 425g Selected Varieties 71¢ per 100g

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg

ea

SAVE $1

160

$

ea

Suimin Cup Noodles 50‑70g Selected Varieties

SAVE $1.10

3

Edgell Tomato Supreme Salsa 300g, Chick Peas or Beans No Drain Pouches 100g Selected Varieties

Always Fresh Cucumbers‑Bread & Butter 700g

$

ea

SAVE 70¢

350

$ ea

SAVE 40¢

290

$

150

$

36¢ per 100g

1

ea

SAVE 55¢

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

$4.14 per kg

1

$

ea

$

SAVE $1

$9.41 per kg

John West Wild Alaskan Red Salmon 210g

1

10

$

ea

ea

SAVE 50¢

Nisshin Panko Bread Crumbs 200g $1.75 per 100g

Always Fresh Olives 220g Selected Varieties $18.18 per kg

ea

SAVE $1.80

4

$

ea

SAVE $1

19


FILL UP THE Pantry

2

$ Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

147

$ ea

SAVE $1

MasterFoods Squeezy Sauce 475‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.48

Wonderful SALTED CHOC

& PISTACHIO FUDGE

SERVES: Approx. 64 PREP TIME: 10 mins SETTING TIME: 3 hours

3

INGREDIENTS

50g butter, chopped 395g can NESTLÉ Sweetened Condensed Milk 1 tsp vanilla bean paste 1 tsp sea salt flakes 2 pkts (400g) PLAISTOWE Dark Chocolate, broken into pieces ½ cup (70g) coarsely chopped unsalted pistachios

$ White Wings Cake in a Cup 220g or Bliss Balls 250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

3

$

50 Zoosh Mayonnaise, Aioli 350g or Dressing 380mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

METHOD

1. Grease and line a 20cm square cake pan with baking paper. 2. In a medium saucepan, add butter, NESTLÉ Sweetened Condensed Milk, vanilla and sea salt flakes, Stir over medium heat for 5 minutes or until butter is melted; remove from heat. 3. Stir through PLAISTOWE Dark Chocolate and chopped pistachios until chocolate has melted, pour into prepared pan. Refrigerate for 3 hours or until set.

3

Sunbeam Australian Raisins 375g $10.67 per kg

4

$

ea

SAVE 70¢

Angas Park Soft & Juicy Apricots 225g $26.67 per kg

6

$

ea

SAVE $2.33

Praise Tartare or Seafood Sauce 250mL 92¢ per 100mL

230

$

ea

SAVE 70¢

$

ea

SAVE $1.60 Plaistowe Baking Chocolate 180‑200g Selected Varieties

Always Fresh Olive Oil 500mL Selected Varieties $1.30 per 100mL

20

6

$

50 ea

SAVE $2

Koala Jasmine Fragrant Rice 2kg 25¢ per 100g

5

$

ea

SAVE $1.30

Praise Aioli or Burger Sauce 250mL Selected Varieties $1.08 per 100mL

270

$

ea

SAVE $1.30


CHRISTMAS Baking

Jolly Christmas Tree Brownies • Preparation time: 20 mins •

Cooking Time: 45 mins

• Makes 20

Ingredients • 190g Butter, Chopped • 1/4 cup (25g) Nestlé Bakers’ • 290g Nestlé Bakers’ Choice Choice 100% Cocoa • 1/2 Packet Nestlé Bakers’ Dark Melts • 1 cup (250g) CSR Brown Sugar Choice White Melts, Melted • 340g Nestlé Smarties • 3 Eggs, Lightly Beaten • 1 1/2 Cups (225g) White Wings • 20 Cocktail/Canapé Skewers (Approx. 7‑8cm Length) Plain Flour • 1/2 cup (65g) Community Co • 20 Star Stickers (Optional) Walnuts, Chopped

FIND RECIPE AT IGA.COM.AU/CHRISTMAS

3

$ Nestlé Bakers' Choice Choc Melts 290g or Mini Smarties 150g Selected Varieties

SAVE 85¢

280

$ Community Co Walnuts 130g $21.54 per kg

3

$ ea

ea

SAVE 70¢

CSR Brown Sugar 1kg 30¢ per 100g

ea

SAVE 75¢

4

$ White Wings Premium Plain or Self Raising Flour 2kg $2 per kg

ea

SAVE $1

21


CHRISTMAS Entertaining

16

$

SAVE $5

Ingham’s Turkey Breast Traditional Roast Roll 1kg $16 per kg

40

14

$

$ Serving Suggestion

Steggles Frozen Turkey Buffet Self Basting 3.4kg $12.50 per kg

8

ea

Hot buy

$ Pacific West Entertaining Range 832g‑1kg Selected Varieties

ea

SAVE $4

$12.50 per kg

ea

Community Co Roast Chicken Roll 800g $17.50 per kg

5

$ Steggles Chicken Snacks 400g Selected Varieties

ea

550

$ ea

SAVE $1.80

Mr Chen's Yum Cha 240‑300g Selected Varieties

Purchase a $2 Gift Token to support Aussies devastated by drought.*

ea

SAVE $2

This gift suppor ts Aussies devast ate d by drought. #morethanra

in

#morethanrain 22

*Until 29th December 2019, for every token sold at participating IGA stores, Metcash Trading Limited will contribute 50% of all proceeds to each of St Vincent de Paul Society and to Drought Angels Limited, through the IGA Community Chest Trust. For more information and full contact details, see www.iga.com.au/droughtappeal


FRIDGE Faves

1

$ Dairy Farmers Thick & Creamy 150g or Jalna Pot Set Yoghurt 170g Selected Varieties

50 Farmers Union Greek Style Yogurt Pouch 130g Selected Varieties

SAVE 45¢

5

$1 per 100g

$ Tamar Valley Greek Style or Five:am Organic Yoghurt 700‑1kg Selected Varieties

130

$

ea

Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

$1.18 per 100g

ea

SAVE 95¢

130

$

ea

SAVE 40¢

Western Star Thickened Cream 300mL

2

$

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 600g

50 ea

42¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

70¢ per 100mL

SAVE 60¢

210

$

SAVE 25¢ Nestlé or Pauls Chocolate Mousse 2 Pack $2.02 per 100g

350

$

ea

Western Star Butter Pats 250g Selected Varieties $1.40 per 100g

SAVE 50¢

3

$ Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre

4

$ ea

SAVE $1.10

Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

ea

SAVE $1

23


FRIDGE Faves

10

Bega Tasty Block Cheese 1kg $10 per kg

ea

SAVE $3.40

3

Bega Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g $14 per kg

3

Don Thinly Sliced Meat 85‑100g Selected Varieties

ea

SAVE 25¢

350

$

ea

SAVE $1.48

2

$

$ Perfect Italiano Shaved or Shredded Cheese 125‑150g Selected Varieties

7

$

$

ea

SAVE 50¢

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

SAVE 50¢

370

$ La Famiglia Traditional Garlic Bread 400g 93¢ per 100g

ea

ea

SAVE 30¢

$ Primo Stackers 50g Selected Varieties $60 per kg

ea

SAVE $1

5

$ Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

24

ea

SAVE $1.15

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre

550

$

ea

SAVE $1.50


Great Freezer FRENZY!

375

$

SAVE $3.75

Balfour Pasty or Pies 4 Pack Selected Varieties

4

$ Dr. Oetker Papa Giuseppi's Pizza Pies 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

6

McCain Thin Crust Pizza, Slices or Singles 310‑600g Selected Varieties

$

50 Herbert Adams Pies 400‑420g Selected Varieties

ea

McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties

$ Steggles Chicken Breast Nuggets 400g $12.50 per kg

ea

SAVE $2

5

$

SAVE $1.50

5

5

$

ea

ea

SAVE $1

4

$ ea

Super Nature Super Pulses 300g Selected Varieties

ea

$1.33 per 100g

25


Great Freezer FRENZY! FLAVOURS

19

$ Streets Family Pack 20 Pack $1.15 per 100mL

4

$ Louis & Marie Semifreddo Desserts 120‑150g Selected Varieties

250

$ Birds Eye Crinkles or Straight Hot Chips 750g $3.33 per kg

ea

SAVE 80¢

4

$14.29 per kg

$4 per kg

26

ea

SAVE 50¢

2

$

$ Birds Eye Field Fresh Baby Peas or Corn Kernels 1kg

2

$ Birds Eye Golden Crunch Crinkles or Shoestring Microwave Chips 140g

ea

SAVE 70¢

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE 60¢

SAVE $5

5

$

ea

SAVE $4

ea

Sara Lee Apple Crumble 600g or Danish 400g Selected Varieties

Birds Eye Deli Roast Vegetables or Duck Fat Potatoes 600g Selected Varieties $6.67 per kg

Birds Eye Scalloped Potatoes, Cauliflower Cheese 600g or SteamFresh Plus Pearl Couscous 400g

ea

SAVE $1.25

4

$

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $1


Great Freezer FRENZY! 6

$ Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

4

$

Better trhicaen half p

25

Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack

340

$

ea

SAVE $4.25

ea

SAVE $2

Bulla Ice Cream Sandwich 4 Pack Selected Varieties

350

$

ea

SAVE $1.10

Bulla Crunch, Choc Bars or Splits 8‑14 Pack Selected Varieties

SAVE $3.60

550

$ Reese's or Hershey's Ice Cream 4 Pack or Tub 473mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

7

$

ea

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

Connoisseur Australian Native Collection Ice Cream 470mL Selected Varieties $1.70 per 100mL

6

ea

SAVE 50¢

8

$

ea

SAVE $2

$

6

$ Streets Vegan Cornetto 4 Pack $1.67 per 100mL

6

$ ea

SAVE $3

Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

ea

ea

Gelativo Gelato or Sorbet 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

SAVE $2.50 27


CHRISTMAS Essentials

4

2

$

4

$ ea

hot buy

$ ea

hot buy

Christmas Wrap 4 Pack*

hot buy

Christmas Stubby Holder*

Décor Match-ups

490

$

ea

Christmas Coffee Mug*

Décor Match‑ups Realseal Oblong Storer 1 Litre

ea

SAVE $2.10

30

2

$ Deeko Mixed Cutlery Set 18 Pack

%

ea

SAVE $1

11¢ each

OFF

ranges

Deeko

Deeko Cups

lates bowls & p

280

$

ea

Deeko Oval Plates 8 Pack

SAVE $1.20

35¢ each

Deeko Clear Cups 225mL 20 Pack

2

$

11¢ each

20 ea

SAVE $1

330

$ Deeko Napkins 2 Ply 25 Pack Selected Varieties $13.20 per 100 units

ea

SAVE $1.50

STOCK UP FOR

Sellotape 18mm×25m Sticky Tape 2 Pack or Sticky Tape with Dispenser 1 Pack

28

240

$

Christmas $ 40 4 ea

ea

SAVE $1.10

Energizer Max AA Batteries 4 Pack $1.10 each

SAVE $3.10

Energizer Max AAA Batteries 4 Pack $1.10 each

*Selected Stores, while stocks last


HOUSEHOLD Essentials 5 0 % O ff

P REFILLS OATES MO

2

Oates Mop Squeeze Refill Two Post

49

$

Oates Premium Antibacterial Mop Refill Extra Large

5 0 % O ff

P REFILLS OATES MO

5

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $5

3

$ Redheads Firelighters 24 Pack

SAVE $1

$12.50 per 100 units

650

$

550

$

ea

SAVE $6.51

Oates Stainless Steel Toilet Set

230

$ Ansell Silverlined Gloves Small, Medium, Large or X‑Large 1 Pair

SAVE 80¢

180 ea

SAVE 85¢

SAVE $5.50

230

420

$

BIC Mega Lighter 1 Pack

Oates Super Gardener Broom

SAVE $2.10

950 ea

SAVE $4.15

570

$

ea

SAVE $1.80

ea

$

ea

SAVE $1

Ansell Super Gloves Small, Medium or Large 1 Pack

Command Adhesive Hooks Medium 2 Pack or Large 1 Pack

490

$

ea

$

ea

$ Bostik Super Glue 3mL

Redheads BBQ Charcoal 3kg

ea

Jackhammer 4 Way Powerboard

ea

SAVE $2.52

29


We give back to local communities

Community Co Bath & Shower Cleaner 750mL

Community Co Glass & Window or Lemon Multi‑Purpose Cleaner 750mL

33¢ per 100mL

27¢ per 100mL

2

$

2

$

50 ea

Community Co Cleaning Wipes 50 Pack Selected Varieties

5

250

$

$

ea

5¢ each

3

$

Community Co Floor Cleaning Wipes 20 Pack 25¢ each

$1.40 per 100g

2

$ ea

Community Co Instant Hand Sanitiser 200mL

Community Co Instant Hand Sanitiser 50mL

Community Co Hand Sanitising Wipes 20 Pack

$1.75 per 100mL

$4 per 100mL

9¢ each

30

ea

170

$

ea

350

$ ea

Community Co Furniture Polish 250g

50

ea

ea


HOUSEHOLD & PEST Essentials

2

50

$ Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

10

Bref Scent Switch Apple & Water Lily or Marine Citrus 50g $6 per 100g

$ Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

ea

SAVE $5

9

Multix Cling Wrap 33cm×60m or Multix All Purpose Containers 709mL 5 Pack

$ Finish Quantum Lemon Sparkle or Original Tabs 16 Pack 56¢ each

SAVE $3.50

Finish Rinse Aid Dishwashing Liquid 400‑500mL Selected Varieties

Mortein Fast Knockdown NaturGard Insect Spray 300‑350g Selected Varieties

$ White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

SAVE $3

2

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

6

6

SAVE $1.47

SAVE $8.25

Surf Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

4

ea

SAVE 99¢

3

$ ea

SAVE $2

Ajax Spray N’ Wipe Trigger 475‑500mL Selected Varieties

ea

Aerogard Heavy Duty 40% Deet Repellent 150g $5.33 per 100g

8

$

$ ea

ea

$

50

$

825

$ ea

$

ea

3

3

$

ea

SAVE 49¢

ea

SAVE $3

31


PET Essentials

8

$ Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties

750

$ Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties 94¢ per 100g

Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties 30¢ per 100g

120

$

ea

SAVE 30¢

2

$3.33 per 100g

32

Whiskas 1+ Years Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 44¢ per 100g

SAVE $2.50

Purina Fancy Feast Inspirations Wet Cat Food 12 Pack Selected Varieties $1.25 per 100g

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 23¢ per 100g

1050

$

ea

SAVE $4

4

41¢ per 100g

$ ea

SAVE $1.25

4 Legs Natural Pet Food 900g Selected Varieties (Refrigerated Product) 45¢ per 100g

1850 ea

SAVE $6.50

280

$ My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$

ea

$ Purina Felix Party Mix Cat Treats 60g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

78¢ per 100g

11

$

ea

SAVE 60¢

80

¢

ea

SAVE $1.80

Nature's Gift Gourmet Wet Dog Food 100g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE 40¢


HEALTH & Beauty

POWER THROUGH

with tough pain relief

550

$

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties $1.56 per 100mL

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

SAVE $5.50

$1.38 per 100mL

6

$1.20 per 100mL

ea

SAVE $2.40

6

$

25

$

240

$

ea

ea

SAVE $4.75

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.95

4

$ BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

4

$

4

Panadol Extra Caplets 10 Pack

$ ea

Swisspers Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties

SAVE $1.50

16¢ each

40¢ each

ea

ea

SAVE $1

FIGHTS 5 TYPES OF TOUGH PAIN

SAVE $1

• MIGRAINE HEADACHE • PERIOD PAIN • TENSION HEADACHE • DENTAL PAIN • MUSCLE ACHES & PAINS

Schick Xtreme 3 Disposable Razors 4 Pack Selected Varieties $1.13 each

450

$

ea

4

This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional. Incorrect use could be harmful.

$ VO5 Hairspray 200g, Styling Gel 175mL or 250g Selected Varieties

ea

Trade marks owned or licensed by GSK © 2019 GSK or licensor. CHANZ/CHPAN/0190/19

33


HEALTH & Beauty

350

$

VITAMIN & MINERAL SUPPLEMENTS Cenovis® Sugarless C may assist in the management of colds by reducing the severity and durartion of symptoms

7

SAVE $3.50

2

Dove Anti‑Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

$

$

ea

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

$1.40 per 100mL

ea

SAVE 90¢

Cenovis Sugarless Vitamin C 500mg Orange Chewable Tablets 100 Pack

250

Cenovis® Magnesium helps maintaina healthy heart and cardiovascular system

16

Colgate 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

$

$7 per 100 units

$

ea

ea

SAVE $2.50

9

$ ea

Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

ea

SAVE 39¢

Cenovis Magnesium Tablets 200 Pack $8 per 100 units

Cenovis® Once Daily Women’s Multi and Men’s Multis is a comprehensive formula containing specially selected ingredients to provide daily nutritional support, no fuss, easy to swallow capsule per day

3

$ Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

SAVE $2.39 Colgate Total Toothpaste 115g Selected Varieties $2.39 per 100g

11

$ Cenovis Multi Vitamins & Minerals Once Daily 50‑120 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4.80

CENO.19.08.0960 Aug 2019

34

ea

SAVE $2.75

1

$

20

Always read the label. Follow the directions for use. Vitamin & minerals supplements should not replace a balanced diet.

275

$

ea

8

$ Johnson's Body Care Body Wash or Shower Gel 1 Litre Selected Varieties 85¢ per 100mL

50 ea

ea

SAVE $1 Priya Natural Soap 100g Selected Varieties $1 per 100g


HEALTH & Baby

15

$ Huggies DryNites Pyjama Pants 13‑16 Pack Selected Varieties

SAVE $2

3

250

$

ea Huggies Essential Clean Baby Wipes 80 Pack 3¢ each

SAVE 50¢

$2.34 per 100g

ea

SAVE $1

350

$

Rafferty’s Garden Banana Milk Rusks 100g or Strawberry Yoghurt Buttons 28g

4

$

$ Rafferty's Garden Snack Bars 128g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 50¢

Nestlé Cerelac Rice Baby Cereal 200g $2 per 100g

140

$ Heinz Little Kids Brekky To Go 150g Selected Varieties 93¢ per 100g

ea

SAVE 60¢

ea

SAVE 90¢

3

$ Poise Ultrathins Super or Regular + Wings 12‑14 Pack

250

$

ea

SAVE $2.50

Libra Regular or Super Tampons 16 Pack 19¢ each

3

$

ea

SAVE 60¢

S‑26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g

1850

$

ea

Libra Girls Tampons or Pads 10‑16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

$2.06 per 100g

35


Great Freezer

Nescafé Blend 43 140‑150g Selected Varieties

FRENZ Y!

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

470

PAGES 25-27

$

Streets Golden Gaytime Ice Cream 4 Pack Selected Varieties

115

$

ea

SAVE $4.70

ea

SAVE $1.15

425

$

ea

Better trhicaen half p

125

$

ea

SAVE $1.35 Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1 per Litre

7

$

OVER

200

SAVINGS INSIDE

SAVE $4.25

ea

SAVE $7 Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g

350

$

ea

SAVE $3.50 Kleenex Double Length Toilet Tissue 4 Pack 24¢ per 100 sheets

215

$

ea

SAVE $2.15

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

36

SUPA ON SALE 20TH NOVEMBER 2019

On Sale Wed 20th November to Tue 26th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA Maleny - 20-11-19 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu