Skip to main content

IGA Maleny - 16-10-19

Page 1

SUPA

230

$

ea

SAVE $2.30 Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

ON SALE 16 OCTOBER 2019 TH

GIGANTIC

180

$

ea

SAVE $1.80 Powerade 600mL Selected Varieties $3 per Litre

SALE ON NOW!

HotE!

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

PRIC

5

$

Australian

SAVE $5

BEEF ECONOMY RUMP STEAK

14

$

Serving Suggestion

322

$ Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack

kg

ea

22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $3.23

On Sale Wed 16th October to Tue 22nd October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ576_161019_P1


175

$

1

ea

SAVE $1.75

$

ea

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g

SAVE $1

160

$

ea

SAVE $1.60 French Fries Original or Salt and Vinegar 175g 91¢ per 100g

10

$

$

SAVE $10

Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

Cadbury Favourites 570g Selected Varieties $1.75 per 100g

2

$ Werther's Original 60‑140g Selected Varieties

2

240

ea

50 ea

SAVE $1

SAVE $2.40

10

SAVE $6

ea

135

$

$ Guylian Masters Selection 174g or Sea Shell Chocolates 250g

ea

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties $1.08 per Litre

ea

SAVE 70¢


1

$

ea

Fantastic Bowl or Cup Noodles 70‑85g Selected Varieties

SAVE $1

80

Real Foods Corn or Rice Thins 125‑150g Selected Varieties

¢ ea

SAVE 80¢

Lavazza Coffee Ground or Beans 1kg

KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

$1.50 per 100g

15

165

$

$

ea

SAVE $15

ea

SAVE $1.65

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $4.20 per Litre

MULTI-BUY

27 $

Dolmio Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

2

$

for

SAVE $1.40

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 76¢ per 100mL

250

$

ea

SAVE 50¢

ea

Hot buy

Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties

150

$

ea

SAVE $1

3


80¢

Per Cone

19

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 67¢ per 100mL

ea Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties

SAVE $11

5

74¢ per 100mL

$ Mrs Mac's Pies or Sausage Rolls 4‑24 Pack Selected Varieties

McCain Healthy Choice Whole Grains Frozen Meals 340‑350g Selected Varieties

4

ea

4

50 ea

SAVE $2.10

Don Sliced Meats 180‑250g Selected Varieties

ea

SAVE $2

4

Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties $2.56 per Litre

ea

SAVE $1.50

6

MeadowLea Original Spread 250g 60¢ per 100g

150

SAVE $2

La Famiglia Garlic Slices 270g $1.22 per 100g

ea

SAVE 50¢

330

$ ea

ea

SAVE $3.50

$

$ Papa Giuseppi's Meatlovers or Hawaiian Bakehouse Crust Pizza 460‑465g

1

$

$

SAVE $2.50

$

3

$

$

ea

SAVE $1.90


EASY MEAL Solutions

2

2

62

$

SAVE $2.63

ea

San Remo Fresh Pasta Sauce 400‑425g Selected Varieties

3

$

Mainland Grated Cheese 200g Selected Varieties $15 per kg

SAVE $1.50

$ ea

McCain Pub Style, Beer Battered, Healthy Choice Fries or Wedges 500g‑1kg Selected Varieties

$10.91 per kg

9

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE 40¢

SAVE $1

I&J Wild Caught Fish Fillets 550g Selected Varieties

Serving suggestion

2

$ ea

ea

SAVE $1.50

SAVE $2.25

San Remo Fresh Filled Pasta 350‑375g Selected Varieties

6

3

$

25

$

ea

MasterFoods Tartare 220g or Seafood Cocktail Sauce 260g

Serving suggestion

240

$

ea

SAVE 60¢

Empire Food Co Pizza 600g Selected Varieties

La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g

$1.50 per 100g

$1.41 per 100g

Serving suggestion

5


PICK OF THE Crop

990

$ Red Seedless Grapes USA

2

$

Kensington Pride

70

MANGOES

ea

2

$ Celery

50

We give back to local communities 6

Washed Potatoes

Asparagus

2

$

ea

50

kg

190

$

Mushroom Cups or Slices 200g $15 per kg

ea

3

190

$ Hydroponic Lettuce Varieties

$

ea

200g pack

kg

Pretzel Knots 150g or Rice Crackers 180g

450

$

ea

Community Co. Baby Leaf Mix 300g or Baby Spinach 280g

ea

170

$

ea


WHAT’S FOR Dinner?

21

$

kg

Australian Beef T‑Bone Steak

15

Australian

$

20

$

kg

Australian Lamb Loin Chops

Simply Better Foods Plant Based Mince 400g $18.75 per kg

750

$

ea

400g pack

Australian Economy Whole Beef Eye Fillet

24

$

kg

8

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per kg

Australian Bone In Lamb Shoulder Roast

19

$ Australian Pork Belly Rashers

$

Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed

12

$

PORK LOIN STEAKS

kg

kg

11

$ kg

33

$

kg

Australian Chicken Thigh Fillets

Australian Medium Green King Prawns Thawed

kg

20

$

kg

7


DELI Delights

11

18

$

$

kg

SAVE $2

Middle Bacon

7

Thick or Thin Sausages

SAVE $9

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

11

$

21

$ kg

SAVE $2

Free Range BBQ Chicken

$ ea

550 ea

SAVE $2

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $27.50 per kg

$

ea

SAVE $2

15

$

Primo Continental Platter 200g $45 per kg

MAKE EVERYDAY 8

kg

SAVE $8

kg

SAVE $2.50

Roast Beef or Pork, Sliced or Shaved

$

9

kg

Chorizo


DELI Delights

13

13

$

$

kg

SAVE $5

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

19

Kabana

950

$

SAVE $6

Ausfresh Kalamata Olives

kg

kg

$ King Island Roaring Forties Cheese 200g

ea

SAVE $3.10

$47.50 per kg

AUSTRALIA’S NO. 1 SPECIALTY CHEDDAR BRAND*

5

$

ea

SAVE $2.90

S H A R P & C R U M B LY Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.28 per kg

FLAVOURS

*IRI Scan Data, Australia Grocery Unweighted, Specialty Cheddar RSV, Volume and Units, MAT 09/06/2019

9


BAKERY Delights

230

$ Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g

ea

SAVE 35¢

440

$

ea

SAVE 50¢

600g Selected Varieties 73¢ per 100g

Delicious

YOUR BAKERY MUD CAKE

Muffin Bars 5 Pack Selected Varieties $1.43 per 100g

3

Black Board Lamingtons 6 Pack Selected Varieties 74¢ per 100g

SAVE $1.30

$ ea

SAVE 50¢

Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack

ea

Hot buy

$1.25 per 100g

340

$

ea

250

$

Tip Top The One or 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties

10

250

$

ea


BAKERY Delights

5

$ Sourdough Loaf 450g Selected Varieties

2

$1.11 per 100g

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $1.70 Round 6 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g

Scrumptious

GOLDEN CRUMPETS

2

50

$ IGA Baker's Oven Garlic Loaf 360g

ea

SAVE 20¢

69¢ per 100g

390

$ Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

SAVE $1

4

ea

SAVE $1.80

53¢ per 100g

440

$ Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties

ea

$

Lawson's Traditional Bread 750g Selected Varieties

ea

5

$ LifeStyle Bakery Gluten Free Loaf, Dinner Rolls or Pizza Base 270‑500g Selected Varieties

4

$

ea

Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties

ea

11


SWEET Treats

10

$

ea

SAVE $10 Lindt Lindor Assorted Box 355g $2.82 per 100g

3

$ Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

25 $

for

Nestlé Fun Pack 11 Pack Selected Varieties

The Natural Confectionery Co. Bags 200‑260g Selected Varieties

SAVE $4.20

220

$

ea

SAVE $2.20

250

$

ea

SAVE $1.50

2

50

$ Pascall or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

9

Maltesers or M&M's Party Bucket 465‑640g Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

$ Allen's or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

$

12

Violet Crumble Nuggets 135g or Bite Size Chunks 180g

Chupa Chups or Mentos Mini Rainbow Bags 8‑12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

175

$

ea

SAVE 15¢


TASTY Snacks

2

50

$ Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

250

$

ea

MATCHED

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties

250

$ Nabisco or Ritz Crackers 150‑300g Selected Varieties

Arnott's Cream or Scotch Finger Biscuits 200‑250g Selected Varieties

Thins 175g, Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 80‑110g Selected Varieties

Kettle Chips 135‑175g Selected Varieties

ea

SAVE $1

250

$

ea

SAVE 69¢

350

$

ea

SAVE 50¢

2

$

ea

SAVE 89¢

3

$

1

$ Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

50 ea

SAVE 50¢

2

$ Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

ea

SAVE $1

50 ea

Kellogg's K‑Time or Crunchy Nut Bars 5‑6 Pack Selected Varieties

SAVE 79¢ 13


REFRESH Me

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

175

$ Schweppes Mixers 1.1 Litre Selected Varieties

ea

Pepsi or Solo 24x375mL Selected Varieties $1.86 per Litre

1

Waterfords Mineral Water 1 Litre Selected Varieties

1670 ea

SAVE $7

220

$

50 ea

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre

ea

SAVE 65¢

$

$1.59 per Litre

$

1

110

$

95

$

ea

SAVE $1

ea

LA Ice or Tru Blu 1.25 Litre Selected Varieties 88¢ per Litre

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

815

$

ea

SAVE $5.35

650

$ V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.91 per Litre

ea

SAVE $4.10

$1.50 per Litre

11

$ Aqua Pura Fruit Splash 10x375mL Selected Varieties $2.93 per Litre

Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre

14

810

$

ea

ea

SAVE $4.10

185

$ Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre $1.23 per Litre

ea

SAVE $1.10


FILL UP THE Pantry

The Heart of Fine Coffee

120

$ Pauls Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

ea

SAVE 45¢

2

$2.25 per Litre

Bickford’s Cordial 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre

ea

SAVE 70¢

370

$

25

$ Vitasoy Rice or Oat Long Life Milk 1 Litre

350

$

ea

SAVE 65¢

ea

Ribena Blackcurrant Fruit Drink 2.4 Litre $1.54 per Litre

3

$

4

$ Taylors Yorkshire Tea Bags 100 Pack Selected Varieties

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

250

$

ea

SAVE 20¢

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

450

$

ea

SAVE $1.50

13

$7.43 per 100g

SAVE $5

SAVE $1 Robert Timms Italian Espresso or Mocha Kenya Style Coffee Bags 8 Pack $6.67 per 100g

The House of Robert Timms Coffee Bags Made from a premium blend of freshly roasted coffee beans. The House of Robert Timms Coffee Bags are individually sealed for freshness and are a unique and convenient way to enjoy a deliciously satisfying coffee.

$ Moccona Barista Reserve Coffee 175g Selected Varieties

ea

ea

www.roberttimms.com 15


FUEL YOUR Day

5

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g

2

$ Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g $1.20 per 100g

4

$ Nutella Hazelnut Spread 400g $1 per 100g

16

ea

SAVE $1

Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g Selected Varieties $1.92 per 100g

ea Kellogg's Cereal 500‑805g Selected Varieties

SAVE $3

64¢ per 100g

6

$

ea

SAVE $1.35

5

$

ea

SAVE $1

6

$

$

SAVE $2.50

MATCHED

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties

Nestlé or Uncle Tobys Cereal 320‑435g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

46¢ per 100g

Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

4

$

50 ea

ea

250

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE 75¢

Atkins Fudge Caramel or Chocolate Decadence Bar 60g $5.83 per 100g

Atkins Endulge Bar 30-40g Selected Varieties

350

$

ea

SAVE $1

2

$

ea

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

3

1

$

$ Nestlé Baking Chocolate 150‑290g Selected Varieties

ea

SAVE 85¢

2

Green's Baking Mixes 330‑500g Selected Varieties

$2.38 per kg

1

ea

Edgell Beans, Chick Peas or Lentils 400‑410g Selected Varieties

$

White Wings Premium Plain or Self Raising Flour 1kg $3 per kg

3

ea

Sunbeam Mixed Fruit 1kg $7 per kg

$

175

$ ea

MATCHED

$2.35 per kg

One Night In Mexico Taco Kit 435‑520g Selected Varieties

HOT BUY

7

CSR White Sugar 1kg $1.75 per kg

ea

MATCHED

420

$ ea

$

SAVE $1.70

Angas Park Apricots 200g or Sunbeam Sultanas 1kg

Edgell Sliced or Sweet Sliced Beetroot 425g

$

SAVE 75¢

6

SAVE 50¢

Edgell Corn 420g Selected Varieties

$

ea

ea

SAVE $2.80

350

$ ea

Nisshin Panko Bread Crumbs 200g

SAVE $2

$1.75 per 100g

150

$ Lee Kum Kee Ready Sauce 90‑145g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

Kikkoman Soy Sauce 1 Litre 75¢ per 100mL

ea

SAVE $1.80

750

$

ea

SAVE $2

17


FILL UP THE Pantry Serving suggestion

healthy lunches made easy

2

$ Sirena Tuna 95g Selected Varieties

SAVE 70¢

$21.05 per kg

3

$

1

Safcol Tuna in Springwater or Oil Italian Style 425g $8.94 per kg

$ Edgell Chick Peas or Beans No Drain Pouches 100g Selected Varieties

130

$ ea

80 ea

SAVE $1

Continental Pasta & Sauce or Rice 85‑120g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

2

$ Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea

SAVE $2

ea

SAVE 50¢

$10 per kg

Safcol Tuna Pieces Pouches 100g Selected Varieties $17 per kg

3

1

$

70 ea

SAVE 65¢

San Remo Gluten Free or Spelt Pasta 200-350g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 26¢ per 100g

130

$

ea

SAVE 60¢

$ John West Protein+ 220g Selected Varieties $13.64 per kg

ea

SAVE $1 John West Lunch Kit Tuna with Crackers 108g Selected Varieties $2.55 per 100g

18

275

$

ea

SAVE 70¢

160

$ Ally Pink Salmon 105g $15.24 per kg

ea

SAVE 65¢

King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $23.81 per kg

250

$

ea

SAVE 40¢


FILL UP THE Pantry

[SERIOUSLY] GOOD Mayonnaise

TM

Campbell’s Real Stock 500mL Selected Varieties

Heinz Sauce, Ketchup, Seriously Good Mayonnaise or Aioli 295‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

36¢ per 100mL

27

250

$

ea

SAVE 70¢

3

$

$

ea

Lupi Olive Oil 3 Litre Selected Varieties

SAVE $7.50

90¢ per 100mL

Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490‑505g Selected Varieties

3

$

Praise Mayonnaise Traditional 470g

ETA Vegetable or Canola Oil 750mL

3

ea

MADE WITH

E FREE RANG GS WHOLE EG

ea

SAVE $1.20

64¢ per 100g

$ ea

Serving Suggestion

180

$

Discover Flavour

Uncle Ben’s Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties

260

$

ea

$1.04 per 100g

40¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $1

Heinz Mayonnaise 295mL Selected Varieties $1.19 per 100mL

Always Fresh Cucumbers 680g Selected Varieties $3.53 per kg

240

$

ea

SAVE $1.15

Always Fresh Sweet Gherkins Sliced 440g $4.55 per kg

2

$

ea

SAVE 62¢

Fehlbergs Onions Pickled or Chilli 500g $7 per kg

350

$

ea

SAVE $1.25

19


We give back to local communities

840

$

ea

Community Co Crystal Peak Spring Water 24x600mL 58¢ per Litre

340

270

$

$

ea

Community Co Olive Oil Spread 500g Selected Varieties

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

54¢ per 100g

68¢ per 100g

225

$ Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties 45¢ per 100g

20

ea

130

$

ea

Community Co Soy Milk 1 Litre $1.30 per Litre

ea


FRIDGE Faves

23 $

for

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE $1.40

$1 per 100g

4

$1.36 per 100g

$

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack

ea

Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g $1.29 per 100g

4

1

47¢ per 100g

Pauls Zymil Lactose Free Custard 1kg or Natural Yoghurt 500g

SAVE 30¢

Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties

80¢ per 100g

52¢ per 100g

$9.09 per Litre

$4.27 per Litre

3

20 ea

SAVE 62¢

350

$ T2 Iced 500mL Selected Varieties $7 per Litre

ea

SAVE $1

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

4

ea

SAVE 90¢

3

$

ea

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

$

SAVE 95¢

$ ea

ea

$

ea

Jalna Yoghourt 500g Selected Varieties

Oak or Breaka Flavoured Milk or Iced Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties

420

$

80

5

$

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g

ea

SAVE 45¢

$

SAVE $1

63¢ per 100g

95

¢

550

$

ea

SAVE $1.50

The Daily Juice Company Juice 500mL Selected Varieties $4.70 per Litre

ea

SAVE $1.40

235

$

ea

SAVE 60¢

21


FRIDGE Faves

7

50

$

ea

SAVE $1.50

Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

4

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg

$ Cracker Barrel Infused or Devondale Block Cheese 120‑250g Selected Varieties

SAVE $1.15

5

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

$ Don Pan Size Bacon Rashers 250g or Sliced Leg Ham 200g Selected Varieties

ea

Tassal Smoked Tassie Salmon 75g $66.67 per kg

10

$ Hans Rindless Short Cut Bacon 750g

22

Mainland Organic Spreadable or Butter Pat 250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

5

ea

SAVE 90¢

4

$ ea

Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

5

for

Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE $1

20006

$

2 $ 50 Primo Shaved or Sliced Meats 80‑100g Selected Varieties

450

$

$1.80 per 100g

SAVE $1

ea

ea

SAVE $1.60

$

SAVE $2

$13.33 per kg

6

$ ea

7

$

$

for ea


FREEZER Faves

7

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

ea

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE 50¢

18¢ per 100mL

5

$ Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties

5

Bulla Choc Bars 8-10 Pack Selected Varieties

Birds Eye Crinkles or Straight Hot Chips 750g $3.33 per kg

ea

SAVE $1.25

250

$

ea

SAVE 80¢

ea

Streets Magnum Tub 440mL or Sticks 4-6 Pack Selected Varieties

4

Birds Eye Seasoned Sides 600g Selected Varieties

5

50

$

ea

SAVE $2.30

4

$6.67 per kg

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

5

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $2.50

Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

$

$ Sara Lee Pudding 475g or Pie 600g Selected Varieties

6

$

SAVE $1

$

ea

SAVE $2

$1.14 per 100mL

6

$

$

2

$ ea

Birds Eye Field Fresh Baby Beans or Peas 500g

SAVE $1

Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

$4 per kg

4

ea

SAVE $1.10

$

5

$ ea

SAVE $1.70

Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.65

23


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

2

$

825

$

50 ea

SAVE $8.25

SAVE $2.50

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

Harpic Fresh Power Toilet Cleaner 700mL Selected Varieties 36¢ per 100mL

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

275

$

SAVE $2.75

9

56¢ each

Emporia Soft Touch 3 Ply Toilet Rolls 18 Pack 28¢ per 100 sheets

SAVE $3.50

Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

$ Comfort Fabric Softener Conditioner 1.9‑2 Litre Selected Varieties

24

SAVE $5

ea

SAVE $2

6

Handee Ultra 4 Pack or Double Length 2 Pack Paper Towel $1.87 per 100 sheets

$

ea

10

9

$

ea

$ Finish Quantum Lemon Sparkle or Original Tabs 16 Pack

ea

ea

Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

5

ea

SAVE $1.20

360

$ ea

SAVE $5

$

450

$

Multix Alfoil 30cm×20m 18¢ per metre

SAVE $1.50

SAVE 40¢

2

$

50 ea

ea

Jif Cream Cleanser 375mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

ea

SAVE $1


PET Essentials

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

8

$

SAVE $2.50

6

$

Purina Fancy Feast Wet Cat Food 12 Pack Selected Varieties

ea

1050

$

Purina Lucky Dog Biscuit Bones 800g Selected Varieties 53¢ per 100g

50

SAVE $2.10

22¢ per 100g

425

$ ea

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $1.15

Pedigree Dentastix For Dogs 28 Pack Selected Varieties

Dine Perfect Portions Cuts In Gravy or Paté Entrée Wet Cat Food 12x37.5g $1.56 per 100g

Purina Lucky Dog Chews or Treats 65-96g Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

26

1350

$

450

$

$

ea

SAVE $4

7

Optimum Dry Dog Food 6.5‑7kg Selected Varieties

$

SAVE $9

190

$ ea

SAVE $3

My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea

ea

SAVE 30¢

135

$

ea

Kitekat Wet Cat Food 410g Selected Varieties 33¢ per 100g

8

$ Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAVE $2

Natures Goodness Chicken, Duck & Vegetables Dog Food 1.08kg (Refrigerated Product) 23¢ per 100g

250

$

ea

SAVE 90¢

25


HEALTH & Beauty

4

6

$ Colgate Slim Soft Advanced Ultra Soft Toothbrush 1 Pack or Total Toothpaste 180‑200g Selected Varieties

3

$ ea

SAVE $2

$ Palmolive Foaming Hand Wash 250mL or Shower Gel 500mL Selected Varieties

Cancer Council SPF30+ or 50+ Sunscreen 200mL^ Selected Varieties $6.48 per 100mL

ea

6

1295 ea

SAVE $3.55

Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties

Nurofen For Children 7+ Years Ibuprofen Orange Chewable Capsules 12 Pack* 67¢ each

Libra Pads 10‑18 Pack Selected Varieties

26

ea

8

Velvet Pure Soap 4 Pack 75¢ per 100g

$

ea

SAVE $2

2

$

3

$

SAVE $1

$1.20 per 100mL

ea

SAVE $2

$1.20 per 100mL

$

SAVE 50¢

$

Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties

Medix Paracetamol Capsule Shaped Tablets 20 Pack* 9¢ each

SAVE $1

180

$

ea

SAVE 70¢

4

$

65 ea

SAVE $1.55

ea

Medix Epsom Salts 1kg* 40¢ per 100g

ea

SAVE $3

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional. ^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.


HEALTH, BEAUTY & Baby

3

$

Palmolive Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

50

71¢ per 100mL

ea

SAVE $3.50

250

$

ea

SAVE $2.50

Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties $1.09 per 100mL

275

$

25

$ BabyLove Cosifit Nappies Jumbo 62‑99 Pack or Nappy Pants 42‑56 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties 92¢ per 100mL

10

Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL 54¢ per 100mL

ea

SAVE $2.68

3

Johnson's Baby Oil, Shampoo, Wash, Bath or Lotion 200mL Selected Varieties $2.10 per 100mL

SAVE $2

420

$

ea

SAVE $1.30

$

$ Schwarzkopf Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

268

$

ea

ea

SAVE $4.40

BIC Twin Lady Sensitive Shavers 5 Pack

1

ea

$

60¢ each

ea

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties 91¢ per 100g

14

$

5

$ Dove Deodorant 250‑254mL Selected Varieties

4

$ ea

SAVE $2

Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.67 per 100g

ea

SAVE $2.30

ea

BabyLove SleepyNights Pants 4‑7 Years 15 Pack 93¢ each

27


2

$

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

25

$1.50 per Litre

ea

SAVE $2.25

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties

290

GIGANTIC SALE ON NOW!

$

SAVE $2.90

2195

$

Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties

3

Raspberries 125g $28 per kg

50 ea

125g pack

Nescafé Original or Espresso Blend 43 Coffee 500g $2.80 per 100g

Mainland Tasty Block Cheese 1kg

14

$

ea

SAVE $6

for details of your nearest store and other great offers

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

ea

SAVE $5.50

$8 per kg

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579 LIKE US IGAAustralia

8

$

ea

SAVE $17.05

$1.95 per Litre

$

28

ea

Mortein Fast Knockdown or NaturGard 300‑350g Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $1.85

SUPA ON SALE 16TH OCTOBER 2019

On Sale Wed 16th October to Tue 22nd October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook