Skip to main content

IGA Maleny - 15-01-2020

Page 1

9

$

ea

SAVE $9

ON SALE 15TH JANUARY 2020

Nescafé Gold Original or Intense Coffee 200g $4.50 per 100g

OVER

375

$

ea

Bulla Creamy Classics Ice Cream Sticks 6‑8 Pack Selected Varieties

850

$

PRIC

15

Serving suggestion

ea

SAVE $8.50

Australian PORK LOIN CHOPS $

SAVINGS INSIDE

SAVE $4.75

HotE!

200

Better trhicaen half p

kg

Huggies Nappy Pants 24‑29 Pack Selected Varieties

1810

$

ea

SAVE $13.40 Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.01 per Litre

On sale Wed 15th January to Tue 21st January 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ615_150120_P1


PICK OF THE Crop

390

$ White or Yellow Peaches

7

$

Australian

50

WHITE GRAPES

kg

2

$ Truss Tomatoes

90

We give back to local communities 2

6

$

kg

Red Capsicums

90 kg

6

Red Plums

kg

Blueberries 125g $31.20 per kg

3

$ Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

ea

125g punnet

5

$

ea

2kg bag

390

$

90

$

kg

Fiesta Bar Mix 375g $13.33 per kg

Community Co Baby Leaf Mix 300g or Baby Spinach 280g

450

$

ea

ea


WHAT’S FOR Dinner?

14

$ Australian Beef BBQ Blade Steak

28

Australian

$

940

$ Australian Chicken Breast Fillets

4

$ Australian Chicken Wings

50 kg

19

Australian IGA Corned Silverside

$

kg

Australian Pork Belly Rashers

20

$ Australian Medium Green King Prawns (Thawed)

kg

Global Seafood Salad Mix 500g $7 per kg

840

$

BEEF SCOTCH FILLET

kg

kg

kg

16

$ kg

Australian Beef Topside Steak

350

$

ea

Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg

kg

10

$

ea

$10 per kg

3


DELI Delights

18

$ Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

10

Irresistible

$

ea

17

Ausfresh Olive Mediterranean Mix

South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $22.50 per kg

4

18

SAVE $7

4

$

13

Kabana Selected Varieties

SAVE $2.20

SAVE $2

5

South Cape Greek or Tasmanian Fetta 180‑200g Selected Varieties

kg

SAVE $2.95

14

$

kg

Honey Leg Ham Sliced or Shaved

$

50 ea

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $8

$

BBQ CHICKEN

$

kg

SAVE $8

6

$

ea

Président Camembert or Double Brie Cheese 200g $30 per kg

ea

SAVE $4

kg


BAKERY Delights

550

$ Rainbow Layer Cake 375g

ea

SAVE 50¢

$1.47 per 100g

650

$

ea

360g Selected Varieties $1.81 per 100g

Grannys

TRAY CAKE

3

$ Ciabatta White Loaf 350g

150

$ French Stick 340g 44¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

ea

Grannys Mixed Muffins 8 Pack

SAVE 50¢

$1.18 per 100g

$ ea

SAVE $1

86¢ per 100g

4

8

$

Golden Waffles 220‑275g Selected Varieties

4

$ Helga’s Wraps 5‑8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1

Helga’s Lower Carb Bread 700g Selected Varieties 56¢ per 100g

4

$ Arnott’s Bakery 4 Pack Selected Varieties

390

$

ea

SAVE $1.75

Abbott’s Village Bakery Sensations 750g Selected Varieties 51¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

380

$

ea

Hot buy

5


CEL

EBR

AT I N

Sticky Kecap Manis Belly Skewers

020

Lunar G YEAR OF

AT R E H T

2

WITH PEANUTS AND CHILLI • Preparation time: 20 mins • Cooking time: 2 hours 30 mins • Serves: 4 people

• 1.5kg pork belly • 3/4 cup kecap manis • 2 garlic cloves, very finely grated

• 1 tbss grated ginger • 1/4 cup fish sauce • 1 thinly shaved spring onion

• 2 limes, juiced, plus extra to serve

• 1 each, long green chilli and long red chilli, chopped • 1/3 cup chopped salted peanuts, roasted

FIND RECIPE AT PORK.COM.AU/RECIPE/2562

19

$ Australian Pork Belly Portions

kg

Meals Made Easy

9

$ Austraian Chicken Breast Fillets

6

40 kg

350

$ Community Co Stir Fry Mix 400g $8.75 per kg

ea

SAVE 50¢

2

$ KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30


3 Day Sale FRI 17TH JAN — SUN 19TH JAN WHILE STOCKS LAST

3 day sale

380

$

ea

SAVE $1.10 63¢ per 100g

Your Bakery

15

$ Australian Whole Economy Beef Rib Fillet

24

$ kg

495

$

kg

SAVE $8

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

WHILE STOCKS LAST

9

Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns (Thawed)

$ Short Cut Bacon

FRIDAY 17TH JAN — SUNDAY 19TH JAN 2020

MUD CAKE 600G SELECTED VARIETIES

kg

SAVE $2.55

7


3 Day Sale FRI 17TH JAN — SUN 19TH JAN WHILE STOCKS LAST

Better trhicaen half p

MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 30¢ per 100g

150

$

ea

SAVE $1.80

150

$

ea

SAVE $1.50 Nice & Natural Nut Bars 6 Pack Selected Varieties

285

$

ea

SAVE $2.85 Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 47¢ per 100g

13

HOT

ea

SAVE $11.10 Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $3.25 per 100g

8

Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties 17¢ per 100mL

$

290

$

DEALS

ea

SAVE $2.90

4

$

ea

SAVE $3.01 Reflex Copy Paper 80gsm 500 Sheets Selected Varieties


FILL UP THE Pantry

g? Entertainin

3

$

ea

350

SAVE $1

$

Yumi's Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE $2.15 Creative Gourmet Frozen Fruits 300-500g Selected Varieties

Yumi’s. Endless possibilities.

250

$

ea

SAVE 60¢

Level Lemonade 300mL Selected Varieties $8.33 per Litre

550

$

ea

SAVE $2

McCain Pizza Slices 600g Selected Varieties 92¢ per 100g

9


3

$

ea

Medix Ibuprofen Mini Capsules 25 Pack** 12¢ per 100 units

350

$

ea

Medix Paracetamol Rapid Release Caplets 20 Pack** 18¢ per 100 units

2

6

$

HOUSEHOLD Essentials

$

ea

ea

SAVE $2 Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties

Medix Chest Rub 100g**

80¢ per 100mL

$6 per 100g

150

$

ea

SAVE $1.50

50

150

Food Guru Pastry Brush 1 Pack or Plastic Potato Peeler 4 Pack

$

ea

SAVE $1.50

%

Food Guru Can Opener, Tongs or Measuring Jug 1 Litre

OFF

Selected Food Guru Range

Food Guru Cutlery 4-6 Pack Selected Varieties

10

3

250

$

$

ea

SAVE $3

ea

Food Guru Rubber Grip Utensils 1 Pack Selected Varieties

1

$

SAVE $2.50 Food Guru Paring Knife 4 Pack

50 ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAVE $2.50 Food Guru Measuring Cups 4 Pack

**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.


CEL

EBR

AT I N

8

020

Lunar G YEAR OF

AT R E H T

2

$

ea

SAVE $8

SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg 16¢ per 100g

Fantastic Bowl Noodles 85g or Cup 70g Selected Varieties

150

$

Lee Kum Kee Ready Sauce 90‑145g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

2

$ Chang's Oriental Fried Noodle Salad Dressing 280mL

Chang's Pure Sesame Oil 150mL

SAVE 85¢

71¢ per 100mL

$1.67 per 100mL

125

$ Double Phoenix Chinese Cooking Wine 640mL 20¢ per 100g

SAVE 60¢

1

Indomie Mi Goreng Fried Noodles Cup 75g

250

Chang's Original Fried Noodles 100g

SAVE $1.15

Pandaroo Coconut Milk 400mL

1

$

ea

$1 per 100g

140

$

ea

SAVE 80¢

$1.33 per 100g

ea

35¢ per 100mL

ea

$

$ ea

1

$

SAVE 30¢

250

$

ea

SunRice 90 Secs Microwave Rice Pouches or Quick Cups 240‑250g Selected Varieties

ea

ea

11


5 0 % O ff

Sistema To Go Sandwich Box 450mL or Breakfast To Go Container 530mL Selected Varieties

SISTEMA TO GO

250

$

ea

SAVE $2.50

6

$

50

Energizer Lithium Coin Battery CR2032 2 Pack

ea

SAVE $2.40

$3 each

%

OFF

Ranges

380

$ Décor Sport Slider Bottle 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

50% Off Bonds*

7

5 0 % O ff

$

EXERCISE BOOKS MARBIG

ea

Marbig 225x175mm Exercise Book 128 Page

Bonds Girls Brief 4 Pack Selected Varieties

REDBERRY HAIR & ACCESSORIES BRUSHES

5

$

50 ea

SAVE $2.50 Redberry Brush Cushion 1 Pack

12

85

¢

SAVE $7

510

$

ea

SAVE 85¢

30

%

OFF

Ranges

ea

SAVE $1.90

Décor Sport Slider Bottle 1 Litre

ARTLINE WHITE BOARD MARKERS

310

$

ea

SAVE $1.40 Artline Black Whiteboard Marker 1 Pack

*Excludes Bonds Baby range


240

$ Bostik Blu Tack Original or Colour 75g

Post‑It Notes Yellow 73mm×73mm 100 Pack

SAVE 30¢

2

$ Marbig Scrapbook 64 Pages

170

$

ea

ea

SAVE 80¢

SAVE $1.85

Maped Pencil Sharpener 1 Pack

Sellotape 18mmx25m Sticky Tape 2 Pack or Sticky Tape with Dispenser 1 Pack

260

$ ea

ea

SAVE $1.10

280

$

ea

SAVE $1.40

240

$

Bostik Blu Stik 35g

ea

SAVE 70¢

30 % OFF

Pilot Frixion Range

220

$ Pilot Frixion Eraseable Pen or Highlighter 1 Pack Selected Varieties

SAVE $1.05

250

$ BIC Kids Cascade Colouring Pens 12 Pack

ea

SAVE $1.90

260

$

ea

Westcott KleenEarth Recycled Scissors 7 Inch

SAVE 80¢

350

$ BIC Atlantis Black or Blue Retractable Ball Pen 4 Pack

Marbig A4 Clipboard Folder Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

260

$

ea

SAVE $1.75

370

$

ea

BIC Softfeel Pens 3 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.40 13


2

125

$

$ ea

SAVE $2

Nutri‑Grain Nuts & Bolts Trail Mix 120g Selected Varieties

Nutella & Go With Pretzel or Breadsticks 48‑50g

$16.67 per kg

6

$ Kellogg’s LCMs 15 Bar Family Pack Selected Varieties

4

$1.90 per Litre

ea

SAVE $2

14

Nestlé Milo Snack Bars or Uncle Tobys Le Snak 10‑12 Pack Selected Varieties

2

$

ea

Pump Pure Water 1.25 Litre $2.08 per Litre

SAVE $1.25

5

$

$ Frantelle Spring Water 6x350mL

ea

60 ea

SAVE $1.40

Waterfords Lite & Fruity Lemon Lime Bitters or Tahitian Lime Mineral Water 4x250mL $3.50 per Litre

ea

SAVE $2.60

350

$

ea


SWEET Treats

3

Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

3

Cadbury Block Chocolate 150‑190g Selected Varieties

SAVE $1.25

1

Darrell Lea Chocolate Blocks 180g Selected Varieties $1.94 per 100g

$ $2 per 100g

2

$ Mars 2 Pack Bars or Maltesers King Size 60‑84g Selected Varieties

ea

Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

Pascall Pink & White Marshmallows Jumbo Pack 520g 96¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

2

5

$

ea

Starburst The Big Bag 350g Selected Varieties

1

$

$

ea

SAVE $1

Violet Crumble 50g

350

$ ea

ea

SAVE $1.80

$ M&M's, Maltesers or Pods 120‑180g Selected Varieties

3

$

$

ea

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35‑55g Selected Varieties

ea

SAVE $1

375

$

ea

$1.07 per 100g

15


TASTY Snacks

250

$ Smith's, CC's Chips 150‑175g , Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

3

250

$ The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties $1.56 per 100g

ea

SAVE $1

$ Red Rock Deli Chips 150‑165g or Mixed Nuts 100g Selected Varieties

SAVE $1

4

Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties $2.33 per 100g

$ Mission Deli Style Corn Chips 500g Selected Varieties

250

$ Smith's, Doritos or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $1

ea

Fibre One or Nature Valley Bars 105‑160g Selected Varieties

4

ea

SAVE $1.30

ea

Kellogg's Nutri‑Grain Bars 10 Bar Value Pack Selected Varieties $2.08 per 100g

16

ea

$

SAVE $1.50

80¢ per 100g

350

$ ea

5

$

ea

SAVE $1

Picky Picky Peanuts 65g Selected Varieties $30.77 per kg

2

$

ea

SAVE 50¢

Jack Link’s Beef Jerky 50g Selected Varieties $75 per kg

375

$

ea


REFRESH Me Better trhicaen half p

125

$

ea

SAVE $1.37 Pepsi, Solo or Sunkist 1.25 Litre Selected Varieties

2

$1 per Litre

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

ea

Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties

SAVE 60¢

$1.13 per Litre

7

$

25

$

$1.87 per Litre

ea

SAVE $5.20

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $2.42 per Litre

290

$

750

$

ea

SAVE $2.90

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7.50 per Litre

3

Devondale Sparkling Apple Juice 750mL

Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL $4.29 per Litre

$1.53 per Litre

685

$ ea

$4 per Litre

Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.43 per Litre

515

$

Kirks 10x375mL Selected Varieties

SAVE $3.15

$

1050 ea

Frantelle Spring Water 15 Litre 70¢ per Litre

ea

SAVE $4.89

390

$

ea

Powerade 1.5 Litre Selected Varieties

ea

$2.60 per Litre

$

ea

575

$

ea

Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties

175

$

ea

$1.59 per Litre

17


FILL UP YOUR Cup

220

$

Making the cordial that we like best, since 1927.

Vitasoy Long Life Soy Milk 1 Litre Selected Varieties

SAVE $1.30

$2.20 per Litre

3

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties

Golden Circle Fruit & Veg Juice 1.5 Litre Selected Varieties $2.33 per Litre

375

$

ea

SAVE 45¢

18

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.75 per Litre

Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack Selected Varieties

3

50

$

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $1

Nescafé Gold Smooth 180g

ea

Robert Timms Full‑Bodied Granulated Coffee 100g $5 per 100g

Twinings English Breakfast or Earl Grey Tea 125g $4.40 per 100g

ea

SAVE $8.75

$4.58 per 100g

8

$

50

SAVE $2.68

$2.92 per Litre

825

$

ea

L'OR Espresso Onyx or Profondo Capsules 20 Pack $7.69 per 100g

5

$

ea

SAVE $1.50

550

$

ea

SAVE $1.50

Lavazza Beans or Ground Coffee 1kg Selected Varieties $2.20 per 100g

Jarrah Coffee Sensations 250g Selected Varieties $1.60 per 100g

ea

SAVE $3

22

$

SAVE $8

4

$

ea

SAVE $2

ea


FUEL YOUR Day

5

50

$ Kellogg’s Cereal 460‑730g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

3

$ Kellogg's Cereal 260‑330g or Breakfast Biscuits 5x40g Selected Varieties

Musashi Bulk Mass Protein Powder or High Protein 375‑420g Selected Varieties

15

$

SAVE $10

ea

260

$ ea

hot buy

Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties

Sanitarium Weet‑Bix 575g 45¢ per 100g

385

$

ea

ea

SAVE $1.20

Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g $1.33 per 100g

77¢ per 100g

ea

SAVE $1.20

$ Uncle Tobys Weeties 455g or Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties

3

Great on toast

5

$

ea

SAVE $1.30

285

$ Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g Optimum Protein Stix, Crunch Bar or Cake Bites 56‑70g Selected Varieties

57¢ per 100g

3

$

575

$ ea

SAVE $1

Kraft Cheddar Block 500g $11.50 per kg

ea

SAVE $1.45

Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties $16 per kg

4

$

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $2.85

Now made in country New South Wales 19


A Healthier YOU

410

$ Aussie Bodies Perfect Protein Smoothies 375mL Selected Varieties

SAVE 50¢

$10.93 per Litre

Kellogg's Gluten Free Special K Almond and Cranberry Cereal 300g $1.83 per 100g

5

530

$1.51 per 100g

20

McKenzie's Cornflour 300g

2

$8.33 per kg

SAVE 80¢

620

$

ea

Community Co White Grain Quinoa 350g $1.77 per 100g

ea

5

$

50

$

ea

SAVE $1.50

$3.89 per 100g

ea

SAVE $1.10

$ Community Co Nibble Mix 350g

Musashi High Protein Bars 90g Selected Varieties

50

$

350

$

ea

Bragg Organic Apple Cider Vinegar 473mL $1.06 per 100mL

ea

SAVE $1.50

9

$

ea

Community Co Black Chia Seeds 350g $2.57 per 100g

ea


Low Prices

You’ll find Every Day right across the store

2

$

ea

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

2

250

$

$

ea

KanTong Wok Ready Noodles 400‑440g Selected Varieties

ea

Barilla Pasta 490‑500g Selected Varieties

3

$ Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x300g

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties

33¢ per 100g

$1.50 per Litre

ea

3

$

ea

21


FILL UP THE Pantry

10

175

$

SAVE $10

Gold'n Canola Oil 4 Litre 25¢ per 100mL

3

2

$

350

$

22

ea

SAVE $1.50

1

$ Rosella Cocktail Onions 150g Selected Varieties

ea

S&W Whole Egg Mayonnaise 440g Selected Varieties

2

$ Bundaberg White or Raw Sugar 2kg 10¢ per 100g

ea

SAVE $1

50¢ per 100mL

ea

Leggo's Providore Pesto 195g Selected Varieties $2.05 per 100g

SAVE 65¢

4

ea

SAVE $2

3

$

50 ea

Zoosh Dressing 380mL, Mayonnaise or Aioli 350g Selected Varieties

SAVE $1.50

Heinz Seriously Good Mayonnaise, Aioli Squeezie 500mL or Original Mayonnaise 470g

ea

$

50

4

$ $1.02 per 100g

MasterFoods Sauce 500mL Selected Varieties

SAVE 50¢

$10 per kg

250

$

ea

SAVE $1.75

73¢ per 100g

30

SAVE 60¢

46¢ per 10g

White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

McKenzie’s Pepper 50g Selected Varieties

Seeds of Change Rice 240g Selected Varieties

50

$ Always Fresh Olives Stuffed Garlic or Green Jalapeno 220‑230g Selected Varieties

$

ea

5

$

ea

SAVE $1

Praise Dressing 250mL Selected Varieties $1 per 100mL

ea

SAVE $1

250

$

ea

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

1

$

20 ea

SAVE $1.25

Golden Circle Wedged Beetroot 450g

SPC Tropics Pineapple Pieces or Slices 227g Selected Varieties

$2.67 per kg

$4.41 per kg

5

$ Hamper Original or Lite Corned Beef 340g

$1.19 per 100g

ea

SAVE 50¢

$14.71 per kg

Mission Gluten Free Regular Taco Shells 12 Pack

1

$

2

$

ea

SAVE 60¢

Mission Naan Bread, Tortillas or Taco Shells 240‑384g Selected Varieties

SAVE $1

Berri Quelch Tropical or Apple Berry Ready To Freeze Fruit Juice Icy Tubes 24x70mL 33¢ per 100mL

3

$

ea

SAVE 80¢

ea

Mission Taco Seasoning 35g Selected Varieties $3.71 per 100g

550

$

ea

SAVE $1.50

130

$

ea

SAVE 35¢

3

$ Kraft Mac & Cheese Deluxe 380g 92¢ per 100g

350

$

ea

SAVE $1.80

Sirena Tuna Cans or Tuna Beans Boxed 185g Selected Varieties $17.84 per kg

330

$

ea

SAVE $1

John West Skinless & Boneless Rainbow Trout Smoked Fillets 115g Selected Varieties $34.78 per kg

4

SPC Rich Tomato Baked Beans or Spaghetti 4x140g 54¢ per 100g

$

ea

SAVE $1.30

ea

SAVE 60¢

‘SPC’ is a registered trade mark of Shepparton Partners Collective Pty Ltd.

23


FRIDGE Faves

4

$ Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g

SAVE $1.15

44¢ per 100g

5

$ Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

Original Juice Co. Black Label Orange or Pulp Free Orange Juice 1.5 Litre $3 per Litre

Five:am Organic Yoghurt 170g Selected Varieties $1.06 per 100g

450

$

ea

SAVE 50¢

6

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre

$ San Remo Fresh Ravioli or Agnolotti 625g 96¢ per 100g

24

ea

SAVE $1.35

Danone Activia Probiotics Yoghurt 4 Pack Selected Varieties 70¢ per 100g

180

$

ea

52¢ per 100g

San Remo Vegan Fresh Pasta 400g Selected Varieties $1.18 per 100g

350

$ ea

ea

SAVE 80¢

550

$

ea

SAVE $1.50

470

$

ea

SAVE $2.65

ea

SAVE $1

350

$ Jalna Yoghourt 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1

70¢ per 100g

270

$ Oak or Oak Plus Flavoured Milk 425‑600mL Selected Varieties

ea

SAVE 41¢

370

$ La Famiglia Traditional Garlic Bread 400g 93¢ per 100g

ea

SAVE 30¢


FRIDGE Faves

750

$ Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g $10 per kg

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Block or Sliced Cheese 250g $22 per kg

ea

SAVE $3.35

5

$

550

$ Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties $22 per kg

ea

SAVE $1.35

4

$

50 ea

SAVE $1.90

Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

ea

$32 per kg

750

$ Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties $15 per kg

5

$ Farmer's Table Salted or Unsalted Butter 500g $1.10 per 100g

SAVE $1.45

6

SAVE $2.50

$

50 ea

ea

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

SAVE $2

6

$ Bega Original Cheese Stringers 12 Pack $25 per kg

KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $23 per kg

230

$

ea

SAVE $1.70

$12.67 per kg

SAVE $1.35

950

$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

ea

ea

SAVE $5.50 25


FREEZER Faves

2

70

$ Chiko Original or Corn Jacks 4‑5 Pack

ea

SAVE $2.70

4

Birds Eye Hoki Fish Fingers 400g $7.50 per kg

$ Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg or Seasoned Sides 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

Birds Eye SteamFresh Fish 380g Selected Varieties $18.42 per kg

$4 per kg

ea

SAVE $3

7

Papa Giuseppi's Rising Stuffed Crust Pizza 470‑525g Selected Varieties

ea

SAVE 35¢

Birds Eye Mashed Potato, Potato Gems 1kg or Mashed Sweet Potato 600g

3

ea

Ho Mai Cocktail Spring Roll 30 Pack 98¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

McCain Pub Style Fries, Wedges 750g or Healthy Choice Fries 1kg

5

5

Super Nature Frozen Meals 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

26

695

$ ea

SAVE $1.30

Core Power Foods 310‑350g Selected Varieties

SAVE $2

5

ea

SAVE $1.45

ea

SAVE $3.20

3

$

50 $

$

ea

$

SAVE $2

$

6

$

$

$ Birds Eye Field Fresh Sliced Green Beans, Garden or Minted Peas 500g

3

$

ea

Steggles Chicken Breast Nuggets or Dino Snacks 400g Selected Varieties $12.50 per kg

ea

SAVE $1


DESSERT Faves

5

$ Mars, Maltesers or M&M’s Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

Streets Magnum Dairy Free Almond or Classic 3 Pack Selected Varieties $1.30 per 100mL

350

$

SAVE $3.50

Weis Bars 4‑8 Pack Selected Varieties

5

Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties 74¢ per 100mL

3

SAVE $2

5

5

Peters Frosty Fruits or Life Savers 8 Pack Selected Varieties

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.25

Bulla Cookies and Cream or Vanilla Ice Cream Sandwiches 4 Pack

ea

SAVE $3.40

4

91¢ per 100mL

450 ea

SAVE $2.50

6

$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

$ ea

ea

SAVE $2

$ ea

SAVE $2

ea

$ Sara Lee Bavarian, Cheesecake, Danish or Crumble 360‑600g Selected Varieties

SAVE $3.50

Streets Cyclone, Calippo Minis or Splice Pine‑Lime 8‑10 Pack Selected Varieties

$

50

$

ea

$

ea

5

$

450

$

ea

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 23¢ per 100mL

ea

SAVE $3

ea

SAVE $1.50 27


HOUSEHOLD & PEST Essentials

5

49

$

Biozet Attack Regular Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

ea

White King Power Clean In‑Cistern 2x50g, In‑Bowl 50g or Double Strength Toilet Gel 475mL Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $2.50

SAVE $5.50

9

$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 28¢ per 100 sheets

2

$

ea

SAVE $2

Fluffy Concentrated Fabric Conditioner 450‑500mL Selected Varieties

4

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

$ Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

275

$

ea

SAVE $2.75

11

Kleenex Fragrance Free or Lightly Fragranced Flush Wipes 42 Pack 6¢ each

ea

SAVE $3

ea

SAVE $6

SAVE $3

270

$

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets

ea

SAVE $1.25

320

$

$ Finish All in 1 Max, Quantum Ultimate or 0% Tablets 18‑27 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.20

30 % OFF

AIRWICK PURE RANGE

Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties $2.86 per 100g

28

455

$

ea

SAVE $1.95

Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties $3.60 per Litre

450

$

ea

SAVE 50¢

Mortein Control Bomb 3x125g, Cockroach Bait 12 Pack or DIY Indoor & Outdoor Surface Spray 750mL Selected Varieties

1150

$

ea

SAVE $3.50


PET Essentials

8

$ Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg 75¢ per 100g

SAVE $2.50

7

Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 35¢ per 100g

50

$

ea

SAVE $3

11

73¢ per 100g

My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties 45¢ per 100g

$1.57 per 100g

1

80 ea

SAVE 40¢

ea

SAVE $3

34 for

SAVE 95¢

Pedigree Dry Dog Food 7‑8kg Selected Varieties

40¢ per 100g

Nature's Gift Mini Treats 290g Selected Varieties

25¢ per 100g

76¢ per 100g

$1.47 per 100g

1

$

10 ea

SAVE 65¢

SAVE $6.50

12

ea

SAVE $3.79

220

$

ea

Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

Dine Perfect Portions Wet Cat Food 75g Selected Varieties

ea

$ Natures Goodness Grainfree Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

750

$

$

Purina Fancy Feast A La Carte Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties

SAVE $5

1850

$

ea

$

$ Purina One Dry Cat Food 1.5kg Selected Varieties

1050

$ ea

ea

SAVE $1

6

$ VIP Supreme Fresh Steak Mince for Dogs 800g (Refrigerated Product) 75¢ per 100g

ea

SAVE 30¢ 29


HEALTH & Beauty

2

50

$

Colgate Toothpaste 110‑120g, Max White Toothbrush 1 Pack or Total Dental Floss 25m Selected Varieties

ea

Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties

SAVE $1

5

$ $1 per 100mL

2

$ ea

SAVE $3

Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

ea

SAVE 50¢

30 % OFF

REXONA CLINICAL PROTECTION

9

$ Rexona Clinical Protection Anti‑perspirant Deodorant 45mL Selected Varieties

ea

SAVE $4

$20 per 100mL

2

$

Carefree Panty Liners, ProComfort Super Tampons or Stayfree Pads 10‑48 Pack Selected Varieties

11

$1.38 each

30

ea

SAVE $1.35

$ Tena Pants 8 Pack Selected Varieties

75

ea

hot buy

3

$ Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

Nature’s Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack# Selected Varieties $16.67 per 100 units

10

$

ea

SAVE $5

ea

SAVE $1

3

Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.17 per 100g

$

ea

SAVE $3.05

2

$ ea

SAVE $1.70

Medix Ibuprofen Tablets or Caplets 24 Pack** 8¢ each

16

$ Cenovis Magnesium Tablets 200 Pack# $8 per 100 units

325

$

ea

SAVE $1.30

4

$ ea

Radox Shower Gel 500mL Selected Varieties

ea

80¢ per 100mL

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.


HEALTH, BEAUTY & Baby

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 93¢ per 100mL

8

40

$

ea

SAVE $5.60

Palmer’s Lotion 250mL Selected Varieties

3

$1.48 per 100mL

Palmolive Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

70

$

ea

SAVE $3.80

5

$

Dove Shampoo or Conditioner 300‑320mL Selected Varieties

Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties

SAVE $2

4

$4.38 per 100 units

50

$

350

$ ea

ea

SAVE $2

ea

SAVE 50¢

13

$ BabyLove Cosifit Nappies 26‑48 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

30 % OFF

Simple Skincare*

Simple Cleansing Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties 21¢ each

5

25

$

ea

SAVE $2.25

4

Vaseline Body Lotion 225mL Selected Varieties

$1.14 per 100mL

*Excludes travel size

ea

8

$ ea

$4 per 100mL

S‑26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g

ea

SAVE 45¢

19

$

ea

Phisohex Anti‑Bacterial Face Wash 200mL

2

$ Rafferty's Garden 10+ Months Baby Food 170g Selected Varieties $1.18 per 100g

$2 per 100mL

$ Palmolive Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

450

$

ea

$2.11 per 100g

31


257

$

Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties

Lean Cuisine Steam Meals 370‑390g Selected Varieties

$3.43 per Litre

ea

SAVINGS INSIDE

825 ea

322

$

SAVE $8.25 Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

22¢ per 100 sheets

OVER

200

ea

SAVE $3.35

SAVE $2.58

$

335

$

ea

SAVE $3.23

36¢

Per Bottle

164

$ Dolmio Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

860

$

ea

SAVE $1.65

Frantelle Spring Water 24x600mL 60¢ per Litre

ea

SAVE $6.40

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

SUPA_V1_IGACQ615_150120

ON SALE 15TH JANUARY 2020

On Sale Wed 15th January to Tue 21st January 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA Maleny - 15-01-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu