ea
SAVE $4.20 Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
ON SALE 13TH NOVEMBER 2019
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg
Hot
58¢
PRICE!
Per Can
Australian
WHOLE ECONOMY BEEF RUMP
10
$
Serving Suggestion
ea
SAVE $1
14
$
ea
SAVE $9.70 Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre
SUPPORT AUSSIES DEVASTATED BY DROUGHT
1
$
Christmas Drought Appeal
SUPA
420
$
25
$
ea
kg
SAVE $5 Huggies Ultra Dry or Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties On Sale Wed 13th November to Tue 19th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ590_131119_P1
CHRISTMAS Entertaining A
c
B
d
Serving Suggestion
A
23
$ Chilli Salami
2
c
B
45
$ kg
Save $10
Prosciutto Sliced or Shaved
kg
Save $10
Président Camembert or Double Brie Cheese 200g $30 per kg
d
6
$
ea
Save $4
Président Le Blue Extra Creamy Cheese 120g $37.50 per kg
450
$
ea
Save $1.50
CHRISTMAS Entertaining
12
$
ea
SAVE $4.80
South Cape
CHEESE PLATTER 435G
Serving Suggestion
24
$ Sopressa Sliced or Shaved
SAVE $5
20
$ Ausfresh Semi Dried Tomato and Fetta
SAVE $8
4
$ kg
Lemnos Fetta 180g Selected Varieties $22.22 per kg
kg
South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $19 per kg
ea
SAVE 75¢
380
$
ea
SAVE 80¢
South Cape Camembert or Brie 200g Selected Varieties $30 per kg
Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $23.40 per kg
6
$
ea
SAVE $3.50
550
$
ea
SAVE $2.40
3
DELI Delights
1595
$ Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
12
Irresistible
$
kg
SHORT CUT BACON
SAVE $5
6
15
$ Cocktail or Slim Frankfurts
$ kg
SAVE $1.50
8
Chorizo
$ Omega Danish Fetta
4
kg
SAVE $2
Lemnos Haloumi 180g Selected Vareities $30.56 per kg
550
$
ea
SAVE $1.45
SAVE $6.05
11
$ Free Range Cooked BBQ Chicken
Classic Salads 800g $8.13 per kg
ea
650
$
kg
SAVE $8
kg
ea
SAVE 50¢
9
$ King Island Dairy Camembert, Brie or Triple Brie 175‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $3.60
BAKERY Delights
580
$ Rainbow Layer Cake 375g
ea
SAVE 20¢
$1.55 per 100g
250
$
ea
SAVE $1
12 Pack Selected Varieties
Delicious LUSCIOUS LAMINGTONS
350
$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.75 per 100g
ea
SAVE 50¢
La Boulangère Brioche Sliced 500g or Tressée Loaf 400g
7
$
Country Delight Tarts 4 Pack Selected Varieties
450
$
ea
Artisan Batard 460g Selected Varieties
SAVE 50¢
3
$
98¢ per 100g
ea
SAVE $1
ea
SAVE 40¢
360
$ D’Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
ea
SAVE 40¢
Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties
440
$
2
ea
$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g
3
$ ea
SAVE $1.70
Golden Pancakes, Pikelets or Bites 6‑16 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
5
CHRISTMAS Entertaining
595
$
ea
Country Chef
*Serving Suggestion
PAVLOVA 500G*
395
$
ea
save 95¢
Selected Varieties 66¢ per 100g
Your Bakery
MUD CAKE 600G* 6
*Serving Suggestion
PICK OF THE Crop
Newson Sea
690
$ Yellow or White Flesh Peaches
450
$
Juicy
ea
$36 per kg
2
Hydroponic Lettuce Varieties
We give back to local communities
3
Apricots
$
$
ea
Mushroom Cups or Sliced 200g $15 per kg
990
$
RASPBERRIES
125g punnet
200g pack
Zucchini
390
$
kg
350
$
ea
kg
kg
Gourmet Tomatoes
Salted Pisachios 375g or BBQ Mix 500g
kg
9
$
ea
Community Co Caesar, Crunchy Kit or Leafy Salad Mix 250‑400g Selected Varieties
5
$
ea
7
WHAT’S FOR Dinner?
1950
$ Australian Pork Rack Roast or Cutlets
16
Australian
$
LAMB BBQ CHOPS
kg
15
$ Australian Pork Scotch Fillet
Australian Chicken Breast Fillets
8
kg
14
$ Australian Beef Economy Rump Steak
14
kg
$ kg
940
$
kg
Australian Beef Blade Steak
390
$ Australian Chicken Drumsticks
kg
kg
CHRISTMAS Entertaining
20 Australian $
kg
WHOLE BEEF EYE FILLET*
*Serving Suggestion
11 Australian
$
kg
LAMB LEG ROAST*
*Serving Suggestion
9
CHRISTMAS Entertaining
2695
$
21
$
kg
Australian Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed*
*Serving Suggestion
$
ea
Global Scallops 500g* $21.90 per kg
10
WA Green King Prawns Thawed*
*Serving Suggestion
895
1095
$
kg
*Serving Suggestion
ea
Global Salt & Pepper Squid 500g* $17.90 per kg
*Serving Suggestion
CHRISTMAS Entertaining
1
50
$
Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
10
8
$
$
ea
ea
SAVE $10
SAVE $8
Lindt Lindor Assorted Box 355g $2.82 per 100g
Guylian Sea Shell Chocolates 250g or Masters Selection 174g
5
$
ea
Toblerone Milk Chocolate 360g $1.39 per 100g
175
SAVE $5
$ Doritos Crackers 160g Selected Varieties
SAVE $1.75
$1.09 per 100g
6
$ Cadbury Twirl Bites 300g or Crunchie Rocks 340g
ea
SAVE $4
8
Thins Chips 175g, Multipack 5‑6 Pack Chips or Kettle Popcorn 80‑110g Selected Varieties
$ Tru Blu or LA Ice Soft Drink 12x300mL Selected Varieties $2.22 per Litre
ea
SAVE $2
250
$
210
$ Pepsi or Schweppes 2 Litre Selected Varieties $1.05 per Litre
ea
MATCHED
250
$
ea
SAVE 69¢
ea
Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
2
$ Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g
ea
SAVE 40¢
11
CHRISTMAS Treats
350
$ Cadbury Christmas Chocolate Bags 135‑175g Selected Varieties*
Hot Buy
5
Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties
$ Cadbury Milk Tray 180g
12
Cadbury Roses 225g $2.22 per 100g
Kinder Maxi Mix Christmas Reindeer Plush 132g* $9.09 per 100g
12
12
2
Ferrero Rocher Cone 212g* $5.66 per 100g
$
$
ea
Hot Buy
Christmas Star Candy Cane 144g Selected Varieties* $1.39 per 100g
ea
SAVE $3
$
ea
SAVE $3
$2.78 per 100g
7
$
ea
ea
Hot Buy
4
$ ea
Hot Buy
Dean & Jacob's Wafers 370g Selected Varieties* $1.08 per 100g
ea
Hot Buy
*Selected Stores, while stocks last
SWEET Treats
125
Nutella & Go With Pretzel or Breadsticks 48‑50g
$
ea
SAVE $1.25
3
$ Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
SAVE $1.60
250
$ The Natural Confectionery Co. Bags 200‑260g Selected Varieties
1
$
ea
SAVE $1
Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35‑55g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
250
$ Pascall or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1.50
3
$
195
$ Mentos Clean Breath Peppermint or Spearmint 35g $5.57 per 100g
ea
SAVE 55¢
5
Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties
ea
SAVE $1.80
$ Lindt Fruit Sensation 150g Selected Varieties $3.33 per 100g
ea
SAVE $1
DAIRY MILK, THE GLASS AND A HALF DEVICE AND THE COLOUR PURPLE ARE TRADE MARKS USED UNDER LICENCE
13
TASTY Snacks
2
Nabisco Ritz or Premium Original Crackers 300g
92¢ per 100g
SAVE $3.50
SAVE $1.50
2
$
Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 70¢ per 100g
3
$
14
$2 per 100g
ea
ea
Cadbury Biscuits Freddo 167g or Fingers 114g Selected Varieties
Nobby's Nuts or Snack Mix 110‑375g Selected Varieties
Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties
350
$ Smith’s or Doritos Chips Party Size 380g Selected Varieties
ea
SAVE $1
67¢ per 100g
3
$
$
ea
SAVE 50¢
BelVita Breakfast Biscuits 200‑300g Selected Varieties
SAVE $1
350
$
ea
SAVE $1.20
3
$
ea
SAVE $1
350
$ ea
Milo Bars, Uncle Tobys Muesli, Roll‑Ups or Le Snak 5‑6 Pack Selected Varieties
Kellogg's Pop Tarts, K‑Time Bars or Coco Pops Mini Bites 125‑400g Selected Varieties
Kettle Chips 150‑175g Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $1
4
$
ea
SAVE $1
Always Fresh Grissini Sticks 125g Selected Varieties $2 per 100g
Real Corn or Wholegrain Rice Thins 125‑150g Selected Varieties
ea
SAVE 89¢
250
$
ea
SAVE 95¢
160
$
ea
SAVE 40¢
REFRESH Me
WIN CHANCE TO ENTER FOR A
2290
$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties
ea
SAVE $16.10
$2.04 per Litre
7
$
Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties
ea
ER EN ER GY W IT H M O N ST
SAVE 65¢
1
80
GR AN D PR IZE VALUED UP TO
*
$60,000
RUNNERS UP
60
$
ea
SAVE $5.70
$2.08 per Litre
$1.56 per Litre
Ranger
195
$ Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties
a Ford
10 TO BE WON!
ea
SAVE 40¢
FIJI Water 500mL $3.20 per Litre
PURCHASE ANY 2 X SINGLE MONSTER ENERGY CANS OR 1 X 4 PACK AT YOUR LOCAL IGA STORE AND KEEP YOUR RECEIPT TO ENTER ONLINE AT MONSTERENERGY.COM
8
$
ea
SAVE $1.50 Edenvale Alcohol Removed Wine 750mL Selected Varieties $10.67 per Litre
Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties $4.80 per Litre
4
80
$
ea
SAVE $1.60
Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $8 per Litre
8
$
ea
SAVE $2.65
265
$ Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL $4.29 per Litre
5
$
15 ea
1
$ Waterfords Mineral Water 1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
50 ea
Gatorade 1 Litre Selected Varieties $2.70 per Litre
2
$
Monster Energy 500mL Selected Varieties
70
$5.30 per Litre
ea
SAVE 90¢
ea
ENTRY DATES NOV 6TH – DEC 3RD 2019 *Terms and Conditions apply, see monsterenergy.com for details.
15
We give back to local communities
Community Co Crystal Peak Spring Water 24x600mL 58¢ per Litre
840
$
7
3
80
$
5
$
ea
$ ea
Community Co Lightly Sparkling Water 12x500mL
Community Co Mixed Rice Crackers 250g
Community Co Salted Mixed Nuts 375g
$1.30 per Litre
$1.20 per 100g
$13.33 per kg
2
230
$ Community Co Original or Sour Cream & Chives Stacks of Chips 160g $1.25 per 100g
16
$
ea
Community Co Popcorn 100‑125g Selected Varieties
ea
10
$
ea
Community Co Turkey Bites with Cranberry Flavoured Filling 400g $2.50 per 100g
ea
ea
FILL UP THE Pantry Twinings In’fuse Tea Bags 12 Pack Selected Varieties
275
$
$9.17 per 100g
ea
SAVE $2.75
10
$ Nescafé Blend 43 250g Selected Varieties $4 per 100g
ea
SAVE $4.50
225
$
ea
MATCHED Lavazza Qualità Oro Ground Coffee 500g
Liddells Lactose Free Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties
$1.90 per 100g
950
$
$6.67 per 100g
3
$
ea
SAVE $1
Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties
750
$
ea
SAVE $9.50
Robert Timms Italian Espresso or Mocha Kenya Style Coffee Bags 8 Pack
$2.25 per Litre
Moccona Freeze Dried Coffee 95‑100g Selected Varieties
350
$
ea
Hot Buy
SAVE $2.45
Robert Timms Instant Coffee Granules 500g $2.80 per 100g
ea
14
$
ea
SAVE $7
145
$
ea
MATCHED Devondale Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties
250
$
$1.45 per Litre
ea
SAVE 20¢
Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties
Nestlé Milo Family Pack 1.1kg $1 per 100g
11
$
ea
SAVE $3
Grinders Coffee Beans 1kg Selected Varieties $2 per 100g
20
$
ea
SAVE $7
17
FUEL YOUR Day
2
Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties
4
Kellogg’s Cereals 290‑725g Selected Varieties
SAVE $1
$1.23 per 100g
750
$ Vegemite 560g $1.34 per 100g
ea
SAVE $1
4
$ Bundaberg Golden Syrup 1kg 40¢ per 100g
18
ea
ea
Kellogg’s Guardian, Special K Gluten Free or Be Natural Mini Bites 330‑460g Selected Varieties
Carman’s Bliss Balls 8 Pack Selected Varieties $4.25 per 100g
Golden Days Apricot Delight, Apricot Coconut Slice 150g or Sesame Snaps 3x40g
340
$
ea
SAVE $1.10
2
$
ea
SAVE 50¢
4
$
Nestlé Milo or Nesquik Cereal 650‑700g Selected Varieties
Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g Selected Varieties
SAVE $1.50
Vege Deli Crisps 100g Selected Varieties $4.50 per 100g
5
$
ea
$3.89 per 100g
ea
SAVE $1.50
50
Musashi High Protein Bars 90g Selected Varieties
6
$
ea
SAVE $1
$ Bega Simply Nuts 325g Selected Varieties
50
$
ea
MATCHED
50¢ per 100g
3
50
$
$1.92 per 100g
350
$
ea
SAVE $1.50
4
$
50 ea
SAVE $1
Musashi Protein Wafer or Deluxe High Protein Bar 40‑60g Selected Varieties
Optimum Nutrition Protein Crunch Bars, Cake Bites or Chocolates Stix 56‑70g Selected Varieties
ea
SAVE $1
250
$
ea
SAVE $1
3
$
ea
SAVE $1
FILL UP THE Pantry
1
50
$ Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties
180
$
4
$ Koala Long Grain Rice 2kg 20¢ per 100g
ea
SAVE 40¢
43¢ per 100g
ea
SAVE $1
$
ea
SAVE $1
Heinz Beanz & Sausages, Spaghetti & Meatballs or Sausages 420g
5
John West Tuna Slices 125g Selected Varieties $16 per kg
Discover the taste of the Goulburn Valley
Hamper Original or Lite Corned Beef 340g $14.71 per kg
SAVE 49¢
380
$ Safcol Tuna in Springwater or Oil Italian Style 425g $8.94 per kg
2
$
ea
SAVE $1
ea
John West Salmon 105‑130g Selected Varieties
ea
SAVE $1
250
$
ea
SAVE 50¢
3
$
ea
SAVE $1 Massel Stock Cubes 10 Pack or Stock Powder 140‑168g Selected Varieties
240
$
ea
SAVE 60¢
John West Passionfruit Pulp In Syrup 170g $8.24 per kg
140
$
ea
SAVE 40¢
Golden Circle Pickled Whole Baby or Sliced Beetroot 440g
3
Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties
$
ea
$8.82 per kg ‘Goulburn Valley’ is a registered trade mark of Shepparton Partners Collective Pty Ltd
$6.82 per kg
19
CHRISTMAS Baking
Frosty Ice Cream Christmas Pudding • Preparation time: 20 mins (+ setting time) • Serves 8 Filling • 1/2 tsp MasterFoods Nutmeg • 85g Community Co Raisins Ground • 85g Community Co Sultanas • Zest 1/2 Lemon • 85g Community Co Dried • Zest 1/2 Orange Cranberries Chocolate Sauce • 100g Community Co Glacé • 2 tbsp White Wings Cherries Cornflour • 6 tbsp Brandy • 1/4 cup Nestlé Bakers’ Choice • 2 tbsp CSR Dark Brown Sugar Cocoa • 1 Litre Vanilla Ice Cream • 2 tbsp Cold Water • 1/2 tsp MasterFoods • 1 cup Hot Water • 1/4 cup CSR Caster Sugar Cinnamon Ground • 1/4 tsp MasterFoods Ginger • 25g Butter • 1 tsp Queen Vanilla Essence Ground
FIND RECIPE AT IGA.COM.AU/CHRISTMAS
280
$
ea
SAVE 70¢
Queen Organic Vanilla Essence 50mL $6.40 per 100mL
20
320
$ Community Co Dried Cranberries or Glacé Cherries 200g
Community Co Sultanas 500g
$14 per kg
$6.40 per kg
320
$
ea
SAVE 80¢
3
Nestlé Bakers’ Choice Cocoa 190g $1.58 per 100g
ea
SAVE $1.50
MasterFoods Ground Nutmeg, Ginger or Cinnamon 25‑30g
SAVE 80¢
$
350
$ CSR Dark Brown Sugar 1kg 35¢ per 100g
2
$
ea
ea
SAVE $1.20
ea
SAVE 20¢
2
$ CSR Caster Sugar 1kg 20¢ per 100g
ea
SAVE 70¢
FILL UP THE Pantry
2
$ Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties
Sunbeam Value Pack Nuts 300‑450g Selected Varieties
50 Green’s Baking Mixes 330‑500g or Cake Break 60‑75g Selected Varieties
SAVE $1.55
9
$
ea
SAVE $1
2
$
ea
650
$
Angas Park Pitted Prunes 500g
ea
SAVE $1.40
$13 per kg
ea
SAVE 50¢
MasterFoods Tartare 220g, Seafood Cocktail 260g or Mint Jelly 290g
2
$
ea
SAVE 40¢
CSR White Sugar 1kg 17¢ per 100g
175
$
ea
MATCHED
Foster Clark's Snak Pack 120g Selected Varieties 17¢ per 100g
1
$
25 ea
SAVE 25¢
3
$
Angas Park Dates Pitted 500g
650
$ $6.77 per kg
ea
SAVE 65¢
$7 per kg
SPC Fruit Diced 8x120g Selected Varieties
50
ea
Praise Dressing 250mL Selected Varieties $1 per 100mL
MasterFoods Gravy or Finishing Sauce 160g Selected Varieties
250
$
ea
SAVE $1
2
$
ea
$1.25 per 100g
21
FILL UP THE Pantry
3
Valcom Curry Paste 210‑230g Selected Varieties
ea Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties
SAVE $1
3
$ Passage To India Simmer Sauce 375g Selected Varieties
Tilda Steamed Rice 250g Selected Varieties $1 per 100g
Always Fresh Pitted Kalamata Olives 670g Selected Varieties $8.21 per kg
22
250
$
ea
SAVE $1.10
550
$
ea
SAVE $2.50
ABC Sweet Soy Sauce Kecap Manis 620mL 52¢ per 100mL
Three Threes Australian Pickled Onions 520g $5.38 per kg
Always Fresh Marinated Crisp or Spring Water Asparagus 340g $10 per kg
280
$
ea
SAVE 80¢
340
$
ea
SAVE 90¢
210
$ ea Seeds of Change Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties
SAVE 95¢
320
$ ea
SAVE $2.14
80¢ per 100g
3
$
$
HOT BUY
SAVE $1.70
Leggo’s Pasta Bakes 490‑500g Selected Varieties
250
$
MasterFoods Squeezy Sauce 500mL or Mustard 250‑275g Selected Varieties
250
$
ea
KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties
ea
ea
SAVE 80¢
250
$
ea
SAVE 65¢
Leggo’s Passata 700g Selected Varieties 29¢ per 100g
Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 71¢ per 100g
ea
SAVE $1.30
2
$
ea
SAVE 95¢
24 $
for
SAVE $1.60
EASY MEAL Solutions
12
$
ea
Community Co Ready Meals 1‑1.2kg Selected Varieties
11
$ Community Co Quiche 700g Selected Varieties
ea
$1.57 per 100g
350
$ Latina Fresh Egg Fettuccine or Lasagne Sheets 375g 93¢ per 100g
ea
SAVE $1.20
9
$ Empire Food Co Pizza 600g Selected Varieties $1.50 per 100g
3
$ ea
SAVE $1
La Famiglia Garlic or Herb Slices 270g $1.11 per 100g
ea
SAVE $2.20
23
FRIDGE Faves
5
Jalna Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g
Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 70¢ per 100g
3
$3.67 per Litre
24
ea
SAVE 80¢
270 ea
SAVE 40¢
550
$ The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g
50
$ Oak or Oak Plus Flavoured MIlk 425‑600mL Selected Varieties
ea
SAVE $2
$
4
$
$
ea
SAVE $1.50
ea
Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g
SAVE $1.70
95
44¢ per 100g
$1.36 per 100g
ea
SAVE 45¢
4
Pauls Milky Max Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.71 per 100g
$ Tatua Dairy Whip Whipped Cream or Chef De Can Chocolate Mousse 250‑300g Selected Varieties
SAVE $1
240
$ La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g $1.41 per 100g
ea
ea
SAVE 60¢
Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g 90¢ per 100g
120 ea
SAVE 30¢
270
$
ea
SAVE 75¢
367
$ San Remo Vegan Fresh Pasta 400g Selected Varieties 92¢ per 100g
ea
SAVE $1.15
$
¢
Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties
4
$
ea
hot buy
FRIDGE Faves
3
Mainland Tasty or Mozzarella Finely Grated Cheese 200g $15 per kg
4
$
$
ea
SAVE $1.50
Mainland Sliced Cheese 180‑210g Selected Varieties
ea
SAVE $1
Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties $12.50 per kg
26 $
650
$
for
Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties
Devondale Salted or Unsalted Butter 500g
$1.50 per 100g
$1.30 per 100g
ea
SAVE $1.70
750
$
ea
SAVE $1
Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg
4
$ Don Thinly Sliced Meats 180‑250g Selected Varieties
6
7
$
$ ea
SAVE $1.50
Don Salami 200g Selected Varieties $30 per kg
ea
ea
SAVE $2 Devondale Extra Soft Spread 750g $1 per 100g
750
$
9
$ Primo Rindless Short Cut or Middle Bacon 500g $18 per kg
ea
SAVE $2
KR Castlemaine Rind On Middle Bacon 250g or Rindless Short Cut Bacon 175g
5
ea
$
ea
SAVE $1.50
25
Great Freezer FRENZY! 75 ¢
Per cone
350
$ Streets Paddle Pop 6 Pack Selected Varieties 86¢ per 100mL
ea
SAVE $1.50
Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL
18
$
SAVE $12 Cadbury Crunchie or Picnic Ice Cream 4 Pack
Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties
Streets Cyclone, Calippo Minis or Splice Pine‑Lime 8‑10 Pack Selected Varieties
SAVE $3.50
5
6
$
ea
ea
SAVE $1
SAVE $2
$
ea
SAVE $3.50
SAVE $2 Nestlé Kit Kat, Oreo Ice Cream or Life Savers Ice Block 4‑8 Pack Selected Varieties
26
Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties
SAVE $1.70
Bulla Creamy Classics Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 25¢ per 100mL
Great Freezer FRENZY! ICE CREAM CONES
ICE CREAM CONES ICE CREAM CONES
375
$ Bulla Creamy Classics Ice Cream Sticks 6‑8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.75
NOW IN THE FREEZER
4
$ Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL
ea
SAVE $1
7
Cadbury Ice Cream 1.2 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL
$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL
6
$
3
$ ea
SAVE $3
Mrs Mac’s Naked Pies 2 Pack or Party 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3
50 ea
SAVE $1.50
NOW IN THE FREEZER NOW IN THE FREEZER
5
$
ea
SAVE $3
M&M's Peanut or Chocolate Ice Cream Cones 4 Pack
27
Great Freezer FRENZY! Birds Eye SteamFresh Vegetables, Rice or Pasta 400‑500g Selected Varieties
7
397
$ Ho Mai Entertainer Pack 1kg
SAVE $7
70¢ per 100g
$
ea
2
Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties
$ On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties
SAVE $1
77¢ per 100g
McCain Beer Batter or Pub Style Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg
28
3
$
ea
SAVE $1
Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg Selected Varieties
5
$4 per kg
$ ea
On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g
Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.17 per kg
250
$
ea
SAVE $1.45
Birds Eye Fish Fingers, Whiting, Deep Sea Dory, Flathead or Barramundi 270g‑1kg Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
Four'N Twenty 24 Pieces Snack Pack $1 per 100g
ea
SAVE 70¢
4
$
ea
SAVE $3.98
$9.93 per kg
350
$
11
$
ea
SAVE $3.85
Mrs Mac’s Microwave Pies 175‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $1
750
$
ea
SAVE $1.50
180
$
ea
SAVE 45¢
CHRISTMAS Essentials
Stocking
Stuffers
4
$ Festive Deluxe Christmas Cards 12 Pack^
RELEASE ea
hot buy
4
10 10
$ $
ea
Festive Deluxe Christmas Baubles 12 Pack^
hot buy
10 25
$ $
ea
4
Fast & Furious: Hobbs & Shaw DVD
$
ea
hot buy
$
hot buy
Christmas Ham Bag^
ea
Christmas Bon Bon Premium Lux 6 Pack^
20
$
ea
hot buy
Christmas Tablecloth Flannelback^
hot buy
350
$ ea
Queen's Slipper Playing Cards 1 Pack
ea
ea
SAVE $1
Purchase a $2 Gift Token.
This gift supp orts Aussies devas tated by drought. #more thanrai n
Supporting Aussies devastated by drought.* #morethanrain
350
$ Faber‑Castell Connector Pens 10 Pack
ea
SAVE $1.50
^Selected Stores, while stocks last. *Until 29th December 2019, for every token sold at participating IGA stores, Metcash Trading Limited will contribute 50% of all proceeds to each of St Vincent de Paul Society and to Drought Angels Limited, through the IGA Community Chest Trust. For more information and full contact details, see www.iga.com.au/droughtappeal
29
HOUSEHOLD Essentials 50% OFF Lily LATES O B W LS & P
1
525
$
50
$
ea
SAVE $5.25
ea
SAVE $1.50
Sistema Klip It Juice Jug 2 Litre
Lily Plastic Bowls 10 Pack 15¢ each
Sistema Klip It Container 200mL 3 Pack
5 0 % O FF LILY CUTLERY
1
5 0 % O FF
MULTIPACKS SISTEMA
3
$
10
$ ea
SAVE $1
Lily Plastic Cutlery 20 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.10
5¢ each
7
$ Heat Beads BBQ Briquettes 4kg
ea
SAVE $3
30 % OFF
BAR-B MATE & TONGS
9
$ Wiltshire Bar‑B‑Mate or Tongs 1 Pack
SAVE $3.90
29
Selleys BBQ Tough Wipes 12 Pack 3¢ each
30
ea
SAVE $13
Waxworks Citronella Candle 1 Pack Selected Varieties
360
$ ea
SAVE $1.75
550
$
$ Willow Cooler Medium 25 Litre
4
$
ea
ea
SAVE $1.85
Jiffy Firelighters 24 Pack $15 per 100 units
ea
SAVE $1.10
2
$ Redheads Extra Long Safety Matches 45 Pack $4.44 per 100 units
ea
SAVE 75¢
HOUSEHOLD Essentials
6
20
$ Eveready Gold Batteries AAA 8 Pack or AA Batteries 10 Pack
ea
SAVE $6
30
MIRABELLA
LED GLS GLOBES
540
$
$
ea
SAVE $2.41 Mirabella LED GLS 9W Globes 1 Pack Selected Varieties
Onix Fan Pedestal 40cm*
OFF
BRITA FILTERS
590
Brita Filter Cartridges Maxtra+ 2 Pack
OATES MOPS
SAVE $2.60
SAVE $7.80
ANSELL
LE GLOVES DISPOSAB
970
$
Ansell Handy Fresh Medium Disposable Gloves 100 Pack 8¢ each
35
ea
SAVE $15
7
$
$
Houseware Storage Box with Lid 52 Litre
770
$
ea
SAVE $4.20
*Selected stores, while stocks last
ea
Oates Ezy Squeeze Mop
ea
Vileda Easy Wring And Clean Complete Set
1820
$
Oates Duster Range
$
hot buy
%
ranges
Oates Dustpan & Brush Set
ea
ea
SAVE $3.30
3
$ ea
SAVE $3
Chux Dishwand 1 Pack or Refills 3 Pack Selected Varieties
ea
HOT BUY
31
HOUSEHOLD & PEST Essentials
5
icare 3 Ply Toilet Paper 8 Pack
50
$
24¢ per 100 sheets
ea
SAVE $5.50
350
$
ea
SAVE $3.50
Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties
8
$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets
999
$
ea
OMO Liquid Triple Capsules 30 Pack
Biozet Attack Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties
12
SAVE $3
32
ea
SAVE $1.50
Mortein Powergard Cockroach Bait 12 Pack or PowerGard DIY Surface Spray 750mL
$
40¢ each
550
$
Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
12
5
$ Sard Wonder Stain Remover 900g‑1kg Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
ea
Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack
SAVE $12
Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 50¢ per 100mL
SAVE $4
320
$
$
SAVE $10
$1.78 per 100 sheets
450
$
ea
SAVE $3
ea
ea
SAVE $1.20
6
$
Air Wick Freshmatic Refill 157‑174g Selected Varieties
ea
SAVE $2
Mortein PowerGard Insect Spray Flying or Multi Insect Killer 300g $2.33 per 100g
7
$ ea
ea
SAVE $1.80
PET Essentials
9
$ Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties
ea
SAVE $2.50
88¢ per 100g
12
$ Dine Wet Cat Food 14x85g Selected Varieties $1.01 per 100g
SAVE $3.40
120
$ Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.41 per 100g
$4.12 per 100g
Purina Lucky Dog Biscuits Bones 800g Selected Varieties 56¢ per 100g
3
SAVE 80¢
25¢ per 100g
450
$
ea
SAVE 90¢
My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties 48¢ per 100g
Pedigree Dentastix 28 Pack Selected Varieties
2
$ Nature's Gift Mini Treats 290g Selected Varieties 76¢ per 100g
20 ea
SAVE $1
190 ea
SAVE 30¢
26
$
ea
SAVE $4
ea
SAVE $1
$
1350
50 ea
Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties
$
ea
SAVE 70¢
$ Temptations Cat Treats 85g Selected Varieties
ea
3
$
Optimum Dry Dog Food 6.5‑7kg Selected Varieties
Natures Goodness Grain Free with Chicken & Vegetables Puppy Food 680g (Refrigerated Product) 29¢ per 100g
ea
SAVE $9
2
$
ea
SAVE $1.05
33
HEALTH & Beauty
Vaseline Intensive Care Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.06 per 100mL
4
25
$
Colgate Total Toothpaste 180‑200g, Floss Tip Toothbrush 1 Pack or Mint Waxed Dental Floss 100m Selected Varieties
ea
SAVE $4.25
4
Dove Body Wash 375mL or Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties
hot buy
450
$ Advil Rapid Release Tablets 24 Pack*
Hydralyte Apple Blackcurrant or Orange Effervescent Tablets 10 Pack#
ea
SAVE $1.50
19¢ each
70¢ each
940
$ Listerine Teeth Defence or Tartar Control 1 Litre 94¢ per 100mL
34
ea Kleenex Aloe Vera Tissue 60 Pack
4
$2.50 per 100 units
$ ea
ea
hot buy
7
Rexona Antiperspirant 150mL Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
3
$
$
ea
SAVE $1
4
Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g 75¢ per 100g
Swisse Ultivite Mens or Womens Vitamins 30 Pack or Ultiboost Liver Detox 60 Pack# 40¢ each
$
ea
150
$
SAVE $2
$ Palmolive Body Wash 400mL or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties
4
$
ea
ea
SAVE 50¢
12
$
ea
SAVE $8
12
$ Banana Boat Ultra or Sport SPF 50+ Sunscreen Spray 175g^ $6.86 per 100g
ea
SAVE $5
#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. *This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional. ^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
HEALTH, BEAUTY & Baby
3
50
$ Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1 per 100mL
ea
Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties
SAVE $1
7
$ $1 per 100mL
8
$ ea
Huggies Fragrance Free or Coconut Baby Wipes Refill 200 Pack
SAVE $3
$4 per 100 units
ea
SAVE $2
30 % OFF
Schwarzkoprf Live Colou
3
50
$ Schwarzkopf Live Colour Ultra Hair Colour 1 Pack Selected Varieties
SAVE $1.50
270
$ U By Kotex Liners 26‑30 Pack Selected Varieties
ea
4
Depend Real Fit Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.38 each
$ BIC Flex 3 Razors 4 Pack $1 each
SAVE $2
ea
SAVE $2
11
Huggies Little Swimmers 10‑12 Pack Selected Varieties
Gillette Shaving Foam 250g Selected Varieties $1.22 per 100g
ea
SAVE $2
305
$ ea
13
$
$
ea
SAVE 80¢
5
$ Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200‑250mL or 250g Selected Varieties
ea
SAVE 85¢
Johnson's Baby Oil, Shampoo, Wash, Bath or Lotion 200mL Selected Varieties $2 per 100mL
SAVE $2
4
$
$1.37 per 100g
ea
SAVE $1.50
165
$ Rafferty’s Garden Baby Food 120g Selected Varieties
ea
ea
MATCHED
35
16
Cadbury Favourites 570g Selected Varieties
Steggles Festive Turkey Breast Roast 1kg
$
$1.75 per 100g
$16 per kg
ea
10
$
SAVE $16
ea
SAVE $10
Great NFZreYezer FRE
!
450
$
16
$
ea
SAVE $4.50
Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
Finish Dishwashing Tabs 36‑53 Pack Selected Varieties
45¢ per 100mL
ea
SAVE $16
OVER
200
SAVINGS INSIDE
PAGES 26-28
9
$
ea
SAVE $1.85
Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $9 per kg
3
$ Obela Hommus Dips 220g Selected Varieties $1.36 per 100g
ea
SAVE $1
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
36
SUPA ON SALE 13TH NOVEMBER 2019
On Sale Wed 13th November to Tue 19th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.