Skip to main content

IGA Maleny - 09-10-19

Page 1

SUPA

224

$

ea

SAVE $2.26 Red Rock Deli Potato Chips 150‑165g Selected Varieties

ON SALE 9 OCTOBER 2019 TH

17¢ per 100mL

290

$

SAVE $2.90

Hot ! PRICE

Australian

BONELESS PORK LEG ROAST $ 40

8

Serving Suggestion

ea

kg

GIGANTIC SALE ON NOW!

Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties

850

$ Huggies Nappy Pants 24‑29 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $8.50

875

$

ea

SAVE $5.85 Frantelle Spring Water 24x600mL 61¢ per Litre

On Sale Wed 9th October to Tue 15th October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ575_091019_P1


Maltesers, Pods, M&M’s or Mars Bags 120 120‑180g Selected Varieties

2

212

$

ea

SAVE $2.13

$

ea

SAVE $2 BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties 67¢ per 100g

Sakata Rice or Sunbites Wholegrain Crisps 75‑90g Selected Varieties

Better trhicaen half p

175

$

89

¢

ea

ea

SAVE $1.75

Mars Medium Bars or M&M's 35‑57g Selected Varieties

2

1

$ Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

2

$ ea

SAVE $1

215

$

SAVE $1.11

ea

SAVE $1.35

Mentos or Werther's Original 37.5‑50g Selected Varieties

Coca‑Cola, Sprite or Fanta 8x200mL Selected Varieties $4.03 per Litre

ea

SAVE 40¢

645

$

3

$

ea

SAVE $2.55

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

SAVE $1.80

115

$ Deep Spring Mineral Water 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

ea

ea

SAVE 85¢


1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

$

ea

33¢ per 100g

Golden Circle Sliced Beetroot 450g $2 per kg

SAVE $1

90

¢

ea

SAVE 90¢

Heinz BBQ, Big Red Tomato Sauce 500mL or American Mustard 220mL

135

$

ea

SAVE $1.35

105

$

ea

SAVE $1.05 San Remo La Pasta 120g Selected Varieties 87¢ per 100g

8

$

ea

2

$

70 ea

SAVE $2.70

2

$ Kellogg's Coco Pops 375g or Froot Loops 285g

Bega Peanut Butter 470‑500g Selected Varieties

85 ea

SAVE $2.85

SAVE $8 SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg 16¢ per 100g

3


Farmers Union Greek Style Yogurt Pouch 130g Selected Varieties

Nestlé Milo Ice Cream Tub 470mL

86¢ per 100g

74¢ per 100mL

112

$

350

$

ea

SAVE $3.50

SAVE $1.13

9

$

ea

Bega Tasty Block Cheese 1kg

SAVE $4

$9 per kg

7

$ Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg

4

4

50 ea

SAVE $1.80

Mainland Lunch On The Go 110g Selected Varieties $31.82 per kg

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

4

$ Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

350 ea

SAVE $1.50

2

$

ea

SAVE $2

5

$

50 ea

SAVE $1.30

450

$ Dr. Oetker Papa Giuseppi's Pizza Pies 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

22¢ per 100mL

$ ea

SAVE $3

$ La Famiglia Sourdough Garlic Bread 480g or Ciabatta 330g

ea

Herbert Adams Pies 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70


250

$

Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

Energizer Max Plus AA or AAA Batteries 10 Pack 80¢ each

ea

8

$

SAVE $2.50

2250

$

ea

SAVE $8

ea

SAVE $22.50 Oral‑B Rechargeable Power Toothbrushes 1 Pack Selected Varieties

5

$

275

ea

$

SAVE $5 Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

SAVE $2.75

3

88¢ per 100mL

5

50

$ Palmolive Foaming Hand Wash 400mL Selected Varieties

$

ea

SAVE $3.50

4

$1.67 per 100 sheets

11

$ ea

SAVE $1.95

50 ea

SAVE $5.50

$ Kleenex Viva Double Length Paper Towel 2 Pack

ea

Finish All in 1 Max, Quantum Ultimate or 0% Tablets 18‑27 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $6

Mortein Kill & Protect High Performance Crawling Insect Surface Spray 350g $2.29 per 100g

Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties $1.38 per 100mL

8

$

ea

SAVE $2 5


PICK OF THE Crop

450

$ Jazz Apples

2

Delicious

$

HASS AVOCADOS

ea

3

Green Zucchinis

kg

We give back to local communities 6

Washed Potatoes 2kg

4

Iceberg Lettuce

$2 per kg

Truss Tomatoes

kg

4

$ ea

490

$

ea

2kg bag

Navel Oranges

$

$

$

2

350

$

kg

kg

Lebanese Cucumbers

Natural Almonds 500g $17 per kg

580

$

ea

Community Co Garden or Thai Bowl 200g or Asian Salad Bowl 250g

kg

850

$

ea


WHAT’S FOR Dinner?

18

$

6

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

kg

$

ea

500g $12 per kg

Australian

15

$

IGA 4 STAR BEEF MINCE

22

14

$ Australian Lamb Rump Steak

4

$ Australian Fresh Whole Chicken

50 kg

Australian Beef Rump Steak

$ kg

Ready Chef Lasagne 2kg $6 per kg

Australian Pork Loin Chops

12

$

ea

kg

14

$ kg

Australian Ocean Caught Cooked King Prawas Thawed

Australian Beef BBQ Round Steak

29

$

kg

Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg $9 per kg

kg

9

$

ea

hot buy

7


DELI Delights

12

17

$

$ kg

SAVE $5

Short Cut Bacon

13

Kabana or Cheese Kabana

SAVE $6

Premium Champagne Ham Sliced or Shaved

18

$

20

$

$ kg

Silverside Sliced or Shaved

kg

kg

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

350

$

ea

SAVE $1.80 South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $28 per kg

8

kg


DELI Delights

19

23

$

$

kg Hungarian Salami Hot or Mild Sliced or Shaved

SAVE $4

Pork Leg Roast with Crackle

5

6

$

$ Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg

ea

SAVE $2.50

22

18

$

kg

SAVE $12 kg

Primo Danish Salami Sliced or Shaved

SAVE $11

22

$ Prosciutto

45

$

kg

SAVE $8

European or Tuscan Antipasto Mix

$33.33 per kg

Twiggy Sticks Hot or Mild

Chilli Salami Sliced or Shaved

20

$

ea

Lemnos Haloumi 180g

$

kg

kg

SAVE $8 kg

SAVE $10

MAKE EVERYDAY 9


BAKERY Delights

580

$ Rainbow Layer Cake 375g

ea

SAVE 20¢

$1.55 per 100g

250

$

ea

SAVE $1.70 Jam, Caramel or Crème Filled 6 Pack

Lovely

LUSCIOUS LAMINGTONS

450

$ Papa Joes Bread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

3

Country Delight Tarts 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

180

$ IGA Baker’s Oven Petit Pain Rolls 4 Pack 82¢ per 100g

Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties

420

$

ea

SAVE 80¢ 10

ea

SAVE 50¢

Your Bakery Bar Cake 300‑370g Selected Varieties

$

ea

4

$

ea


BAKERY Delights

340

$

ea

Tip Top The One or 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties

3

$

Scrumptious

ea

SAVE $2

TIP TOP MUFFINS

6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

3

$ Helga's Lower Carb Bread 700g Selected Varieties 56¢ per 100g

ea

Zehnder Gluten Free Bread 700‑750g Selected Varieties

440

$ ea

SAVE $1

ea

Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties

$

90

SAVE $1.75

7

3

$

ea

Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties

Wonder White Bread 680‑700g Selected Varieties

340

$

ea

11


3 day sale FRI 11TH OCT — SUN 13TH OCT WHILE STOCKS LAST

1195

$ Ham Off the Bone Sliced or Shaved

SAVE $15.05

350

$ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

12

ea

SAVE $2

1350

$

kg

Australian Whole Economy Rib Fillet

kg

450

$ Cocktail or Slim Frankfurts 1kg Pack $4.50 per kg

ea

SAVE $1.50


3 day sale FRI 11TH OCT — SUN 13TH OCT WHILE STOCKS LAST

15

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

$

SAVE $15

ea

53¢ per 100ml

38¢

Per Cone

Mrs Mac's Microwave Pies, Pasties or Sausage Rolls 165‑200g Selected Varieties

Better trhicaen half p

1

$

ea

SAVE $1.25

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $1.60 per litre

160

$

ea

SAVE $1.60

Better trhicaen half p

1

$

Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties

Better trhicaen half p

$10.53 per kg

ea

SAVE $1.25 Lavazza Qualita Oro Ground Coffee or Coffee Beans 1kg $1.50 per 100g

15

5

$

$

SAVE $15

ea Crystal Pool Salt 20kg

ea

SAVE $5.95

13


SWEET Treats

3

$3.33 per 100g

ea

Arnott's Medium Bars 45g Selected Varieties

SAVE $1.25

3

$2.22 per 100g

$1.88 per 100g

2

ea

SAVE $1

2

$

$ Cadbury Bubbly Dairy Milk or Mint Chocolate Block 160g

1

$

$ Green & Black's Chocolate Blocks 90g Selected Varieties

ea

Nestlé Snak 'It 40g Selected Varieties

SAVE $1.15

$5 per 100g

ea

SAVE 50¢

$ Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

5

$ Cadbury Milk Tray 180g or Roses 225g

ea

Toblerone Milk Chocolate 360g

SAVE $3

$1.94 per 100g

5

Mars Funsize 307‑360g Selected Varieties

ea

SAVE $3

4

$

$

14

7

$

ea

Wrigley’s Extra Gum 3 Pack Selected Varieties $4.94 per 100g

ea


TASTY Snacks

250

$ Arnott’s Jatz, Savoy, Clix or Shapes 160‑250g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

3

Smith's Chips 150‑170g or CC's 175g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

Red Rock Deli Tortilla Chips 165g Selected Varieties $1.82 per 100g

$ Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties $2 per 100g

80¢ per 100g

SAVE 79¢

3

ea

SAVE $1.49

2

ea

SAVE $1.50

2

Chickadees Chicken Box 125g $1.60 per 100g

ea

SAVE 40¢

3

3

$

$

$ Paradise Choc Chip Indulgence Cottage Cookies 250g

ea

$

$ Arnott's Multipacks 7‑8 Pack Selected Varieties

250

$

Uncle Tobys or Nestlé Bars or Snacks 5‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

$ ea

SAVE 65¢

Oreo Mini Original or Chocolate 10 Pack $1.30 per 100g

ea

SAVE 95¢ 15


REFRESH Me

265

$ Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

Coca‑Cola, Fanta or Sprite 24x375mL Selected Varieties

SAVE 20¢

12

$1.97 per Litre

$3.20 per Litre

$8.80 per Litre

310

$

16

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.61 per Litre

ea

SAVE $4.40

SAVE 60¢

$2.27 per Litre

$6.20 per Litre

605

ea

Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties

V Energy Drink 500mL Selected Varieties

SAVE $2.25

SAVE $13.25

220

$ V Energy Drink 250mL Selected Varieties

ea

ea

$

$ Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties

1775

$

ea

ea

SAVE $3.70

310

$

ea

MATCHED

850

$

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $2.07 per Litre

ea

SAVE 80¢

165

$ Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre

SAVE 95¢

260

$ Pump Pure Water 1.25 Litre $2.08 per Litre

ea

ea

SAVE $1.40


FILL UP YOUR Cup

10

10

$ Nescafé Blend 43 250g Selected Varieties

$ ea

SAVE $4.50

$4 per 100g

6

$ Moccona Freeze Dried Coffee 95‑100g Selected Varieties

ea

SAVE $3.95

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg

ea

SAVE $4

91¢ per 100g

Sanitarium So Good Long Life Almond or Almond Coconut Milk 1 Litre Selected Varieties $1.55 per Litre

1

490

$

55

$

ea

Devondale Moo Flavoured Milk 6x200mL Selected Varieties

SAVE $1.55

ea

SAVE 50¢

$4.08 per Litre

650

$ Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 200g

ea

SAVE $1.50

$3.25 per 100g

190

$ Sanitarium So Good Soy Milk 1 Litre Selected Varieties $1.90 per Litre

ea

MATCHED

325

$ Liddells Chocolate Flavoured Long Life Milk 3x250mL $4.33 per Litre

Lavazza Coffee Capsules Passionale 16 Pack $6.67 per 100g

8

$

ea

SAVE $3

Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 70¢

Campbell's V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

3

ea

SAVE 75¢

$

ea

SAVE $1.60

17


FUEL YOUR Day

7

$ Ferrero Nutella Hazelnut Spread 750g

ea

SAVE $1.75

93¢ per 100g

5

Kellogg's Nutri‑Grain 290g, Crunchy Nut 380g or Frosties 350g

$ $1.32 per 100g

3

$

Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties

77¢ per 100g

18

50 ea

SAVE 50¢

$14 per kg

Rose’s Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties

ea

385

$

ea

Musashi Protein Bar 60g or Wafer 40g Selected Varieties

Musashi P45 High Protein Bars 90g Selected Varieties $3.89 per 100g

Musashi Protein Drink 375mL Selected Varieties $9.60 per Litre

3

$

60 ea

SAVE 40¢

6

$

ea

Uncle Tobys Plus Cereal 690‑820g Selected Varieties

SAVE $1.45

2

4

$

ea

SAVE $1

3

$

5

$

ea

Uncle Tobys O&G Granola or Bircher Muesli 425‑450g Selected Varieties

SAVE $1.50

$4.25 per 100g

ea

SAVE $1

Uncle Tobys Vita Brits 1kg or Weeties 700g

50

Carman’s Bliss Balls 8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

50

$

SAVE $1.50

Vegemite 380g

3

50

$

3

$

40 ea

SAVE $1.10

SAVE $1.50

Uncle Tobys Oats Honey & Almond or Berry Harvest Breakfast Bakes 65g $3.08 per 100g

ea

2

$

ea

SAVE 50¢


FILL UP THE Pantry

2

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

$

20¢ per 100mL

ea

SAVE $2

2

$ Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

3

$ ea White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

SAVE $1

ea

SAVE $2

Azalea Grape Seed Oil 500mL 70¢ per 100mL

350

$

Leggo's Pizza Sauce, Tomato Paste or Stir Through Sauce 350‑400g Selected Varieties

SAVE $3.50

3

$ Zoosh Tangy Classic Mayo 525g

$1 per 100mL

ea

SAVE $1

57¢ per 100g

Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties

3

$

ea

2

Leggo's Pasta, Lasagne or Tuna Bake Sauce 490‑500g Selected Varieties

250

$

$

ea

SAVE 90¢

Chicken Tonight Cooking Sauces 475‑520g Selected Varieties

ea

Sunbeam Cooking Nuts 100‑130g Selected Varieties

SAVE 60¢

250

$

4

$

SunRice Gluten Free Rice Quick Cups 2x125g or Steamed Rice 250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

ea

Maggi Instant Gravy 24‑31g Selected Varieties

$1 per 100g

1

2 $ 60 for

SAVE 40¢

Maggi Stir Fry Creations 150g, Oyster 275mL or Fish Sauce 300mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

250

$

ea

SAVE 80¢

250

$

ea

Hot Buy

19


FILL UP THE Pantry

90

Maggi Cup Noodles 58‑65g Selected Varieties

ea

2

SAVE 90¢

2

Indomie Mi Goreng Instant Noodles 5 Pack Selected Varieties

SPC Canned Fruit 410‑425g Selected Varieties

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL $2.80 per 100mL

ea

3

John West Tuna & Beans 185g Selected Varieties

3

$

SAVE $2

Kewpie Mayonnaise 300g $1 per 100g

Golden Circle Creamed Corn 410g $3.41 per kg

ea

SAVE $1.75

140

$

20

$14.71 per kg

ea

Five Tastes Curry or Laksa Paste 210‑220g Selected Varieties

John West Wild Alaskan Pink Salmon 210g $17.86 per kg

250

$

ea

SAVE $1.30

Rosella Sweet Mustard Pickles 250g 64¢ per 100g

160

$ Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg

ea

SAVE 49¢

375

$ ea

SAVE 60¢

$16.22 per kg

$

ea

Hamper Original or Lite Corned Beef 340g

$

SAVE 60¢

7

ea

SAVE 75¢

$

5

$

$

¢

ea

SAVE $1.75

160

$

SAVE 40¢

240

$

ea

Rosella Corn Relish or Garlic 250g

ea

ea

SAVE 60¢


FILL UP THE Pantry

PERFECT FOR YOUR MEXICAN FIESTA

Mission Tortillas 12 Pack 96¢ per 100g

320

$

Mission Tortillas 8‑12 Pack Selected Varieties

SAVE 56¢

3

350

$ Mission Taco Street 375g 80¢ per 100g

3

$

ea

ea

SAVE $1

$

Mission Salsa 453g Selected Varieties

SAVE $1

77¢ per 100g

2

ea

$ Mission Taco Shells 12 Pack $1.19 per 100g

ea

SAVE 60¢

Mission Taco Seasoning 35g $3.43 per 100g

ea

SAVE 80¢

Mission Deli Style Corn Chips 500g Selected Varieties 76¢ per 100g

380

$

ea

SAVE $1.70

120

$

ea

SAVE 45¢ 21


HOUSEHOLD Essentials

CELEBRATING YEARS

80

¢

ea

SAVE 30¢

8

$

Life Savers 34g Selected Varieties $2.35 per 100g

ea

SAVE $2.80

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack# Selected Varieties $53.33 per 100 units

MENTAL SHARPNESS

SUPPORTS

PHYSICAL ENERGY

Berocca established in Switzerland 1969. This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. Vitamin and mineral supplements are not a substitute for a balanced diet.

18

$ Cenovis Men or Women’s Multivitamin Tablets 100 Pack#

Cenovis Sugarless Vitamin C 500mg Tablets 100 Pack#

$18 per 100 units

$7 per 100 units

365

$ Aspro Clear Effervescent Tablets 16‑24 Pack Selected Varieties*

22

7

$ ea

ea

10

$

ea

ea

Claratyne Hayfever Allergy Relief Tablets 10 Pack* $1 each

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow directions for use. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. If symptoms persist, talk to your health professional. Read the label before purchase. Follow directions for use.


FRIDGE Faves

4

550

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.80

67¢ per 100g

250

$ Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties

ea

SAVE 65¢

$5 per Litre

5

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g‑1kg Selected Varieties

1

Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties

SAVE $1.15

$2.50 per Litre

4

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

5

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties 52¢ per 100g

$1.77 per 100g

550

$

ea

The Juice Brothers Sparkling Fruit Drink 275mL Selected Varieties

SAVE $1.50

$ ea

Nestlé or Pauls Chocolate Mousse 2 Pack

ea

SAVE 30¢

$1.43 per 100g

$2.75 per Litre

35¢ per 100g

$

$

ea

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg

SAVE 70¢

Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties

$9.09 per Litre

4

$ ea

Vaalia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g

350

$

ea

ea

SAVE 70¢

220

$

ea

SAVE 55¢

250

$

ea

SAVE 50¢

230

$

ea

Bulla Cooking Cream 300mL 77¢ per 100mL

ea

SAVE 40¢

23


FRIDGE Faves

450

$

KR Castlemaine Hot Dogs or Cocktail Franks 500g

5

$

60 ea

ea

Bega Block or Sliced Cheese 250g Selected Varieties

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Sliced or Block Cheese Slices 250g

$18 per kg

$22 per kg

650

$ Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g

ea

SAVE $1.80

$13 per kg

550

$

ea

SAVE $1

550

$ Kraft Original or Light Singles 432g

ea

SAVE 95¢

$12.73 per kg

$11.20 per kg

5

$ Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g

3

ea

SAVE $1.70

$1.33 per 100g

4

$ MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

$ KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $30 per kg

ea

SAVE $1

Primo Bacon 200g Selected Varieties $22.50 per kg

24

4

$

50 ea

SAVE $1.50

KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg

9

$

ea

SAVE $3.50

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Salmon 200g $45 per kg

9

$

ea

SAVE $2


FREEZER Faves

5

$ McCain Pizza Slices, Singles or Thin Crust Pizza 310‑600g Selected Varieties

Birds Eye Scalloped Potatoes, Cauliflower With Cheese or Deli Vegetables 600g Selected Varieties $6.67 per kg

Steggles Garlic Mini Chicken Kiev Balls 400g $13.75 per kg

ea Lean Cuisine Steam Meals 350‑390g Selected Varieties

SAVE $2

4

50 ea

SAVE $2.20

ea

SAVE $1

550

Birds Eye Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

2

$4 per kg

$1.43 per 100g

SAVE $1.50

Pacific West Entertaining Range 832g‑1kg Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

3

$ ea

SAVE 35¢

8

Birds Eye SteamFresh or Stir Fry Vegetables 450‑500g Selected Varieties

$

ea

5

$ Super Nature Super Foods or Wellness Bowls 350g Selected Varieties

$

$

$

4

$

ea

SAVE $4

ea

SAVE 60¢

9

$ Gardein Meat Free Frozen Range 255‑390g Selected Varieties

ea

SAVE $3.60 25


DESSERT Faves

7

$ Darrell Lea Ice Cream 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $3

$1.40 per 100mL

6

Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties

6

$ Golden North Ice Cream 2 Litre Tubs or Mulitpacks 5 Pack Selected Varieties

SAVE $2.20

4

Weis Tubs 1 Litre Selected Varieties

$2 per 100g

5

Nestlé Kit Kat Ice Cream or Oreo Frozen Sandwich, Cone or Stick 4 Pack Selected Varieties

$ ea

SAVE $1

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets

ea

SAVE $1.85

31¢ per 100g

4

Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack

ea

SAVE $3

350

$

ea

SAVE $1.10

4

$

26

5

$ ea

SAVE $1

60¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

$ ea

$ Cadbury Chocolate or Caramel Mini Puddings 2 Pack

6

$

$ ea

Creative Gourmet Frozen Berries 300g Selected Varieties

Bulla Cookies and Cream or Vanilla Ice Cream Sandwiches 4 Pack

$13.33 per kg

91¢ per 100mL

ea


HOUSEHOLD Essentials

50

%

OFF ranges

Sistema to go

Décor Match-ups

3

50

$

ea

SAVE $3.50

Décor Match‑ups Realseal Oblong Storer 1 Litre

Sistema To Go Klip It Sandwich Box 450mL

30 2

SAVE $1.05

27¢ per 100g

ea

SAVE $4.50

Décor Tellfresh

Décor Tellfresh Oblong Container 900mL

3

ea

SAVE $1.60

3

$

40

$ Pilot Frixion Erasable Pen or Highlighter 1 Pack Selected Varieties

Heat Beads Easy‑Lite 3kg

%

20 ea

8

$

ea

SAVE $2.50

OFF ranges

Pilot P ens

$

2

50

$

Little Lucifer Firelighters 24 Pack $12.50 per 100 units

ea

SAVE $1.20

30 % OFF

Artline Markers Range

290

$ Artline 70 Permanent Marker 1 Pack Selected Varieties

SAVE $1.25

140

$ BIC Pencil Evolution Ecolution 4 Pack Selected Varieties

2360

$

ea

Valvoline XLD 20W‑50 Premium Engine Oil 4 Litre

SAVE $5.90

210

$

ea

SAVE 60¢

ea

Selleys Fix 'N' Go Supa Glue 3mL

ea

SAVE 90¢

150

$ Redhead Safety Matches 10x45 Pack 33¢ per 100 units

SAVE 65¢

450

$ Command Adhesive Hooks Medium 2 Pack or Large 1 Pack

ea

ea

SAVE $1.50 27


We give back to local communities

Community Co Bath & Shower Cleaner 750mL

Community Co Glass & Window Cleaner or Lemon Multi‑Purpose Cleaner 750mL

33¢ per 100mL

27¢ per 100mL

2

$

2

$

50 ea

Community Co Cleaning Wipes 50 Pack Selected Varieties

3

$ $1.75 per 100mL

28

$

ea

5¢ each

Community Co Instant Hand Sanitiser 200mL

5

250

$

Community Co Floor Cleaning Wipes 20 Pack 25¢ each

$1.40 per 100g

2

Community Co Instant Hand Sanitiser 50mL $4 per 100mL

ea

170

$

ea

350

$ ea

Community Co Furniture Polish 250g

50

ea

$

ea

Community Co Hand Sanitising Wipes 20 Pack 9¢ each

ea


HOUSEHOLD & PET Essentials

6

$

50 ea

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack

SAVE $6.50

23¢ per 100 sheets

4

20

$ Kleenex Double Length Toilet Tissue 4 Pack

ea

SAVE $2.80

29¢ per 100 sheets

3

Bref Scent Switch Apple & Water Lily or Marine Citrus 50g $6 per 100g

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

$ Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties

$1.01 per 100g

6

$

ea

SAVE $1.50

Drive Ultra Concentrate Front or Top Loader Laundry Powder 1kg

ea

SAVE $3

2

$

$4.25 per kg

ea

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 20¢ per 100g

Fussy Cat Grainfree Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.41 per 100g

120

$

ea

SAVE 40¢

ea

SAVE $3.25

6

ea

Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

SAVE 99¢

$1.20 per Litre

110

$

ea

SAVE 40¢

4 Legs Dog Food Roll 900g Selected Varieties (Refrigerated Product) 44¢ per 100g

ea

SAVE $1.85

White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties

ea

My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties

3

$

SAVE 50¢

$1.10 per 100g

425

$

50

$

SAVE $1

25¢ per 100g

Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties

3

$

3

$

ea

SAVE $1.25

4

$

ea

SAVE $1.80

29


HEALTH & Beauty

7

350

$ Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

Original Source Shower Milk or Gel 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

SAVE $1.50

3

Colgate Total Mint Waxed Dental Floss 100m, Ultra Soft Toothbrush 1 Pack, Toothpaste 110g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$ Nurofen Zavance Liquid Capsules* 20 Pack 30¢ each

Stayfree Pads with Wings 10‑14 Pack Selected Varieties

575

$ Dove Body Wash 375mL Selected Varieties

30

ea

Sorbent Facial Tissues 70‑95 Pack Selected Varieties

$9.41 per 100g

4

$ ea

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties

SAVE $1

$1.60 per 100mL

275

Libra Regular or Super Tampons 16 Pack 20¢ each

8

$

ea

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack# Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

320

$

ea

SAVE $1.75

Colgate Optic White Toothpaste 85g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

$

$ ea

SAVE $1

$1.53 per 100mL

5

180

$

ea

SAVE $1.50

$3.50 per 100g

$

6

$

Dove Go Fresh or Invisible Dry Anti‑perspirant 100g

ea

ea

SAVE 40¢

1350

$

ea

$45 per 100 units

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow directions for use. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. If symptoms persist, talk to your health professional. Read the label before purchase. Follow directions for use.


50

HEALTH, BEAUTY & Baby

%

OFF OGX range

10

$ Ogx Shampoo,Conditioner 385mL or Serum 118mL Selected Varieties

7

$ TRESemmé Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 78¢ per 100mL

ea

SAVE $10

6

350

$ Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties $4.38 per 100 units

ea

SAVE 50¢

$ ea

SAVE $3.50

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

2

$ ea

SAVE $1.95

Rafferty's Garden 10+ Months Baby Food 170g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE 45¢

40 % OFF

Nivea Q10 Range

6

20

$

Nivea Q10 Plus Firming Body Lotion 400mL

ea

SAVE $4.20

$1.55 per 100mL

5

$ Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200‑250mL or 250g Selected Varieties

ea

SAVE $2

30 %

14

Nivea Men Range

Nivea Men Shaving Gel 200mL Selected Varieties $2.10 per 100mL

Huggies Little Swimmers 10‑12 Pack Selected Varieties

$

OFF

4

$

20 ea

SAVE $1.80

4

13

$

ea

SAVE $2

ea

$ BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

ea

SAVE $1.50

Huggies Essentials Nappies 40‑54 Pack Selected Varieties

31


370

$

285

$

ea

SAVE $3.70

ea

SAVE $2.85 Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties

Four'N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack

GIGANTIC SALE ON NOW!

$2.37 per Litre

Vanish NapiSan Gold Pro Oxi Action Regular or Crystal White Stain Remover Powder 1.8kg $5.55 per kg

550

$

999

$

ea

SAVE $5.50

875

$ Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

225

$

ea

SAVE $8.75

Arnott's Tim Tam or Mint Slice Value Pack 330‑337g

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

ea

SAVE $10

Twinings Tea Bags 80‑100 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.35

SUPA ON SALE 9TH OCTOBER 2019

On Sale Wed 9th October to Tue 15th October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA Maleny - 09-10-19 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu