SUPA
175
$
ea
SAVE $1.75
ON SALE 6TH NOVEMBER 2019
Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties
ea
SAVE $3.15
Australian
IGA HALF LEG HAM $ 95
7
Serving Suggestion
kg
ilable ally Ava Nation
2018/19
SAVINGS INSIDE
335
$
200
Nescafé Coffee Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties
OVER
315
$
ea
SAVE $3.35 Lean Cuisine Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties
4
$
ea
SAVE $4 Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties On Sale Wed 6th November to Tue 12th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ589_061119_P1
CHRISTMAS Bakery
240
$ Yarrows Luxury Fruit Mince Pies 6 Pack 67¢ per 100g
5
Balfours Mince Pies 6 Pack $1.38 per 100g
$
ea
Hot buy
12
Yarrows Rum Infused Mince Tarts 6 Pack $1.25 per 100g
$1.50 per 100g
2
ea
Hot buy
10
$ Balfours Light Fruit Cake 800g
Hot buy
450
50
$
ea
$ ea
Hot buy
Balfours Premium Christmas Pudding 700g $1.43 per 100g
ea
Hot buy
BAKERY Delights
5
$ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
650
$
ea
SAVE 70¢
360g Selected Varieties $1.81 per 100g
Delicious
GRANNYS TRAY CAKES
3
3
$ Golden Crumpet Breaks 6 Pack 71¢ per 100g
Tip Top Hamburger, Hot Dog or Damper Rolls 6 Pack 50¢ each
$ ea
SAVE $1.20
3
Turkish Loaf 420g
SAVE $1
71¢ per 100g
290
$
$
ea
HOT BUY
Mighty Soft Bread 650‑700g Selected Varieties
ea
ea
Lifestyle Soft n Light Gluten Free Loaf 500g Selected Varieties $1.10 per 100g
Helga’s Lower Carb Bread 700g Selected Varieties 56¢ per 100g
6
$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties
5
50
$
ea
SAVE $1
ea
$1.19 per 100g
390
$
595
$ Country Chef Pavlova 500g
ea
SAVE $1.10
ea
SAVE $1.75
350
$ Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties
ea
hot buy
3
PICK OF THE Crop
Newson Sea MULTI-BUY
25 $
for
Kensington Pride Mangoes
Newson Sea MULTI-BUY
25
Juicy
$
for
BLUEBERRIES
125g pUNNET $20 per kg
Australian Cherry Tomatoes 250g $8 per kg
2
$
250g pack
We give back to local communities
4
290
$
ea
Australian Lebanese Cucumbers
7
50
$ Yellow or White Flesh Peaches
Celery
4
Washed Potatoes 2kg
290 ea
ea
2kg bag
$2 per kg
$
kg
kg
$
350
$
Soy Crisps 200g or Spiced Noodles & Nuts 250g
580
$
ea
Community Co Thai, Garden or Asian Salad Bowl 200‑250g
ea
WHAT’S FOR Dinner?
16
$ Australian Beef Economy Porterhouse Steak
kg
1290
$
kg
Australian
21
$
PORK LOIN ROAST
20
15
$ Australian Lamb Loin Chops
1050
$ Australian Chicken Thigh Fillets
kg
Australian Pork Loin Steaks
Simply Better Foods Plant Based Mince 400g $18.75 per kg
Australian Beef T‑Bone Steak
$
kg
750
$
ea
$13.33 per kg
1180
$ kg
Global Crumbed Blue Whiting 600g
kg
Kingston Crown Roast Beef
8
$
ea
Global Seafoods Premium Marinara Mix 500g
kg
750
$
ea
$15 per kg
5
DELI Delights
20
$ Ham Off the Bone Sliced or Shaved
ROAST PORK WITH CRACKLE
23
kg
12
$
Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g Selected Varieties $24 per kg
6
SAVE $8
Irresistible
$
Kransky Plain or Cheese
kg
Roast Beef or Pork Sliced or Shaved
$ kg
SAVE $6.10
6
6
21
$
Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $30 per kg
$
ea
SAVE $1.50
6
SAVE $5.90
Lemnos Haloumi 2x100g $30 per kg
SAVE $3.50
22
$ Ausfresh Semi Dried Tomatoes Selected Varieties
$ ea
SAVE $1.70
South Cape Tasmanian Danish or Greek Style Fetta 180‑200g 200g Selected S Varieties
kg
SAVE $4
450
$ ea
kg
ea
SAVE $1.50
3 Day Sale FRI 8 NOV— SUN 10 NOV WHILE STOCKS LAST
Australian Economy Beef Whole Porterhouse
Middle Bacon Rashers
Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties
Cocktail or Slim Frankfurts
3
$
50 ea
SAVE $2.50
kg
SAVE $2.50
WHILE STOCKS LAST
2
5
$
kg
SAVE $3.50
$
kg
FRIDAY 8 NOV 2019 — SUNDAY 10 NOV 2019
9
IGA Corned Silverside
50
$
750
$
kg
3 day sale
10
$
D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
ea
SAVE $1
7
3 Day Sale FRI 8 NOV— SUN 10 NOV WHILE STOCKS LAST
155
$ Better trhicaen half p
5
$
ea
SAVE $1.55 Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties 67¢ per 100g
ea
SAVE $5.60 V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $4.55 per Litre
Better trhicaen half p
2
$
SAVE $3 White Wings Baking Mixes 230-560g Selected Varieties
8
425
$
ea
Bulla Creamy Classics Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 21¢ per 100mL
ea
SAVE $4.25
3 Day Sale FRI 8 NOV— SUN 10 NOV WHILE STOCKS LAST
470
$
ea
SAVE $4.70 Nescafé Blend 43 Instant Coffee 140-150g Selected Varieties
350
$
ea
SAVE $3.50 Nestlé Milo 460g 76¢ per 100g
850
$ Babylove Nappy Pants 22-38 Pack Selected Varieties
190
$
ea
SAVE $8.50
Sanitarium Weet-Bix 575g 33¢ per 100g
ea
SAVE $1.90
9
BAKING THIS CHRISTMAS?
2
$ Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g
FILL UP THE Pantry
Koala Premier Long Grain Rice 1kg 20¢ per 100g
2
$
ea
SAVE $1
2
$
ea
SAVE 50¢
Mission Naan Bread 4-6 Pack Selected Varieties
Sharwood's Chutney 354g Selected Varieties
420
$
Sharwood's Plain Puppodums 113g
ea
SAVE $1.45
$2.04 per 100g
ea
SAVE 80¢
230
$
ea
SAVE 60¢
Arnott's Choc Ripple, Malt'O'Milk or Butternut Snap Biscuits 250g 80¢ per 100g
4
$
20
One Night In Mexico Taco Kit 435-520g Selected Varieties
2
320
$
ea
SAVE $2.80
10
ea
SAVE $2
$1.19 per 100g
3
$
$
ea
SAVE 50¢ One Night In Mexico Seasoning 30-120g Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties $1.28 per 100mL
CHRISTMAS Essentials
4
10
$
$ ea
Hot buy
Christmas Tinsel Garland*
3
Christmas Bon Bons Value 20 Pack*
3
ea
Hot buy
Christmas Wine Gift Bag*
*Selected Stores, while stocks last
Hot buy
3
$
ea
Large Christmas Gift Bag*
ea
Hot buy
Christmas Gift Ribbon 1 Pack*
2
150
$
Hot buy
$
$ Christmas Wrap 5m*
ea
$ ea
Hot buy
Christmas Cards 30 Pack*
ea
Hot buy
11
CHRISTMAS Entertaining
6
Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g
Cadbury Favourites 373g
$
$2.73 per 100g
$1.88 per 100g
7
$
ea
SAVE $6 ea
SAVE $7
5
$ Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
Lindt Lindor Assorted or Milk Chocolate Gift Box 235g $4.04 per 100g
950
$
SAVE $9.50
Frantelle Lightly Sparkling Spring Water Original or Lime 1.25 Litre 92¢ per Litre
115
$
SAVE 60¢
520
$ Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.47 per Litre
12
ea
ea
SAVE $1.10
The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties
250
$
640
$ Coca‑Cola, Sprite, Fanta 8x200mL Selected Varieties $4 per Litre
CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g
ea
SAVE 80¢
3
$
ea
SAVE $1
$1.56 per 100g
250
$
ea
ea
SAVE $2.60
SAVE $1
Red Rock Deli Chips or Nuts 100‑165g Selected Varieties
Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.83 per Litre
ea
460
$
ea
SAVE $1.10
CHRISTMAS Treats
450
$ Santa Kinder Surprise 75g*
Hot Buy
$6 per 100g
3
$ Cadbury Advent Calendar 90g*
ea
SAVE $3
$3.33 per 100g
8
Kinder Mix Christmas Tree with Stickers 152g* $5.26 per 100g
$
$3.33 per 100g
Hot Buy
*Selected Stores, while stocks last
Hot Buy
450
$
ea
Grand Ferrero Rocher 125g* $6.40 per 100g
$ Raffaello Gift Box 300g*
8
Hot Buy
10
Ferrero Rocher Gift Box 75g* $6 per 100g
Guylian Deluxe Selection 180g $5.56 per 100g
SAVE $2
ea
Royal Dansk Danish Butter Cookies 454g* $1.43 per 100g
ea
Hot Buy
650
$
$ ea
ea
SAVE 60¢
$8 per 100g
ea
10
160
$
Kinder Surprise Chocolate Egg 20g Selected Varieties
$
ea
ea
Hot Buy
13
SWEET Treats Starburst or Skittles 190‑235g Selected Varieties
212
$
215
ea
$
SAVE $2.13 Green & Black's Chocolate Blocks 90g Selected Varieties
ea
SAVE $2.15
$2.36 per 100g
207
$
250
$
ea
SAVE $2.08
Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties
$1.29 per 100g
Green & Black's Dark Chocolate Crisps 120g Selected Varieties $3.33 per 100g
4
14
$1.47 per 100g
$
1
$
ea
SAVE $1.50
GREEN & BLACK’S AND ASSOCIATED TRADE MARKS ARE USED UNDER LICENCE
ea
SAVE $2.50
Cadbury Bubbly Dairy Milk or Mint Chocolate Block 160g
Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties
Maltesers, Pods or M&M’s 120‑180g Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $1.25
Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties
2
$
ea
SAVE $1
Chupa Chups The Best Of Bag Jumbo Share 25 Pack $1.50 per 100g
ea
SAVE $1
450
$
ea
SAVE $1.10
TASTY Snacks
1
$ Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties
2
75
SAVE $1.75
1
Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
450
$ Carman's Bars 5‑6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
2
$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties
3
$
Kellogg's LCM's or Nutri‑Grain Bars 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
5
Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties
Arnott's Cream or Scotch Finger Biscuits 200‑250g Selected Varieties
Cadbury Choc or Classic Biscuit Bar 130g $2.31 per 100g
4
$
Mission Deli Style Corn Chips 500g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
80¢ per 100g
550
$ Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack
3
$
ea
MATCHED
ea
ea
SAVE $1
50
$
2
$
ea
SAVE $1.15
$ Oreo Cookies 137g or Wafer Bites 47g Selected Varieties
50
$
ea
Majans Bhuja Mix Nuts 130‑200g or Original or Twist Grain 5 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
3
$
ea
SAVE 85¢
3
$
ea
Green’s Drizzles 200g or Chunkies 250g Chocolate Chunks
ea
15
REFRESH Me
5
60
$ Kirks 10x375mL Selected Varieties
Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties
73¢ per Litre
$3.25 per Litre
Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.97 per Litre
1050
1775 ea
SAVE $13.25
215
$
ea
Gatorade 600mL Selected Varieties
SAVE $4.10
$3.58 per Litre
ea
SAVE $1.35
ea
SAVE $5.85
110
$ LA Ice or Tru Blu 1.25 Litre Selected Varieties 88¢ per Litre
16
SAVE $13.55
650
$ Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties
ea
$
ea
Hot Buy
$ Frantelle Spring Water 24x600mL
$1.97 per Litre
220
$ $1.10 per Litre
Fanta or Sprite 24x375mL
SAVE $4.85
$1.49 per Litre
1775
$
ea
ea
175
$ Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties $1.59 per Litre
ea
CHRISTMAS Baking
Wonderful White Choc Cheesecake with Blueberries • Preparation time: 20 mins (+ chill time) • Serves 18 Base • 1/2 cup (75g) White Wings Plain Flour • 1/2 cup (75g) Community Co Almond Meal • 1 tbsp CSR Caster Sugar • 75g Unsalted butter, chilled cut in cubes • 1/2 tbsp chilled water Filling • 1 tbsp McKenzie’s Gelatine • 1/3 cup (80mL) hot water
• 500g cream cheese, softened
• 3/4 cup (110g) CSR Caster Sugar
• 300mL cream • 290g pkt Nestlé Bakers’
Choice White Melts, melted Decoration • 1 punnet fresh blueberries • 290g pkt Nestlé Bakers’ Choice Dark Melts (optional ‑ for choc curls)
FIND RECIPE AT IGA.COM.AU/CHRISTMAS
3
150
$ Nestlé Bakers’ Choice Choc Melts 290g Selected Varieties
SAVE 85¢
$1.03 per 100g
3
$ McKenzie's Gelatine Powder 100g $3 per 100g
$
ea
SAVE 15¢
CSR Caster Sugar 500g 30¢ per 100g
4
$ ea
SAVE 70¢
White Wings Premium Plain or Self Raising Flour 2kg $2 per kg
ea
840
$ ea
SAVE $1
Community Co Almond Meal 400g $21 per kg
ea
SAVE $2.10
17
FILL UP YOUR Cup
5
250
$ Allen’s or Nestlé Hot Choc 10 Pack Selected Varieties
$ ea
SAVE $1.60
350
$
Oak Flavoured Ready To Drink Milk 3x250mL Selected Varieties
ea
SAVE 75¢
$4.67 per Litre
18
Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 250g
Barista Bros or Nutri Boost Milk Drink 340‑500mL Selected Varieties
Robert Timms Italian Espresso or Mocha Kenya Style Coffee Bags 8 Pack $6.67 per 100g
18
3
$
ea
SAVE $1
Grinders Capsules 10 Pack Selected Varieties
Lipton Decaffeinated or Chai Tea Bags 20‑50 Pack or Bushells Extra Strong Tea Bags 100 Pack
$2.93 per Litre
4
Golden Circle Fruit & Veg Juice 1.5 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $2
$
$2.33 per Litre
450
$ ea
SAVE $1
Tiora Tea Bags 15 Packs Selected Varieties
SAVE $1.13
Pop Tops 6x250mL Selected Varieties
SAVE 50¢
4
ea
440
$
ea
$ ea
SAVE $18.50
$1.80 per 100g
$1.12 per Litre
260
$
$ Vittoria Coffee Ground or Beans 1kg Selected Varieties
Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties
SAVE 30¢
$1 per 100g
112
$
ea
ea
SAVE $1.50
Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.50 per Litre
ea
SAVE 50¢
350
$
ea
SAVE $1
350
$
ea
SAVE 70¢
FUEL YOUR Day
5
50
$ Ferrero Nutella Hazelnut Spread 750g 73¢ per 100g
SAVE $3.25
5
Kellogg's or Be Natural Cereal 285‑480g Selected Varieties
ea
SAVE 70¢
5
Carman's Crunchy Clusters 500g Selected Varieties $1 per 100g
$ Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g $1.33 per 100g
ea
SAVE $1.30
5
$
$ Bega Peanut Butter 470‑500g Selected Varieties
4
$
ea
ea
SAVE $1.90
4
$ ea
SAVE $1.30
Sanitarium Weet‑Bix 450‑750g Selected Varieties
ea
SAVE $1.30
385
$
ea
Rose’s Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties 77¢ per 100g
5
$ Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $3.87 per Litre
150
$
80 ea
ea
SAVE $1.40
Vitasoy Long Life Oat or Rice Milk 1 Litre $1.50 per Litre
SAVE $3.90
19
FILL UP THE Pantry
3
$ Mission Taco Street 375g 80¢ per 100g
650
$ Azalea Grapeseed Oil 1 Litre or Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties
SAVE $6.50
240
$ Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties 60¢ per 100g
25
ea
HOT BUY
SAVE $1
250
$
ea
MasterFoods Simmer Sauce 485‑505g Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
250
$ SunRice Street Snack 200g Selected Varieties $1.25 per 100g
ea
ea
SAVE $1.50
$
for
SAV E $1.78 Fehlbergs Cucumbers or Jalapenos 470‑500g Selected Varieties
20
1
$ Foster Clark's Custard Powder 350g 50¢ per 100g
ea
SAVE 45¢
3
$
75 Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.36 per 100g
ea
SAVE 95¢
FILL UP THE Pantry
1
$
20 ea
SAVE $1.25
90
¢
Golden Circle Wedged Beetroot 450g $2.67 per kg
1
ea
SAVE 50¢
$3.57 per kg
ea
SAVE 90¢
4
eâ n â â nâ nâ à â â nâ ò Á
$
50
$ Edgell Canned Vegetables 420g Selected Varieties
Maggi Cup Noodles 58‑65g Selected Varieties
M È
Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g
ea
SAVE $1.95
2
$ SPC Canned Fruit 410‑425g Selected Varieties
230
$ Kraft Mac & Cheese 205g Selected Varieties
SAVE 70¢
$1.12 per 100g
5
$ John West Wild Alaskan Pink Salmon 415g $12.53 per kg
ea
SAVE $2.30
SAVE 60¢
$ Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg
ea
SAVE $1
3
$
20 ea
4
ea
John West Protein+ 220g Selected Varieties $13.64 per kg
ea
SAVE $1
‘SPC’ is a registered trade mark of Shepparton Partners Collective Pty Ltd
21
FILL UP THE Pantry
Fall in love with
Oli & Vine DELICIOUS DRESSINGS
NO ARTIFICIAL COLOURS OR FLAVOURS
24 for
Fountain Sauce 250mL Selected Varieties
SAVE $1
80¢ per 100mL
3
MasterFoods Squeezy Sauce 250‑500mL Selected Varieties
$1 per 100mL
SAVE $1
3
MasterFoods Relish or Chutney 250‑260g Selected Varieties
$ Barilla Pasta Sauce 400g Selected Varieties
4
ea
SAVE 60¢
270
$ ea
SAVE 75¢
75¢ per 100g
270
$ ea
ea
SAVE 95¢
$ Bull's‑Eye BBQ Sauce or Glaze 300mL Selected Varieties
2
$
$
Praise Traditional or 99% Fat Free Mayonnaise 365‑410g
ea
SAVE 70¢
$ Oli & Vine Dressing 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL
ea
SAVE $1
SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties 80¢ per 100g
22
2
$
ea
HOT BUY
Maggi Recipe Base 21‑43g Selected Varieties
130
$
ea
Hot Buy
Angas Park Pitted Prunes 250g $12.80 per kg
320
$
ea
SAVE 80¢
We give back to local communities
450
$ Community Co Crunchy Oat Clusters 500g Selected Varieties
ea
90¢ per 100g
3
$
ea
Community Co Greek Style Yoghurt 500g
Community Co Fruit & Seed Muesli 750g
68¢ per 100g
53¢ per 100g
3
$ Community Co Coconut Water 1 Litre $3.20 per Litre
4
$
40
9
630
$
20 ea
ea
$ ea
Community Co Black Chia Seeds 350g
Community Co Pure Honey 500g
$2.57 per 100g
$1.26 per 100g
ea
23
EASY MEAL Solutions
650
$ Balfours Premium Potato Pie 800g
ea
81¢ per 100g
2
$ Heinz Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
ea
SAVE 70¢
La Famiglia Stone Baked Sourdough or Ciabatta Garlic Bread 330‑480g
Serving suggestion
420
$
ea
SAVE $2.10
Community Co Fresh Pasta Ravioli Beef or Ricotta & Spinach Agnolotti 625g
6
430
$
$
ea
Community Co Fresh Pasta Sauce 400‑425g Selected Varieties
96¢ per 100g
Nanna’s Indulgent Collection Apple & Salted Caramel Crumble 400g $1.13 per 100g
ea
450
$
ea
SAVE $1.50
Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg 35¢ per 100g
Serving suggestion
350
$
ea
SAVE 70¢
Serving suggestion
24
FRIDGE Faves
1
$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g or Jalna Yoghourt 170g Selected Varieties
4
50 ea
SAVE 45¢
Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g
$ Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 63¢ per 100g
Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre
SAVE $1
550
$
65 $
ea
ea
SAVE $1.50
Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties $1.19 per 100g
for
SAVE $2.80
240
$ Yoplait Yoghurt Smoothie 300g Selected Varieties 80¢ per 100g
5
$
ea
SAVE 60¢
SAVE $1.85
170
$ Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g $1.21 per 100g
Pauls Milky Max Chocolate Dairy Snack or Despicable Me Chocolate Mousse 12 Pack
ea
ea
SAVE 40¢
550
$
ea
SAVE $1.65
250
$
3
$ Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties $9.09 per Litre
ea
SAVE $1.40
Dairy Farmer’s Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre
240
$
ea
SAVE 60¢
ea
Bulla Thickened Cream 300mL 83¢ per 100mL
25
FRIDGE Faves
450
$ Bega Tasty or Strong & Bitey Cheese Block 250g
Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties
$18 per kg
$22 per kg
650
$ Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g $13 per kg
ea
SAVE $1.80
2
40¢ per 100g
350
$
ea
SAVE 80¢
Devondale Salted or Unsalted Butter Pat 250g $1.40 per 100g
Don Sliced Salami, Ham Off The Bone 100‑120g, Cabanossi or Kabana 200g Selected Varieties
26
SAVE $1.35
Kraft Original or Light Singles 432g
6
$13.89 per kg
ea
SAVE 45¢
26 $
for
ea
SAVE $1.30
340
$
ea
$
$ Meadow Lea Spread 500g Selected Varieties
550
$
ea
ea
SAVE $1
Tasmanian Heritage, Mersey Valley or South Cape Cheese 80g Selected Varieties $37.50 per kg
10
$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $13.33 per kg
SAVE $5
ea
Great Freezer FRENZY! 4
$ McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg
350
$ Balfours Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack
6
$7.50 per kg
2
$
50 ea
SAVE $1.30
5
64¢ per 100g
$ ea
SAVE $2
I&J Fish Fingers 800g
$3.33 per kg
Mrs Mac's Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties
SAVE $3.50
$
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties
ea
Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g $14.29 per kg
Steggles Tenders, Mini Chicken Kiev Balls, Snack or Fillets 1kg Selected Varieties $9 per kg
9
$
ea
SAVE $4.70
SAVE $3
On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties $1.11 per 100g
450
$
ea
SAVE $3
280
$ ea
On the Menu Burger 161‑165g Selected Varieties
5
$
ea
SAVE $2.50
McCain Healthy Choice Whole Grains Frozen Meals 340‑350g Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
ea
SAVE 35¢
450
$
ea
SAVE $2.10
27
Great Freezer FRENZY!
5
$ Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $5
50¢ per 100mL
5
97¢ per 100mL
28¢ per 100mL
ea
MATCHED
4
Streets Magnum Dairy Free Almond or Classic 3 Pack $1.85 per 100mL
$ Bulla Ice Cream 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre
28
ea
SAVE $3
5
$
$ Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties
4
$ Cadbury Dairy Milk Freddo Ice Cream 4 Pack Selected Varieties
ea
MATCHED
Nestlé Milo Ice Cream Tub 470mL 96¢ per 100mL
ea
SAVE $2
450
$
ea
SAVE $2.50
Great Freezer FRENZY!
5
$ Sara Lee Pudding, Cheesecake or Bavarian 360‑475g Selected Varieties
350
$ Peters Dixie Cup 4 Pack or Barney Banana 8 Pack
ea
SAVE $1
ea
SAVE $1.25
6
$ Sara Lee Rich Chocolate Brownie and Cheesecake 475g $1.26 per 100g
ea
SAVE $1.50
Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 34¢ per 100g
550
$ Weis Bars 4‑8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
850
$ OOB Organic Frozen Fruit 450‑500g Selected Varieties
550
$
ea
SAVE $1.35
ea
SAVE $1.20 29
HOUSEHOLD & PEST Essentials Fluffy Fabric Softener 900mL‑1 Litre Selected Varieties
250
$
349
$
ea
SAVE $2.50
ea
SAVE $3.50
Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties
350
$ Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 24¢ per 100 sheets
ea
SAVE $2.95
Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties
660
175
$
$
ea
SAVE $6.60
SAVE $1.75
Vanish Napisan Oxi Action Stain Remover 2kg Selected Varieties $4.75 per kg
Mortein Automatic Control System 154g or Do‑It‑Yourself Professional Outdoor & Indoor Surface Spray 2 Litre Selected Varieties
20
ea
SAVE $3.50
Kleenex Viva Double Length Paper Towel 2 Pack
Omo Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties
$1.87 per 100 sheets
3
$ Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.45
450
$ ea
SAVE $1.85
Multix Bake Paper 20m×30cm 23¢ per metre
ea
SAVE 65¢
Raid Max Multi Insect Killer 300g $2.33 per 100g
7
$
$
ea
SAVE $10
30
950
$
450
$
ea
ea
SAVE $3
PET Essentials
5
$ Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties 88¢ per 100g
7
$1.79 per 100g
SAVE $2.25
ea
80¢ per 100g
90
Supercoat Dry Dog Food 7.5kg Selected Varieties 30¢ per 100g
1
$
SAVE $2
8
My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties $1 per 100g
$ Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg
$
ea
50
$ Purina One Wet Cat Food 6x70g Selected Varieties
2250
25
ea
SAVE $2.50
Optimum Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties 98¢ per 100g
SAVE $6.50
8
$ ea
SAVE 50¢
1175
$
ea
ea
SAVE $3.15
My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties 53¢ per 100g
Prota Pet Dog Food Rolls 3kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 22¢ per 100g
ea
SAVE $3
650
$
ea
SAVE $1.75
¢ ea
Gourmet Delight Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.06 per 100g
4
$ Pedigree Dentastix Dog Treats 7 Pack Selected Varieties
10
$ ea
SAVE $1.20
Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties $2 per 100g
ea
SAVE $2.90
31
HEALTH & Beauty
3
15
$
Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g
Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL
ea
3
45
$
ea
SAVE $3.45
SAVE $3.15
Better trhicaen half p
3
10
$
OGX Shampoo or Conditioner 385mL Selected Varieties $2.60 per 100mL
ea
SAVE $10
425
70
$
5 0 % O FF OGX Range
$
ea
ea
SAVE $3.80
SAVE $4.25
Palmers Lotion 250mL Selected Varieties
Dettol Foam Hand Wash Refill 900mL Selected Varieties
$1.48 per 100mL
47¢ per 100mL
Colgate Max White Soft or Medium Toothbrush 1 Pack
2
$
75 ea
SAVE $2.75
32
Better trhicaen half p Colgate Total Toothpaste 115g Selected Varieties $2.39 per 100g
2
$
50 ea
SAVE $2.80
Colgate 360° Toothbrush 2 Pack, Optic White or Sensitive Toothpaste 95‑110g Selected Varieties
4
$
ea
SAVE $4
HEALTH & Beauty pears
Pears Pure & Gentle Soap 125g
ABSORBED UP TO
170
$1.36 per 100g
$
ea
2X FASTER
SAVE 85¢
30
2
$
%
Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack
OFF ranges
89¢ per 100 units
ea
SAVE 50¢
THAN OUR STANDARD IBUPROFEN
Rexona For Men or Summer Strength Clinical Protection Roll On 50mL $11.20 per 100mL
REXONA CLINIOICNAL PROTECT
560
$
7
$
ea
Nurofen Quickzorb Caplets 24 Pack*
SAVE $2.40
29¢ each
ea
SAVE $1
650
$
14
$ Cenovis Sugarless C 500mg Chewable Tablets 300 Pack#
Palmolive Shower Gel, Milk or Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties
$4.67 per 100 units
50¢ per 100mL
275
$ Carefree Liners 42‑48 Pack Selected Varieties
ea
HOT BUY
4
$
ea
SAVE $1.35
5
SAVE 50¢
$
ea
Poise Pads 8‑16 Pack Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1.90
Nurofen Zavance Caplets or Tablets 24 Pack* 27¢ each
For the temporary relief of pain and inflammation. This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. Incorrect use could be harmful. If symptoms persist, talk to your health professional.
#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. *This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.
33
HEALTH & Beauty
WITHOUT GILLET TE® S K I N G UA R D
Simulation of typical shaving irritation.
WITH GILLET TE® S K I N G UA R D
5
$ ®
SKINGUARD T EC H N O LO GY
50 ea
SAVE $5.50
525
$ Herbal Essences Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
TRESemmé Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties
$1.38 per 100mL
58¢ per 100mL
ea
SAVE $5.25
TM
D ES I G N ED TO
STOP
Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
I R R I TAT I O N
$1.56 per 100mL
6
4
$
25
$
ea
SAVE $4.75
Vaseline Lip Therapy 20g Selected Varieties
ea
SAVE $1
$20 per 100g
1050
$
ea
SAVE $4.50 Gillette SkinGuard 1Up Manual Razor 1 Pack Schwarzkopf Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties
595
$
ea
10
$
ea
SAVE $4.40
6
$
SAVE $2.55
Cancer Council Sunscreen SPF50+ 110mL^ Selected Varieties $9.05 per 100mL
995
$
ea
SAVE $2.70
6
$ ea
ea
Gillette Pure Shave Gel or Cream 170g $3.50 per 100g
34
Schick Quattro For Women Disposable Razors 3 Pack
Schick Quattro Titanium Disposable Razors 3 Pack
$2 each
$2 each
^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
HEALTH & Baby HEAL WOUNDS
UP TO 2X FASTER*
13
Huggies Cucumber & Aloe or Fragrance Free Thick Baby Wipes 400 Refill Pack
ea Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties
SAVE $4
$3.25 per 100 units
10
$
$
CLEANSE ea
7
SAVE $2
$
30 %
ea
SAVE $1
OFF Décor Baby
Elastoplast Wound Spray 100mL $7 per 100mL
4
$ Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Baby Skincare Wipes 80 Pack $5 per 100 units
Décor Baby Feeding Bottle with Formula Cap 260mL
ea
SAVE $1
910
$
PROTECT
ea
SAVE $3.90
350
$
ea
SAVE 50¢
Elastoplast Fabric Extra Flexible Breathable Plasters 40 Pack 9¢ each
14
$ Huggies Essentials Nappies 40‑54 Pack Selected Varieties
HEAL
1450
$ ea
Elastoplast Wound Healing Ointment 50g
ea
BabyLove Nappy Pants 22‑28 Pack Selected Varieties
$14 per 100g
7
$
ea
SAVE $1
150
$ Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g
ea
20
$ Karicare+ Stage 1 or 2 Formula 900g $2.22 per 100g
ea
TRY NOW Always read the label. Follow the instructions for use. If symptoms persist, talk to your health professional. *2x faster healing is compared to untreated wounds and only applicable to the ointment.
35
875
$
SAVE $8.75
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.13 per Litre
ea
SAVE 60¢
SAVINGS INSIDE
Great NFZreYezer !
FRE
PAGES 27-29
1
$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties
75 ea
SAVE $1.25
53¢ per 100mL
4
$ McCain Family Pizza 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
ea
SAVE $2.50
38¢
OVER
200
225
$
ea
Per roll
3
$
Rexona Anti‑Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties
50 ea
SAVE $1.50
$1.40 per 100mL
17
$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 45 Pack 21¢ per 100 sheets
ea
SAVE $7.50
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
36
SUPA ON SALE 6TH NOVEMBER 2019
On Sale Wed 6th November to Tue 12th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.