Skip to main content

IGA Maleny - 02-10-19

Page 1

SUPA ON SALE 2ND OCTOBER 2019

230

$

ea

SAVE $2.30 Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties

2nd‑22nd October 2019

225

$

ea

SAVE $2.25 Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.29 per 100g

HotE!

ea

SAVE $9.70

PRIC

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

INSIDE!

14

$

LOOK OUT FOR THE COMMUNITY CHEST LOGO

Proudly Supporting

$1.56 per Litre

Australian

LAMB LEG ROAST

12

$

Serving Suggestion

9

$

ea

SAVE 50¢ Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $9 per kg

kg

On Sale Wed 2nd October to Tue 8th October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ574_021019_P1


PICK OF THE Crop

Red Seedless Grapes (Product of USA)

11

MULTI-BUY

$

kg

52 $

Kiwi Fruit (Product of New Zealand)

for

Delicious

2

$

KENSINGTON PRIDE MANGOES

70 ea

350

$ Celery

4

Topless Pineapples

$

ea

Green Capsicums

3

30

$

ea

2

Continental Cucumbers

ea

Roasted Cashews 500g Selected Varieties

10

$

$20 per kg

a

We give back to local communities 2

250

$

ea

250g pack

$8 per kg

$ kg

2

$ Cherry Tomatoes 250g

ea

Community Co Aussie Mix 120g, or Love Beets Beetroot 250g

ea


WHAT’S FOR Dinner?

30

$

kg

Australian Beef Rib Fillet Steak

16

Australian

$

11

$ Kingston Crown Roast Beef

Canon Foods Crumbed Chicken Breast Schnitzel 380g $18.42 per kg

16

$

PORK LOIN STEAKS

kg

7

16

Australian Lamb BBQ Chops

9

$

$ kg

Australian Pork Fillets

8

kg

Australian Chicken Breast Fillets

$

$

ea

ea

380g pack

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per kg

Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns Thawed

kg

450

$ kg

26

$

kg

Australian Chicken Wings

Global Seafoods Premium Marinara Mix 500g $18 per kg

kg

9

$

ea

500g pack

3


DELI Delights

17

$ Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

10

Succulent LARGE ROASTED BBQ CHICKEN

$

ea

Serving Suggestion

23

21

$

SAVE $6

Sopressa Sliced or Shaved

20

$ Ausfresh Semi Dried Tomatoes

4

SAVE $6

kg

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

President Camembert or Double Brie Cheese 200g $30 per kg

6

$

ea

SAVE $4

12

kg

Streaky Bacon

7

$ kg

SAVE $2.50

South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties $32.14 per kg

SAVE $7.50

$

$ kg

kg

Thick or Thin Sausages

450

$

ea

SAVE $1.50

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.50 per kg

kg

SAVE $2

350

$

ea

SAVE $1.10


BAKERY Delights

320

$

ea

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $1.50

Lovely

18 Pack 69¢ per 100g

LUSCIOUS LAMINGTONS

3

$ Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g

ea

SAVE $1

IGA Baker’s Oven Entertainer Rolls 4 Pack

2

$

6

$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.10

Wonder White Bread 680‑700g Selected Varieties

ea

72¢ per 100g

$1.81 per 100g

340

$

30

Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties

ea

62¢ per 100g

185

$

ea

SAVE $1.85

ea

SAVE 70¢

380

$

ea

Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties

ea

440

$

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties

650

$

ea

Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties

5


250

$ Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

SAVE 79¢

250

$

SAVE 69¢

Kettle Popcorn 80‑110g Selected Varieties

Deep Spring Mineral Water 1.25 Litre Selected Varieties 96¢ per Litre

Thins Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea

SAVE 80¢

9

$

ea

Nobby's Salted Cashews 300g $30 per kg

120

$

ea

SAVE 80¢

2245

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $2 per Litre

6

ea

250

$

ea

ea

SAVE $16.55

810

$ Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre

ea

SAVE $4.10


5

3

$ Hutong Dumpling or BBQ Pork Buns 400‑440g Selected Varieties

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties

ea

SAVE $5

10

91¢ per 100g

ea

6

SAVE $3.50

2

La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g $1.11 per 100g

ea

SAVE $1.05

250

$

$ ea

ea

Doritos Salsa 300g Selected Varieties

Sakata Rice Crackers 90‑100g Selected Varieties

4

5

$ ea

SAVE $2

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

$ ea

6

$ McCain Rustica Sourdough Spinach & Mozzarella or Margarita Pizza 350‑365g

SAVE 80¢

$3.50 per kg

$ Four'N Twenty 24 Pieces Snack Pack

50

$

83¢ per 100g

4

$

$ ea

Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

Red Rock Deli Style Dip 150g Selected Varieties

$32 per kg

$2.67 per 100g

ea

7


let’s eat!

950

$ Birds Eye Atlantic Salmon Skin On or Lemon Pepper Fillets 2 Pack $36.54 per kg

SAVE $3

360

$ Leggo's Basil or Sundried Tomato Pesto 190g $1.89 per 100g

Community Co Baby Spinach 280g

SAVE $1

2

$14.67 per kg

Pitango Soup 500g Selected Varieties

ea

SAVE 77¢

Always Fresh Capers 150g

450

$ 90¢ per 100g

20

$

ea

ea

SAVE $1.50

2

$

ea

$16.07 per kg

Meals Made Easy 8

450

$

ea

Gold Sweet Potatoes

kg

6

$ Louis & Marie Semifreddo Desserts 120‑150g Selected Varieties

350

$ Latina Fresh Lasagne Sheets or Egg Fettuccine 375g 93¢ per 100g

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1.20


SWEET Treats

1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

ea

SAVE $1

The Natural Confectionery Co. Bags 200‑260g Selected Varieties

Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties $1.76 per 100g

250

$

SAVE $1.50

4

Cadbury or Pascall Bags 160‑350g Selected Varieties

$1.18 per 100g

2

$ Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2

250

$

ea

$ Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties

3

$

$

ea

SAVE $1.50

9

$ ea

SAVE $1

Mars 2 Pak Bars or Maltesers King Size 60‑72g Selected Varieties

Maltesers or M&M's Party Bucket 465‑640g Selected Varieties

2

$

ea

Cadbury Giant Freddo or Koala 35g $2.29 per 100g

3

$ Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.50

80

¢

ea

SAVE 20¢

9


TASTY Snacks

2

$ Samboy Chips 175g Selected Varieties

SAVE $1.30

$1.14 per 100g

350

$

Kettle Sensations or Tortilla Chips 150g Selected Varieties

5

Arnott's Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties

ea

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

Smith’s, Doritos or Assorted Multi Packs 5‑6 Pack SelectedVarieties

10

5

$

$

ea

SAVE 89¢

$2.33 per 100g

50 ea

250

$

ea

175

$ ea

Carman's Bars or Slices 5‑6 Pack Selected Varieties

Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g

SAVE $1.75

250

$ Jumpy's, French Fries or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1

3

ea

ea

SAVE 69¢

Optimum Nutrition Protein Stix, Crunch or Cake Bites 56‑70g Selected Varieties

$ Green’s Choc Chunk Drizzles 200g or Chunkies 250g

ea

Real Corn Thins 125‑150g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

130

$

ea

SAVE 70¢


REFRESH Me

195

$ Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 65¢

$1.56 per Litre

115

$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

92¢ per Litre

815

$ Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

ea

SAVE $5.35

545

$ Coca‑Cola Energy 4x250mL Selected Varieties $5.45 per Litre

ea

SAVE $4.05

270

$ Cascade Mixers 4x200mL Selected Varieties $3.75 per Litre

Frantelle Lightly Sparkling Spring Water Original or Lime 1.25 Litre 92¢ per Litre

3

$

ea

SAVE $1.45

115

$

ea

SAVE 60¢

Edenvale Alcohol Removed Wine 750mL Selected Varieties $10.67 per Litre

Campbell’s V8 Power Purple 300mL $5 per Litre

8

$

ea

SAVE $1.50

150

$

ea

SAVE $1.30

Powerade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

Ribena Blackcurrent Fruit Drink 330mL $6.06 per Litre

215

$

ea

Gatorade 1 Litre Selected Varieties $2.70 per Litre

ea

SAVE $1.45

2

$

ea

SAVE 75¢

*FULL T&CS APPLY, SEE WWW.GATORADE.COM.AU/WIN (“WEBSITE”). SEE INSIDE OF LABEL FOR UNIQUE CODE. RUNS 12.01AM (AEST) 1/9/19 & ENDS 11.59PM (AEDT) 30/11/19. 16+ AUS RESIDENTS ONLY. <18S PARENT/GUARDIAN CONSENT REQUIRED & IF YOU WIN, PARENT/GUARDIAN AWARDED PRIZE. ENTRY LIMIT: 3 ENTRIES PER PERSON PER DAY; MAX 1 ENTRY PER UNIQUE PRODUCT CODE. TOTAL PRIZES: 101,300. TOTAL PRIZE POOL: $1,103,800. PROMOTER: PEPSICO AUSTRALIA HOLDINGS PTY LTD ABN 25 079 719 743 OF 799 PACIFIC HIGHWAY, CHATSWOOD, NSW 2067. HELPLINE: 1800 025 789. PERMITS: NSW: LTPS/19/35215, ACT: T19/03501, SA: T19/910

11


FILL UP YOUR Cup

18

Nescafé Gold Original 400g

ea Nescafé Gold 100g Selected Varieties

SAVE $6

$4.50 per 100g

8

$

$

20

$8 per 100g

Grinders Coffee Beans 1kg Selected Varieties $2 per 100g

L'OR Espresso Onyx or Profondo Capsules 20 Pack $7.69 per 100g

$ Tetley Chai Latte Classic 8 Pack

ea

6

Harris Ground Coffee 200g Selected Varieties

12

8

SAVE $3

4

Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 250g $1 per 100g

ea

SAVE $1

3

Oak Flavoured Ready To Drink Milk 3x250mL Selected Varieties $4.80 per Litre

ea

Golden Circle Cordial 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

250

Barista Bros or Nutri Boost Milk Drink 340‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE 30¢

360

$

ea

SAVE 65¢

260

$

ea

ea

SAVE $1

$

ea

$

$ $3 per 100g

$1.50 per 100g

$ Bushells Extra Strong 100 Pack, Lipton Decaffeinated Tea Bags 50 Pack or Latte Chai Tea 20 Pack

SAVE $2

$2 per 100g

Nestlé Milo 200g

$ ea

SAVE $7

4

ea

SAVE $3

$

3

$

ea

SAVE 50¢


FILL UP THE Pantry

4

50

$ Kellogg's Special K, Guardian or Be Natural Bites 330‑460g Selected Varieties

SAVE $1.40

4

$ Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties

ea

4

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 80¢ per 100g

ea

SAVE $1.60

4

$ Nutella Portion Packs 12x15g $2.22 per 100g

ea

SAVE 75¢

4

$

50 ea

SAVE $1.80

3

$

50

SAVE $1.50

$ Uncle Tobys Quick Oats Big Bowl or Super Blends 8‑10 Pack Selected Varieties

ea

Everything tastes better with

Uncle Tobys Plus Cereal 410‑435g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

250

$ Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

4

$ Carman’s Muesli 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

SAVE $1.50

2

MATCHED

$

50 ea

ea

Golden Days Apricot Coconut Slice or Delight 150g $1.33 per 100g

ea

SAVE 55¢ 13


FILL UP THE Pantry

2

3

$

$ Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties

ea

SAVE $2

48¢ per 100g

5

50

$

ea

SAVE $1.50

Old El Paso Taco Kit 275‑418g Selected Varieties

3

Spam Classic or Turkey 340g

Berri Quelch Tropical or Apple Berry Ready To Freeze Fruit Juice Icy Tubes 24x70mL 30¢ per 100mL

$ Passage To India Simmer Sauce 375g Selected Varieties

ABC Sweet Soy Sauce Kecap Manis 620mL 52¢ per 100mL

14

320

$

ea

SAVE $1.70

Uncle Ben's Rice Cup 2x125g or Pouch 250g Selected Varieties

5

80¢ per 100g

ea

McKenzie's Baking Powder 125g

$

$1.60 per 100g

150

$ Bundaberg White or Raw Sugar 1kg 15¢ per 100g

ea

ea

Green's Baking Mixes 215‑600g Selected Varieties

SAVE 60¢

70¢ per 100g

ea

SAVE $1

2

$ ea

SAVE 50¢

CSR Golden Syrup Squeeze Bottle 500g

3

$

SAVE $2

2

ea

hot buy

$

SAVE $1.30

80¢ per 100g

ea

SAVE $1.90

$8.82 per kg

2

$

Green's Pancake Shake 325‑375g Selected Varieties

350

$

ea

SAVE $1

Green's Gluten Free Pancake Shake 300g, Butter or Chocolate Cake Mix 470g

ea

SAVE 90¢

270

$

ea

SAVE 80¢


FILL UP THE Pantry

2

$ Continental Risotto, Pasta or Rice Pots 69‑87g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g

1

$2.05 per 100g

taste the TROPICS

50

$

ea

SAVE 70¢

Available In Pieces And Slices In Juice Or Syrup

SPC Tropics Pineapple Slices or Pieces 432g Selected Varieties $3.24 per kg

2

$ King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $23.81 per kg

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg

Maggi 2 Minute Noodles 12 Pack Selected Varieties

4

$

ea

ea

SAVE $1

8

SunRice Family Size Steamed Rice 450g Selected Varieties 71¢ per 100g

$

Edgell Sliced Beetroot 825g or Mixed Vegetables 420g

320

$

ea

SAVE 80¢

2

$

ea

Maggi Hot Mealz Noodle Bowl 87‑92g

2

ea

SAVE $1.40

$

50

SAVE 40¢

140

$

ea

SunRice Basmati Rice Aroma 5kg 30¢ per 100g

Indomie Mi Goreng Fried Noodles Cup 75g $1.33 per 100g

ea

SAVE 65¢

15

$

ea

SAVE $3.95

1

1

$

$

ea

SAVE 80¢

SPC Tropics Pineapple 227g Selected Varieties $4.41 per kg

ea

SAVE $1 15


FILL UP THE Pantry

2

1

$

1

$ Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties

50

Barilla Pasta Sauce 400g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 75¢

75¢ per 100g

2

$

80

SAVE 20¢

36¢ per 100mL

$

San Remo Ready Pasta 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $1 *serv i

ng s ugg esti on

Massel Liquid Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

the one for the whole family

Campbell's Chicken or Beef Bone Broth 500mL $1.12 per 100mL

16

ea

SAVE 70¢

Fountain Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties

3

70

$

Praise Traditional Mayonnaise 365‑410g, Deli Style Aioli or Mayonnaise 250mL Selected Varieties

2

$

ea

SAVE $1.80

5

$

60 ea

SAVE $1.40

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties 90¢ per 100g

Continental Beef or Chicken Superb Stock Pot 4 Pack 22¢ per 10g

225

$

ea

SAVE 75¢

2

$

50 ea

SAVE $1

170

$ Three Threes Mint Jelly 300g 57¢ per 100g

Three Threes Old Style Pickled Onions 500g $6 per kg

ea

SAVE 50¢

3

$

ea

SAVE 90¢


be CheeSy

for every occasion

420

$ Community Co Sliced Cheese 250g Selected Varieties

ea

$16.80 per kg

Community Co 3 Blend Pizza Shredded Cheese 450g

6

6

$

50

$

ea

ea

Community Co Shredded Mozzarella or Tasty Cheese 450g

$14.44 per kg

$13.33 per kg

450

$

270

$

ea

Community Co Parmesan Block Cheese 200g

Community Co Shredded or Shaved Parmesan Cheese 125g

$22.50 per kg

$21.60 per kg

ea

17


FRIDGE Faves

5

$ Jalna Yoghourt 1kg Selected Varieties

ea Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE $2

50¢ per 100g

1

$

$1.36 per 100g

ea

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 63¢ per 100g

6

$

SAVE $2 Latina Fresh Pasta 625g Selected Varieties

$4 per Litre

18

Pauls Farmhouse Gold Vanilla Custard 800g

SAVE 45¢

4

50¢ per 100g

ea

3

ea

SAVE $1

Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500‑600mL Selected Varieties

270 ea

SAVE 50¢

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

SAVE $1

ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

SAVE $1

40¢ per 100g

4

$

Latina Fresh Pasta Sauce 700g Selected Varieties

$

ea

4

ea

ea

Vaalia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g

86¢ per 100g

$

4 $

SAVE $1

96¢ per 100g

Califia Farms Unsweetened Almond Beverage 750mL

ea

$

60

SAVE 35¢

Vaalia or Jalna Yoghurt 160‑170g Selected Varieties

95

$

¢

550

$

ea

SAVE $1.50

The Daily Juice Company Juice 500mL Selected Varieties $4.60 per Litre

230

$

ea

SAVE 65¢


FRIDGE Faves

6

$ Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties

SAVE $2

$1.20 per 100g

450

$ ea

Coon Shred, Sliced or Block Cheese 250g Selected Varieties $18 per kg

ea

SAVE $1.50

Mainland Platter Collection Cheese Block 75g Selected Varieties $33.33 per kg

5

$ Jarlsberg Original Cheese or Lite Cheese Slices 150g $36.67 per kg

50

5

Don Salami 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

$

ea

250

$

ea

ea

SAVE $1

Australian Gold Creamy Camembert or Brie 115g $34.78 per kg

5

$

50

SAVE $2.80

$27.50 per kg

4

$

Mainland Munchables or On The Go Cheese & Crackers 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

2

$ Primo Rindless Short Cut or Middle Bacon 500g $16 per kg

8

$

ea

SAVE $3

Don Short Cut Rindless Bacon Twin Pack 750g $13.33 per kg

10

$

ea

SAVE $4

Philadelphia Spreadable Cream Cheese 130g Selected Varieties $21.54 per kg

280

$

ea

Mainland On the Go Cheese & Crackers 50‑55g Selected Varieties

ea

SAVE $1

SAVE 80¢

19


FREEZER Faves

3

McCain Chicken or Salt and Vinegar Shake Shake Fries 500g $6 per kg

3

4

$

$

ea

SAVE $1

Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $1

$ McCain SuperFries 900g Selected Varieties

ea

$3.33 per kg

5

Birds Eye Fish Fingers 400g or Deli Style Fish Fillets 250‑260g Selected Varieties

5

4

$

$

ea

SAVE $1

Birds Eye SteamFresh Pearl Couscous and Chick Peas with Vegetables 400g $10 per kg

ea

SAVE $1

$ McCain Flavour Boss Pizza 490‑540g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50 Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties

5

5

$

2

$ ea

SAVE $1.70

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

ea

SAVE $1

$ McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties

ea

Ah McCain... you’ve done it again! 20

4

$

SAVE $1 Super Nature Super Pulses 300g Selected Varieties $1.33 per 100g

ea


DESSERT Faves

7

$

SAVE $1.60

Connoisseur Gourmet Ice Cream Tub 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

5

ea

SAVE $2

4

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

6

$ ea

SAVE $1

20¢ per 100mL

ea

SAVE $2.40

$ Peters Original 2 Litre Selected Varieties

6

$

$ Streets Cyclone, Calippo Minis or Splice 8‑10 Pack Selected Varieties

ea

Streets Vegan Cornetto 4 Pack

ea

SAVE $3

$1.67 per 100mL

5

$

ea

SAVE $3.50 Cadbury Crunchie or Picnic Frozen Multipacks 4 Pack

Now chillin’ in the freezer. Golden North Ice Cream Vanilla 5 Litre Selected Varieties 18¢ per 100mL

9

$

ea

SAVE $3

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue 400‑500g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1.50

Nanna’s Apple & Salted Caramel Crumble 400g $1.13 per 100g

450

$

ea

SAVE $1.50

CADBURY, CRUNCHIE, PICNIC and the COLOUR PURPLE are trademarks of Mondelēz International group used under license.

21


HOUSEHOLD Essentials Bonds Mens, Womens & Kids

980

$

Bonds Men's Socks 3 Pack Selected Varieties

Bonds Mens, Womens & Kids

Bonds Mens, Womens & Kids

9

SAVE $4.20

840

80

$

ea

$

ea

SAVE $3.60

SAVE $4.20

Bonds Kids Sport Sock 3 Pack Selected Varieties

Bonds Ladies Low Cut Socks 3 Pack

30

%

OFF

Bonds Mens, Womens & Kids

980

$

ranges

Mirabella LED Globes

490

$

Bonds Girls Brief 4 Pack Selected Varieties

Wiltshire 4 Pack Glasses

Deeko o p s Di sable Cups

2

ea

9

$

20

$

ea

SAVE $1

2

14

$ ea

SAVE $1

Duracell Coppertop Batteries AA 16 Pack or AAA 14 Pack

ea

SAVE $4

Wiltshire Salute Beer Glass 4 Pack

$

22

SAVE $4.20

11¢ each

Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties

11¢ each

ea

Deeko Clear Cups 225mL 20 Pack

SAVE $2.10

Deeko Mixed Cutlery Set 18 Pack

ea

560

$

ea

Duracell Coppertop 9V Battery 1 Pack

ea


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

42¢

Per roll

8

$

25 ea

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

SAVE $8.25

6

OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

3

$

53¢ per 100mL

2

ea

SAVE $1

ea

ea

Sard Wonder Stain Remover 900g‑1kg Selected Varieties

23¢ per 100 sheets

Earth Choice All in 1 Dish Tablets 42 Pack 29¢ each

4

$

ea

SAVE $1

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack

SAVE $1.99

12

$1.78 per 100 sheets

ea

SAVE $1.20

2

$ ea

Icare Paper Towel 100% Recycled 2 Pack

SAVE $4.20

Mortein Kill & Protect Barrier Outdoor or Crawling Insect Surface Spray 350g $2.57 per 100g

320

$ ea

ea

SAVE $3

$

Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties $3.20 per Litre

Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack

SAVE $3.50

5

15

$

$

50

SAVE 80¢

$

49

ea

SAVE $6.60

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

Fluffy Fabric Softener 900mL‑1 Litre Selected Varieties

60

$

Jif Cream Cleanser 375mL Selected Varieties

3

$

$1.67 per 100 sheets

9

$

ea

SAVE $1

Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties 10¢ each

ea

SAVE $1.50

3

$

ea

SAVE $1

23


PET Essentials

15

15

$ Chum Crunchy Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

$ ea

SAVE $3.60

19¢ per 100g

14

Dine Wet Cat Food 14x85g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE $1.40

95

My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties 57¢ per 100g

¢

Dine Wet Cat Food 85g Selected Varieties

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties

$1.12 per 100g

$1.08 per 100g

Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg 75¢ per 100g

24

7

$

50 ea

SAVE $3

8

ea

SAVE $2.50

650 ea

SAVE $1.35

10

Optimum Wet Dog Food 680‑700g Selected Varieties

Optimum Wet Dog Food 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

$2 per 100g

ea

SAVE $2.90

ea

SAVE 75¢

110

$

ea

SAVE 40¢

4

$

$ Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties

3

$

50

$

ea

SAVE $4

Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

$

$

ea

Nature’s Gift Dog Food Rolls 1.4kg (Refrigerated Product) 29¢ per 100g

ea

SAVE $1


50

HEALTH & Beauty

%

OFF

Love, Beauty & Planet

7

50

$

Love Beauty And Planet Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

SAVE $7.50

$1.88 per 100mL

350

$

ea

SAVE $1

$1 per 100mL

40 % OFF CLEARASIL

9

$

ea

Clearasil Ultra 5in1 Wash 150mL

Schick Silk Kit 1 Pack or Xtreme 3 Ultimate Disposable Razors 4 Pack

SAVE $6

$6 per 100mL

5

$

12

$

ea

SAVE $1.50 Banana Boat Sunscreen Lotion SPF50+ 200g Selected Varieties#

30 %

ea

SAVE $4

OFF

LYNX Deodorants & Roll-on*

Lynx Dry Antiperspirant 155‑160mL Selected Varieties *excludes travel sizes

4

$

Mitchum Anti‑Perspirant Roll‑On & Deodorant 50mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

93¢ per 100mL

ea

SAVE 80¢

$6 per 100mL

650

$ Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

3

$

ea

Schwarzkopf Live Salon Permanent,Salon Gloss or Refresher Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

9

12

$

$

ea

Banana Boat Sport Cool Zone or Ultra SPF50+ Sunscreen Spray 175g#

ea

SAVE $5

$6.86 per 100g

#Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.

25


HEALTH & Beauty

FAST 24 HOUR F ALLERGY RELIE 24

HOUR

563446 CHPAUS 30400-0719

RELIEF

Colgate Plax Mouthwash 500mL, 360° Toothbrush 2 Pack or Toothpaste 100‑115g Selected Varieties

Zyrtec Rapid Acting Liquid Capsules or Mini Tablets 10 Pack $1.10 each

11

4

9

$

$

ea

Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties

SAVE $1.50

90¢ per 100mL

ea

SAVE $3.50

$

ea

SAVE 50¢ $53.33 per 100 units

563446 CHPAUS 30401-0719

8

2

$

$ Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack# Selected Varieties

ea

Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack

SAVE $2.80

89¢ per 100 units

ea

SAVE 50¢

24

HOUR RELIEF

NO HAYFEVER TABLET #WORKS FASTER

10

Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties $1 per 100mL

370

$

$

ea

Nivea Shower Cream or Clay 250mL Selected Varieties

SAVE $3.70

$1.48 per 100mL

ea

SAVE $1.90

HE S KI P T RING SU FFE

Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional. ® Registered Trademark. Research conducted and funded by JJP. The Onset of Action of Cetirizine Compared to Antihistamines in Allergic Rhinitis. April 2019. Available at Zyrtec.com.au

#

26

650

$ Palmolive Liquid Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties 65¢ per 100mL

4

$

ea

Rexona Antiperspirant 150mL Selected Varieties

ea

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.


HEALTH & Baby

16

$ Huggies Ultimate, Ultra Dry or Junior Nappies 32‑54 Pack Selected Varieties

ea

MATCHED

4

Only Organic Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

$

ea

BabyLove Ultra Soft Wipes 80 Pack

Rafferty's Garden Strawberry Yoghurt Buttons 28g

$5 per 100 units

$12.50 per 100g

350

$ Rafferty’s Garden Banana Milk Rusks 100g

ea

SAVE 50¢

$3.50 per 100g

150

$

Rafferty's Garden Kids Snack Bar 128g Selected Varieties $2.50 per 100g

ea

PERIODS ARE NORMAL.

SAVE 50¢

350

$

ea

SHOWING THEM SHOULD BE TOO #BLOODNORMAL

SAVE 50¢

320

$

ea

SAVE 80¢

265

$ Nestlé NAN Optipro Toddler 3 Milk Drink 800g $2.06 per 100g

1650

$

ea

Depend Real Fit Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.38 each

11

$

SAVE $2

ea

Libra Extra or Ultra Thin Pads 10‑18 Pack Selected Varieties

2

$

10 ea

Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.70

SAVE $2.10

27


1

2

$

$

ea

SAVE $1

SAVE $2

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

Kellogg's Nutriâ&#x20AC;&#x2018;Grain or LCMs Bars 6 Pack Selected Varieties

SAVINGS INSIDE

$10.53 per kg

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.50 per Litre

3

$

75

225

$

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

SAVE $3.75

ea

SAVE $2.25

25¢ per 100 sheets

OVER

200

ea

5

$ Houseware Storage Box with Lid 52 Litre

ea

SAVE $5

Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

28

9

$

ea

SAVE $4

SUPA ON SALE 2ND OCTOBER 2019

On Sale Wed 2nd October to Tue 8th October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA Maleny - 02-10-19 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu