SUPA
SEE PAGES 6 & 7
Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 1st May 2019
630
$
ea
SAVE $6.30 Ferrero Rocher Collection Box 172g or Gift Box 200g
Peters Drumstick x Messina 4 Pack Selected Varieties
5
WIN Buy me for a chance to
$
ea
SAVE $5
2
14
$
$
$1.05 per 100mL
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
ea
ea
SAVE $9.70
SAVE $2
Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties
Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties
$1.56 per Litre
20¢ per 100mL
19
$
kg
Australian
WIN A SHARE OF
$50,000
BEEF T-BONE STEAK WORTH OF PRIZES*
h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas
On Sale Wed 1st May to Tue 7th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
*SEE P26 FOR MORE DETAILS SUPA_V1_IGACQ508_010519_P1
PICK OF THE Crop
5
290
$
$
kg
3kg bag
Packham Pears
2
ea
Valencia Oranges 3kg $1.67 per kg
2
$
$ ea
ea
Baby Broccoli Bunch
Iceberg Lettuce
New Season
Apples
3
$
4
$ ea
200g pack Mushroom Cups or Sliced 200g
350
$
kg
Pink Lady Apples
Eat Well Soy Crisps 200g or Spiced Noodles & Nuts 250g
$1.50 per 100g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Welcome to a better way, a community way.
Find out more at CommunityCo.com.au
580
$ Community Co Garden Bowl 200g or Caesar Bowl 240g
2
ea
ea
Powered by
WHAT’S FOR Dinner?
17
$
kg
Australian Lamb Loin Chops
9
$
kg
Australian
AUSTRALIAN BONELESS PORK LEG ROAST
9
16
$ IGA Pickled Pork
kg
Australian Whole Beef Eye Fillet
kg
Australian Economy Whole Beef Rump
Australian Pork Loin Steaks
MULTI-BUY
Kingston Crown Australian Roast Beef
11
2 13 $
$
kg
IGA 4 Star Beef Mince 500g $13 per kg
for
500g pack
9
$
$
kg
26
$
Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns Thawed
27
$
kg
Global Hoki Fillets 600g $15 per kg
kg
9
$
ea
3
DELI Delights
17
$
kg
SAVE $7
Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
10
Delicious
$
kg
MIDDLE BACON RASHERS
SAV E $2
6
SAVE $1.50
Cocktails or Slim Frankfurts
20
$
kg
Tuscan or European Antipasto Mix
4
kg
SAV E $8
5
$
ea
SAV E $1.60
Classic Creamy Salads Large Tub
South Cape Brie or Camembert Cheese 200g Selected Varieties $30 per kg
SAVE $8
5
$
ea
Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved
Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg
kg
Chilli or Danish Salami Sliced or Shaved
2399
$
$
21
$
6
549
$
$
ea
SAV E $3
Lemnos Haloumi 180g Selected Varieties $30.50 per kg
ea
ea
BAKERY Delights
360
$ D’Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
580
$
ea
RAINBOW LAYER CAKE
375g $1.55 per 100g
69¢ per 100g
SAVE 40¢
Magical
SAVE 20¢
Luscious Lamingtons 18 Pack
ea
2
$
50 ea
SAV E $1.50
Wonder Soft Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g
3
$
83¢ per 100g
380
$ Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties
ea
SAVE $1
250
$ Rustic White or Olive Baguette 300g
ea
SAVE 50¢
340
$
ea
Wonder White Bread 700g Selected Varieties
ea
49¢ per 100g
Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties
450
$
Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g
185
$
ea
SAVE $1.85
ea
Golden Pancakes 6 Pack, Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack
3
$
ea
SAVE $1
5
7
$
75
Cadbury Roses 450g
5
Mars Celebrations 300g
$1.72 per 100g
$
$1.67 per 100g
ea
SAVE $7.75
ea
SAVE $5
950
$
ea
SAVE $9.50 Lindt Lindor Milk Chocolate or Assorted Gift Box 235g $4.04 per 100g
15
ea
SAVE $3.50
$7.25 per 100g
6
6
Ferrero Raffaello 150g
Hot Buy
6
175
ea
Ferrero Raffaello or Rocher 3 Pack
ea
SAVE $2
$4.67 per 100g
$
$ Message Candle Selected Varieties*
7
$
$
Lindt Gourmet Truffles Gift Box 207g
$
ea
ea
Cadbury Scorched Almonds 225g $2.67 per 100g
*Selected stores only
280
$
Nivea Shower Cream 250mL Selected Varieties $1.12 per 100mL
ea
SAVE $2.80
AUSTRALIA’S #1 FACIAL SKINCARE BRAND Johnson's Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties
5
50 %
27
50 ea
$
50¢ per 100mL
$
OFF
SAVE $27.50 ea
Scholl Velvet Smooth Express Pedi Electronic Foot File Pink or Blue 1 Pack
SAVE $5
40 % OFF
6
20
$
ea
SAVE $4.19
Nivea Q10 Plus Firming Body Lotion 400mL (40% OFF Nivea Q10 Range) $1.55 per 100mL
Nivea Q10 Plus Anti-Wrinkle Cream 50mL Selected Varieties (40% OFF Nivea Q10 Range) $25.10 per 100mL
30 415
$
ea
SAVE $1.84
1255
$
ea
SAVE $8.44 Olay Moisturising Lotion 150mL Selected Varieties
%
(50% OFF Olay Range) $4.90 per 100mL
OFF
Australian Pure Beauty Sensitive Cleansing Wipes 25 Pack
Australian Pure Beauty Sensitive Face Wash or Moisturiser 250mL
(30% OFF Australian Pure Range) 17¢ each
(30% OFF Australian Pure Range) $1.44 per 100mL
360
$
735
$
ea
SAVE $7.35
ea
SAVE $1.55
Based on Australia Grocery & Pharmacy Dollar Sales MAT January 2019
7
Classic Roast Chicken Prep in
ready in
10 mins
90 mins
FIND MORE FAST RECIPES AT IGA.COM.AU
4
50
$
kg
4
199
$ Australian Whole Fresh Chicken
Community Co Dairy Free Spread 300g Selected Varieties
4
$
ea
Gravox Our Best Beef or Chicken Gravy 200g
66¢ per 100g
SAVE $1.80
$2 per 100g
2
370
$
$
$
kg
Lemons
Meals Made Easy
MasterFoods Herbs 5‑10g Selected Varieties
ea
SAVE 30¢
ea
Birds Eye Field Fresh Garden Peas 1kg $3.70 per kg
7
$
ea
SAVE $1.30 Jewel of India Ready Meals 350g Selected Varieties $2 per 100g
8
ea
SWEET Treats
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
3
$ Cadbury Share Packs 168‑180g Selected Varieties
ea
SAVE $1.60
1
Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties
$ Violet Crumble 50g
M&M’s or Maltesers Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
350
$ ea
SAVE $1
$2 per 100g
3
$
ea
SAVE $1.30
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
250
$ The Natural Confectionery Co. or Pascall Bags 185‑280g Selected Varieties
2
ea
SAVE $1.50
MULTI-BUY $ Lindt Lindor, Creation or Excellence Blocks 80‑100g Selected Varieties
25 for
SAVE $3.50
WIN Buy me for a chance to
$
ea
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties
160
$ Kinder Surprise Egg 20g Selected Varieties $8 per 100g
1
$ ea
SAVE 65¢
ea
SAV E $1 Nestlé Medium Bars 35‑55g Selected Varieties
9
TASTY Snacks
2
$ Smith's or Doritos Chips 330g Selected Varieties 89¢ per 100g
350
94
$
ea
SAVE $2.95
Arnott's or Vita-Weat Cracker Chips 150g Selected Varieties
ea
SAVE $1
$2.33 per 100g
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
350
$ Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties
ea
SAVE 99¢
124
$ Picky Picky Peanuts 65g Selected Varieties $19.08 per kg
ea
SAVE $1.25
Thins Chips, Doritos 150-175g, Kettle Popcorn 80-110g, or Salsa 300g Selected Varieties
Real Foods Tasty Cheese or Sour Cream & Chives Corn Thins 125g 80¢ per 100g
250
$
ea
SAVE 49¢
1
250
$ French Fries, Cheezels, Kettle or Thins Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties
$
ea
SAVE 69¢
3
$ ea
SAVE $1
Arnott’s Assorted Creams 500g
ea
SAVE $2
60¢ per 100g
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
Uncle Tobys Muesli Bars, Roll-Ups, Le Snak or Milo Snack Bars 5-6 Pack Selected Varieties
10
3
5
$
$
ea
SAVE $1
Kellogg's LCMs 15 Bars Family Pack Selected Varieties
250
$ ea
SAVE $3
BelVita Breakfast Yoghurt Crunch, Soft Bakes or Minis 200‑253g Selected Varieties
ea
SAVE $2
REFRESH Me
2
15
$ Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties
Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre
Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties
SAVE 85¢
$1.50 per Litre
160
$
1
65
$
ea
Kirks 1.25 Litre Selected Varieties
SAVE 55¢
92¢ per Litre
Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties
SAVE 45¢
$2.08 per Litre
115
$
ea
$2.20 per Litre
$4.17 per Litre
$50,000
$50,000
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
ea
SAVE $1.09
5
ea
SAVE $3.95
A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties
Coca‑Cola Classic or No Sugar 4x300mL
Buy me for a chance to
A SHARE OF
220
SAVE $15.55
WIN
Buy me for a chance to
$
ea
$
ea
SAVE 91¢
WIN
2345
$
ea
WORTH OF PRIZES*
Mount Franklin Lightly Sparkling or Spring Water 1.25-1.5 Litre Selected Varieties
160
$
650
$
ea
V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties
SAVE $1.05
ea
SAVE $4
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
1
$ Lipton Ice Tea 500mL Selected Varieties $3.80 per Litre
90 ea
SAVE 84¢
799
$ Edenvale Alcohol Removed Rosé or Cuvée Sparkling Wine 750mL $10.65 per Litre
ea
515
$ Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL
ea
$4.29 per Litre
11
FILL UP THE Pantry
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
7
50
$ Nestlé Milo 750g $1 per 100g
Golden Circle Juice, Nectar 2 Litre or Sparkling Juice 750mL Selected Varieties
SAVE $2.25
WIN
250
$
ea
ea
SAVE 50¢
Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Cream or Milk 300‑375mL Selected Varieties
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
250
$
350
$
ea
V8 Fruit & Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties
SAVE 20¢
$2.80 per Litre
ea
SAVE $1.10
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
10
$
Lavazza Beans or Ground Coffee 1kg Selected Varieties $1.70 per 100g
17
3
$
$
ea
SAVE $13.99
Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre
ea
SAVE $1.20
ea
Nescafé Blend 43 250-300g Selected Varieties
SAV E $4.49
482
$ Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties $3.01 per 100g
12
ea
SAVE $4.83
420
$ Vittoria Coffee Capsules 12 Pack Selected Varieties $5.38 per 100g
ea
SAVE $4.20
FILL UP THE Pantry
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
5
$ Kellogg's Coco Pops 650g, Nutri-Grain 500g, Rice Bubbles 705g or Sultana Bran 730g
ea
SAVE $1.45
3
Kellogg's Original Special K 535g 93¢ per 100g
$ Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g
ea
Kellogg's Corn Flakes 725g
3
41¢ per 100g
$ Uncle Tobys Weeties 455g or Cheerios 320g
3
$
SAVE $2.40
ea
SAVE 98¢
60¢ per 100g
5
$
Carman’s 5 Grain & Seed Granola 450g Selected Varieties
ea
SAVE $1.68
$1.33 per 100g
ea
SAVE $1
6
$
ea
SAVE $1.50
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 61¢ per 100g
Aussie Bodies Lo Carb or Arvo Bars 30‑40g Selected Varieties
2
30
$
ea
SAV E $2.30
180
$
ea
SAV E 70¢
Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g Selected Varieties $1.73 per 100g
Aussie Bodies Protein FX Low Carb Choc Fudge 60g or Super Choc Caramel 85g
450
$
ea
SAV E $1.99
3
Angas Park Pitted Prunes 250g $12.80 per kg
320
$
ea
SAV E 80¢
650
$
$
ea
SAV E $1
Kraft Cream Cheese Spread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g
ea
IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g
2
$
11
$ Capilano Pure Honey Value Pack 1kg
ea
SAV E $1.50
ea
$1.10 per 100g
13
840
$
ea
Community Co Crystal Peak Spring Water 24x600mL 58¢ per Litre
4
20
$
ea
Community Co Free Range Aussie Eggs 12 Pack
Community Co Gluten Free Plain or Self Raising Flour 750g
60¢ per 100g
$4.80 per kg
3
$
3
4
$
60
$
ea
Community Co Organic Sultanas 375g $10.67 per kg
5
950
$
50 ea
$ ea
Community Co Sweetened Dried Cranberries 200g
Community Co Macadamias 100g
Community Co Almond Meal 400g
$17.50 per kg
$50 per kg
$23.75 per kg
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
14
ea
Powered by
ea
FILL UP THE Pantry
8
16¢ per 100g
3
$ SunRice Family Size Steamed Rice 450g Selected Varieties
ea
SAVE 99¢
67¢ per 100g
3
SunRice Quick Cups Rice 2 Pack Selected Varieties 50¢ per 100g
Massel Stock Powder 140‑168g Selected Varieties
2
$
30 ea
SAV E 70¢
CSR White Sugar 1kg $1.75 per kg
Clive of India Curry Powder or Tikka Masala 50g Selected Varieties $4 per 100g
2
Heinz Tomato, BBQ Sauce 500mL or Mustard 220mL Selected Varieties
Matched
175
Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties
Matched
ea
SAV E 50¢
MasterFoods Marinade 375g Selected Varieties 67¢ per 100g
SAVE $1
2
ea
SAVE 70¢
13
$
ea
$1.73 per 100mL
250
$
$
ea
$
ea
$
ea
SAVE 85¢
Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties
250
$
$ Nestlé Baking Chocolate or Cocoa 150‑290g Selected Varieties
ea
SAVE $8
SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg
2
$
$
ea
Matched
250
$ Chicken Tonight Cooking Sauces 475-520g Selected Varieties
ea
ea
15
FILL UP THE Pantry
1
Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties
1
75
$
$
ea
SAVE 75¢
Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties
3
$ ea
Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g
SAVE 50¢
45¢ per 100g
ea
SAVE $1
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
5
One Night In Mexico Taco Kit 430‑520g Selected Varieties
Goulburn Valley Fruit Plus 140g Selected Varieties $10.71 per kg
ea
SAVE $2
150
$
ea
SAVE 70¢
Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties
John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg
250
Suimin Noodle Bowl 122‑137g Selected Varieties
ea
Harvest Meals 425g Selected Varieties 59¢ per 100g
450
ea
SAVE $1.50
5
$
ea
Hamper Original or Lite Corned Beef 340g
SAVE $1.25
$14.71 per kg
1
$ San Remo La Pasta Single Snack Pasta & Sauce 80g Selected Varieties $1.25 per 100g
250
$ ea
SAVE 95¢
$
$
16
3
$
$
ea
SAVE 49¢
3
$ ea
Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties 70¢ per 100g
ea
EASY MEAL Solutions
BREAKFAST MADE EASY
25 $
4
$
for
Coon Sliced Cheese 250g Selected Varieties
Primo Shaved or Sliced Meats 80‑100g Selected Varieties
ea
SAVE $1.30
$16 per kg
Serving suggestion
Dinner favourites
10
2
half price
1
$
$
ea
SAVE $2.50 Birds Eye Atlantic Salmon Skin On or Lemon Pepper Fillets 2 Pack
89
$
ea
SAVE 85¢
SAVE $1.90 Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $2.52 per kg
$38.46 per kg
ea
Birds Eye Corn Kernels 500g or Diced Sweet Potato 400g
Serving suggestion
DELICIOUS DESSERTS
5
$ Sara Lee Pie, Danish or Crumble 400-600g Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
Pauls Farmhouse Gold Chocolate or Vanilla Custard 800g 50¢ per 100g
4
$
ea
SAVE $1 Serving suggestion
17
FRIDGE Faves
1
50
$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties $1 per 100g
Farmers Union Greek Style Pouch 130g or Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties
Vaalia Breakfast To Go Muesli 150g or Farmers Union Yoghurt Crunch 140g Selected Varieties
SAVE 59¢
180
$
40¢ per 100g
18
ea
SAVE 45¢
2
4
$ Yoplait 1kg or Farmers Union Greek Style Yogurt 4 Pack Selected Varieties
Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g
The Juice Brothers Sparkling Fruit Drink 275mL Selected Varieties
SAVE $1
$9.09 per Litre
95
ea
SAVE 45¢
3
SAVE 49¢
240
Jalna Yoghourt 500g Selected Varieties 60¢ per 100g
SAVE 70¢
Pura Thick Cream 300mL 83¢ per 100mL
SAVE 50¢
The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties
550
$3.67 per Litre
ea
SAVE $1.50
3
$ ea
SAVE $1.50
250
$
ea
ea
$
$ ea
250
$
ea
¢
$
$ Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 600g
ea
ea
SAVE 85¢
Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
Oak or Breaka Flavoured Milk, Ice Break Ice Coffee 750mL Selected Varieties $4.13 per Litre
ea
SAVE 80¢
310
$
ea
SAVE 40¢
FRIDGE Faves
27 for
Obela Hommus Dips 220g Selected Varieties
SAVE $1
$1.60 per 100g
5
Coon Tasty Shredded or Block Cheese 250g $16 per kg
$41.67 per kg
ea
SAVE $1.30
21
Primo Bacon 200-250g Selected Varieties
$
Hans Pepperoni Hot Rocket or Mild Salami Striker Sticks 15g $33.33 per kg
for
SAVE $1.06
Don Sliced Salami, Pepperoni or Chorizo 100g Selected Varieties $30 per kg
450
$ Mainland Pure Butter 250g Selected Varieties $1.80 per 100g
ea
ea
Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg
SAVE $1.30
4
35¢ per 100g
3
KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg
$
SAVE $1.50
9
ea
SAVE $2.49
240
$
ea
La Famiglia Just for 2 Garlic Bread 170g
SAVE $1
$1.41 per 100g
4
$ $32 per kg
ea
$ ea
SAVE $1
Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties
350
$
$
$ Mainland On The Go Cheese & Crackers Tasty 120g
4
$
$
ea
SAVE 60¢
6
$ ea
Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties
ea
$12 per kg
19
FREEZER Faves
2
50
$ McCain Roast Potatoes Traditional 650g $3.85 per kg
SAVE $1.20
10
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack
SAVE $3.52
5
$ Mrs Mac’s Party Beef Pies 12 Pack or Sausage Rolls 24 Pack
ea
SAVE $2.29
6
$ Papa Giuseppi's Rising Stuffed Crust Pizza 470‑525g Selected Varieties
20
ea
SAVE $2
Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL
Steggles Chicken Breast Snack or Mini Kiev Balls 400g Selected Varieties $12.50 per kg
Griff’s Sweet & Sour Pork or Curried Prawns & Fried Rice Frozen Meals 400g $1 per 100g
6
$ ea
SAVE $2.40
395
$
$
ea
6
$
ea
ea
SAVE $1.05
5
Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
Weis Ice Cream, Dairy Free or Frozen Yoghurt Bars 4‑8 Pack Selected Varieties
5
ea
SAVE $1.80
550
$
SAVE 99¢
4
SAVE $2.50
$
$
ea
ea
ea
Sara Lee Bavarian or Cheesecake 360‑420g Selected Varieties
$
8
$ ea
SAVE $1
Creative Gourmet Mango Pieces or Blueberries 900g $8.89 per kg
ea
SAVE $2
HOUSEHOLD Essentials Décor Microsafe Bacon Cooker
Décor Microsafe Cake Tray 22cm
(50% OFF Décor Microsafe)
(50% OFF Décor Microsafe)
6
6
49
$
$
ea
SAVE $6.50
7
$
Décor Microsafe 6 Cupcake Tray
Décor Microsafe Steam Egg Poacher
(50% OFF Décor Microsafe)
(50% OFF Décor Microsafe)
910
$ Décor Tellfresh Cake Storer 6 Litre
%
OFF
7
50
$
ea
SAVE $7.50
SAVE $6
50
49
SAVE $3.90
1280
Wiltshire Glasses 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.20
447
$
ea
SAVE $7.50
$
ea
ea
Wiltshire Easy Bake Medium Cookie Sheet 38.5cm (50% OFF Wiltshire Easy Bake Range)
ea
SAVE $4.48
16
$ Prinetti Plastic Kettle 1.7 Litre or Toaster 2 Slice
ea
SAVE $4
21
250
$
349
$
ea
Community Co Clean Freak Cleaning Wipes 50 Pack Selected Varieties
ea
Community Co Furniture Polish 250g $1.40 per 100g
5¢ each
5
$
ea
Community Co Floor Cleaning Wipes 20 Pack
Community Co Glass & Window or Multi-Purpose Cleaner 750mL
25¢ each
27¢ per 100mL
2
2
250
$
$ ea
Community Co Bath & Shower Cleaner 750mL 33¢ per 100mL
350
$
$ ea
170
$
ea
Community Co Hand Sanitiser 50mL
Community Co Hand Sanitiser 200mL
Community Co Hand Sanitising Wipes 20 Pack
$4 per 100mL
$1.75 per 100mL
9¢ each
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
22
ea
Powered by
ea
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5
85
$4.63 per 100g
ea
230
$
ea
SAVE $2.30
SAVE $1.85
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 61¢ per 100g
Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties
WIN A SHARE OF
1
$
Dilmah Infused or Green Tea Bags Green Pack Selected Varieties
$50,000 ¢
ea
SAVE 99¢
WORTH OF PRIZES*
99
Bref Blue or Power Active 50g or Toilet Cleaner 450mL Selected Varieties
$
50 ea
SAVE $2.50
1
h t Cards
1 x $20K Cas
300 x $100 IGA Gif
2
$
Macleans Kids Toothpaste 63g Selected Varieties $1.59 per 100g
ea
SAVE $1
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 23
$50,000
WIN A SHARE OF
6
$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 8x200mL Selected Varieties
SAVE $3
$3.75 per Litre
2
$ Cadbury Chocolate Biscuits 114-167g Selected Varieties
ea
SAVE $1
350
$ Cascade Mixers 4x200mL Selected Varieties
ea
ea
SAVE 95¢
Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.25 per Litre
$1.07 per Litre
h Cards t f i G 300 x $100 IGA 1 x $20K Cas
3
$
Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
650
$
SAVE $5.25
160 ea
SAVE $1.35
450
$
ea
$ Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre
WORTH OF PRIZES*
French Fries or Jumpy's Multipack Chips 12 Pack
SAVE 50¢
220
$ Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre
ea
ea
SAVE $1.09
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.
24
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!*
ENTER AT iga.com.au/qldwin50k
WIN
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES* h
1 x $20K Cas Cards 300 x $100 IGA Gift
4
Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g or Oats Super Blends 8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
4
Uncle Tobys Oats Quick Sachets Big Bowl 10 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g
ea
SAVE $1.70
$1.25 per 100g
5
$ Lavazza Coffee Grounds 200-250g Selected Varieties
SAVE $4.20
Allen’s Hot Chocolate 10 Pack Selected Varieties
SAVE $1.98
$ Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties
5
ea
SAVE 92¢
ea
SAVE 75¢
$15.79 per kg
$ ea
ea
150
$ Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties
4
$
50
$
260
$ Dilmah Premium Ceylon or Extra Strength Tea Bags 50 Pack
ea
SAVE 70¢
PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwin50k for a list of participating products.
25
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
1 x $20K Cas
h t Cards 300 x $100 IGA Gif
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5
6
$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL
ea
SAVE $4
4
Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties $10.61 per Litre
$ Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties
280
$ McCain SuperFries 900g Selected Varieties $3.11 per kg
ea
SAVE 60¢
4
280
$ Califia Farms Almond Milk 750mL Selected Varieties $3.73 per Litre
ea
SAVE 20¢
McCain Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties
38¢ per 100g
375 ea
SAVE 95¢
Patties Quiches 12 Pack Selected Varieties
550
$ Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
*NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.
ea
SAVE $3
$1.19 per 100g
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 26
5
$ ea
SAVE 50¢
$ Friskies Cat Food 1kg Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
$ ea
SAVE $1
57¢ per 100g
3
50
$
ea
SAVE $1.50
HOUSEHOLD & CLEANING Essentials
36¢
Per roll
16
850
$
$ Finish All In 1 Max Tab Lemon 53 Pack or Quantum Ultimate 36 Pack Selected Varieties
2
$ Palmolive Dishwashing Ultra 375‑400mL Selected Varieties
Earth Choice Ultra Concentrate or Sensitive Laundry Liquid 1 Litre $5.50 per Litre
Cuddly Concentrate Fabric Conditioner 850mL Selected Varieties $5.88 per Litre
ea
SAVE $1
550
$
Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL 60¢ per 100mL
SAVE $16
3
5
Allure Toilet Rolls White 3ply 24 Pack 19¢ per 100 sheets
$
5
Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets
$ Sard Wonder Stain Remover 950g‑1kg Selected Varieties
$
SAVE $1.99
3
SAVE $4
Sard Wonder Stain Remover 420-500mL Selected Varieties
ea
SAVE $4.40
2
$ ea
Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 2 Pack $1.67 per 100 sheets
$ ea
5
$ ea
SAVE $1
ea
SAVE $1.69
ea
ea
ea
SAVE $1.50
8
$ ea
SAVE $1.85
Air Wick Life Scents Reed 30mL or Diffuser 50mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.30
27
PET Essentials
1475
$ Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties
SAVE $2.55
17
25¢ per 100g
Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 21¢ per 100g
Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.59 per 100g
28
SAVE $8.80
135
$
650
$
$
ea
ea
SAVE 55¢
3
$
ea
My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g
Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 64¢ per 100g
ea
SAVE $1.35
16
$
ea
SAVE $3.99
ea
SAVE 80¢
12
$ Optimum Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties $1 per 100g
Fresh Pet Line Raw Pet Food Diced Steak 1kg 60¢ per 100g
ea
SAVE $4.01
6
$
ea
SAVE $2
HEALTH & Beauty
30
%
OFF
Neutrogena Deep Clean Invigorating Scrub 125mL (30% OFF Neutrogena Skincare Range) $8.12 per 100mL
1015
$
4
$ Lynx Antiperspirant Deodorant 96-160mL or Body Spray 96-100g Selected Varieties
4
SAVE $4.35
$ ea
SAVE $2
Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $2 per 100mL
ea
ea
SAVE $2.40
Neutrogena Deep Clean Foam Cleanser 175mL (30% OFF Neutrogena Skincare Range) $5.71 per 100mL
10
$
ea
SAVE $4.50
280
$ Lynx Roll On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $5.60 per 100mL
SAVE $1.20
385
$
ea
Schwarzkopf Live Colour 1 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.15
Neutrogena Makeup Removal Refill Pack Cleansing Towelettes 25 Pack (30% OFF Neutrogena Skincare Range) 24¢ each
Dove or Rexona Clinical Protection 45mL Selected Varieties $20 per 100mL
9
$
ea
SAVE $2.60
$
ea
SAVE $4
6
590
$
Schick Quattro For Women Razor 1 Pack
ea
SAVE $2
29
HEALTH & Beauty
3
$ Palmolive Foaming Hand Wash 250mL Selected Varieties
210
$ Pears Hand Wash 250mL 84¢ per 100mL
$1.20 per 100mL
ea
SAVE 50¢
6
ea
SAVE $1
$1.20 per 100mL
Vaseline Intensive Care Moisturising Lotion 750mL Selected Varieties $1.20 per 100mL
ea
SAVE $3.99
SAV E $2.55
2
Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties
40 %
420 ea
SAV E $2.79
Swisse Ultiboost Magnesium 60 Pack (40% OFF Swisse Range) $20.92 per 100 units
Nurofen Caplets or Tablets 24 Pack 21¢ each
ea
SAVE 90¢
30 %
OFF
$
5
$ ea
SAVE 85¢
56¢ per 100g
30
9
$
ea
$
84¢ per 100mL
SAVE $1
375
$
Pears Original or Mint Body Wash 500mL
ea
SAV E $1.39
Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties
$1 per 100g
Colgate Toothpaste 180‑200g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
ea
$
Pears Transparent Soap 3 Pack
4
$
OFF
1255
$
ea
SAVE $8.45
Vicks Cough Syrup 180mL (30% OFF Vicks Range) $4.08 per 100mL
735
$
ea
SAVE $3.15
HEALTH & Baby
13
$ Huggies Ultimate, Ultra Dry or Junior Nappies 30‑54 Pack Selected Varieties
SAVE $3
4
$
Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties
Huggies DryNites Pyjama Pants 13‑16 Pack Selected Varieties
ea
11
$ ea
Depend Real Fit For Men or Women 8 Pack Selected Varieties
SAVE $4
$1.38 each
150
$
Matched
54¢ Per 100 units
13
$ ea
SAVE $1.99
365
$
ea
Heinz Organic Pouch 120g Selected Varieties
Libra Applicator Tampons 16 Pack Selected Varieties
$1.25 per 100g
23¢ each
ea
ea
SAVE $1.70
30 % OFF
Décor Single Baby Bottle Cooler (30% OFF Décor Baby Range)
970
$
ea
SAVE $4.25
150
$ Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties
Karicare Plus Toddler Milk Drink 3 or 4 900g $1.78 per 100g
Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties
$1.25 per 100g
16
$
18
$
ea
S‑26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g $2 per 100g
365
$
ea
ea
SAVE $1.70
273
$
ea
Libra Liners 20‑28 Pack Selected Varieties
ea
31
SUPA
SEE PAGES 6 & 7
Visit IGA.COM.AU for more info
Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties
289
$
Lipton Black Tea or English Breakfast Tea Bags 100 Pack $1.25 per 100g
ea
On Sale 1st May 2019
2
50
$
ea
99
¢
Campbell's Condensed Canned Soup 400‑430g Selected Varieties
ea
SAVE $2.5 0
SAVE $2.9 0
SAVE 99¢
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Bonds Womens Quarter Crew Socks 3 Pack Selected Varieties (50% OFF Bonds Apparel & Hosiery Range)
$
ea
SAVE $7
Kleenex Breathe Eucalyptus or Soothe Aloe Vera Tissue 3 Ply 140 Pack $1.37 per 100 units
1
$
92 ea
SAVE $1.93
Cold Power Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
8
R THAN HALF PR I TTE
$
CE
7
OFF Range 50%
BE
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.
ea
SAVE $8.50
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas
On Sale Wed 1st May to Tue 7th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
*SEE P26 FOR MORE DETAILS 32