Skip to main content

IGA GHouse Lands - 30-10-19

Page 1

230

$

ea

Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties

ON SALE 30TH OCTOBER 2019

Spring ENTERTAINING THE CUP

NOV 5

Mars Multipack Ice Cream 6 Pack Selected Varieties

425

$

ea

SAVE $4.25

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

Australian

IGA HALF LEG HAM $ 95

7

Serving Suggestion

kg

2018/19

ea

HOT BUY

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre

14

Find out how on page 5

174

$ ilable ally Ava Nation

Drought Appeal SUPPORT AUSSIES DEVASTATED BY DROUGHT

SAVE $2.30

$

ea

SAVE $9.70 On Sale Wed 30th October to Tue 5th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ583_301019_P1


WHAT’S FOR Dinner?

Newson Sea

790

$

390

$

kg

Yellow Nectarines

Truss Tomatoes

250

$

kg

Gold Sweet Potatoes

Community Co Aussie Mix, Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g

ea

$20.83 per kg

19

Australian Boned and Rolled Lamb Leg

19

18

$ kg Australian Economy Beef Porterhouse Steak

$

2

250

$

$

Australian Pork Belly Rashers

kg

kg

550

$ Simply Better Foods Plant Based Burgers 2 Pack 225g $24.44 per kg

kg

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

24

10

ea

BBQ Chicken

Salami Sliced or Shaved

5

Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack

2

$1.25 per 100g

ea

Hot or Mild Twiggy Sticks

ea

HOT BUY

4

SAVE $6

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

20

SAVE $10

4

$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 75¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

Helga's Bread 650‑850g Selected Varieties

50 ea

SAVE 40¢

390

$

$ Arnott’s Bakery 4 Pack Selected Varieties

kg

kg

50

$

$

$

$ Classic Creamy Salads (Large Tub)

1495

$

$

kg

SAVE $7.55

550

$ Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $23.40 per kg

ea

SAVE $2.40

2

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g

SAVE $1.70

380

$

ea

Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

ea

3


FILL UP THE Pantry

1

1

$

80

$ ea

3

$ Nestlé Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

Thins Chips or Kettle Popcorn 80-175g Selected Varieties

Powerade 600mL Selected Varieties

Mars Medium Bars or M&M’s 35-56g Selected Varieties

SAVE $1

Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 160-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

250

$

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

$2 per 100g

250

$

ea

SAVE 70¢

350

$

ea

SAVE $1

ea

Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $1.80

$3 per Litre

250

$

Oreo Cadbury Coated Chocolate Cookies 204g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

250

ea

SAVE $1.30

ea

SAVE $1.25

$1.08 per Litre

Cadbury Cookies, Breakaway Biscuits or Freddo Faces 156‑180g Selected Varieties

$1.23 per 100g

135

$

Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.04 per Litre

195

$

ea

SAVE $1.20

765

$

ea

SAVE $5.85

Christmas TREATS 10

$ Cadbury Favourites 570g Selected Varieties $1.75 per 100g

4

V3

7

SAVE $10

Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties

4

$

$ ea

ea

hot buy

Dean Jacob's Wafers 370g Selected Varieties* $1.08 per 100g

ea

hot buy *Selected Stores, while stocks last


FILL UP THE Pantry

2

$ Nestlé Sweetened Condensed Milk 395-400g Selected Varieties

SAVE $1.20

8

Nestlé Milo 750g $1 per 100g

$ Nescafé Gold 100g Selected Varieties $8 per 100g

John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties

SAVE $3

1

$15.79 per kg

ea

SAVE 80¢

$ Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.92 per Litre

50

2

ea

SAVE $1

drought appeal

ea

SAVE $3

3

SAVE $1.80

$13.89 per kg

Heinz Ketchup, Sauce, Mustard or Seriously Good Aioli or Mayonnaise 220‑500mL Selected Varieties

Kellogg's Cereal 260‑350g or Breakfast Biscuits 5x40g Selected Varieties

2

Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g $1.20 per 100g

ea

SAVE 25¢

PURCHASE A COMMUNITY CO WATER 24 X 600ML PACK AND $2 WILL BE DONATED TO SUPPORT AUSSIES DEVASTATED BY DROUGHT.

6

ea

SAVE $1.35

3

$ Old El Paso Stand 'n Stuff or Jumbo Taco Shells 10 Pack

250

$

SAVE $1.20

ea

SAVE $1

ea

$

50

$ John West Deli Tuna 180g Selected Varieties

ea

3

$

50

$

ea

$

750

$ ea

SAVE 95¢

450

$ S&W Whole Egg Mayonnaise 440g Selected Varieties $1.02 per 100g

ea

ea

SAVE $1.50

840

$

ea

58¢ per Litre

5


FRIDGE & FREEZER Faves

75 ¢

Per Cone

4

$ Farmer's Table Salted or Unsalted Butter 500g

ea

SAVE $2.95

80¢ per 100g

6

$ Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL

50 ea

SAVE $1.50

$1.30 per 100g

95

Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g $10 per kg

SAVE 45¢

$1.36 per 100g

Original Juice Co. Black Label Orange or Pulp Free Orange Juice 1.5 Litre $3 per Litre

6

V3

ea

4

$

50 ea

SAVE 50¢

Oak or Breaka Flavoured Milk, Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties

5

ea Daily Juice 2 Litre Selected Varieties

SAVE $12

7

$2.50 per Litre

3

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

ea

Sara Lee Cake, Crumble Pie or Danish 350‑600g Selected Varieties

SAVE 50¢

6

$ ea

SAVE $2.50

McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

7

ea

SAVE 50¢

5

$

20

$

ea

$

ea

SAVE $3.35

$

5

MATCHED

50

$

¢

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

18

$

$

ea

SAVE $2

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

ea

SAVE $1.25

350

$

ea

SAVE 80¢


HOME, BEAUTY & Pet

2

50

$ Palmolive Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

SAVE $2.50

71¢ per 100mL

2

40

$

ea

$1.20 per 100mL

268

$

ea

Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL

SAVE $2.40

54¢ per 100mL

ea

SAVE $2.68

42 ¢ Per roll

2

$

Colgate Toothpaste 110-120g, 360° Degree Toothbrush 1 Pack or Dental Ribbon Waxed 50m Selected Varieties

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g

ea

SAVE $1.60

4

$

ea

SAVE $1.25

9

$

50 Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

2

$

ea

SAVE 90¢

ea

Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack

SAVE $3.50

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

15

$ 23¢ per 100 sheets

4

50

$

ea

SAVE $3

Multix Tidybag Colours Scents Lavendar 35 Pack or Garbage Bag with Handle 15 Pack

ea

SAVE $3

3

$

ea

SAVE 50¢

RELEASE

9

$ Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

ea

SAVE $3

Chum Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 22¢ per 100g

270

$

ea

SAVE 50¢

Paws Fresh Dog Food Gourmet Chunky Mince 600g (Refrigerated Product) 67¢ per 100g

4

$

20

$

ea

ea

SAVE 50¢

Secret Life Of Pets 2 DVD

hot buy

7


7

$

175

$

15

ea

SAVE $1.75

ea

SAVE $7.15

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

Patties Party Pack 30 Pack or Mini Combo 40 Pack

$1.46 per 100 sheets

11

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

$ OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

SAVE $11 Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties

9

Red Rock Deli Style Dip 150g Selected Varieties $2 per 100g

3

$

$

ea

SAVE $4

Continental

50

ea

hot buy

1

$

%

OFF

45 ea

SAVE $1.45

side dishes, pots, soup & Stock*

Continental Risotto, Pasta or Rice Pots 69‑87g Selected Varieties

*excludes Low Prices Every Day

ea

1

$

ea

SAVE $1.10 Continental Pasta & Sauce 85‑105g or Rice 115‑120g Selected Varieties

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

8

ON SALE 30TH OCTOBER 2019

On Sale Wed 30th October to Tue 5th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA GHouse Lands - 30-10-19 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu