Skip to main content

IGA GHouse Lands - 27-11-19

Page 1

5

$

ea

SAVE $5 Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties

ON SALE 27TH NOVEMBER 2019

You’ll find

ea

SAVE $1 Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1 per 100g

Australian

IGA HALF LEG HAM $ 95

7

Serving Suggestion

kg

450

$

ilable ally Ava Nation

2018/19

Streets Magnum Tub 440mL or Sticks 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

Low Prices Every Day right across the store

1

$

2110

$

ea

SAVE $18.42 Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.88 per Litre

On Sale Wed 27th November to Tue 3rd December 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ600_271119_P1


You’ll find

Low Prices Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per kg

8

$

ea

9

10

$

$ ea

Global Crumbed Blue Whiting 600g

Primo Continental Platter 200g

$15 per kg

$50 per kg

6

330

$

2

kg

$

ea

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

Lemnos Cream Cheese 125g Selected Varieties

$30 per kg

$26.40 per kg

ea


Every Day right across the store

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 30¢ per 100g

150

$

6

2

$ Harris Ground Coffee 200g Selected Varieties

Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties

$3 per 100g

80¢ per 100g

2

$ Green’s Choc Chunk Cookies Chunkies 250g or Drizzles 200g

2

$ ea

$ ea

$2.35 per kg

2

ea

Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

ea

Golden Circle Beetroot Slices 850g

$

80

ea

515

$ ea

Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL

ea

$4.29 per Litre

3


You’ll find

4

Low Prices 5

$

4

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

40¢ per 100g

52¢ per 100g

1

ea

$2.25 per Litre

4

Hutton’s Smoked Short Cut Bacon Rindless 1kg $11 per kg

28¢ per 100g

4

$

ea

ETA 5 Star Spread 500g

$

4

$

50 ea

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280‑330g Selected Varieties

ea

11

40

$

$34.78 per kg

Grove Orange Juice 2 Litre Selected Varieties

ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

$ Australian Gold Creamy Camembert or Brie 115g

$

3

$ ea

Heinz SteamFresh Vegetables 450g Selected Varieties $6.67 per kg

ea

ea


Every Day right across the store

940

$

450

$

ea

Listerine Teeth Defence or Tartar Control 1 Litre

Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

94¢ per 100mL

$1.29 per 100mL

10

12

$ Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack# Selected Varieties $66.67 per 100 units

$1.29 per 100g

6

190

$

50 ea

ea

VO5 Styling Hair Spray 200g or Gel 250g or 175mL Selected Varieties

$1.94 per 100mL

4

Pea Beu Lemon or Odourless Fly and Insect Killer 350g

ea

Head & Shoulders Shampoo 620mL

$

4

$

$ ea

ea

$ ea

Fluffy Fabric Softener 900mL‑1 Litre Selected Varieties

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.

ea

Sorbent Tissues 170 Pack Selected Varieties $1.12 per 100 units

5


WHAT’S FOR Dinner?

4

4

$

90

$

kg

Raspberries 125g

White or Yellow Nectarines

$32 per kg

3

125g punnet

450

$ Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

$

ea

2kg bag

14

14

$ kg Australian Beef Blade Roast

8

$

$5.33 per kg

Australian Butterfly Lamb Leg

Purchase a $2 Gift Token.

6

This gift suppor ts Aussies devasta ted by drought. #morethanrain

Supporting Aussies devastated by drought.*

kg

1990

$

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg

ea

Community Co Baby Spinach or Baby Leaf Mix 280-300g

$ Australian Beef Economy Rump Steak

ea

kg

#morethanrain

*Until 29th December 2019, for every token sold at participating IGA stores, Metcash Trading Limited will contribute 50% of all proceeds to each of St Vincent de Paul Society and to Drought Angels Limited, through the IGA Community Chest Trust. For more information and full contact details, see www.iga.com.au/droughtappeal


DELICIOUS DELI & Bakery

10

18

ea Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

BBQ Chicken

21

SAVE $3.50

2

57¢ per 100g

Kabana or Cheese Kabana

$1.67 per 100g

SAVE $8

Middle Bacon Rashers

SAVE $2

6

Lemnos Haloumi 180g $30.56 per kg

ea

SAVE $1

5

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $1.45

595

$

380

$

550

ea

SAVE $1.10

kg

SAVE $1

$ kg

$

$ Grannys Mini Muffins 300g Selected Varieties

kg

$ kg

$ Sponge Roll 350g Selected Varieties

$

13

$ Roast Beef or Pork, Sliced or Shaved

12

$

$

ea

Country Chef Pavlova 500g

3

$

ea

Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties

ea

hot buy

7


FILL UP THE Pantry

2

$

10

$

30 ea

SAVE $10

SAVE $2.30

Cadbury Favourites 570g Selected Varieties

Mars Bar Fun Size Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

Dean & Jacob's Wafers 370g Selected Varieties* $1.08 per 100g

ea

$1.75 per 100g

3

$

ea

SAVE $1.80

4

$

ea

HOT BUY

Cadbury Biscuits or Cookies 156‑204g Selected Varieties

Fantastic Delites 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

250

$

ea

SAVE $1

150

$

ea

SAVE 50¢

Kettle Chips 150‑175g Selected Varieties

French Fries Assorted Multipacks 5-6 Pack or Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

Powerade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

350

$

ea

SAVE 89¢

250

$

ea

SAVE 69¢

215

$

ea

SAVE $1.48

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

Pepsi or Solo 24x375mL Selected Varieties $1.86 per Litre

Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre

195

$

ea

SAVE 65¢

1670

$

ea

SAVE $7.42

810

$

ea

SAVE $4.42

Christmas TREATS Cadbury Christmas Chocolate Bags 135‑175g Selected Varieties*

8

V3

27 $

for

HOT BUY

Cadbury Advent Calendar 90g* $5 per 100g

450

$

ea

HOT BUY

5

$ Cadbury Christmas Stocking 182g* $2.75 per 100g

ea

HOT BUY

Christmas Star Candy Cane 144g Selected Varieties* $1.39 per 100g

2

$

ea

HOT BUY

*Selected Stores, while stocks last


FILL UP THE Pantry

9

$ Nescafé Gold Original or Intense 200g $4.50 per 100g

Kellogg’s Cereal 300-730g Selected Varieties

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g 77¢ per 100g

ea

SAVE $9

5

50

$

ea

SAVE $1.10

6

$

ea

SAVE $2

3

$

V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $1.60

$2.40 per Litre

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties

Edgell Kernel or Creamed Corn 4x125g $5.60 per kg

ea

2

$

50 ea

SAVE 50¢

280

$

ea

SAVE 70¢

Ocean Spray Whole or Jellied Cranberry Sauce 275g $1.02 per 100g

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

2

80

$

$17.84 per kg

ea

SAVE 80¢

2

32¢ per 100mL

50

$

One Night In Mexico Tortilla 10 Pack or Sauce 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

50¢ per 100g

Sirena Canned Tuna or Boxed Tuna & Beans 185g Selected Varieties

Heinz Ketchup or Sauce 500mL Selected Varieties

330

$

Uncle Ben's Rice Pouch 250g or Cup 2x125g Selected Varieties

ea

SAVE $1

80¢ per 100g

160

$

ea

SAVE $1.60

320

$

ea

SAVE 80¢

2

$

ea

SAVE 70¢

Every purchase gives back to local communities

Give the gift of Community this Christmas

4

$ Community Co Apricots Dried 200g $20 per kg

350

$ ea

Community Co Aussie Almonds 130g $26.92 per kg

ea

4

$ Community Co Sultanas 500g

ea

$8 per kg

9


FRIDGE & FREEZER Faves

5

95

$ Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties

Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g $14 per kg

ea Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE $2

50¢ per 100g

7

$

SAVE $1

270

$

ea

SAVE 50¢

ea

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

SAVE 45¢

$1.36 per 100g

Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

ea

3

$

¢

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

SAVE 80¢

$1.50 per Litre

6

$

ea

SAVE $2

ea

330

$

Meadow Lea Spread 500g Selected Varieties

ea

MATCHED

66¢ per 100g

Great Freezer FRENZY! 397

$ Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.93 per kg

SAVE $3.98

435

$ Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue 400‑500g Selected Varieties

10

V3

5

$

ea

McCain Flavour Boss Pizza 490‑540g Selected Varieties

SAVE $1.15

SAVE $2.50

350

$

ea

Nanna's Fruit Pies 450‑600g Selected Varieties

10

$ ea

ea

SAVE $2.20

Steggles Frozen Turkey Hindquarter 1.45‑1.85kg*

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 75¢ per 100mL

ea

hot buy

750

$

ea

SAVE $2.50

*Selected Stores, while stocks last


HOME, BEAUTY & Pet

50% ofofr FDoéodcforersh

esh Tellfr

6

$

50

SAVE $6.50

Décor Tellfresh Oblong 3 Pack 1 Litre

250

$ Dettol Lavender Liquid Hand Wash Refill 500mL

ea

SAVE $1.10

50¢ per 100mL

3

$

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $2

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

ea

Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

Chum Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 22¢ per 100g

3

$

ea

SAVE $1

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

2

$

Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

SAVE $8.75

2

$2.08 per 100 sheets

ea

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

SAVE 50¢

$1.18 per 100g

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAVE $1

4

$

70

Purina Fancy Feast Classic Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties

4

$

ea

$

85

SAVE $1.65

$1.28 per 100mL

Colgate Toothpaste 170‑190g, 360° Toothbrush 1 Pack or Total Mint Waxed Dental Floss 100m Selected Varieties

8

75

$

ea

$2.22 per 100g

1

$

SAVE $1.25

1350

$ ea

SAVE 45¢

Paws Lean Pet Mince 3kg 45¢ per 100g

ea

ea

SAVE 90¢

11


5

$

175

$

50 ea

SAVE $1.75

SAVE $5.50

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

Twinings Tea Bags 80‑100 Pack Selected Varieties

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

ea

650

$ Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack

ea

SAVE $6.50

23¢ per 100 sheets

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties

Devondale Butter Spread 500g Selected Varieties

$13.33 per kg

6

80¢ per 100g

4

$

$ ea

SAVE $1.65

ea

SAVE $1.70

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 15¢ per 100mL

3

$

SAVE $2

17

$

ea Premium Boneless Ham Portions Baked and Glazed or Triple Smoked

kg

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

ON SALE 27TH NOVEMBER 2019

On Sale Wed 27th November to Tue 3rd December 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA GHouse Lands - 27-11-19 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu