Skip to main content

IGA Glasshouse Landsborough - 25-09-2019

Page 1

425

$

ea

SAVE $4.25 Streets Magnum Tub 440mL or Sticks 4‑6 Pack Selected Varieties

ON SALE 25 SEPTEMBER 2019 TH

ea

SAVE $1.65 Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties

4

Hot

$

PRICE!

SAVE $1 Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties

Australian

BEEF PORTERHOUSE STEAK

19

$

Serving Suggestion

ea

57¢ per 100g

1685

$

ea

SAVE $14.15 Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

kg

On Sale Wed 25th September to Tue 1st October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ569_250919_P1

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

164

$


WHAT’S FOR Dinner?

MULTI-BUY

23 $

Australian Strawberries 250g $6 per kg

250g pack

3

White Seedless Grapes USA

$ Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

Market Hall Thin BBQ Sausages 500g Pack $7.80 per kg

Community Co Baby Leaf Salad Mix 300g or Baby Spinach 280g

390

$

13

Australian Beef Blade Steak

2

ea

12

13

$ Australian Beef Stir Fry

450

$

ea

500g pack

kg

$

ea

2kg bag

990

$

for

kg

$ kg Australian Pork Loin Roast

kg


DELICIOUS DELI & Bakery

11

14

$ Middle Bacon Rashers

kg

SAVE $2

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

18

$

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g Selected Varieties $23.80 per kg

7

$ $1.03 per 100g

D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g

ea

SAVE 40¢

Black Board Lamingtons 6 Pack Selected Varieties

2

IGA Baker's Oven Garlic Bread Twin Pack 51¢ per 100g

Cocktail or Slim Frankfurts

ea

SAVE 20¢

kg

SAVE $1.50

5

$

ea

230

$

SAVE $7

6

50

SAVE $1.70

kg

$

ea

SAVE $5.95

ea

360

$

5

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

95

$

$

SAVE $1.50

kg

SAVE $8.50

kg

Silverside Sliced or Shaved

Grannys Mixed Muffins 8 Pack

23

$

$

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

4

$

ea

Tip Top Hamburger, Hot Dog or Damper Rolls 6 Pack 67¢ each

3


FILL UP THE Pantry

1

65

$

ea

SAVE $1.65

1

$

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

Arnott’s Jatz or Savoy 225-250g Selected Varieties

1050

$ Frantelle Spring Water 24x600mL

SAVE $4.10

73¢ per Litre

Nabisco Captain’s Table Classic or Cracked Pepper Water Crackers 125g

V3

ea

1

Cadbury Favourites 373g

7

$1.88 per 100g

3

$ ea

SAVE $7

7

$7 per Litre

$

3

SAVE 80¢

Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Coca-Cola, Sprite or Fanta 8x200mL Selected Varieties

ea

SAVE $3.65

$ ea

Cadbury Block Chocolate 150‑190g Selected Varieties

$ Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties

$4.06 per Litre

265

$ Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $1.60

4

Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35‑55g Selected Varieties

94¢ per 100g

60

80¢ per 100g

1

$

ea

SAVE 20¢

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.83 per Litre

ea

SAVE $1.15

650

$

ea

SAVE $2.50

460

$

ea

SAVE $1.10


FILL UP THE Pantry

3

ea

SAVE $3

Carman's Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties

Moccona Capsules 10 Pack Selected Varieties

94¢ per 100g

$5.77 per 100g

2

50

$

ea

SAVE $2.80

Kellogg's Rice Bubbles 410g or Sultana Bran 420g

3

Nutella Hazelnut Spread 220g

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre or Sparkling Juice 250mL Selected Varieties

Bertolli Olive Oil 250mL Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $2

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g 38¢ per 100g

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

24 $

for

SAVE $1

Nescafé Gold or Blend 43 90‑150g Selected Varieties

250

SPC Diced or Puree Fruit 4 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce 165g Selected Varieties

ea

SAVE $2

350

$

ea

SAVE $1.50

$13.64 per kg

7

$

ea

John West Protein+ 220g Selected Varieties

ea

SAVE $3

50

SAVE 60¢

$ ea

SAVE 70¢

$1.36 per 100g

1

$

$

$1.20 per 100mL

3

$

$

ea

SAVE $1.10

2

$

ea

$1.21 per 100g

5


FRIDGE & FREEZER Faves

7

$

15 ea

SAVE $7.15

2

$ McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

Patties Party Pack 30 Pack or Mini Combo Pack 40 Pack

4

$2.67 per kg

$ Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

McCain Pizza 500g Selected Varieties

SAVE $2

7

$1.30 per 100g

$ ea

SAVE $1.70

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

650

$ ea

ea

MATCHED

19

$

ea

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

SAVE 50¢

67¢ per 100mL

ea

SAVE $11

Great Fridge FRENZY! 6

$

Bega Block, Grated or Bar‑B‑Cubes 500g Selected Varieties

SAVE $1.50

$13 per kg

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $13.33 per kg

6

V3

ea

10

$

SAVE $5

ea

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

Devondale Original or Unsalted Butter Pat 250g $1.40 per 100g

2

$

50

3

$

50

ea

SAVE 80¢

Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties

SAVE 50¢

Dairy Farmers Chocolate Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

350

$

ea

39¢ per 100g

320

$

ea

SAVE 90¢

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.23 per Litre

ea

SAVE $2.50

370

$

ea

SAVE $1.10


HOME, BEAUTY & Pet

2

$

11

$ OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

ea

SAVE $11

2

Rexona or Dove Clinical Protection Antiperspirant Deodorant 45mL Selected Varieties $20 per 100mL

$ Sorbent Facial Tissues Silky White 275 Pack or Menthol with Eucalyptus 80 Pack

My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties 41¢ per 100g

80 ea

SAVE 60¢

23¢ per 100 sheets

9

$

Colgate Toothpaste 170-200g, Toothbrush 360° 1 Pack, Total Mint Waxed Dental Floss 100m Selected Varieties

ea

SAVE $4

ea

Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

3

75¢ per 100mL

Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties 30¢ per 100g

1

$

20 ea

SAVE 30¢

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow directions for use.

5

$

ea

SAVE $1

4

$ Mylanta Antacid 2go Original or Double Strength Chewable Tablets 24 Pack*

ea

SAVE 50¢

Pets First Choice 20% Extra Free 3kg (Refrigerated Product) $1.67 per 100g

ea

SAVE $5

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

$

SAVE 60¢

2

$

$

ea

SAVE $2.75

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

10

75

17¢ each

5

$

ea

SAVE 50¢

Bloom All Purpose Blend Potting Mix 25 Litre

ea

SAVE 95¢

510

$

ea

SAVE $1.40

7


Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

1

$

115

$

50

ea

SAVE $1.15

ea

SAVE $1.50

John West Tuna 95g Selected Varieties

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

$12.11 per kg

Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1 per Litre

Better trhicaen half p

182

$

125

$

ea

SAVE $1.83

Arnott’s Chocolate Tim Tam Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.35

Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties 88¢ per 100g

175

$

ea

SAVE $1.75

Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 2 Pack

525

$

ea

SAVE $2.25

$1.46 per 100 sheets

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

8

ON SALE 25TH SEPTEMBER 2019

On Sale Wed 25th September to Tue 1st October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA Glasshouse Landsborough - 25-09-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu