ea
SAVE $2.13 M&M's, Maltesers or Pods 120‑180g Selected Varieties
ON SALE 20TH NOVEMBER 2019
ea
SAVE $2.33 Red Rock Deli Potato Chips 150‑165g Selected Varieties
HotE! PRIC
Australian PORK LOIN STEAKS
14
$
Serving Suggestion
160
$ Arnott’s Shapes 160‑190g Selected Varieties
ea
SAVE $1.60
SUPPORT AUSSIES DEVASTATED BY DROUGHT
232
$
Christmas Drought Appeal
212
$
860
$
ea
SAVE $6
kg
Frantelle Spring Water 24x600mL 60¢ per Litre
On Sale Wed 20th November to Tue 26th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ599_201119_P1
WHAT’S FOR Dinner?
5
35
50
$ Australian White or Yellow Peaches
MULTI-BUY
$
kg
for
Hass Avocados
2
$ Iceberg Lettuce
ea
16
Community Co Asian, Thai or Garden Salad Bowls 200‑250g
IGA Whole or Half Leg Ham
kg
795
$
kg
11
Premium Double Smoked Half Leg Ham
kg
550
$ Simply Better Foods Plant Based Burgers 2 Pack 225g
ea
$24.45 per kg
Purchase a $2 Gift Token.
2
ea
$
$ Australian Beef Rump Steak
580
$
This gift suppor ts Aussies devasta ted by drought. #morethanrain
Supporting Aussies devastated by drought.*
#morethanrain
*Until 29th December 2019, for every token sold at participating IGA stores, Metcash Trading Limited will contribute 50% of all proceeds to each of St Vincent de Paul Society and to Drought Angels Limited, through the IGA Community Chest Trust. For more information and full contact details, see www.iga.com.au/droughtappeal
DELICIOUS DELI & Bakery
1495
$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved
Salami Sliced or Shaved Selected Varieties
SAVE $7.55
5
$ Lemnos Traditional Fetta Cheese 2x100g $2.50 per 100g
Yarrows Baked Sweet Shell Base 6 Inch
South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g
ea
SAVE $1.80
3
$28 per kg
$
$1.67 per 100g
24
7
Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties
ea
75¢ per 100g
kg
SAVE $6
3
50
$
ea
SAVE $1.80
3
5
$
$
kg
Thick or Thin Sausages
SAVE $2
2
$
Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack $1 per 100g
420
$
SAVE $2
ea
SAVE 50¢
$
ea
$ kg
Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
Classic Creamy Salads Large Tub
5
Papa Joe’s Bread 700g Selected Varieties
ea
$
ea
SAVE $2.50
71¢ per 100g
150
$
IGA Baker’s Oven Take & Bake White or Herb & Garlic Dinner Rolls 6 Pack
ea
SAVE 30¢
Christmas TREATS 13
$ Balfours Christmas Iced Dark Fruit Cake 800g $1.63 per 100g
5
$
ea
Balfours Mince Pies 6 Pack $1.38 per 100g
50 ea
ea
Yarrows Luxury Fruit Mince Pies 6 Pack
240
$
ea
ea
67¢ per 100g
3
FILL UP THE Pantry
1
5
$ Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties
Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225‑250g Selected Varieties
Coca‑Cola, Sprite or Fanta 24x375mL Selected Varieties $2.12 per Litre
$ ea Mars Funsize Bags 20‑28 Pack Selected Varieties
SAVE $1
250
$
ea
SAVE 70¢
1910
$
ea
SAVE $11.90
250
$ Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties
Coca‑Cola, Fanta or Sprite 8x200mL Selected Varieties $3.72 per Litre
ea
SAVE $1.15
595
$
ea
SAVE $3.05
Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties
Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre
350
$
ea
Red Rock Deli Tortilla Chips or Deluxe Crisps 135‑165g Selected Varieties
250
$
ea
SAVE $1
7
$
ea
SAVE $5.20
ea
SAVE $1
CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g
Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre
250
$
ea
SAVE 80¢
4
$
ea
SAVE $1.70
Christmas TREATS Cadbury Duo Share Tray 450g Selected Varieties* $2.67 per 100g
4
V3
12
$
ea
HOT BUY
Ferrero Rocher Cube or Kinder Surprise Figure 75g* $6 per 100g
450
$
ea
HOT BUY
Kinder Surprise Maxi Christmas Egg 100g Selected Varieties* $6 per 100g
6
$
5
$ ea
hot buy
Cadbury Christmas Stocking 182g* $2.75 per 100g
ea
HOT BUY
*Selected Stores, while stocks last
FILL UP THE Pantry
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g
MasterFoods Squeezy Sauce 475‑500mL Selected Varieties
61¢ per 100g
2
$
147
30
$
ea
SAVE $2.30
SAVE $1.48
3
$ Nutella Hazelnut Spread 220g $1.36 per 100g
SAVE 70¢
7
Nestlé Milo 750g $1 per 100g
L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
4
ea
SAVE $3
3
Zoosh Mayonnaise, Aioli 350g or Dressing 380mL Selected Varieties
$ ea
SAVE $2
$
7
Nestlé Bakers' Choice Choc Melts 290g or Mini Smarties 150g Selected Varieties
50
SAVE 85¢
1
Praise Mayonnaise, Aioli or Sauce 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL
$
ea
SAVE $1.50
ea
Suimin Cup Noodles 50‑70g Selected Varieties
3
$
50
$
ea
$ Nescafé Gold 90‑100g Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1
270
$
ea
SAVE $1.30
4
$ ea
SAVE 55¢
Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg
ea
SAVE $1 5
FRIDGE & FREEZER Faves
10
3
$
$ Bega Tasty Block Cheese 1kg
SAVE $3.40
$10 per kg
Pauls Vanilla Custard 600g or Nestlé Desserts 2 Pack Selected Varieties
ea
250
$
Perfect Italiano Shaved or Shredded Cheese 125‑150g Selected Varieties
Dairy Farmers Thick & Creamy 150g or Jalna Pot Set Yoghurt 170g Selected Varieties
ea
SAVE 25¢
150
$
ea
SAVE 45¢
Western Star Butter Pats 250g Selected Varieties
SAVE 25¢
Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre
350
$
ea
$1.40 per 100g
3
$
ea
SAVE $1.10
ea
SAVE 50¢
570
$
Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties
ea
MATCHED
Great Freezer FRENZY! 340
$ Bulla Crunch, Choc Bars or Splits 8‑14 Pack Selected Varietiess
SAVE $3.60
5
Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties
6
V3
ea
SAVE $2
5
SAVE $2
McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties
7
$ ea
Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL
$
$ McCain Thin Crust Pizza, Slices or Singles 310‑600g Selected Varieties
6
$
ea
ea
SAVE 50¢
2
$ ea
SAVE $1
Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
ea
SAVE 60¢
HOME, BEAUTY & Pet
2
$
50 Colgate 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
SAVE $2.50
250
$ Lux White Soft or Pink Petal Soap 4x85g
ea
74¢ per 100g
Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units
8
$
ea
Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties
850
$
Johnson’s Body Care Body Wash or Shower Gel 1 Litre Selected Varieties
ea
85¢ per 100mL
2
$
ea
SAVE 90¢
We give back to local communities
4
$
BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack
SAVE $1.50
$1 each
250
$ Community Co Bath & Shower Cleaner 750mL 33¢ per 100mL
ea
ea
25
SAVE $8.25
Multix Cling Wrap 33cm×60m or Multix All Purpose Containers 709mL 5 Pack
My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties 41¢ per 100g
Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets
2
50
$
Mortein Fast Knockdown NaturGard Insect Spray 300‑350g Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
2
$
4 Legs Natural Pet Food Roll 900g Selected Varieties (Refrigerated Product)
80 ea
SAVE 60¢
Community Co Glass & Window or Lemon Multi‑Purpose Cleaner 750mL
2
45¢ per 100g
6
$
Community Co Hand Sanitising Wipes 20 Pack
ea
SAVE 49¢
4
$
ea
SAVE $1.80
170
$ ea
ea
SAVE $5
$ 27¢ per 100mL
10
$
ea
ea
9¢ each
7
Nescafé Blend 43 140‑150g Selected Varieties
John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg
470
$
Streets Golden Gaytime Ice Cream 4 Pack Selected Varieties
115
$
ea
SAVE $4.70
ea
SAVE $1.15
425
$
ea
SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS
SAVE $4.25
Better trhicaen half p
125
$
ea
SAVE $1.35 Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1 per Litre
7
$
ea
SAVE $7 Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g
350
$
ea
SAVE $3.50 Kleenex Double Length Toilet Tissue 4 Pack 24¢ per 100 sheets
215
$
ea
SAVE $2.15
Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
8
ON SALE 20TH NOVEMBER 2019
On Sale Wed 20th November to Tue 26th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.