ea
SAVE $4.20 Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
ON SALE 13TH NOVEMBER 2019
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg
Hot
58¢
PRICE!
Per Can
Australian
WHOLE ECONOMY BEEF RUMP
10
$
Serving Suggestion
ea
SAVE $1
14
$
ea
SAVE $9.70 Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre
SUPPORT AUSSIES DEVASTATED BY DROUGHT
1
$
Christmas Drought Appeal
420
$
25
$
ea
kg
SAVE $5 Huggies Ultra Dry or Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties On Sale Wed 13th November to Tue 19th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ598_131119_P1
WHAT’S FOR Dinner?
Newson Sea
450
$ Raspberries 125g $36 per kg
125g punnet
3
Community Co Caesar, Crunchy Kit or Leafy Salad Mix 250‑400g Selected Varieties
14
ea
14
$
kg
Australian Beef Economy Rump Steak
16
kg
$ kg Australian Lamb BBQ Chops
Purchase a $2 Gift Token.
2
5
$
$ Australian Beef Blade Steak
kg
kg
1950
$ Australian Pork Rack or Cutlets
Yellow or White Flesh Peaches
90
$ Gourmet Tomatoes
690
$
ea
This gift suppor ts Aussies devasta ted by drought. #morethanrain
Supporting Aussies devastated by drought.*
kg
#morethanrain
*Until 29th December 2019, for every token sold at participating IGA stores, Metcash Trading Limited will contribute 50% of all proceeds to each of St Vincent de Paul Society and to Drought Angels Limited, through the IGA Community Chest Trust. For more information and full contact details, see www.iga.com.au/droughtappeal
DELICIOUS DELI & Bakery
11
Free Range Cooked BBQ Chicken
ea
6
Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
$ Cocktail or Slim Frankfurts
Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties
kg
250 ea
SAVE $1
2
Président Camembert or Double Brie Cheese 200g $30 per kg
67¢ per 100g
6
Rainbow Layer Cake 375g $1.55 per 100g
SAVE $1.70
580
D’Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
ea
SAVE 20¢
3
$
ea
ea
SAVE $4
$
$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties
SAVE $6.05
$ Shortcut Bacon
$
SAVE $1.50
$
12
15
95 kg
$
$
Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $23.40 per kg
$1.75 per 100g
SAVE 40¢
550
$
ea
SAVE $2.40
350 ea
SAVE 50¢
440
$
60 ea
SAVE $5
$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g
kg
ea
Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties
3
FILL UP THE Pantry
Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties
Milo Bars, Uncle Tobys Muesli, Roll‑Ups or Le Snak 5‑6 Pack Selected Varieties
1
ea
Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties
SAVE $1.50
3
3
2
$
50
$
$
Cadbury Biscuits Freddo 167g or Fingers 114g Selected Varieties
ea
SAVE $1
ea
SAVE $1.80
2
Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties
SAVE $1
ea
SAVE 80¢
$
ea
50
$
350
$ Kettle Chips 150‑175g Selected Varieties
ea
SAVE 89¢
Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre
Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $8 per Litre
195
$
ea
SAVE 65¢
8
$
ea
SAVE $2.65
Christmas TREATS 350
$ Cadbury Christmas Chocolate Bags 135‑175g Selected Varieties*
HOT BUY
2
Ferrero Rocher Cone 212g* $5.66 per 100g
$ Christmas Star Candy Cane 144g Selected Varieties* $1.39 per 100g
4
V3
12
$
ea
ea
HOT BUY
7
Kinder Maxi Mix Christmas Reindeer Plush 132g* $9.09 per 100g
$ ea
HOT BUY
Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties
12
$
ea
HOT BUY
4
$ ea
save $3
Dean & Jacob's Wafers 370g Selected Varieties* $1.08 per 100g
ea
HOT BUY
*Selected Stores, While Stocks Last
FILL UP THE Pantry
10
350
$
$ Nescafé Blend 43 250g Selected Varieties
SAVE $4.50
$4 per 100g
Kellogg's Cereal 290‑725g Selected Varieties
Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties
ea
350
$
ea
SAVE $1
250
$
ea
SAVE 20¢
We give back to local communities
Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties
Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties
Green’s Baking Mixes 330‑500g or Cake Break 60‑75g Selected Varieties
SAVE $1.55
$
MasterFoods Squeezy Sauce 500mL or Mustard 250‑275g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
230
$ Community Co Popcorn 100‑125g Selected Varieties
Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties
ea
2
Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties
HOT BUY
250
$
ea
3
$
John West Salmon 105‑130g Selected Varieties
SAVE 95¢
250
$
$13.33 per kg
ea
SAVE $1
250
$ ea
ea
SAVE 65¢
5
250
Community Co Lightly Sparkling Water 12x500mL
ea
SAVE $1.30
780
$ ea
ea
SAVE 50¢
$ Leggo's Pasta Bake 490‑500g Selected Varieties
$ Community Co Salted Mixed Nuts 375g
150
$
ea
ea
$1.30 per Litre
V3
5
FRIDGE & FREEZER Faves
5
$ Jalna Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g
Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties $12.50 per kg
ea
SAVE $2
Oak or Oak Plus Flavoured Milk 425‑600mL Selected Varieties
ea
SAVE $1
ea
SAVE $1.15
44¢ per 100g
750
$
4
$
Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g
270
$
ea
SAVE 40¢
95
¢
Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties
ea
SAVE 45¢
$1.36 per 100g
6
Devondale Salted or Unsalted Butter 500g $1.30 per 100g
ea
SAVE $2
$30 per kg
ea
SAVE $1.70
4
$
$ Don Salami 200g Selected Varieties
650
$
Don Thinly Sliced Meats 180‑250g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
Great NFZreYezer FRE
Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.93 per kg
!
Bulla Creamy Classics Ice Cream Bars 6‑8 Pack Selected Varieties
397
$
375
$
ea
SAVE $3.98
ea
SAVE $3.75
75 ¢
Per cone
McCain Beer Batter or Pub Style Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg
6
3
$
ea
SAVE $1
18
$ Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL
ea
SAVE $12
Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL
7
$
ea
SAVE $3
HOME, BEAUTY & Pet
3
50
$ Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties
SAVE $1
$1 per 100mL
Palmolive Body Wash 400mL or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties
ea
4
Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
$
150
$ ea
HOT BUY
5
$
Kleenex Aloe Vera Tissue 60 Pack $2.50 per 100 units
ea
SAVE 80¢
50 ea
SAVE $1.50
Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets
8
$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets
320
$
ea
SAVE $1.20
ea
SAVE $4
Huggies Ultimate, Ultra Day or Junior Nappies 32‑54 Pack Selected Varieties
16
$
ea
MATCHED
RELEASE
Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g 75¢ per 100g
Hydralyte Apple Blackcurrant or Orange Effervescent Tablets 10 Pack# 70¢ each
3
$
ea
SAVE 50¢
7
Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 50¢ per 100mL
$
450
$
ea
SAVE $3
7
$ ea
SAVE $1
Heat Beads BBQ Briquettes 4kg
ea
SAVE $3
Chux Dishwand 1 Pack or Refills 3 Pack Selected Varieties $1 each
Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g
#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.
3
$
hot buy
3
20
$ ea
$
ea
SAVE $1
ea
Fast & Furious: Hobbs & Shaw DVD
hot buy
Natures Goodness Grain Free With Chicken & Vegetables Puppy Food 680g (Refrigerated Product)
$
29¢ per 100g
2
ea
SAVE $1.05
V3
7
16
Cadbury Favourites 570g Selected Varieties
Steggles Festive Turkey Breast Roast 1kg
$
$1.75 per 100g
$16 per kg
ea
10
$
SAVE $16
ea
SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS
SAVE $10
450
$
16
$
ea
SAVE $4.50
Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
Finish Dishwashing Tabs 36‑53 Pack Selected Varieties
45¢ per 100mL
9
$
ea
SAVE $1.85
Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $9 per kg
ea
SAVE $16
3
$ Obela Hommus Dips 220g Selected Varieties $1.36 per 100g
ea
SAVE $1
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
8
ON SALE 13TH NOVEMBER 2019
On Sale Wed 13th November to Tue 19th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.