Skip to main content

IGA GHouse Lands - 11-12-19

Page 1

$3.15 per 100g

ON SALE 11TH DECEMBER 2019

630

$

ea

SAVE $6.30

4

20

$

ea

SAVE $4.20 Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

HotE! PRIC

Australian LAMB LEG ROAST

13

$

Serving Suggestion

Christmas Drought Appeal SUPPORT AUSSIES IMPACTED BY DROUGHT

Ferrero Rocher Gift Box 200g

157

$

ea

SAVE $1.58

kg

Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.26 per Litre

On Sale Wed 11th December to Tue 17th December 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ602_111219_P1


WHAT’S FOR Dinner?

4

Australian Yellow and White Flesh Nectarines

kg

Raspberries 125g $32 per kg

3

$ Mushroom Cups or Slices 200g $15 per kg

15 18

kg Australian Whole Economy Beef Rib Fillet

ea

18

6

kg

$ kg Australian Free Range Fresh Whole Chicken

Purchase a $2 Gift Token.

2

4

$

$ Australian Beef Rump Steak

125g puNnet

Community Co Coleslaw, Asian or Thai Salad Kit 250-500g Selected Varieties

$ Australian Boned & Rolled Pork Loin Roast

ea

$

ea

200g pack

4

$

50

$

This gift suppor ts Aussies devasta ted by drought. #morethanrain

Supporting Aussies devastated by drought.*

kg

#morethanrain

*Until 29th December 2019, for every token sold at participating IGA stores, Metcash Trading Limited will contribute 50% of all proceeds to each of St Vincent de Paul Society and to Drought Angels Limited, through the IGA Community Chest Trust. For more information and full contact details, see www.iga.com.au/droughtappeal


DELICIOUS DELI & Bakery

2

4

$

$ Sponge Rolls 350g Selected Varieties

ea

SAVE $1

57¢ per 100g

4

$

20 ea

SAVE 60¢

Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties

Arnott’s Bakery 4 Pack Selected Varieties

IGA Baker’s Oven Take & Bake White or Herb & Garlic Dinner Rolls 6 Pack

20

Tasmanian Heritage Brie or Camembert Cheese 250g Selected Varieties $23.80 per kg

SAVE $5.95

ea

Your Bakery Chocolate or Vanilla Double Unfilled Sponge Cake 460g

11

Free Range BBQ Cooked Chicken

ea

Kabana or Cheese Kabana

SAVE 10¢

55

$

ea ea

$1.09 per 100g

13

$

kg

Short Cut Bacon

13

$

$

ea

ea

$

SAVE $6.05

Champagne Ham Sliced or Shaved

595

$

50

SAVE 30¢

$

kg

SAVE $10

1

88¢ per 100g

1595

$ Twiggy Sticks Hot or Mild

Grannys Muffins 400g Selected Varieties

SAVE 50¢

$

350

$ ea

SAVE $4

5

$

kg

SAVE $2

kg

Classic Creamy Salads Large Tub

ea

3


FILL UP THE Pantry

3

Doritos or Smith’s Chips Party Size 380g Selected Varieties

50

$

1

Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35-55g Selected Varieties

92¢ per 100g

$

ea

SAVE $3.50

ea

SAVE $1

3

$ Cadbury Chocolate Blocks 150-190g Selected Varieties

1

$

10

95

$

ea

SAVE $10

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

Lindt Lindor Assorted Box 355g

$1.30 per Litre

$2.82 per 100g

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.91 per Litre

650

$

ea

SAVE $4.10

Mount Franklin Spring Water 20x500mL 74¢ per Litre

735

$

ea

SAVE $5.17

SAVE $1.80

ea

SAVE $1.98

Ritz Crackers, Breakz or Nabisco Premium 250-300g Selected Varieties

Thins 175g, Assorted Multipacks 5-6 Pack or Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

2

$

SAVE $1

250

$

ea

SAVE 69¢

Milo Bars, Uncle Tobys Muesli, Roll-Ups or Le Snak 5-6 Pack Selected Varieties

ea

ea

3

$

ea

SAVE $1

Christmas TREATS Cadbury Christmas Chocolate Bags 135‑150g Selected Varieties*

4

27 $

for

HOT BUY

Kinder Surprise Maxi Christmas Egg 100g Selected Varieties* $6 per 100g

6

$

ea

HOT BUY

Kinder Maxi Mix Christmas Reindeer Plush 132g* $9.09 per 100g

12

$

ea

HOT BUY

Dean & Jacob's Wafers 370g Selected Varieties* $1.08 per 100g

4

$

ea

HOT BUY

*Selected Stores, While Stocks Last


FILL UP THE Pantry

1

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

12

1075 ea

ea

SAVE $1.13

$1.12 per Litre

12

$ Nestlé Milo Family Pack 1.1kg

Nescafé Blend 43 250g Selected Varieties

Cottee’s Cordial 1 Litre Selected Varieties

$4.30 per 100g

$4.20 per Litre

Uncle Tobys Oats 700g‑1kg Selected Varieties

$1.09 per 100g

2

$ Continental Pasta, Rice or Risotto 90-115g Selected Varieties

Nestlé Baking Chocolate 150‑290g Selected Varieties

ea

Old El Paso Kits 275‑520g Selected Varieties

$

ea

SAVE 85¢

Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties

SAVE $1.50

5

1

$ San Remo Pasta 375‑500g Selected Varieties

70

ea

SAVE 25¢

$16 per kg

MATCHED

4

Ocean Spray Whole or Jellied Cranberry Sauce 275g

Kewpie Mayonnaise 300g $1.27 per 100g

280

$

ea

SAVE 80¢

Zoosh Dressing 380mL, Aioli or Mayonnaise 350g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

380

$ ea

SAVE $1.50

$1.02 per 100g

ea

$

ea

$

SAVE 75¢

3

450

$

ea

420

$

$

ea

SAVE 95¢

3

$

ea

SAVE $1

V3

5


FRIDGE & FREEZER Faves

Serves 7

Steggles Frozen Turkey Buffet Self Basting 3‑3.4kg*

Birds Eye Golden Crunch Chips, Wedges or Happy Stars 600-750g Selected Varieties

Bulla Creamy Classics Ice Cream 2 Litre or Ice Cream Bars 6‑8 Pack

40

$

ea

HOT BUY

2

50

$

SAVE 80¢

6

$

V3

ea

SAVE $1.50

Give the gift of Community this Christmas 6

ea

Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

5

3

$

ea

SAVE $2.50

4

$

ea

SAVE $1.87

6

$

ea

SAVE $2.60

Pauls Original or Lite Egg Nog 1 Litre*

4

$

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

7

Bega Block, Grated or Bar‑B‑Cubes 500g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

$14 per kg

360

$ $28.80 per kg

ea

SAVE $1.70

67¢ per 100g

Community Co Triple Cream Brie 125g

ea

SAVE $1.45

$3.70 per Litre

Every purchase gives back to local communities

70

$

ea

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

Breaka or Oak Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g $1.33 per 100g

95

¢

SAVE 45¢

320

$

ea

SAVE 52¢

5

$

ea

SAVE $1.70

325

$ Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g

ea

ea

$26 per kg

*Selected Stores, While Stocks Last


HOME, BEAUTY & Pet Brut Deodorant 150g Selected Varieties

315

$

$2.10 per 100g

ea

SAVE $3.15

350

$ Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 24¢ per 100 sheets

Palmolive Softwash Liquid Handwash 250mL or Refill 500mL Selected Varieties

Advil Fast Pain Relief Liquid Capsules 20 Pack** 20¢ each

2

ea

SAVE 79¢

4

$

ea

SAVE $1

Lily Plastic Bowls 10 Pack

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack

15¢ each

Colgate Toothpaste 110‑120g Selected Varieties

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

$1.78 per 100 sheets

2

Sorbent Thick & Large 95 Pack or Velvet 70 Pack Facial Tissues Selected Varieties

$

ea

HOT BUY

8

$

ea

SAVE $2.50

Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g

320

$

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

ea

$

ea

SAVE $2.75

150

SAVE $1.50

SAVE $2.95

275

$

5 0 % O ff Lily Range

$

ea

1

80

$

ea

SAVE 70¢

3

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.20

Mortein Fast Knockdown or NatureGuard Insect Spray 300‑350g Selected Varieties

Prota Pet Dog Food Rolls 1kg Selected Varieties (Refrigerated Pet Food) 25¢ per 100g

**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.

6

$

ea

SAVE 49¢

250

$

ea

SAVE $1.15

V3

7


Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.29 per 100g

225

$

ea

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

SAVE $2.25

10

$ Cadbury Favourites 570g Selected Varieties $1.75 per 100g

875

$

ea Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

SAVE $10

ea

SAVE $8.75

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

Mainland Tasty Block Cheese 1kg

$1.56 per Litre

$9 per kg

14

9

$

$

ea

ea

SAVE $4.50

SAVE $10.12

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $3.75 per 100g

15

ea

SAVE $9.10

995

$

$

Quality Street Tub 726g $1.37 per 100g

ea

HOT BUY

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

8

ON SALE 11TH DECEMBER 2019

On Sale Wed 11th December to Tue 17th December 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA GHouse Lands - 11-12-19 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu