175
$
ea
SAVE $1.75
ON SALE 6TH NOVEMBER 2019
Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties
315
$
ea
Nescafé Coffee Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties
335
$
Australian
IGA HALF LEG HAM $ 95
7
Serving Suggestion
kg
ilable ally Ava Nation
2018/19
SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS
SAVE $3.15
ea
SAVE $3.35 Lean Cuisine Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties
4
$
ea
SAVE $4 Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties On Sale Wed 6th November to Tue 12th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ597_061119_P1
WHAT’S FOR Dinner?
Newson Sea MULTI-BUY
MULTI-BUY
25 $
Blueberries $20 per kg
125g pUNNET
4
for
Kensington Pride Mangoes
$ Washed Potatoes 2kg $2 per kg
12
Community Co Thai, Garden or Asian Salad Bowl 200‑250g
90 kg
$
16
$ Australian Beef Economy Porterhouse Steak
2
ea
1180
$ Kingston Crown Roast Beef
Australian Pork Loin Roast
580
$
ea
2kg bag
25 $
for
kg
20
$ kg
kg
Australian Lamb Loin Chops
DELICIOUS DELI & Bakery
Christmas BAKERY
20
$ Ham Off the Bone Sliced or Shaved
21
$ Roast Beef or Pork Sliced or Shaved
kg
SAVE $8
kg
SAVE $3.50
Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $30 per kg
6
240
$
$
ea
SAVE $1.50
ea
Hot buy
Yarrows Luxury Fruit Mince Pies 6 Pack 67¢ per 100g
550
$
12
$ Kransky Plain or Cheese
kg
SAVE $6.10
Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g Selected Varieties $24 per kg
6
$
ea
SAVE $5.90
South Cape Tasmanian Danish or Greek Style Fetta 180‑200g Selected Varieties
450
$
ea
ea
Hot buy Balfours Mince Pies 6 Pack $1.38 per 100g
SAVE $1.50
450
$
ea
Hot buy Yarrows Rum Infused Mince Tarts 6 Pack $1.25 per 100g
Grannys Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.81 per 100g
650
$
ea
SAVE 70¢
Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties
6
$
5
$ ea
SAVE $1.10
Mr Donut 4 Pack Selected Varieties
12
$
ea
SAVE 50¢
ea
Hot buy Balfours Light Fruit Cake 800g $1.50 per 100g
Helga’s Lower Carb Bread 700g Selected Varieties 56¢ per 100g
390
$
ea
SAVE $1.75
350
$ Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties
ea
hot buy
5
$ Country Chef Pavlova 500g $1.19 per 100g
10
$
95
ea
Balfours Premium Christmas Pudding 700g
ea
Hot buy
$1.43 per 100g
3
FILL UP THE Pantry
1
250
$
$
ea
SAVE $2.50
SAVE $1
Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties
Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties
$1.47 per 100g
2
$ Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties
Red Rock Deli Chips or Nuts 100‑165g Selected Varieties
3
1775
$
Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties
Maltesers, Pods or M&M’s 120‑180g Selected Varieties
$
CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties
ea
SAVE $1
$1.43 per 100g
ea
SAVE $1.25
250
$
ea
SAVE 80¢
ea
SAVE $13.25
$1.97 per Litre
$ ea
SAVE $1
3
ea
250
$ Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.15
1
Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre
560
$
SAVE $4.85
1050
$ Frantelle Spring Water 24x600mL
ea
SAVE 50¢
ea
SAVE $4.10
73¢ per Litre
215
$ Oreo Cookies 137g or Wafer Bites 47g Selected Varieties
ea
$ Gatorade 600mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.35
$3.58 per Litre
Christmas TREATS 3
$ Cadbury Advent Calendar 90g* $3.33 per 100g
4
V3
save $3
450
$
ea
Santa Kinder Surprise 75g* $6 per 100g
ea
HOT BUY
450
$ Ferrero Rocher Gift Box 75g* $6 per 100g
ea
HOT BUY
* Selected Stores, while stocks last
3 Day Sale FRI 8 NOV— SUN 10 NOV WHILE STOCKS LAST
Australian Economy Beef Whole Porterhouse
Middle Bacon Rashers
Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties
Cocktail or Slim Frankfurts
3
$
50 ea
SAVE $2.50
kg
SAVE $2.50
WHILE STOCKS LAST
2
5
$
kg
SAVE $3.50
$
kg
FRIDAY 8 NOV 2019 — SUNDAY 10 NOV 2019
9
IGA Corned Silverside
50
$
750
$
kg
3 day sale
10
$
D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
ea
SAVE $1
5
3 Day Sale FRI 8 NOV— SUN 10 NOV WHILE STOCKS LAST
155
$ Better trhicaen half p
5
$
ea
SAVE $1.55 Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties 67¢ per 100g
ea
SAVE $5.60 V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $4.55 per Litre
Better trhicaen half p
2
$
SAVE $3 White Wings Baking Mixes 230-560g Selected Varieties
6
425
$
ea
Bulla Creamy Classics Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 21¢ per 100mL
ea
SAVE $4.25
3 Day Sale FRI 8 NOV— SUN 10 NOV WHILE STOCKS LAST
470
$
ea
SAVE $4.70 Nescafé Blend 43 Instant Coffee 140-150g Selected Varieties
350
$
ea
SAVE $3.50 Nestlé Milo 460g 76¢ per 100g
850
$ Babylove Nappy Pants 22-38 Pack Selected Varieties
190
$
ea
SAVE $8.50
Sanitarium Weet-Bix 575g 33¢ per 100g
ea
SAVE $1.90
7
BAKING THIS CHRISTMAS?
2
$ Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g
FILL UP THE Pantry
Koala Premier Long Grain Rice 1kg 20¢ per 100g
2
$
ea
SAVE $1
2
$
ea
SAVE 50¢
Mission Naan Bread 4-6 Pack Selected Varieties
Sharwood's Chutney 354g Selected Varieties
420
$
Sharwood's Plain Puppodums 113g
ea
SAVE $1.45
$2.04 per 100g
ea
SAVE 80¢
230
$
ea
SAVE 60¢
Arnott's Choc Ripple, Malt'O'Milk or Butternut Snap Biscuits 250g 80¢ per 100g
4
$
20
One Night In Mexico Taco Kit 435-520g Selected Varieties
2
320
$
ea
SAVE $2.80
8
ea
SAVE $2
$1.19 per 100g
3
$
$
ea
SAVE 50¢ One Night In Mexico Seasoning 30-120g Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties $1.28 per 100mL
FILL UP THE Pantry
Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.12 per Litre
Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.50 per Litre
Kellogg's or Be Natural Cereal 285‑480g Selected Varieties
1
Allen’s or Nestlé Hot Choc 10 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.13
350
$
ea
SAVE 70¢
4
5
$
12
$
SAVE $1.60
Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $3.87 per Litre
$
580
$
ea
SAVE $3.90
5
$ ea
SAVE $1.30
We give back to local communities
ea
Bega Peanut Butter 470‑500g Selected Varieties
Community Co Crunchy Oat Clusters 500g Selected Varieties 90¢ per 100g
450
$
ea
ea
SAVE 70¢
Community Co Greek Style Yoghurt 500g 68¢ per 100g
4
$
Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g
Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg
SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties
340
$
ea
ea
SAVE $1.95
47¢ per 100g
80¢ per 100g
Azalea Grapeseed Oil 1 Litre or Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties
4
$
SAVE $1
2
$3.57 per kg
$
MasterFoods Squeezy Sauce 250‑500mL Selected Varieties
ea
hot buy
320
$ Community Co Coconut Water 1 Litre $3.20 per Litre
ea
Nescafe Blend Coffee 150g Selected Varieties 63¢ per 100g
ea
SAVE $6.50
Edgell Canned Vegetables 420g Selected Varieties
ea
650
$
150
$
ea
SAVE 50¢
2
$
ea
SAVE 95¢
940
$
ea
MATCHED
V3
9
FRIDGE & FREEZER Faves
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g or Jalna Yoghourt 170g Selected Varieties
Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre
150
$
SAVE 45¢
550
$
ea
SAVE $1.50
650
$
ea
Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g $13 per kg
Dairy Farmer’s Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre
ea
SAVE $1.80
240
$
ea
SAVE 60¢
350
$ Devondale Salted or Unsalted Butter Pat 250g $1.40 per 100g
ea
SAVE 80¢
10
$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g
SAVE $5
$13.33 per kg
Great Freezer FRENZY! 5
$ Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg
10
SAVE $5
2
$
550
$ ea
Weis Bars 4‑8 Pack Selected Varieties
SAVE $1.30
SAVE $2
4
McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg
ea
SAVE 80¢
5
$ Sara Lee Pudding, Cheesecake or Bavarian 360‑475g Selected Varieties
$
50 ea
ea
SAVE $1.25
450
$ McCain Healthy Choice Whole Grains Frozen Meals 340‑350g Selected Varieties
ea
ea
SAVE $2.10
ea
HOME, BEAUTY & Pet
3
$
45
4
$ Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
ea
SAVE $3.45
86¢ per 100mL
Colgate 360° Toothbrush 2 Pack, Optic White or Sensitive Toothpaste 95‑110g Selected Varieties
315
$
ea Brut Deodorant 150g Selected Varieties
SAVE $4
$2.10 per 100g
ea
SAVE $3.15
30 %
OFF Pears range
170
$
SAVE 85¢
Pears Pure & Gentle Soap 125g $1.36 per 100g
175
$ Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties
Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties
3
ea
SAVE $1.75
$
ea
SAVE $1.85
4
Poise Pads 8‑16 Pack Selected Varieties
Kleenex Viva Double Length Paper Towel 2 Pack $1.87 per 100 sheets
10
$
ea
SAVE $2.90
Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack
ea
SAVE $1.90
89¢ per 100 units
450
$
Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties $2 per 100g
2
$
$
ea
Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack
ea
SAVE $1.45
My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties 53¢ per 100g
24¢ per 100 sheets
8
$
ea
SAVE $3
Prota Pet Dog Food Rolls 3kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 22¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
350
$
ea
SAVE $2.95
650
$
ea
SAVE $1.75
11
875
$
SAVE $8.75
SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
225
$
ea
Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.13 per Litre
ea
SAVE 60¢
Great NFZreYezer !
FRE
PAGE 10
1
$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties
75 ea
SAVE $1.25
53¢ per 100mL
4
$ McCain Family Pizza 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
ea
SAVE $2.50
38¢
Per roll
3
$
Rexona Anti‑Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties
50 ea
SAVE $1.50
$1.40 per 100mL
17
$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 45 Pack 21¢ per 100 sheets
ea
SAVE $7.50
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
12
ON SALE 6TH NOVEMBER 2019
On Sale Wed 6th November to Tue 12th November 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.