Skip to main content

IGA GHouse Lands - 04-12-19

Page 1

Better trhicaen half p

6

$ ON SALE 4TH DECEMBER 2019

ea

SAVE $6.50

ea

SAVE $4.25 Mars Multipack Ice Cream 6 Pack Selected Varieties

14

$

ea

SAVE $6

Australian

IGA HALF LEG HAM $ 95

7

Serving Suggestion

kg

ilable ally Ava Nation

2018/19

Nescafé Original or Espresso Blend 43 Coffee 500g $2.80 per 100g

Low Prices Every Day right across the store

425

$

You’ll find

Cadbury Favourites 373g or Lindt Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties

1725

$

ea

SAVE $13.75 Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.92 per Litre

On Sale Wed 4th December to Tue 10th December 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ601_041219_P1


Low Prices

You’ll find

750

$

ea

Global Value Pack Crumbed Fish Fillet 700g $10.71 per kg

4

$

6

$

50 ea

Creamy Classic Salads 400g Selected Varieties

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

$11.25 per kg

$30 per kg

3

650

$ Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties $1.81 per 100g

2

440

$

ea

Country Delight Tarts 4 Pack Selected Varieties

ea

$ ea

Tip Top Café Bread 500-650g Selected Varieties

ea


Every Day right across the store

5

5

$

$ ea

Pascall Pink & White Marshmallows Jumbo Pack 520g

The Natural Confectionery Co. Party Mix or Snakes Jumbo Pack 520g

96¢ per 100g

96¢ per 100g

2

2

50

$

$

ea

4

$

70 ea

Doritos Salsa 300g Selected Varieties

Gatorade 1 Litre Selected Varieties

Golden Circle Juice 3 Litre Selected Varieties

83¢ per 100g

$2.70 per Litre

$1.33 per Litre

8

250

$

$

ea

Maggi 2 Minute Noodles 12 Pack Selected Varieties

Chicken Tonight Cooking Sauces 475‑520g Selected Varieties

ea

385

$

ea

Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties

ea

ea

77¢ per 100g

3


Low Prices

You’ll find

375

$

ea

Obela Hommus Dips 220g Selected Varieties $1.70 per 100g

4

5

$

$ ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

Yoplait Real Fruit Classics or Berry Punnet Yoghurt 12 Pack

40¢ per 100g

52¢ per 100g

58¢ per 100g

5

$

4

11

Bega Original or Cheddar Cheese Stringers 8 Pack

I&J Fish Original Crumb or Beer Batter Fish Fillets 1.03kg

6

$31.25 per kg

$10.68 per kg

ea

$

$ ea

7

$ ea

ea

Gelativo Gelato or Sorbet 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

ea


Every Day right across the store

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.17 per 100g

7

$

3

4

$

$ ea

$1.14 per 100mL

2

$ 69¢ per 100g

ea

Palmolive Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

Ajax Spray N’ Wipe Trigger 475‑500mL Selected Varieties

Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties

ea

2

49

$

ea

Colgate Triple Action or Fluoriguard Toothpaste 160‑175g Selected Varieties

9

$

99 ea

ea

Clairol Nice’n Easy 1 Pack Selected Varieties

5


WHAT’S FOR Dinner?

3

5

$ Blueberries $24 per kg

125g punnet

2

ea

10 18

Community Co Asian, Garden or Caesar Salad Bowls 200-250g

21

Australian Beef T‑Bone Steak

8

kg

$ kg

Royal Harvest Budget Bacon 1kg

ea

1kg pack

$8 per kg

Purchase a $2 Gift Token.

6

ea

$ kg

$ Australian Beef Economy Porterhouse Steak

580

$

$ Australian Boned & Rolled Pork Shoulder Roast

kg

Yellow & White Peaches

50

$ Kensington Pride Mangoes

$

ea

This gift suppor ts Aussies devasta ted by drought. #morethanrain

Supporting Aussies devastated by drought.*

#morethanrain

*Until 29th December 2019, for every token sold at participating IGA stores, Metcash Trading Limited will contribute 50% of all proceeds to each of St Vincent de Paul Society and to Drought Angels Limited, through the IGA Community Chest Trust. For more information and full contact details, see www.iga.com.au/droughtappeal


DELICIOUS DELI & Bakery

Christmas BAKERY

15

Streaky Bacon

1495

$

$

kg

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $2

19

$

kg

SAVE $7.55

Silverside Sliced or Shaved

kg

SAVE $4

240

$ Yarrows Luxury Fruit Mince Pies 6 Pack 67¢ per 100g

20

Twiggy Sticks Hot or Mild

6

$

$

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

SAVE $10

kg

SAVE $1.50

4

ea

Hot buy

$

Lemnos Fetta Cheese Full Cream or Reduced Fat 180g

ea

SAVE 75¢

$22.22 per kg

12

$

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties

4

75¢ per 100g

SAVE 40¢

2

$ Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g

ea

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

SAVE 35¢

$1.50 per 100g

Your Bakery Croissant 9 Pack $1.17 per 100g

ea

Hot buy

ea

SAVE 50¢

7

10

$

$

30 ea

5

$

50

$

Balfours Light Fruit Cake 800g

ea

SAVE $1

Balfours Premium Christmas Pudding 700g $1.43 per 100g

ea

Hot buy

7


3 day sale FRI 6TH DEC — SUN 8TH DEC WHILE STOCKS LAST

395

$

ea

SAVE $3.55 56¢ per 100g

Papa Joe’s

BANANA, BLUEBERRY, OR PEAR & RASPBERRY BREAD 700G

12

995

$

$ Australian Whole Angus Beef Rump

kg

Primo Bacon Pan-Sized

1995

$ Salami or Pepperoni Sliced or Shaved

8

SAVE $10.05

SAVE $8.05

995

$

kg

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

kg

SAVE $8.05


3 day sale FRI 6TH DEC — SUN 8TH DEC WHILE STOCKS LAST

Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties 93¢ per 100g

185

$

ea

SAVE $1.85

290

$

ea

SAVE $2.90

Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties 17¢ per 100mL

3

$

150

$

75

SAVE $1.50

ea

SAVE $3.75

ea

Mrs Mac's Pies, Sausage Roll or Quiches 4-12 Pack Selected Varieties

Praise Traditional or 99% Fat Free Mayonnaise 365-410g or Dressing 330mL Selected Varieties

9


3 day sale FRI 6TH DEC — SUN 8TH DEC WHILE STOCKS LAST

16

$

SAVE $16

275

$

ea

SAVE $2.75

10

Colgate Total Toothpaste 115g Selected Varieties $2.39 per 100g

ea

Finish All In1 Max Tablets Lemon 53 Pack 30¢ each


HOUSEHOLD Faves

5

269

$

$

ea

SAVE 21¢

ea

Level Lemonade 300mL Selected Varieties

SAVE $1

$8.97 per Litre

Whittakers Chocolate Blocks 250g Selected Varieties $2 per 100g

450

$ Dairy Farmers Classic Chocolate Milk, Dare or Farmers Union Iced Coffee 2 Litre $2.25 per Litre

ea

2

$

ea

SAVE $1

White Wings Premium Plain or Self Raising Flour 1kg $2 per kg

SAVE $2.20 11


FILL UP THE Pantry

232

$

Powerade 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2.33

$1.53 per Litre

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

$2.32 per Litre

575

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties

1

3

$

$

ea

ea

SAVE $4.89

4

$

ea

SAVE $1.70

1050

$ Frantelle Spring Water 24x600mL 73¢ per Litre

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea

SAVE $4.10

250

$

ea

SAVE 80¢

ea

Nestlé Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

SAVE $1

2

$ Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

SAVE $1

3

SAVE $1.50

Arnott’s Shapes, Jatz,Savoy or Clix 160-250g Selected Varieties

ea

$ Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

ea

250

$

ea

SAVE 70¢

2

$ ea

SAVE $1.65

Smith's Chips 150‑170g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Christmas TREATS 775

$ Cadbury Roses 450g $1.72 per 100g

12

V3

ea

SAVE $7.75

5

$ Cadbury Christmas Stocking 182g* $2.75 per 100g

ea

HOT BUY

450

$ Santa Kinder Surprise 75g* $6 per 100g

ea

HOT BUY

450

$ Ferrero Rocher Gift Box 75g* $6 per 100g

ea

HOT BUY

*Selected Stores, While Stocks Last


FILL UP THE Pantry

1

$

$

ea

SAVE $1.45

Continental Rice, Risotto or Pasta Pots 69‑87g Selected Varieties

1

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

Praise Mayonnaise, Aioli or Burger Sauce 250mL or 445-555g Selected Varieties

ea

save 50¢

3

$

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1

Kellogg's Cereal 285‑480g Selected Varieties

5

$

$ Edgell Corn or Beetroot 420‑425g Selected Varieties

4

45

One Night In Mexico Taco Kit 435‑520g Selected Varieties

Nestlé Milo 395‑460g, Allen's or Nestlé Hot Choc 10 Pack Selected Varieties

MasterFoods Tomato, Barbecue or Burger Sauce 250‑500mL Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1.60

2

SAVE $1.30

350

$ ea

Bega Smooth or Crunch Peanut Butter 325-375g Selected Varieties

SAVE $2

Lipton Black Tea, English Breakfast or Dairy Free Milk Tea Bags 80‑100 Pack

$

ea

SAVE 95¢

ea

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1

3

ea

SAVE 50¢

Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

395

$

440

$

$

ea

SAVE $1.05

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre

ea

MATCHED

ea

SAVE 50¢

V3

13


FRIDGE & FREEZER Faves

7

$ Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

Don Pan Size Rindless Bacon 250g $22 per kg

Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre 18¢ per 100mL

5

50 ea

SAVE $1.65

7

$

ea

SAVE $3

370

$

ea

SAVE $1.50

$

4

50 Pauls Premium Custard 600g*

Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $4 per Litre

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack SelectedVarieties

2

$

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.01

6

ea

SAVE $1.25

67¢ per 100mL

$1 per 100g

$

150

$

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

5

$1 per 100g

Sara Lee Desserts 360‑600g Selected Varieties

SAVE $1

Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

ea

SAVE $1.05

$3.70 per kg

$ ea

$

Pauls Christmas Brandy or Butterscotch Custard 1kg*

$4 per kg

5

$

ea

SAVE $2

4

$

ea

SAVE $1

Every purchase gives back to local communities

Give the gift of Community this Christmas 14

5

$ Community Co Cauliflower Cheese Balls 200g $2.50 per 100g

ea

Community Co Turkey Bites with Cranberry Flavoured Filling 400g $25 per kg

10

$

ea

Community Co Mini Chicken Kiev Balls 480g

7

$

ea

$14.58 per kg

*Selected Stores, while stocks last


HOME, BEAUTY & Pet 5 0% O ff OGX Range

10

660

OGX Shampoo, Conditioner 385mL or Serum Anti Breakage 118mL Selected Varieties

$

$

ea

SAVE $6.60

ea

SAVE $10

Energizer Max AA Batteries 10 Pack 66¢ each

4

$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack 26¢ per 100 sheets

ea

SAVE $3.50

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties $1.13 per 100g

192

$

340

$

ea

Kleenex Soothe Aloe Vera or Breathe Eucalyptus Tissue 3 Ply 140 Pack

SAVE $1.93

SAVE $3.40

$1.37 per 100 units

1540

$

ea

OMO Laundry Liquid 1.8-2 Litre or Powder 1.8-2 kg Selected Varieties

ea

SAVE $6.59

30 %

OFF os s l F B Oral

280

$

Oral‑B Essential Floss Mint Waxed 50m

SAVE $1.20

6¢ per metre

Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties $4.38 per 100 units

ea

3

$

50

ea

SAVE 50¢

4

$ Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

9

SAVE 90¢

Multix Bake 10m×30cm 25¢ per metre

95

¢

$

ea

SAVE $3

Dine Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.12 per 100g

250

$ ea

ea

Natures Goodness Chicken, Duck & Vegetable Dog Food 1.08kg (Refrigerated Product) 19¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

2

$

ea

SAVE $1.40

V3

15


7

Patties Party Pack 30 Pack or Mini Combo 40 Pack

15

$

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

1

ea

$

SAVE $7.15

ea

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

SAVE $1

Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 2 Pack

315

$1.46 per 100 sheets

1

$

$

75

SAVE $3.15

ea

SAVE $1.75

Nescafé Coffee Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties

Newson Sea

39¢

Per roll

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

ea

3

$

50

14

12

$

ea

Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack

SAVE $1.50

22¢ per 100 sheets

SAVE $4

$

ea

kg

Cherries

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

16

ON SALE 4TH DECEMBER 2019

On Sale Wed 4th December to Tue 10th December 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
IGA GHouse Lands - 04-12-19 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu