230
$
ea
SAVE $2.30 ON SALE 2ND OCTOBER 2019
Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties
2nd‑22nd October 2019
225
$
ea
SAVE $2.25 Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.29 per 100g
HotE!
ea
SAVE $9.70
PRIC
Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties
INSIDE!
14
$
LOOK OUT FOR THE COMMUNITY CHEST LOGO
Proudly Supporting
$1.56 per Litre
Australian
LAMB LEG ROAST
12
$
Serving Suggestion
9
$
ea
SAVE 50¢ Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $9 per kg
kg
On Sale Wed 2nd October to Tue 8th October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ579_021019_P1
WHAT’S FOR Dinner?
2
70
$
ea
Red Seedless Grapes (Product of USA)
Kensington Pride Mangoes
2
$ Cherry Tomatoes 250g $8 per kg
16
Community Co Aussie Mix 120g, or Love Beets Beetroot 250g
Australian Beef Rib Fillet Steak
8
$
$ 2
30
kg
kg
Australian Pork Loin Steaks
9
ea
$
$
Australian Chicken Breast Fillets
kg
250
$
ea
250g pack
11
$
ea
kg
Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per kg
DELICIOUS DELI & Bakery
10
21
Large Roasted BBQ Chicken
ea
17
Roast Beef or Pork Sliced or Shaved
Luscious Lamingtons 18 Pack 69¢ per 100g
2
62¢ per 100g
President Camembert or Double Brie Cheese 200g $30 per kg
ea
SAVE $1.50
1
SAVE $2.50
6
7
85 ea
SAVE $1.85
$ Thick or Thin Sausages
320 Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties
80¢ per 100g
340
Wonder White Bread 680‑700g Selected Varieties
kg
SAVE $2
6
$
ea
Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties
$
kg
Streaky Bacon
ea
SAVE $4
$
50
$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties
kg
SAVE $7.50
$
kg
$
$ Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
12
$
$
$
SAVE $1.10
380
$
ea
Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties
ea
ea
3
FILL UP THE Pantry
1
195
$
$ ea Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties
SAVE $1
Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties
3
Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties
SAVE $1.50
250
$
Doritos Corn Chips 150‑170g, Thins 175g or Assorted Multipacks Selected Varieties
ea
SAVE 69¢
5
The Natural Confectionery Co. Bags 200‑260g Selected Varieties
Cadbury or Pascall Bags 160‑350g Selected Varieties
4
V3
5
$
ea
Carman's Bars or Slices 5‑6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
ea
Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties
SAVE $1.50
$2.17 per Litre
250
$
$ Arnott's Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties
250
$ ea
SAVE 65¢
$1.56 per Litre
$
ea
Coca‑Cola Energy 4x250mL Selected Varieties
SAVE $1.50
Frantelle Lightly Sparkling Spring Water Original or Lime 1.25 Litre 92¢ per Litre
$5.45 per Litre
115
$
ea
SAVE 60¢
ea
Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre
815
$
ea
SAVE $5.35
545
$
ea
SAVE $4.05
810
$
ea
SAVE $4.10
FILL UP THE Pantry
8
ea
SAVE $3
Nescafé Gold 100g Selected Varieties $8 per 100g
8
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 80¢ per 100g
$ L'OR Espresso Onyx or Profondo Capsules 20 Pack
SAVE $3
$7.69 per 100g
2
Barista Bros or Nutri Boost Milk Drink 340‑500mL Selected Varieties
$ Uncle Ben's Rice Cup 2x125g or Pouch 250g Selected Varieties
Continental Pasta, Risotto or Rice Pots 69‑87g Selected Varieties
2
$
ea
SAVE 90¢
ea
Kellogg's Special K, Guardian or Be Natural Bites 330‑460g Selected Varieties
SAVE 50¢
ea
Greenseas Tuna 425g Selected Varieties
4
$9.41 per kg
Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g $2.05 per 100g
1
$
50
ea
SAVE 70¢
ea
SAVE $1.60
450
$
ea
SAVE $1.40
$
hot buy
80¢ per 100g
260
$
ea
3
$
$
3
$ ea
Green's Baking Mixes 215‑600g Selected Varieties
SAVE $1
Praise Traditional Mayonnaise 365‑410g, Deli Style Aioli or Mayonnaise 250mL Selected Varieties
270
$
ea
SAVE 70¢
Fountain Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties 36¢ per 100mL
ea
SAVE $1
180
$
ea
SAVE 20¢ V3
5
FRIDGE & FREEZER Faves
Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g
6
$
SAVE $2
5
$27.50 per kg
On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g
ea
SAVE $2.80
2
$
ea
SAVE $1
We give back to local communities 6
$18 per kg
50
$ Don Salami 200g Selected Varieties
ea
Coon Shred, Sliced or Block Cheese 250g Selected Varieties
Primo Rindless Short Cut or Middle Bacon 500g $16 per kg
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg
4
50
$
ea
SAVE $ 1.50
8
$
SAVE $4
3
Connoisseur Gourmet Ice Cream Tub 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties
50 ea
SAVE 80¢
6
$ Community Co Shredded Mozzarella or Tasty Cheese 450g $13.33 per kg
50¢ per 100g
Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500‑600mL Selected Varieties
ea
$
Jalna Yoghourt 1kg Selected Varieties
ea
Community Co Shredded or Shaved Parmesan Cheese 125g $21.60 per kg
5
$
Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties
ea
SAVE $2
$1.36 per 100g
2
$
70 ea
SAVE 50¢
7
$
ea
SAVE $1.60
270
$
ea
Latina Fresh Pasta 625g Selected Varieties 96¢ per 100g
95
¢
SAVE 45¢
6
$
4
$
ea
SAVE $1.50
450
$ $22.50 per kg
ea
SAVE $2
Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue 400‑500g Selected Varieties
Community Co Parmesan Block Cheese 200g
ea
ea
HOME, BEAUTY & Pet
30 % OFF
Lynx Deodorants & Roll-on*
8
25
$ Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties
ea
SAVE $8.25
9
$ Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL
ea
SAVE $3.50
2
$ Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units
SAVE 50¢
175
$ Whiskas Cat Food 400g Selected Varieties 44¢ per 100g
ea
Nivea Shower Cream or Clay 250mL Selected Varieties $1.48 per 100mL
Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack* Selected Varieties $53.33 per 100 units
My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g
Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $2
$3.20 per Litre
370
$
ea
SAVE $1.90
8
$
ea
SAVE $2.80
6
$
ea
MATCHED
4
4
$
$ Lynx Dry Antiperspirant 155‑160mL Selected Varieties *excludes travel sizes
SAVE $1
320
$ Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets
Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties 10¢ each
ea
SAVE $1.20
SAVE $1.35
3
$
ea
SAVE $1
4
$
50 ea
ea
Nature’s Gift Dog Food Rolls 1.4kg (Refrigerated Product) 29¢ per 100g
*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.
ea
SAVE $1 V3
7
1
2
$
$
ea
SAVE $1
SAVE $2
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
Kellogg's Nutri‑Grain or LCMs Bars 6 Pack Selected Varieties
$10.53 per kg
SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS
ea
Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.50 per Litre
3
$
75
225
$
ea
Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack
SAVE $3.75
SAVE $2.25
25¢ per 100 sheets
5
$ Houseware Storage Box with Lid 52 Litre
ea
9
$ ea
SAVE $5
Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties
ea
SAVE $4
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
8
ON SALE 2ND OCTOBER 2019
On Sale Wed 2nd October to Tue 8th October 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.