Skip to main content

Ghouse lgh iga 27 09 17

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 27th September to Tue 3rd October 2017

164

14

$

09 ea

$

SAVE $1.65

SAVE $14.11

Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.57 per Litre

4

ea

pr i c e

$

4

$ ea

SAVE $4

Four’N Twenty Meat Pies 4 Pack 700g Selected Varieties 57¢ per 100g

Streets Magnum Ice Cream 4-6 Multipacks Selected Varieties

ea

SAVE $4

Australian

Pork Loin Steaks While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PRICE MATCH PROMISE

999

$

kg

IGA_V3_IGACQ245_270917_01

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

Have you seen our Star Rated Beef Mince

MULTI-BUY

25 $

Kensington Pride Mangoes

8

$ IGA Beef Mince Lean 500g 5 Star $16 per kg

249

$

ea

Gourmet Tomatoes

7

$ IGA Beef Mince Premium 500g 4 Star

ea

$14 per kg

4

$ IGA Beef Mince Regular 500g 3 Star $8 per kg

2

1199

$ Australian Economy Beef Rump Steak

kg

999

$

ea

Australian Lamb Shoulder Roast Bone In

kg

kg

899

$

for

USA White Seedless Grapes

kg

399

$ IGA Fresh Family Crunchy Salad Kit 480g or Asian Salad Kit 250g

1199

$ Australian Beef Round BBQ Steaks

Seven Mile Pork Garlic & Chive Porterhouse Steak, Herb & Garlic Butter Mignon or Lemon Pepper Cutlets

ea

kg

1999

$

kg


DELI & BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

price

899

1499

$ Twiggy Sticks Hot or Mild

SAVE $15.01

1699

$ Ham Off The Bone Sliced or Shaved

$

kg

kg

SAVE $7

Middle Bacon Rashers

SAVE $3

1049

$ Royal Line Smoked Salmon 200g $52.45 per kg

1999

$

kg

ea

SAVE $3.47

kg

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg

799

$

ea

SAVE $3.26

price

245

$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 61¢ per 100g

ea

SAVE $2.45

469

$ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack 200g

ea

$1.25 per 100g

339

Helga's Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $2

679

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack 680g $1 per 100g

$

ea

SAVE 30¢

250

$

ea

SAVE 20¢

279

$ Tip Top Sunblest Bread 700g Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

LOCKED DOWN

3


FILL UP THE Pantry

350

$

149

ea

$

SAVE $3.99 Continental Pasta & Sauce or Rice Value Pack 145-190g Selected Varieties

Frantelle Spring Water 12x600mL 49¢ per Litre

ea

SAVE $1.50

pr i c e 150

$

SAVE $1.50

Allen’s Share Bags 150-200g Selected Varieties

3

$ Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.71 per 100g

Sakata Classic or Fusions Rice Crackers 90-100g Selected Varieties

4_V3

ea

SAVE $1.39

124

$

ea

SAV E $1.16

Uncle Tobys Le Snak or Nestlé Milo Bars 6 Pack or Milo Snack Kids Starz 200g Selected Varieties

Nescafé Gold or Blend 43 Coffee 95-150g Selected Varieties

1

$

ea

7

3

$

ea

SAVE $1

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

1

$

ea

SAVE 80¢

MULTI-BUY

$

ea

SAV E $2.39

Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

24 $

for

SAV E $2.76

Cottee’s Cordial 1 Litre Selected Varieties WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FILL UP THE Pantry FOOTY FINALS

350

$

SAVE $3.16

Twinings Teabags 40 Pack Selected Varieties

2

Gravox Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

The Good Nut Peanut Butter 325-375g or Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties

ea

SAVE 55¢

350

$

Zooper Dooper Ice Tubes 24x70mL Selected Varieties 24¢ per 100mL

MULTI-BUY $

$

ETA Vegetable or Canola Oil 750mL 33¢ per 100mL

SAVE 50¢

25 for

SAVE $2.40

350

$

ea

SPC Fruit in Juice 4 Pack Selected Varieties

399

$

ea

ea

SAVE $1.10

ea

SAVE $1.80

3

$ Praise Mayo or Deli Style Aioli 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL, Freshly Chopped Chili 160g,Crushed Garlic 170g or Grated Ginger 160g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

230

$

ea

SAVE 55¢

NEW AT

5

$ Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

4

$ ea

SAVE $1.75

Sanitarium Weet-Bix Cholesterol Lowering 440g $1.02 per 100g

ea

SAVE $1.49

4

$

50 Kellogg’s Sultana Bran Extra 500g, Just Right Original 460g or All Bran 530g

ea

SAVE $1.50

5


FRIDGE & FREEZER Faves

79¢

PeR CONE

699

1899

$

$

ea

SAVE $11

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

7

Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties

$9.32 per kg

6

$ ea

SAVE $2.50

18¢ per 100mL

SAVE $3

Bega Farmers' Tasty Cheese Block 750g

$

Streets Magnum Ice Cream 440mL Selected Varieties

5

$ ea

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

SAVE $2

$1.36 per 100mL

ea

$1 per 100g

ea

SAVE $1.50

price

3

$

90

SAVE $3.90

Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

2

$

ea

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

50

Kraft Zoosh Dips 185g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

$1.08 per 100g

2

$

ea

SAVE 50¢

price

Patties Party Pack 1.25kg or Mini Combo Pack 1kg

6

675

$

ea

SAV E $6.75

Dare Ice Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre

3

$

ea

SAV E 75¢

Yoplait Yoghurt or Formé 6x175g Selected Varieties 48¢ per 100g

5

$

ea

SAV E $1.29

Mainland Buttersoft 375g Selected Varieties $1.33per 100g

5

$

ea

SAV E $1.30


HOME, HEALTH & Beauty

pr i c e

3

7

$ L'Oreal Elvive Shampoo or Conditioner 250mL Selected Varieties

1999

S-26 Gold Junior 900g

ea

SAVE $3

$2.22 per 100g

ea

Radox Shower Gel 1 Litre Selected Varieties

SAVE $3

$1.20 per 100mL

$

$

3

$2.86 per 100 units

$

Rexona or Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL

2

$

ea

Nurofen Zavance Caplets or Tablets 24 Pack 24¢ each

ea

SAVE 49¢

5

$

SAVE $1

LOCKED DOWN

70¢ per 100mL

Sorbent Velvet or Velvet Shea Butter Large White Tissues 70 Pack

80 ea

SAVE $1.19

ea

Quilton Marine Pattern or Unscented White 3 Ply Toilet Tissues 12 Pack 25¢ per 100 sheets

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties $53.33 per 100 units

550

$

ea

SAVE $2.35

8

$

ea

SAVE $1.70

50%

OFF

SELECTED RANGE

258

$ Sistema Klip It Container 1 Litre

ea

SAV E $2.62

My Dog 400g Selected Varieties 45¢ per 100g

180

$

ea

SAV E 30¢

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $2.50

Harpic Cageless Rim Toilet Block 2 Pack Selected Varieties $5 per 100g

4

$

ea

SAV E $1.14

7


this week’s s Special On Sale Wed 27th September to Tue 3rd October 2017

2

$

149

$

30 ea

ea

SAVE $1.50

SAVE $2.30

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 160-180g Selected Varieties

27¢ per 100g

120

$

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

¢

1

SAVE $1.67

$

SAVE $1.20 96¢ per Litre

99

ea

ea

Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties

han half p er t ri ett

ce

b

pr i c e John West Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

ETA 5 Star Margarine 500g

ea

20¢ per 100g

SAVE $1 IGA_V3_IGACQ245_270917_08

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 27/09/17 until 03/10/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga 27 09 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu