Skip to main content

Ghouse lgh iga 20 09 17

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 20th September to Tue 26th September 2017

2

142

$

$

ea

SAVE $1.43 ea

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $2

$1.14 for Litre

Uncle Tobys Roll Ups or Muesli Bars 6 Pack Selected Varieties

pr i c e 125

$

ea

SAVE $1.25

865

$ Sirena Canned Tuna 95g Selected Varieties $13.16 per kg

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

ea

SAVE $8.65

Australian

Corned Silverside While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PRICE MATCH PROMISE

6

$

99 kg

IGA_V3_IGACQ244_200917_01

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

290

$ Blueberries 125g $2.32 per 100g

125g Punnet

150

$

kg

Loose Brushed Potatoes

1899

$ Australian Economy Rib Fillet Steak

Southern Style Chicken, Sweet Chilli Chicken or Chicken Breast Strips 440g $1.59 per 100g

2

349

$

ea

kg

699

$

ea

kg

Pink Lady Apples

499

$ Value Added Salad Bowls 200-250g Selected Varieties

699

$ Australian Boneless Pork Shoulder Roast

Seven Mile Pork Burgers or Meatballs 480g $1.25 per 100g

ea

kg

599

$

ea


DELI & BAKERY DELIGHTS

9

99

$ Lilydale Free Range BBQ Chicken

NGS ALL THI

ea

SAVE $2

1299

$

kg

SAVE $1

Kabana

15

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

1199

$

99

$

kg

SAVE $8

499

$ From Good Roots Creamy Classic Salads Selected Varieties (Large Tub)

Short Cut Bacon

kg

SAVE $5

999

$

ea

South Cape 3 Cheese Platters 320-345g Selected Varieties

ea

SAVE $2.70

price

165

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 55¢ per 100g

SAVE $1.65

375

$ Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack 98¢ per 100g

ea

ea

SAVE $1.04

299

$ Golden Pancakes 6 Pack, Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack Selected Varieties

SAVE $1

299

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g

ea

SAVE 81¢

349

$

ea

IGA Baker’s Oven Muffins 4 Pack Selected Varieties

LOCKED DOWN

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

ea

LOCKED DOWN

3


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Bushells Blue Label Tea Bags 100 Pack $1.18 per 100g

1

$

ea

SAVE $2.13

ea

SAVE $1.50

1

$

49

212

$

50

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

ea

27¢ per 100g

SAVE $1.50 Maximus 1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

Golden Circle Fruit Juice 2 Litre Selected Varieties

pr i c e 3

$

49

15

189

$

ea

SAVE $1.11

(Excludes Pineapple) 95¢ per 100mL

$

ea

SAVE $15.99 Lavazza Coffee Ground or Beans 1kg Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE $3.51

99

Kellogg's Coco Pops 650g

¢

54¢ per 100g

Ajax Spray n’ Wipe 475-500mL Selected Varieties

1

$

ea

83

SAVE $1.21

ea

Huro Bucket 10 Litre

SAVE $1.84

Wattle Health Formula 900g Selected Varieties $2.22 per 100g

1999

$

ea

SAVE $10.01

BETTER THAN

price

899

$ Honey Ham Shaved or Sliced

SAVE $11

499

$

kg

Australian Pork Leg Roast Bone In

kg

249

$ IGA Baker’s Oven Ginger Kisses 200g $1.25 per 100g

ea

SAVE $1

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 22ND SEPTEMBER UNTIL SUNDAY 24TH SEPTEMBER 2017 4


FILL UP THE Pantry

price

2

$ Gatorade 1 Litre Selected Varieties

450

$ Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

$3 per Litre

5

$ Capilano Honey 500g

50 ea

SAVE $1.85

$1.10 per 100g

3

$

ea

SAV E $1.10

Starburst Bags 104-180g or Skittles Share Bag 110g Selected Varieties

350

$ Arnott’s Bites 170g or Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g Value Pack

ea

SAVE 90¢

3

30¢ per 100mL

5

$

ea

SAV E $1.29

3

$ Red Rock Deli Chips 165g or Nuts 130-150g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$ ea

SAVE 99¢

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g

ea

SAVE 80¢

$ Campbell’s Real Stock or Soup Base 1 Litre Selected Varieties

Nestlé Milo Cereal 700g, Nesquik Cereal 650g or Uncle Tobys Cheerios 570-580g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE $2.10

$2.10 per Litre

Tetley Decaf or Natural Green Tea Bags 50 Pack

10

Cadbury Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties

2

$

ea

SAV E $1.50

Kraft Cream Cheese Spread 500g or The Good Nut Crunchy or Smooth Peanut Butter 780g

ea

SAVE $1.25

550

$

ea

SAV E $1.65

5


FRIDGE & FREEZER Faves

NEW

8

99

$

SAVE $4.01

Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

8

Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheel 4 Pack

$

ea

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

SAVE $5.50

$10.67 per kg

2

5

$1.25 per 100g

McCain Healthy Choice or Redbox Frozen Meals 280-400g Selected Varieties

6_V3

4

$

ea

SAV E 50¢

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg

ea

Cadbury Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

SAVE $1.09

Sara Lee Incredibly Cheesecake 425-495g Selected Varieties

McCain SuperFries 1kg Selected Varieties $3 per kg

3

$

ea

SAV E $1.19

25¢ per 100mL

Ice Break Ice Coffee 500mL Selected Varieties

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

$5.60 per Litre

2

$

ea

SAV E 50¢

ea

SAVE $2.49

280

$ ea

SAVE $1

$4 per kg

5

$

ea

6

ea

SAVE $1.19

35¢ per 100g

$

SAVE 95¢

33¢ per 100g

ea

250

$ Copperpot Classic Dips 200g Selected Varieties

$

SAVE $3

$ Pauls Custard Vanilla or Low Fat Vanilla 600g

350

$

ea

ea

SAVE 35¢

McCain Pizza 500g Selected Varieties WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


HOME, HEALTH & Beauty

50

%

OFF

price

a HUGE RANGE

2

$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

$

ea

Nivea Anti-Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

SAVE $2.40

$1.20 per 100mL

325

39

ea

SAVE $3.25

$1.30 per 100mL

40% OFF

Maybelline Cosm etics range

1197

$

Maybelline Colossal Go Extreme Mascara 9.7mL or Fit Me Liquid Foundation 30mL Selected Varieties

SAVE $7.98

4

Listerine Mouthwash 470-500mL Selected Varieties

Kleenex Tissues Jumbo Pack 250 Pack $1.04 per 100 units

260

$

ea

SAVE $2.22

17¢ per 100 sheets

ea

SAV E 40¢

Palmolive Softwash Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

3

80¢ per 100mL

$

$ Safe Toilet Rolls Long Roll 6 Pack Selected Varieties

6

$

ea

Comfort Fabric Conditioner 400mL Selected Varieties $7.50 per Litre

4

$ Huggies Baby Wipes 64–80 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1

Vanish Napisan Oxi Action Stain Remover 1kg Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

Optimum Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g

$7 per kg

2

$

ea

SAV E 50¢

Mirabella Halogen Classic 28-72W 1 Pack Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 79¢

7

$

ea

SAVE $1.60

220

$

ea

SAV E $1.97

7


this week’s s Special

han half p er t r tt

85

¢

ea

SAVE $1.15

349

$

ice

be

On Sale Wed 20th September to Tue 26th September 2017

Mars Medium Bars 35-55g Selected Varieties

ea

SAVE $3.50 McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

pr i c e 3

$

44 ea

SAVE $3.46

299

$ Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

Vaalia Probiotic Yoghurt 900g Selected Varieties

86¢ per 100mL

33¢ per 100g

38¢

Per roll

ea

SAVE $3.01

1140

$

ea

SAV E $4.59 Quilton Toilet Roll 3ply 30 Pack 21¢ per 100 sheets

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

IGA_V3_IGACQ244_200917_08

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 20/09/17 until 26/09/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga 20 09 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu