this week’s s Special On Sale Wed 13th September to Tue 19th September 2017
1409
$
219
ea
$
SAVE $14.11
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.20
$1.57 per Litre
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties
pr i c e 4
$
99 ea
SAVE $5.01
Australian
LAMB LEG ROAST While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PRICE MATCH PROMISE
$1.25 per 100g
349
$
ea
SAVE $3.51
Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
Rexona Antiperspirant 250mL Selected Varieties
50¢ per 100mL
$1.40 per 100mL
999
$
kg
IGA_V3_IGACQ243_130917_01
WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.
FRESH THIS SPRING
NGS ALL THI
MULTI-BUY
99
23
¢
$
kg
for
Strawberries 250g 60¢ per 100g
250g punnet
249
$
kg
Gourmet Tomatoes
1499 kg
1899
$ Australian Whole Beef Rib on the Bone
2
IGA Fresh Leafy Mix, Spinach & Rocket or Spinach 120g
249
$
ea
$20.75 per kg
$ Australian Beef Rump Steak
Seedless Watermelon
kg
699
$ Australian Boneless Pork Leg Roast
Pasta Master 97% Fat Free Lasagne 1kg $10.99 per kg
kg
1099
$
ea
DELI & BAKERY DELIGHTS
NGS ALL THI
price
1499
1599
$
$
kg
Twiggy Sticks Hot or Mild
SAVE $15.01
2199
$ Ausfresh Semi Dried Tomatoes with Fetta or Semi Dried Tomatoes
ea
SAVE $4
249
$ IGA Baker’s Oven Lamington Fingers 360g 69¢ per 100g
LOCKED DOWN
299
$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1.91
Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
SAVE $6
449
$ Warrnambool Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg
ea
SAVE $1.30
449
$ IGA Baker’s Oven Chocolate Mud Cake 600g 75¢ per 100g
Tip Top Bread The One or 9 Grain 700g Selected Varieties 43¢ per 100g
1899
$
kg
ea
LOCKED DOWN
299
$
Roast Pork with Crackle
SAVE $2.77
599
$ Lemnos Haloumi Reduced Salt 180g $33.28 per kg
IGA Baker’s Oven Mini Chocolate Mud Cakes or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
599
$
ea
SAVE 60¢
339
$
ea
LOCKED DOWN
kg
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
ea
SAVE $2
3
FILL UP THE Pantry
250
$
SAVE $1.15
Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties
250
$
ea
Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties
ea
SAVE 49¢
price
1
$
SAVE $1
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
4
$ Mount Franklin Spring Water 6x600mL
7
$ Nestlé Milo 750g $1 per 100g
4_V3
Arnott’s Assorted Creams 500g
ea
SAVE $1
80¢ per 100g
27
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.40 per Litre
$
ea
SAVE $1
$1.11 per Litre
4
$ ea
Pepsi Cola, Max or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre
50 ea
SAVE $2.25
for
SAVE $3.50
4
$ L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
SAVE $1.50
ea
SAVE 20¢
250
$ Prima Drink 6x200mL Selected Varieties $2.08 per Litre
ea
SAVE 99¢
9
$
50 ea
280
$
Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties
ea
SAVE $3.50
FILL UP THE Pantry
price
1
44
$ Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties 72¢ per 100mL
SAVE $1.45
130
$ Continental Recipe Mix 30-50g Selected Varieties
SAVE 30¢
2
$ Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties
ea
75 ea
SAVE 50¢
3
50
$
ea
Kellogg’s Nutri-Grain 290g, Special K 300g or Crunchy Nut 380g
ea
SAVE $1.09
2
$ Indomie Mi Goreng Instant Noodle 5 Pack Selected Varieties
The Good Nut Peanut Butter, Cashew or Almond Spread 325-500g Selected Varieties
ea
SAVE 75¢
5
$
ea
SAVE 68¢
Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken Pasta & Sauce 4x70g $1.07 per 100g
Campbell’s Country Ladle, Chunky or Classic Recipe Canned Soup 395-505g Selected Varieties
White Wings Self Raising or Plain Flour 1kg Selected Varieties $2 per kg
3
$
ea
SAVE 99¢
2
$
ea
SAVE $1.29
2
$
ea
SAVE 99¢
WE CHECKED. WE MATCHED. ON 100s OF
EVERYDAY
PRODUCTS
YOU WIN.
And you don’t have to do a thing.
San Remo Pasta 500g Selected Varietiest
Masterfoods BBQ or Tomato Sauce Squeezy 500mL
V3_5
FRIDGE & FREEZER Faves
79¢
PeR CONE
6
1899
$ Coon Cheese Block 500g Selected Varieties
$ ea
SAVE $1
$12 per kg
5
Streets Paddle Pop, Splice or Calippo Minis 8-10 Pack Selected Varieties
66¢ per 100mL
Kraft Dairylea Slices 432g Selected Varieties
SAVE $2
Sara Lee Danish 400g Selected Varieties
6
Birds Eye Deli Chips or Roast Potatoes 600g Selected Varieties
$11.57 per kg
6_V3
5
ea
SAVE $2
$
ea
SAV E $1.20
5
$ ea
$ Papa Giuseppi's Bakehouse or Rising Crust Pizza 460-480g Selected Varieties
SAVE $11
Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack
$
$1.25 per 100g
$4.58 per kg
Copperpot Doubles Dip 200g Selected Varieties $1.50 per 100g
3
$
ea
SAV E 89¢
2
5
$ ea
Lean Cuisine Steam Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
SAVE $1.28
$
ea
SAVE $1.70
3
$
75 ea
Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties
SAVE 84¢
Don Pan Size Double Smoked, Streaky or Butchers Style Bacon 200g or Short Cut Rindless Bacon 220g
ea
60¢ per 100g
470
$
ea
SAV E $1.39
Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.10
250
$
ea
SAV E 30¢
HOME, HEALTH & Beauty
pr i c e
2
$ Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties
4
$ Kleenex Premium Aloe or Shea Butter Toilet Rolls 6 Pack
$
ea
SAVE $2.80
90¢ per 100mL
10
70 Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties
4
$ ea
SAVE $1.50
Libra Invisible Pads 10-14 Pack or Long Panty Liners 39 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties $41 per 100 units
ea
SAVE $2
1230
$
ea
SAVE $3.50
50
%
OFF
Décor Microwave Safe Range
Décor Microwave Safe Bacon Crisper
5
SAVE $6
550
$ My Dog Selections 6x100g Selected Varieties 92¢ per 100g
ea
ea
SAVE $1.80
2
$
99
$
Sorbent Soft White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units
ea
SAVE 49¢
14
Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack, Toothpaste 110-120g or Dental Floss 25m Selected Varieties
$ OMO Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
2
$
ea
SAVE 55¢
10
$ ea
SAVE $5.99
Finish Quantum Dishwashing Tablets 16-20 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $5.50
7
this week’s s Special On Sale Wed 13th September to Tue 19th September 2017
99
¢
ea
SAVE $1
1
$
Community Co Dairy Free Spread 300g Selected Varieties 33¢ per 100g
ea
SAVE $1
MULTI-BUY
55
pr i c e
Continental Cup-a-Soup 2 Serve Selected Varieties
150
$
$
for
SAVE $1.50
SAVE $5
Allen's Share Bags 150-200g Selected Varieties
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg
price
3
$
59 ea
SAVE $3.60 I&J Fish 425g Selected Varieties $8.45 per kg
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
ea
10
$
ea
SAVE $4.59 Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g
IGA_V3_IGACQ243_130917_08
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 13/09/17 until 19/09/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.