Skip to main content

Ghouse lgh iga 06 09 17

Page 1

BETTER THAN

On Sale Wed 6th September until Tue 12th September 2017

999

$

pr i c e

ea

SAVE $11.51

Pepsi, Schweppes, Sunkist or Solo Cans 24x375mL Selected Varieties $1.11 per Litre

pr i c e

3

$

99 ea

Mars Ice Cream Multipack 4-9 Pack Selected Varieties

8

$

SAVE $4.01 Pedigree Dentastix for Small, Medium or Large Dogs 28 Pack

AuWshtroalliean

economy beef rump While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

825

$

50 ea

SAVE $8.50

ea

SAVE $8.25 Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

799

$

kg

IGA_V3_IGACQ239_060917_01


1

$

pr i c e

89 ea

SAVE $1.90

Oreo Cadbury Coated Biscuit 204g

Ritz Snackz Tasty Cheddar Cheese 100g

93¢ per 100g

$1 per 100g

12

$ Guylian Belgian Excellence 305g $3.93 per 100g

Wrigley’s Eclipse Mints 50 Piece Selected Varieties $5.88 per 100g

2

SAVE $6

2

550

$

ea

Thins Favourites or Top 20 Multipack 20 Pack

$

SAVE $1.29

2

Lipton Tea Bag 10 Pack Selected Varieties

SAVE 60¢

Red Bull Energy Drink 250mL Selected Varieties $8 per Litre

ea

SAVE 85¢

140

$2.50 per Litre

ea

SAVE 39¢

250

$ Gatorade 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

$ ea

1

$

ea

SAVE $1.70


NEW

175

$

pr i c e

ea

SAVE $1.75

Old El Paso Chips 150-200g Selected Varieties

250

$ Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

12

SunRice Family Size Microwave Rice 450g Selected Varieties 60¢ per 100g

$ Sanitarium Up & Go 12 Pack Selected Varieties $4 per Litre

270

Kellogg’s Cereal 285-725g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

350

$

ea

SAVE $1.99

$1.90 per 100g

$

949

$ Lavazza Qualita Oro Ground Coffee or Coffee Beans 500g

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $9.51

90

¢

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

2

$ IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

3


NEW

pr i c e

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties

349

$

SAVE $3.51

74¢ per 100mL

6

$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2.99

60¢ per 100mL

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

4

375

$

6

$ ea

Peters Drumstick, Maxibon, Eskimo Pie or Monaco Bars 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $2.04

McCain Frozen Peas 1kg $3.50 per kg

4

$ ea

SAVE $1.92

350

$

ea

ea

ea

SAVE 79¢

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

ea

SAVE $1.60

5

$ Sara Lee Pudding 475g or Apple Crumble 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.12


2

$

49

6

$

pr i c e

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $6

Bref Duo Active 50mL Selected Varieties

Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack

$4.98 per 100mL

33¢ each

350

$

SAVE $3.50

26

$ Wattle Health Formula 900g Selected Varieties $2.89 per 100g

Oates Merryware General Scrub Brush

ea

SAVE $4

35¢ per 100g

750

$

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 12.2g Selected Varieties

350 ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $3.85

$62.50 per 100g

$ Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

ea

16

$ Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAVE $7.35

5


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

MULTI-BUY $

27

199

$

for

Blueberries 125g $2.80 per 100g

125g pack

499

$

5KG BAG

Loose Washed Potatoes 5kg $1 per kg

1099

$ Australian Pork Scotch Fillet Roast or Steak

kg

1399

$ Australian Lean Diced or Stirfry Beef

6

ea

kg

kg

Cavendish Bananas

IGA Fresh Coleslaw 250g or Love Beets Beetroot 250g

249

$

ea

$1 per 100g

1199

$ Australian Pork Belly Portions

Pioneer Poultry Poulet Buffalo or Honey Soy Chicken Wings 460g $1.73 per 100g

kg

799

$

ea


DELI & BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

price

1149

$ Continental Chorizos

1499

$

kg

SAVE $11.50

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Primo Salami 200g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

$29.95 per kg

SAVE $6

Middle Bacon Rashers

599

599

$

1099

$

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

SAVE $1

2199

$

kg

SAVE $1.50

kg

kg

SAVE $4

Ausfresh Antipasto

price

165

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 55¢ per 100g

SAVE $1.65

449

$ La Fournée Dorée Brioche Burger Buns 200g $2.25 per 100g

ea

ea

SAVE $1.10

250

$ IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack 200g

ea

$1.25 per 100g

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g

IGA Baker’s Oven Rollettes 250g Selected Varieties $1 per 100g

299

$

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

399

$

ea

SAVE 81¢

249

$

ea

SAVE $1

7


FILL UP THE Pantry

2

$ Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 160-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

CC's Corn Chips, Natural Chip Company or Thins 175g or Kettle 80-110g or Jumpy's, French Fries or Natural Chip Company Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

2

50

$

7

$

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

ea

SAVE $5.30

$1.87 per Litre

price

1

$

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

5

$ Mars Maltesers, Pods or M&M’s Share Packs 250-345g Selected Varieties

Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

8_V3

10

ea

SAVE $1.70

$

ea

SAV E $8.36

2

$ ea

Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1.59

Arnotts Shapes, Tiny Teddy, Vita Weat, Cookies or Scotch Fingers 126-200g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

180

$

Just Juice 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.05

Tetley Tea Bag All Rounder 100 Pack $1.75 per 100g

(Excludes Pineapple) $1.35 per Litre

350

$

ea

SAV E $1.30

3

$

ea

SAVE 99¢

270

$

ea

SAVE $1.59

Maggi 2 Minute Noodles 5x72g Selected Varietes WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$ Sharwood’s Simmer Sauce 420g Selected Varieties

250

$ SunRice Street Snack 200g Selected Varieties

SAVE $1.50

$1.25 per 100g

1

$ Campbell’s Real Stock 500mL Selected Varieties

$15.79 per kg

150

$

ea

SAV E 61¢

87¢ per 100g

ea

Heinz Ketchup Tomato or Smokey BBQ Sauce 500mL 56¢ per 100mL

Nestlé Milo Duo 340g or Milo Wholegrain or Nesquik Cereal 350g

SAVE 39¢

4

White Wings Self Raising or Plain Flour 2kg $2 per kg

220

$

ea

SAV E $1.29

4

$

ea

$

Heinz Big Eat Canned Meals 410g Selected Varieties 54¢ per 100g

280

$

ea

SAVE $2.05

Nutella Hazelnut Spread 750g

80

SAVE 49¢

36¢ per 100mL

Safcol Yellow Fin Tuna Chunks 95g Selected Varieties

ea

$

ea

SAVE $2

47¢ per 100g

650

99

SAVE 99¢

150

$ ea

Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

SAVE $1

Betty Crocker Brownie, Muffin or Cookie Mix 485-500g Selected Varieties

4

$

ea

SAV E $1.20

La Zuppa Microwave Soup 420g or Soup Pouches 540g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 45¢

3

$

ea

SAV E 99¢

9


FRIDGE & FREEZER Faves

2

$

9

$

ea

Coon Cheese Tasty or Colby Block 1kg

SAVE 50¢

$9 per kg

2

$

71¢ per 100g

10

ea

SAVE 90¢

Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties

Mrs Mac Pies 4 Pack 700g Selected Varieties

50

5

$

ea

SAV E $1.79

Bega Cheddar Cheese Slices 30 Pack 500g Selected Varieties $14 per kg

MeadowLea Spread 500g Selected Varieties

7

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

$

40¢ per 100g

2

$

80 ea

SAV E 99¢

Coon Cheese Colby or Tasty Shred 750g $11.33 per kg

ea

SAVE $1.49

35 $

ea

Vaalia Yogurt Kids 140g Selected Varieties

SAVE $1.99

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g Selected Varieties $1.12 per 100g

850

$ ea

SAVE $3

4

ea

SAVE $1.30

40¢ per 100g

$

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.73 per kg

$

ea

SAVE $1.15

Primo Shaved or Sliced Meat 80-100g Selected Varieties

2

50

$1.19 per 100g

5

$

ea

SAV E $1.49

Ingham Garlic Butter Chicken Breast Kiev 350g $20 per kg

for

SAVE 67¢

7

$

ea

SAV E $1.80


HOME, HEALTH & Beauty

price

2

$ Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

15

49

$

ea

SAVE $2.51

71¢ per 100mL

ea

SAVE $2

Huggies Nappy Pant 24-29 Pack Selected Varieties

price

299

$ Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties

SAVE $3.01

$1.09 per 100g

2

$ Morning Fresh Dishwashing Liquid 350-400mL Selected Varieties

Colgate Toothpaste 190g, Mouthwash 500mL or 360° Toothbrush 2 Pack Selected Varieties

ea

5

ea

SAV E $2

60¢ per 100mL

ea

Kleenex Silk Touch Everyday Collection 170 Pack $1.18 per 100 units

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

3

$

Johnson’s Baby Skincare Wipes Fragranced or Fragranced Free 80 Pack

ea

SAVE $1.25

2

$5 per 100 units

$

90

SAVE $1.05

$

Dettol Household Cleaning or Surface Cleanser Spray 500mL Selected Varieties

4

SAV E 90¢

ea

Handee Ultra Prints or Original Paper Towel 3 Pack

SAVE 45¢

My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

ea

SAVE 99¢

4

$

$

ea

4

$

$2.22 per 100 sheets

1

$

10 ea

SAV E 25¢

Purina Fancy Feast Adult Dry Cat Food 450g Selected Varieties 78¢ per 100g

ea

SAVE 89¢

350

$

ea

SAV E $1.50

11


On Sale Wed 6th September until Tue 12th September 2017

449

$

149

$

ea

SAVE $4.51

Four'N Twenty Super Chunky Beef & Vegetable Pie 760g 59¢ per 100g

189

$

pr i c e

SAVE $1.50 Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties 27¢ per 100g

224

$

ea

SAVE $1.90

ea

ea

SAVE $2.25

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

Red Rock Deli Chips 165g Selected Varieties

$1.26 per Litre

$1.36 per 100g

BO N U S

price

2

$

ea

F REE

2

$

ea

SAVE $2.85

SAVE 55¢

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

Fountain Tomato Sauce 750mL

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

84

5 0%

27¢ per 100mL

IGA_V3_IGACQ239_060917_12

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 06/09/17 until 12/09/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga 06 09 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu