Skip to main content

Ghouse lgh iga%2015 11 17

Page 1

THE HOME OF

Summer

SALE

Proudly Independent

Visit IGA.COM.AU for more info

11

$ 99 kg

On Sale 15th November 2017

Australian Lamb BBQ Chops

price

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 14¢ per 100mL

280

$

ea

SAVE $2.80

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.17 per Litre

PRICE MATCH

1050

$

SAVE $10.50

2395

$

ea

Huggies Jumbo Nappies 64-96 Pack Selected Varieties

SAVE $9

Promise WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN!

On Sale Wed 15th November to Tue 21st November 2017. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

IGA_V3_IGACQ273_151117_01


Summer ENTERTAINING! 299

$

ea

Calypso Mangoes

250

$ Mushroom Cups or Slices 200g

ea

200g pack

$1.25 per 100g

699

$ IGA Bone in Leg Ham (Whole and Half)

kg

699

$ Yellow and White Flesh Nectarines

kg

499

$

Value Added Salad Bowls 200-250g Selected Varieties

ea

499

$ Macro Meats Kanga Bangas and Kanga Bangas Bush Tomato Sausages 500g

ea

$9.98 per kg

1899

$ Australian Lamb Butterfly Leg Roast

kg

8

$

ea

IGA Beef Mince Lean 500g 5 Star $16 per kg

GET READY FOR White Wings Sticky Date, Salted Caramel or Rich Chocolate Raspberry Sauced Pudding 325g $2.46 per 100g

2

799

$

ea

999

$ Balfours Plum Christmas Pudding 700g $1.43 per 100g

ea

649

$ Balfours Christmas Fruit Mince Pies 6 Pack 400g $1.62 per 100g

ea


Summer ENTERTAINING! price

999

$ Lilydale Free Range BBQ Chicken

From Good Roots Creamy Classic Salads Large Tubs Selected Varieties

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $2

4

$

99

1999

Salami Sliced

kg

Cocktail or Slim Frankfurts Skin On

SAV E $7

kg

SAVE $6

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g

ea

$27.92 per kg

$

1599

$

ea

3

$

49 ea

SAV E $1.81

599

$

kg

SAVE $1.50

165

Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.65

55¢ per 100g

IGA Baker's Oven Lamingtons Jam or Cream Filled 6 Pack 360g 91¢ per 100g

Wonder White Bread 700g Selected Varieties

41¢ per 100g

329

$

ea

SAV E 90¢

289

$

ea

SAV E 91¢

IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack

250

$

ea

199

$ IGA Baker’s Oven Snowballs 8 Pack

ea

LOCKED DOWN

4

$

Tip Top Café or Breakfast Toast 500-650g Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

GET READY FOR

699

$ Country Chef Pavlova Base 500g $1.40 per 100g

ea

LOCKED DOWN

599

$ Mr Kipling Festive Bakewell Tart 6 Pack 235g $2.55 per 100g

ea

599

$ Big Sister Fruit Mince Pies 6 Pack

ea

$1.66 per 100g

3


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Golden Circle Fruit Drinks 6x250mL Selected Varieties

Golden Circle Pineapple Sliced 825-850g Selected Varieties

2

$1.20 per Litre

180

$

89

$

ea

SAVE $2

SAVE $2.90

3

$

pr i c e

75

299

$

Brunnings All Purpose Potting Mix or Pine Bark 25 Litre

Kellogg’s Froot Loops 500g or Just Right Original 790g

10

$

33¢

99

1599

PeR roll

$

ea

SAVE $5.01

Kleenex Toilet Rolls 48 Pack

$2.75 per 100g

Australian Bone in Pork Leg Roast

4

99 kg

19¢ per 100 sheet

5

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack 81¢ per 100g

ea

SAVE $10

Nescafé Blend 43 400g

$

ea

SAVE $3

ea

SAVE $3.75

ea

49

SAVE $1.50

1099

$

ea

kg

Boneless Leg Ham Shaved or Sliced

SAVE $13

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 17TH NOVEMBER UNTIL SUNDAY 19TH NOVEMBER 2017

4


HOME FILL &UPPET THEEssentials Pantry

price BelVita Breakfast Yoghurt Crunch 253g Selected Varieties 89¢ per 100g

225

$

ea

SAVE $2.25

Nestlé Milo Cereal 700g or Nesquik Cereal 650g

349

$

Sunbeam Australian Sultanas 375g or Currants 300g

ea

SAVE $3.50

280

$

ea

SAVE 70¢

The Good Nut Peanut Butter 470-500g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE 68¢

price

1

$ Mars Medium Bars 35-53g Selected Varieties

ea

SAV E $1

KanTong Stir-Fry Sauces 485-520g Selected Varieties

2

50

$

2

$

Green’s Cake, Brownie or Muffin Mix 330-500g Selected Varieties

ea

SAV E 79¢

ea

SAV E 75¢

3

Goulburn Valley Fruits in Juice or Coconut Water 2x170g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1

$8.82 per kg

price Cadbury Marvellous Creations or Dark Milk Blocks 160-205g Selected Varieties

250

$

ea

SAV E $2.50

189

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

$

Nescafé Dolce Gusto 16 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1.90

$1.26 per Litre

750

$

ea

SAV E $1

Red Rock Deli Chips 150-165g or Red Rock Deli Nuts 130-150g or Popcorn 120g Selected Varieties

350

$

ea

SAV E 49¢

GET READY FOR Cadbury or Old Gold Chocolate Coated Nuts, Sultanas or Fruit & Nut 310-380g Selected Varieties

8

$

ea

SAV E $1.99

Beigel & Beigel Pretzels 200g $1.25 per 100g

250

$

ea

SAV E 49¢

Cadbury Marshmallow Santa 35g $2.86 per 100g

1

$

ea

Mars Merryteaser Reindeer 29g $3.45 per 100g

22 $

for

SAV E 58¢

5


HOME &&PET FRIDGE FREEZER Essentials Faves

5

$

Mars Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties

Ice Break Ice Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties

Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties

SAVE $3

3

$

$1.14 per 100mL

SAV E $1.14

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

150

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

$

ea

ea

SAV E $1

$1.07 per 100g

5

$ ea

$4 per kg

2

50

$

ea

SAV E $1.15

3

$

ea

SAV E 99¢

Sara Lee Brownie 350g, Pudding 475g or Cake 350-400g Selected Varieties

ea

SAVE $2

Dairylea Singles Regular or Light 36 Slice Family Pack 648g $10.03 per kg

650

$

ea

SAV E $1.99

5

$

Dr. Oetker Ristorante Pizzas 260-390g Selected Varieties

ea

SAV E $2.50

Coon Cheese Tasty or Colby Block 1kg

5

$

SAVE $1.10

850

$

$7.50 per kg

ea

SAV E $1

$8.50 per kg

Birds Eye Fish Fingers Made From Hoki 1kg

ea

750

$

ea

SAV E $1.49

GET READY FOR 3998

$ Steggles Frozen Turkey Buffet $4.16 per kg

6_V3

ea

EV ERY DAY

2198

$ Steggles Frozen Turkey Small $7.09 per kg

ea

EV ERY DAY

1698

$ Steggles Turkey Breast Roast 1kg $16.98 per kg

ea

SAVE $5.02

Steggles Turkey Thigh Roast 1kg $9.50 per kg

998

$

ea

EV ERY DAY


HOME &HEALTH PET Essentials HOME, & Beauty

price

Finish Powerball Quantum Ultimate Lemon Sparkle or Original 32 Pack 44¢ each

Kleenex Aloe Vera Large ‘n’ Thick 3 Ply Tissues 70 Pack or Large ‘n’ Thick Facial Tissues 95 Pack

White King Power Clean Toilet Gel 700mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

14

$

ea

SAVE $14

2

Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 54¢ per 100mL

ea

SAVE $2.70

5

$

ea

SAVE $1.40

5

260

$ Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

$

$

SAV E 50¢

Wattle Health Formula 900g Selected Varieties

350

Panadol Tablets 20 Pack

$

269

$

Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 180-200mL Selected Varieties

ea

ea

SAV E 85¢

$2.22 per 100g

16¢ each

19

99

$

ea

SAV E $10.01

% 15 OFF

310

$

ea

Colgate Total Mint SAV E $1 Waxed Dental Floss 100m, Total Advanced or Pro Clean Toothpaste 170-190g or Floss Tip Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

SAV E 40¢

50

%

$30, $50, $100 ITUNES GIFT CARDS*

Johnson's Baby Shampoo, Lotion, Oil or Bathwash 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

4

$

ea

SAV E $1.50

Rexona Antiperspirant Deodorant 250ml Selected Varieties WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

Maybelline Blushed Nudes Shadow Palette

OFF

1297

$

ea

SAV E $12.98

MAYBELLIN E RANGE

997

$

ea

SAV E $10.03

697

$ Maybelline Master Precise Liquid Eyeliner

ea

SAV E $6.98

Maybelline The Colossal Volum’ Express Mascara

*Source Euromonitor International Limited, Beauty and Personal Care 2016, Maybelline New York Consolidated Sales.

*Excludes $20 iTunes Gift Card. Maximum 5 iTunes Gift Cards per Customer. Apple is not a participant in or sponsor of this promotion. TM and © 2017 Apple Inc.

V3_7


Visit IGA.COM.AU for more info

159

$

On Sale 15th November 2017

CC's Corn Chips 175g or Cheezels Value Pack 190g Selected Varieties

289

$

ea

SAVE $1.60

ea

SAVE $2.90 Zooper Dooper 24x70mL Selected Varieties 17¢ per 100mL

pr i c e 575

$

ea

Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 1kg

Frantelle Spring Water 24x600mL 40¢ per Litre

price

$1.45 per 100g

8

$

49 kg

SAVE $8.50 Short Cut Bacon While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

1450

$

SAVE $6.25

ea

SAVE $14.50

174

$

ea

SAVE $1.26 Praise Dressing 330mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

IGA_V3_IGACQ273_151117_08

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 15/11/17 until 21/11/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga%2015 11 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu