THE HOME OF
Summer
SALE
Proudly Independent
Visit IGA.COM.AU for more info
6
$ 99
On Sale 8th November 2017
kg
IGA Bone In Leg Ham (Whole or Half Leg)
BETTER THAN
price
price
590
$ Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g $1.84 per 100g
ea
SAVE $6.10
89
$9.37 per kg
PRICE MATCH
ea
SAVE $1.11
11
Steggles Turkey Breast Roast 1kg $11 per kg
4
$
$
¢
John West Tuna 95g Selected Varieties
ea
SAVE $11
Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties
SAVE $4
Promise WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN!
On Sale Wed 8th November to Tue 14th November 2017. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
ea
IGA_V3_IGACQ272_081117_01
250
$ Australian Kensington Pride Mangoes
299
$ Loose Brushed Potatoes 2kg
ea
2KG BAG
$1.50 per kg
6
$ Australian Boneless Pork Shoulder Roast
Australian Beef Rump Steak
2
Yellow or White Flesh Peaches
IGA Fresh Spinach, Leafy Mix or Spinach & Rocket Bag 120g
kg
249
$
8
$
kg
kg
Australian IGA Corned Silverside
kg
ea
$2.08 per 100g
99
1599
$
599
$
ea
LOCKED DOWN
399
$ IGA Pork Sausages 500g 80¢ per 100g
ea
500g pack
Summer ENTERTAINING! price
799
$ Primo Kransky
SAVE $8
1199
$ Deli Leg Ham Sliced or Shaved
$1 per 100g
SAVE $5
249
Sliced Sopressa Salami Hot or Mild
LOCKED DOWN
329
2299 kg
SAVE $6
469 ea
SAVE 30¢
399
$
ea
SAVE $2.10
SAVE $7
$ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties
Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties
1099
$
kg
$
ea
$ Helga's Bread 680-850g Selected Varieties
Ham Off the Bone Sliced or Shaved
kg
$ IGA Baker’s Oven Assorted Rollettes 250g
1699
$
kg
ea
SAVE $1
Middle Bacon Rashers
kg
SAVE $1
799
$ Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties
SAVE $2
$29.05 per kg
599
$
IGA Baker's Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties
ea
SAVE 40¢
$1.66 per 100g
299
$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties
ea
ea
LOCKED DOWN
3
FILL UP THE Pantry
2
$
50
SAVE $1.15
Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties
450
$
ea
Carman’s Nut Bars, Oat Slice or Protein Bars 5-6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.10
price
1
$
SAVE $1
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
4
Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3 per Litre
Oak Flavoured Milk UHT 3x250mL Selected Varieties $4 per Litre
4
Allen’s Share Bags 150-200g Selected Varieties
ea
SAVE 95¢
3
Mount Franklin Spring Water 6x600mL $1.11 per Litre
$
SAVE $1
4
Advent Calendar Minions 65g $4.62 per 100g
SAVE $1
ea
Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
5
ea
SAVE $1.59
Tetley Tea Cup Bags 50s $2.78 per 100g
Kettle Sweet Potato Chips 135g or Multipack 92g or Potato Chips 175g Selected Varieties
ea
SAVE 22¢
250
$ ea
$
SAVE 79¢
3
$ ea
$
50
$
2
$ ea
ea
SAVE 69¢
3
$
ea
SAVE $1.39
FILL UP THE Pantry
pr i c e
2
$
84
SAVE $2.84
The Good Nut Peanut Butter 470-500g Selected Varieties
4
Kellogg’s Original or Advantage Special K 300-315g
$ Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties $9.41 per kg
SAVE 99¢
SunRice Microwave Rice 240-250g Selected Varieties
2
SunRice Microwave Meals 350g Selected Varieties $1.14 per 100g
ea
69¢ SAVE 20
2
Zoosh Mayonnaise or Aioli 350g or Dressing 380mL Selected Varieties
$ White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 1kg $2 per kg
SAVE $1
$1¢ VE99 SAVE SA
Sanitarium Weet-Bix 450-750g Selected Varieties
SAVE $1.19
180
3
KanTong Meal Base 125-180g Selected Varieties
ea
SAVE $1
4
ea
SAVE $1.20
3
$
$ ea
ea
$ ea
$
30
$
4
$ ea
350
$
ea
ea
SAVE 99¢
Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL
ea
83¢ SAVE 94
San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties
WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.
5_V3
HOME &&PET FRIDGE FREEZER Essentials Faves
price
299
$
Creative Gourmet Frozen Berries 300g Selected Varieties
SAVE $3
$9.97 per kg
Bega Farmers' Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese, or Bar-B Cubes 500g Selected Varieties $12 per kg
McCain Take Away Pizza 530g or Rustica Sourdough 350-383g Selected Varieties
ea
6
$
$4 per Litre
5
$
Dairylea Slices 432g Selected Varieties
ea
SAV E $2
6
Dairy Farmers Classic Chocolate or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties
SAV E $1.20
$11.57 per kg
McCain Healthy Choice Frozen Meals 300-400g or On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties
$
ea
SAV E $1.50
ea
$1.56 per 100g
5
$
ea
SAV E $1.29
3
4
$
$ ea
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties
SAVE 65¢
Don Footy Franks Skinless 375g or Cocktail Franks or Frankfurts Skin-On 500g
Sara Lee Cheesecake 425-495g or Deep Dish Pie Baked Apple or Apple Crumble 800g Selected Varieties
40¢ per 100g
4
$
ea
SAV E $1.60
550
$
ea
SAV E $1.50
ea
SAVE $1.99
4
$
MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg
ea
SAV E 69¢
40¢ per 100g
Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg or Lemon Meringue Single Serve Pies 4 Pack 400g or Family Size Pie 500g
4
$
ea
SAV E $1.50
GET READY FOR 2198
$ Ingham Turkey Breast Herb & Mustard 1kg $21.98 per kg
6_V3
ea
EV ERY DAY
998
$ Steggles Frozen Turkey Hindquarter *No 14 $6.88 per kg
EV ERY DAY
4498
$
ea
Steggles Turkey 5kg $9 per kg
ea
EV ERY DAY
HOME, HEALTH & Beauty
50
%
OFF
pr i c e
SELECTED RANGE
2
$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties
$
ea
Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties
SAVE $2.40
$1.20 per 100mL
10
$ Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
460
39
SAVE $4.60
92¢ per 100mL
Nivea Roll On Anti-Perspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL
3
$
Sorbent Gentle Tissue or Hypo-Allergenic White Toilet Rolls 8 Pack
ea
SAVE $1
ea
24¢ per 100 sheets
350
$
ea
SAVE $3.49
price
Biozet Attack Laundry Liquid Regular 1 Litre or Powder 1kg
549
$
ea
SAV E $5.50
Sorbent Soft White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units
2
$
4
$ ea
SAV E 49¢
Poise Pads 8-16 Pack Selected Varieties
ea
SAV E $2
Colgate Total Toothpaste 100-110g or Max White Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
3
$
ea
SAV E $1.99
30%
OFF
Selected Deeko
Deeko Entertainers Plastic Steak Plates 8 Pack 35¢ each
*Not Available in all stores
280
$
ea
SAV E $1.20
Cuddly Concentrate Sunshine Fresh or Sensitive Fabric Conditioner 1 Litre $5 per Litre
5
$
ea
SAV E $3.99
Dine Desire Cat Food 6x85g Selected Varieties $1.47 per 100g
750
$
20
$
ea
SAV E $2.10
ea
DVD Cars 3*
HOT PRICE
7
THE HOME OF
Summer
SALE
Visit IGA.COM.AU for more info
5
$
Proudly Independent
On Sale 8th November 2017
pr i c e
60 ea
3
SAVE $5.65
50
$
Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g
525
$
SAVE $5.25
ea
TRESemmé Shampoo or Conditioner 450-900mL Selected Varieties
SAVE $3.50
$22.40 per kg
ea
Streets Blue Ribbon Tubs 1.25 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL
Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g or Sakata Rice Crisps 75g Selected Varieties
2
$
2
$ ea
SAVE $1.29
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.03 per Litre
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
05 ea
SAVE 95¢
10
$ Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g
ea
SAVE $4.59 IGA_V3_IGACQ272_081117_08
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 08/11/17 until 14/11/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.