Skip to main content

Ghouse lgh iga 18 10 17

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 18th October to Tue 24th October 2017

1

60

$

ea

French Fries or Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

Frantelle Spring Water 24x600mL 42¢ per Litre

91¢ per 100g

6

$

ea

SAVE $6

SAVE $1.60

5

pr i c e

$

175

$

ea

ea

SAVE $5

SAVE $1.75

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Kleenex Viva White or Printed Paper Towel Twin Pack

50¢ per 100mL

$1.46 per 100 sheets

Australian

boneless Porskt Shoulder roa While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

599

$

Gigantic savings ACROSS THE STORE

kg

IGA_V3_IGACQ258_181017_01


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

250

$ Blueberries 125g $2 per 100g

125g Pack

349

$ Washed Potatoes 2kg $1.75 per kg

ea

2kg pack

1699

$ Australian Economy Beef Porterhouse Steak

1399

2

ea

Rockmelons

349

$ IGA Fresh American Ranch Kit 450g

ea

78¢ per 100g

1299

$

kg

$ Australian Pork Belly Rashers

249

$

ea

Australian Pork Loin Steaks

kg

1399

$

kg

Australian Chicken Breast Stirfry

kg


DELI & BAKERY DELIGHTS

999

$ Lilydale Free Range BBQ Chicken

Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties

SAVE $2

799

$

ea

SAVE $2

299

$ $1.25 per 100g

ea

SAVE 50¢

199

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g

1499

$

ea

$29.05 per kg

IGA Baker's Oven Lamington Fingers 12 Pack

NGS ALL THI

Triple Smoked Ham Sliced or Shaved

Lemnos Fetta Cheese Traditional or Reduced Fat 180g

399

$

78¢ per 100g

249 ea

SAVE 50¢

399

$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

$

ea

SAVE $1.31

SAVE $6

$22.17 per kg

Rustic Olive or White Baguette 320g

1099

$

kg

ea

SAVE $1

Middle Bacon Rashers

kg

SAVE $1

599

$ Primo Salami 200g Selected Varieties

SAVE $1

$29.95 per kg

289

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 41¢ per 100g

$1 per 100g

ea

SAVE 91¢

249

$ IGA Baker’s Oven Assorted Rollettes 250g

ea

ea

LOCKED DOWN

3


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Heinz Squeezy Tomato or BBQ Sauce 400-500mL Selected Varieties

249

$

149

$

ea

SAVE $2.50 Lipton Quality Black Tea Bag 100 Pack

ea

SAVE $1.51

$1.25 per 100g

859

$ Chum Crunchy Dog Biscuits 8kg Selected Varieties

99

ea

SAVE $8.61

11¢ per 100g

¢

ea

SAVE $1.01

539

$

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

90¢ per Litre

SAVE $5.56

pr i c e

499

$

ea

ea

SAVE $5

Bega Tasty Cheese Block 750g

Crystal Pool Salt 20kg

$6.65 per kg

1799

$

2

99

$

699

$ Australian IGA Corned Silverside

4

SAVE $22

OMO Laundry Powder 5kg Selected Varieties

ea

SAVE $3.42

Huro Laundry Basket Oval White

ea

$3.60 per kg

499

$

kg

KRC Cocktails or Frankfurts Skin On

kg

SAVE $2.50

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

274

$

ea

SAVE $2.76

199

$ IGA Baker’s Oven Jam Tarts 180-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 20TH OCTOBER UNTIL SUNDAY 22ND OCTOBER 2017


HOME FILL &UPPET THEEssentials Pantry

price

The Natural Confectionery Co. or Sour Patch Lollies 200-260g Selected Varieties

KanTong Stir-Fry Sauces 485-520g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.60 per Litre

2

$

ea

SAVE $2

250

$

ea

SAV E 79¢

24 $

for

SAV E $1.70

50

%

OFF

Moccona Freeze Dried Coffee or Whole Bean Reserve Coffee 150g Selected Varieties $7.33 per 100g

11

$

ea

SAVE $3.30

5

$ Kellogg’s Cereal 330-730g Selected Varieties

Sunbeam Sultana Snack Packs 6 Pack Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

2

$

ea

SAV E 50¢

Arnott’s Cream Biscuits or Raspberry Shortcake Biscuits 200-250g Selected Varieties

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

Fountain Sauce 250mL or Squeezie Tomato or BBQ Sauce 500mL Selected Varieties

2

$

Edgell Corn 420g or Sliced Beetroot 425g Selected Varieties

ea

SAVE 85¢

90

¢

ea

SAV E 69¢

2

Red Rock Deli Chips 165g Selected Varieties $2.12 per 100g

1

$

ea

SAVE 75¢

350

$

ea

SAV E 99¢

3

$

$

ea

SAV E 50¢

Nestlé Milo Ready to Drink 3x200mL 50¢ per 100mL

ea

SAV E $1

Health Food SALE

p r o d u c ts f r o m S E L ECTEbDr an d s an d m or e th e s e

V3_5


FRIDGE & FREEZER Faves

5

$

Streets Blue Ribbon Tubs 1.25 Litre, Paddle Pop or Mini Calippo 8-10 Pack or Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

4

Creative Gourmet Frozen Berries 300g Selected Varieties $13.33 per kg

$ Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

4

Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

6_V3

Lean Cuisine Balanced Serve 280-300g Selected Varieties

$

8

$

99 ea

SAV E $4.01

$13 per kg

Steggles Chicken Fingers, Nuggets, Strips, Burger Breast or Crackles 400-450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

3

$ ea

SAVE 89¢

$4 per kg

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

SAVE $1.99

4

Pauls Custard 1kg Selected Varieties 30¢ per 100g

Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

2

$

30 ea

SAV E 50¢

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties

ea

SAVE $1

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

650

$

ea

$ ea

SAVE $1.69

Birds Eye Country Harvest Vegetables or Sliced Green Beans 1kg Selected Varieties

4

$

$1.07 per 100g

4

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $2.80

150

$

ea

SAVE $1

$

ea

SAV E 69¢

A2 Full or Light Cream Milk 2 Litre WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


HOME &HEALTH PET Essentials HOME, & Beauty

price Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

2

49

$

ea

SAVE $2.51

Rexona Anti-Perspirant Deodorant 90g or 150mL, Dove Go Fresh or Invisible Dry Anti-Perspirant 100g Selected Varieties

2

50

$

ea

SAVE $2.50

Johnson's Baby Lotion, Shampoo, Oil or Bath 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

4

$

ea

SAVE $1.50

Rafferty's Garden Pouches 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

2

$

ea

SAVE 30¢

42¢

PeR roll

Libra Liners 39 Pack or Tampons 16 Pack or Tena Active Liner 24-39 Pack Selected Varieties

50

4

$

ea

SAV E 50¢

Kleenex Toilet Roll White Regular 18 Pack 23¢ per 100 sheets

750

$

ea

SAV E $4.49

Dettol Household Cleaning Spray or Surface Cleanser Trigger 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

3

$

ea

SAV E $1.25

5

$

Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

ea

SAV E $4

NEW RELEASE

%

OFF

SELECTED RANGE

749

$ Décor Microsafe Steam Egg Poacher

ea

SAV E $7.50

Dove Body Wash 375-400mL or Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties

SUPPAWT GUIDE DOGS

COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE!

4

$

ea

SAV E $2.80

Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties

270

$

SAV E 85¢

20

$

ea

ea

Spider-Man Homecoming DVD

HOT DEAL

THANKS FOR YOUR SUPPAWT!

Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. 7


this week’s s Special On Sale Wed 18th October to Tue 24th October 2017

1

$

350

74

$

ea

SAVE $3.50

SAVE $1.75

Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties

Arnott's Vita-Weat 120g Selected Varieties

80¢ per 100mL

$1.45 per 100g

345

$

ea

SAVE $3.45 Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

pr i c e

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties 27¢ per 100g

149

$

ea

SAVE $1.50

86¢ per 100mL

MULTI-BUY

25 $

for

SAVE $4.20

Cadbury, Nestlé or Mars Share Packs 140-216g Selected Varieties While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

IGA_V3_IGACQ258_181017_08

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 18/10/17 until 24/10/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga 18 10 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu