Skip to main content

Ghouse lgh iga 13 12 17

Page 1

THE HOME OF

this week’s s Special

Proudly Independent

Visit IGA.COM.AU for more info On Sale Wed 13th December to Tue 19th December 2017

5

On Sale 13th December 2017

$ 99 kg

Boneless Pork Shoulder Roast

price

6

$ Ferrero Rocher Gift Box 200g $3.15 per 100g

30 ea

SAVE $6.30

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.14 per Litre

PRICE MATCH

price

1

$

42 ea

SAVE $1.43

Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties

4

$

11

$ ea

SAVE $4

Steggles Turkey Breast Roast 1kg $11 per kg

Promise WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN!

On Sale Wed 13th December to Tue 19th December 2017. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

SAVE $11

IGA_V3_IGACQ288_131217_01


FRESH 9

399

99

$

$

kg

Yellow and White Flesh Nectarines

Cherries

2

349

$ Calypso Mango

$

IGA Fresh American Ranch Salad Kit 450g

ea

kg

ea

78¢ per 100g

1199

2299

$

$

kg

Family Chef Pork Belly Portion Roast

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

1999

999

$

$

kg

Australian Economy Beef Rib Fillet Steak

Luv-A-Duck Whole Fresh Ducks

kg

GET READY FOR Seven Mile Double Smoked Bone In Half Leg Ham

2

9

$

99 kg

Primo Portion Leg Ham Bone In

9

$

49 kg

Don Boneless Boutique Christmas Ham Portions

14

$

99 kg

Primo Ham Portions Mustard Peppercorn or Honey Mustard Glazed

14

$

99 kg

KRC Whole and Half Bone In Leg Hams

1099

$

kg


ENTERTAINING price

11

49

$ Primo Chorizo

kg

SAVE $11.50

Superior Gold Smoked Salmon 200g $59.95 per kg

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg

1199

$

Short Cut Bacon

SAV E $1.01

7

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties

99 ea

SAV E $3.26

IGA Baker’s Oven Mud Cake 600g Selected Varieties

kg

SAVE $5

91¢ per 100g

$25 per kg

$17.96 per kg

2 10 $

Top Taste Jam or Lamington Sponge Roll 375g

for

SAV E $3.98

4

66¢ per 100g

49

$

ea

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

SAV E $1.30

450

$

MULTI-BUY Primo Salami 200g Selected Varieties

ea

$

11

99

$

LOCKED DOWN

IGA Baker’s Oven Ginger Kisses 8 Pack 200g

249

Country Chef Pavlova Base 500g

ea

$

ea

SAV E $1.50

3

99

$

ea

SAV E $1

$1.50 per 100g

$1.40 per 100g

Tip Top The One or 9 Grain Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g

299

$

ea

SAVE 50¢

699

$

ea

LOCKED DOWN

299

$

ea

LOCKED DOWN

GET READY FOR

Big Sister Fruit Mince Pies 6 Pack 360g $1.66 per 100g

599

$

ea

Balfours Plum Christmas Pudding 700g $1.43 per 100g

999

$

ea

Big Sister Christmas Pudding 400g $2 per 100g

799

$

ea

Big Sister Christmas Fruit Cake 800g Selected Varieties

1049

$

ea

$1.31 per 100g

3


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 62¢

499

$

PeR Cone

ea

SAVE $5

1499

$

Bega Tasty Cheese Block 750g $6.65 per kg

249

$

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

ea

SAVE $15

52¢ per 100mL

ea

SAVE $2.51

19

$

Cadbury Dairy Milk or Old Gold Chocolate Blocks 180-200g Selected Varieties

pr i c e

25 ¢

99

PeR roll

ea

SAVE $22.01

916

$

Willow Cooler Medium 25 Litre

ea

599

$

SAVE $9.17 Emporia Toilet Rolls 3 Ply 24 Pack

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 8kg

14¢ per 100 sheets

11¢ per 100g

ea

SAVE $5.99

BETTER THAN

price

Country Delight Snowballs 8 Pack 200g

50¢ per 100g

4

99

¢

ea

SAV E $1.20

IGA Baker’s Oven Rolls 6 Pack Selected Varieties

99

¢

ea

SAV E 80¢

899

$ Australian Lamb Leg Roast

kg

699

$ KRC Middle Bacon Rashers

kg

SAV E $5

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 15TH DECEMBER UNTIL SUNDAY 17TH DECEMBER 2017


HOME FILL &UPPET THEEssentials Pantry

price

950

$ Cadbury Favourites 540g $1.76 per 100g

Arnott’s Country Cheese, Sesame Wheat or Cheds Crackers 250g $1.20 per 100g

Fountain Tomato, BBQ or Sweet Chilli Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $9.50

3

$1.07 per Litre

$

MasterFoods Mustard 170-175g Selected Varieties

ea

SAV E 80¢

2

$

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

ea

SAV E 50¢

$1.43 per 100g

1

07

$

ea

SAVE $1.08

240

$

ea

SAV E 60¢

2

$

50 ea

SAV E 70¢

2

$

Sirena Tuna 95g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$21.05 per kg

Nescafé Gold 95-100g or Blend 43 140-150g or Green Blend 100g Selected Varieties

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

7

4

$

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g

SAVE $1

$38.10 per kg

3

$

$ ea

SAV E $2.40

7

ea

$

ea

SAV E $5.30

Cadbury Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25

5

$

Kellogg’s Nutri-Grain, Coco Pops or Chex 500-650g

ea

SAV E $1.29

GET READY FOR Cadbury Christmas Stocking 182g $3.29 per 100g

599

$

ea

HOT BUY

Beigel & Beigel Pretzels 200g $1.25 per 100g

250

$

ea

SAVE 49¢

399

$ Ferrero Rocher Star 37.5g $10.50 per 100g

ea

SAVE 50¢

5


FRIDGE & FREEZER Faves

6

$

Bega Cheese Blocks, Bar-B-Cubes or Grated Cheese 500g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$12 per kg

5

Peters Original Ice Cream 2 Litre or Dixie Cup 4 Pack Selected Varieties

$ Peters Frosty Fruits or Lifesavers Ice Block 8 Pack Selected Varieties

6

$

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

6_V3

ea

SAVE $2.65

250

$

ea

SAV E 50¢

Sara Lee Pudding 475g, Apple or Apple & Berry Pie 600g Selected Varieties

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g or Deli Chips or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

Don Rindless or Pan Size Bacon 200-220g Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1.09

Pauls Double Thick French Vanilla or Rich Chocolate Custard 900g

ea

SAVE 49¢

44¢ per 100g

475

$ ea

SAVE $1.70

Four ‘N Twenty Angus Pies 4 Pack 700-760g Selected Varieties

4

$

McCain Family Pizza 500g, Slices 600g or Singles 400g or Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

250

$

Devondale Quality Cheese Slices 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

$17.50 per kg

4

4

$

ea

SAVE 90¢

5

$

ea

SAVE $1.50

350

$

ea

SAVE $1.19

$

ea

SAV E $1.59

A2 Full Cream or Lite Milk 2 Litres WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


HOME, HEALTH & Beauty

pr i c e

3

$ Brut Anti-Perspirant Deodorant 150g Selected Varieties

15

SAVE $3.15

$2.10 per 100g

10

$

ea

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

price Wattle Health Gold Care Baby Formula 900g Selected Varieties $1.67 per 100g

1499

$

ea

SAVE $15.01

4

$ Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties

SAVE 89¢

$2.22 per 100 sheets

350

$ ea

Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties 24¢ per 100 sheets

ea

SAVE $3.49

price

177

$ Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties

ea

SAVE $1.78

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties $53.33 per 100 units

8

$

ea

SAVE $1.70

price Fairy All In One Dishwashing Tablets 18-22 Pack Selected Varieties

7

$

ea

SAVE $7

3

$

ea

SAVE $1

price

550

$ Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

Colgate Total Toothpaste 190g, Plax Mouthwash 500mL or SlimSoft Toothbrush 1 Pack

SAVE $5.50

160

$

ea

BIC Kids Colouring Pencils 12 Pack

ea

SAVE $1.90

7


THE HOME OF

Proudly Independent

On Sale 13th December 2017

CE OFF BONDS PRI

1099

NGE RA

Hal f

Visit IGA.COM.AU for more info

$

ea

SAVE $11.01 Bonds Brief Men’s Fit Trunk 1 Pack Selected Varieties

CE OFF BONDS PRI

NGE RA

Hal f

pr i c e

699

$

499

$

SAVE $5

Cadbury Chocolate Coated Fruits and Nuts 310-380g Selected Varieties

14

ea

ea

$

SAVE $7.01

Bonds Girls Bikini Briefs 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $14

Finish Powerball Quantum Ultimate Lemon Sparkle or Original 32 Pack 44¢ each

38¢

PeR roll

18

$

ea

SAVE $7.99 Kleenex Complete Clean Toilet Roll 48 Pack 21¢ per 100 sheets

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

160

$

ea

SAVE 40¢

Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

V3_08

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 13/12/17 until 19/12/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga 13 12 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu