this week’s s Special On Sale Wed 11th October to Tue 17th October 2017
BETTER THAN
262
price
$
ea
SAVE $2.63 Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties
20
$
$2.18 per Litre
ea
SAVE $23.99 Balducci Extra Virgin Olive Oil 4 Litre 50¢ per 100mL
289
$
pr i c e 329
$
ea
SAVE $2.90
ea
SAVE $3.30
Weight Watchers Frozen Meals 300-370g Selected Varieties
Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
Australian
LAMB LEG ROAST
899
$
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
Gigantic savings ACROSS THE STORE
kg
IGA_V3_IGACQ257_111017_01
FRESH THIS SPRING
NGS ALL THI
MULTI-BUY $
150
25
$
for
Kensington Pride Mangoes
Brushed Potatoes 2kg Pack
Seedless Watermelon
299
$
Value Added Salads 200-250g Selected Varieties
1399
$
kg
2
ea
1199
$ Australian Pork Fillets
499
$
ea
2kg pack
$1.50 per kg
Australian Whole or Sliced Economy Rib Fillet
kg
kg
Australian Pork Loin Chops
1699
$
kg
Australian Whole Lilydale Free Range Chicken
599
$
ea
LOCKED DOWN
DELI & BAKERY DELIGHTS
NGS ALL THI
1899
$ Roast Pork with Crackle
1599
$
kg
SAVE $4
Premium Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
1199
$
kg
SAVE $6
Short Cut Bacon
kg
SAVE $5
price
1499
$
SAVE $15.01
Twiggy Sticks Hot or Mild
349
$ IGA Baker's Oven Muffins 4 Pack 340g Selected Varieties
Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g
Cocktail or Slim Frankfurts
2
99 ea
SAVE $1.91
kg
SAVE $1.50
379
$
ea
$
599
$
kg
IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties
D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Bread Rolls 520g 4 Pack
ea
SAVE 70¢
3
$
Mersey Valley Vintage Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg
IGA Baker's Oven Lamingtons Jam or Cream Filled 6 Pack 360g Selected Varieties 91¢ per 100g
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
ea
SAVE $2.46
329
$
ea
SAVE 90¢
329
$
99 ea
499
$
ea
SAVE $2.10
3
FILL UP THE Pantry
3
$
ea
SAVE 99¢
Arnott’s Value Pack Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g
2
50
$
ea
SAVE $1
Arnott’s Jatz, Savoy or Shapes 160-250g Selected Varieties
price
1
3
$
$ ea
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties
SAVE $1
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
ea
SAVE $1.39
$1.71 per 100g
price
2
$ Mother Earth Oaty Slices 240g Selected Varieties
ea
SAVE $2
83¢ per 100g
Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g
10
$
ea
SAVE $4.59
Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties
250
$
ea
SAVE 49¢
price Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre
4_V3
190
$
ea
SAV E $1.90
Coke, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.67 per Litre
15
MULTI-BUY
$
ea
SAV E $13.20
Pepsi, Schweppes or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre
23 $
Fantastic Rice Crackers or Bites 100g Selected Varieties
for
SAV E $1.80
WE CHECK. WE MATCH. YOU WIN.
FILL UP THE Pantry
4
$ $1.18 per 100g
4
$ Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g
ea
SAVE $1.95
47¢ per 100g
$
ea
SAVE $1.50
Vegemite 380g
350
50
SAVE 50¢
Kellogg’s Cereal 285-725g Selected Varieties
3
$
Kraft Easy Mac Pasta & Sauce 4x70g Selected Varieties
2
$ ea
SPC Canned Fruit 410g or Prunes in Juice 425g Selected Varieties
SAVE 99¢
$1.07 per 100g
ea
ea
SAVE 59¢
price
199
$ Sharwood's Simmer Sauce 420g Selected Varieties
SAVE $2
47¢ per 100g
MasterFoods Australian Grown Tomato, BBQ or Sweet Chilli Sauce 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL
2
$
ea
50 ea
SAV E 65¢
The Good Nut Peanut Butter Spread 470-500g Selected Varieties
SunRice Gluten Free Rice Quick Cups 2x125g or Steamed Rice 250g Selected Varieties $1.12 per 100g
5
$
2
$
80 ea
SAV E 50¢
3
$ ea
Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties
SAVE 68¢
White Wings Mixes 220-570g Selected Varieties
$1.20 per 100mL
4
$
ea
SAV E $1
Nestlé Milo or Nesquik 340-350g or Oat Crisp 415-475g Selected Varieties
ea
SAVE $1.01
4
$
ea
SAV E 99¢
V3_5
FRIDGE & FREEZER Faves
6
7
$
$
4
$ Kraft Dairylea Slices 432g Selected Varieties
ea
SAVE $2.20
$9.26 per kg
ea
SAVE $2.40
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4–6 Pack Selected Varieties
Obela Dip Tzatziki or Hommus 220g Selected Varieties $1.59 per 100g
Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties
SAVE $2.50
18¢ per 100mL
350
$
450
$
ea
ea
SAVE 90¢
Don Pan Size Bacon Rashers 250g
6
Breaka or Ice Break Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties
$18 per kg
ea
SAVE $2.08
price
1
$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties
6_V3
2
$
ea
SAVE $1.80
90¢ per Litre
Birds Eye Potato Puffs 350g, Hashbrown 800g, Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties
80
80 ea
SAV E 79¢
Bega Cheese Block or Grated 500g Selected Varieties $12 per kg
McCain Redbox Frozen Meals 310-320g Selected Varieties
5
$
ea
SAV E $2
$
ea
SAVE $2
McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties
$2 per Litre
5
$
ea
SAV E $1.99
Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
4
$
ea
SAVE $1.90
2
$
ea
SAV E 50¢
HOME &HEALTH PET Essentials HOME, & Beauty
price
6
$ Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350-400mL Selected Varieties
25
SAVE $6.25
2
$
ea
Impulse Deodorant Spray 57g Selected Varieties $4.39 per 100g
50
5
$
ea
Dove Antiperspirant Deodorant 250-254mL Selected Varieties
SAVE $2.50
ea
SAVE $2
price
Bref Power Active 50g Selected Varieties $4.98 per 100g
249
$
ea
SAV E $2.50
Colgate Plax Mouthwash 500mL, Advance Whitening or Max Fresh Toothpaste 190g or Toothbrush 360° Selected Varieties
30
5
$
8
$ ea
SAV E $1.30
Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
ea
SAV E 50¢
Heinz Baby Food 110g Selected Varieties 91¢ per 100g
1
$
ea
SAV E 35¢
40¢
%
PeR roll
OFF
SELECTED RANGE
Mirabella Energy Saver Halogen Bulbs 2 Pack Selected Varieties $2.25 each
450
$
ea
SAV E $1.99
Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack 22¢ per 100 sheets
SUPPAWT GUIDE DOGS
COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE!
480
$
ea
SAV E $3.50
Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units
2
$
ea
SAV E 89¢
Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $2.22 per 100 sheets
4
$
ea
SAV E 89¢
THANKS FOR YOUR SUPPAWT!
Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. V3_7
this week’s s Special On Sale Wed 11th October to Tue 17th October 2017
BETTER THAN
875
$
ea
SAVE $8.75
pr i c e
Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
pr i c e 33 for
67¢ per 100g
349
$
SAVE $3.27
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties
Nestlé or Arnott's Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties 74¢ per 100mL
ea
SAVE $3.51
ea
SAVE $2.41
M&M's Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties
IGA_V3_IGACQ257_111017_08
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
239
$
$
LIKE US IGA Australia
SUBSCRIBE to receive the latest offers
for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 11/10/17 until 17/10/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.