Skip to main content

Ghouse lgh iga 01 11 17

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 1st November to Tue 7th November 2017

6

$

75 ea

SAVE $6.75

Patties Mini Combo 40 Pack or Party 30 Pack

pr i c e

90

¢

ea

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 72¢ per Litre

Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties 72¢ per 100g

ea

SAVE 90¢

999

160

$

SAVE 96¢

90

¢

$

ea

SAVE 40¢

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $7

Australian

BEEF Rib Fillet While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PRICE MATCH PROMISE

2499

$

kg

IGA_V3_IGACQ271_011117_01

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

5

199

699

$1.33 per 100g

2

IGA Fresh Shredded Iceberg or Fresh Coleslaw 200g

599 ea

179

$

ea

90¢ per 100g

699

$

kg

$ Farm Foods Angus Beef Burgers 450g

ea

250g pack

$ IGA Bone In Leg Ham (Whole or Half)

kg

Truss Tomatoes

$ 80¢ per 100g

$

kg

Yellow Flesh Nectarines

Green Beans 250g Pack

499

99

$

Australian Easy Carve Pork Shoulder Roasts

Slo Moe’s American BBQ Ironbark Smoked Beef Brisket, Lamb Shoulder or Pork Shoulder 350g $3.14 per 100g

kg

1099

$

ea


DELI & BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

price

14

Twiggy Sticks Hot or Mild

SAVE $15.01

1299

$

$1.17 per 100g

SAVE $1

349

$

ea

LOCKED DOWN

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

Short Cut Bacon

ea

LOCKED DOWN

SAVE $5

1499

$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $6

299

$ IGA Baker’s Oven Ginger Kisses 200g $1.50 per 100g

ea

SAVE 50¢

375

$ Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack 98¢ per 100g

1899

99 kg

$

kg

Kabana Selected Varieties

IGA Baker's Oven Muffins 4 Pack Selected Varieties

11

99 kg

$

ea

SAVE $1.04

$ Family Chef Roast Pork with Crackle

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg

IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g

kg

SAVE $4

449

$

SAVE $1.30

249

$

ea

LOCKED DOWN

289

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 41¢ per 100g

ea

ea

SAVE 91¢

3


Fresh

MARKET DAY SATURDAY 4TH NOVEMBER

799

$ Australian Lamb Leg Roasts

kg

Australian Whole Economy Rib Fillets

price

224

$ Suprima Brioche Buns 4 Pack or Sliders 6 Pack

1699

IGA Baker’s Oven Bar Cakes 300-370g Selected Varieties

Jarlsberg Cheese

4

224

IGA Fresh Bulk Sausages 1.8kg

44¢ per 100g

ea

SAVE $2.25

799

$

$

kg

price $

ea

SAVE $2.25

1499

$

kg

ea

1449

$ Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

kg

SAVE $14.50

999

$ Global Seafoods Crumbed Whiting 1kg $9.99 per kg

ea


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

1

$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

169

$ Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties $2.82 per Litre

ea

SAVE $1.69

4

$ ea

Kraft Oreo Cookies 137g Selected Varieties

SAVE $1

$ Nutella Hazelnut Spread 400g

Pepsi, Schweppes, Sunkist or Solo Cans 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre

2 $28 for

SAV E $15

350

$

ea

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g

SAVE 49¢

2

Nescafé Gold, Blend 43 or Green 95-150g Selected Varieties

7

$

ea

39 SAV E $2.40

4

$

ea

47¢ per 100g

ea

SAVE $1.95

6

$

$

¢ 9919 VE $1. SAVE SA

$1 per 100g

SAVE $1

73¢ per 100g

Red Rock Deli Potato or Sweet Potato Chips 135-165g, Nuts or Popcorn 120-150g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 99¢

Praise Deli Style Mayo, Aioli or Dressing 250mL or Traditional Mayonnaise 470-545g Selected Varieties

Kellogg’s Nutri-Grain 805g or Just Right Original 790g

250

$

ea

SAV E 99¢

Lipton Quality Black Tea Bags 50 Pack $2 per 100g

ea

50 SAVE $1.40

2

$

ea

SAV E $1.10

V3_5


HOME &&PET FRIDGE FREEZER Essentials Faves

price

6

$ Danone YoPro Protein 160g Selected Varieties 70¢ per 100g

Sara Lee Pudding 475g, Danish 400g or Apple or Apple & Berry Pie 500-600g Selected Varieties

Ice Break Milk Iced Coffee 1.25 Litre $3.60 per Litre

112

$

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.13

5

90¢ per 100g

$

ea

SAVE $1.30

2

$

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties

ea

SAV E $1.10

Don Rindless or Pan Size Bacon 200-220g Selected Varieties

ea

SAV E 90¢

ea

SAV E $1

77¢ per 100g

450

$

450

$

470

$

ea

SAV E $1.39

4

$12 per kg

Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre 18¢ per 100mL

$

ea

SAV E $1

6

$

ea

SAV E 99¢

ea

SAVE $2.50

450

$

Birds Eye Steam Fresh Plus 400g or Country Harvest Vegetables 1kg or Selected Varieties

Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties

7

ea

Streets Magnum SAVE $2 Ice Creams 4-6 Pack or Proud & Punch Multipack 6 Pack or Tub 900mL or Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

$

Snowy River Meat Pies 6pk 900g

ea

LOCKED DOWN

39¢ per 100g

350

$

Vaalia Probiotic Yoghurt 900g Selected Varieties

ea

SAV E $2.50

39¢ per 100g

Stock up for Christmas

3998

$ Steggles Frozen Buffet Small $4.16 per kg

6_V3

ea

Steggles Turkey Thigh Roast 1kg $9.98 per kg

998

$

ea

2198

$ Steggles Frozen Turkey Small $7.09 per kg

ea


HOME, HEALTH & Beauty

pr i c e

2

75

$ Kleenex Premium Aloe or Shea Butter Toilet Rolls 6 Pack

ea

SAVE $2.75

350

$

Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E Pump 1 Litre

ea

SAVE $2.75

35¢ per 100mL

3

$ Colgate Mouthwash 500mL,Toothpaste 110g or Zig Zag Toothbrush 3 Pack Selected Varieties

97 My Dog 100g Selected Varieties

SAVE $3.98

4

$1.10 per 100g

$ Huggies Baby Wipes 64–80 Pack Selected Varieties

110

$

ea

Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

ea

80¢ per 100mL

ea

SAVE 25¢

4

$

ea

SAVE $1.50

price

3

$

ea

SAVE $4

Coco Hot Nut BBQ Briquettes 4kg

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

99

550

$

ea

SAV E $1.50

Country Life Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties 44¢ per 100g

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

3

$

ea

SAV E 50¢

2

$

Rexona Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

White King Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

$6 per 100mL

3

$

ea

SAV E $1.29

3

$

ea

SAVE $1

Sorbent Tissues Thick and Large 95 Pack Selected Varieties WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

V3_7


this week’s s Special On Sale Wed 1st November to Tue 7th November 2017

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre

190

pr i c e

9

$

ea

SAVE $1.90

$

ea

SAVE $9

Gold'n Canola Oil 4 Litre 23¢ per 100mL

75 ¢

Per CONE

MULTI-BUY $

23

SAVE 60¢

1799

$

for

San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL

ea

SAVE $12

IGA_V3_IGACQ271_011117_08

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 01/11/17 until 07/11/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga 01 11 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu