Skip to main content

Ghouse lgh iga 14 03 18

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

3

50

$

ea

Proudly Independent

On Sale 14th March 2018

Red Tulip Hunting Egg 170g

289

$

$2.06 per 100g

SAVE $3.50

ea

SAVE $2.90 Red Tulip Carnival Rabbit 180g $1.61 per 100g

pr i c e 1

$ Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

64 ea

SAVE $1.65

1

$ John West Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

ea

SAVE $1

262

$ Schweppes 4x300mL Selected Varieties

SAVE $2.63

$2.18 per Litre

9

ea

$ 99 kg

Australian Pork Loin Steaks

v

BRINGING YOU

That's the Spirit!

On Sale Wed 14th March to Tue 20th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ327_140318_01


3

Thompson Seedless Grapes

499

Truss Tomatoes

2

kg

kg

IGA Fresh Shredded Iceberg or Fresh Coleslaw 200g

179

$

ea

90¢ per 100g

1399

$

1499

$

kg

1499

$ Family Chef Pork Loin Smokey BBQ, Herb and Garlic and Apple and Cranberry Roasts

$

kg

Royal Gala Apples

$

Australian Whole or Sliced Economy Porterhouse Steak

350

90

$

Australian Beef Rump Steak

kg

399

$

kg

Australian Whole Fresh Chicken

kg


1099

$ Streaky Bacon

SAVE $1.50

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

599

$ Devon

kg

SAVE $1

Ausfresh Kalamata Olives

4

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $27.92 per kg

Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties

43¢ per 100g

349

$

ea

SAVE $1.81

ea

Tip Top Raisin 520g or Breakfast Toast 600g

$ ea

SAVE $6

299

279

$

kg

$

ea

Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

$1.40 per 100g

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

299

$

ea

Country Chef Pavlova 500g

Tip Top Café Fruit Brioche or Breakfast Toast 500-650g Selected Varieties

SAVE $6

1899

699

$

2299

$

kg

$

kg

SAVE $1.30

1499

$

kg

350

$

ea

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $1.89

3


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 274

$

ea

SAVE $2.75 Kellogg’s Coco Pops O’s 300g 91¢ per 100g

649

$

250

$

Kraft Mac & Cheese Dinners 400g Selected Varieties

SAVE $7.01

ea

Sunrice Medium Grain White or Brown Rice 5kg

SAVE $2.50

63¢ per 100g

ea

13¢ per 100g

1

79

$

ea

SAVE $2.21

Nice & Natural Nut Bars 6 Pack Selected Varieties

pr i c e

189

$

SAVE $2.10

93¢ per 100g

McCain Beer Battered Fries or Wedges 750g Selected Varieties

379

$

ea

$2.52 per kg

4

ea

$

SAVE $4.20 Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

89 ea

SAVE $5.11

19¢ per 100mL

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 49¢ per 100mL

BETTER THAN

price

89

¢

ea

SAV E $1.11

Schweppes Mineral Water 1.1 Litre Selected Varieties 81¢ per Litre

4

Sanitarium Weet-Bix 1.12kg 32¢ per 100g

359

$

ea

SAV E $1.60

Kellogg’s Just Right Original 460g 60¢ per 100g

274

$

SAV E $2.26

999

$

ea

Nestlé Milo 1.25kg

80¢ per 100g

ea

SAV E $6.21

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 16TH MARCH UNTIL SUNDAY 18TH MARCH 2018


HOME FILL &UPPET THEEssentials Pantry

price Mars Medium Bars 35-53g Selected Varieties

1

$

ea

SAVE $1

175

Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.75

$1.12 per 100g

5

$

Kellogg’s Cereal 450-730g Selected Varieties

5

$ ea

Bega Peanut Butter 470-500g Selected Varieties

SAVE 99¢

ea

SAVE 70¢

price

Dolmio Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties 33¢ per 100g

164

$

ea

SAV E $1.65

Heinz Big Red Tomato or BBQ Sauce 500mL or Mustard 220mL Selected Varieties

2

$

ea

SAV E 65¢

Kettle Potato Chips 175g or Popcorn 80-110g Selected varieties

3

$

Edgell Sliced Beetroot 825g or Mixed Vegetables 420g

ea

SAV E 19¢

2

$

ea

SAV E 65¢

price

Twinings Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

5

$

MULTI-BUY

49 ea

SAV E $5.51

2 10 $

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.33 per Litre

Kinder Surprise Bunny 75g

$5.33 per 100g

4

$

ea

SAV E 99¢

for

SAV E $8.10

SunRice 90 Secs Microwave Rice or Quick Cups Rice 240-250g Selected Varieties

Lindt Gold Bunny 100g Selected Varieties $4.50 per 100g

450

$

ea

SAV E $1.74

2

$

Nescafé Blend 43 500g or Gold Original Instant Coffee 350g

ea

SAV E 50¢

Mars or Maltesers Mini Eggs 125g

$2.80 per 100g

350

$

ea

SAV E $1

Red Tulip Mixed Eggs 916g

$1.75 per 100g

16

$

ea

SAV E $4

16

$

ea

SAV E $4

V3_5


HOME &&PET FRIDGE FREEZER Essentials Faves

Streets Paddle Pop or Twirly Pop 6-10 Pack Pack Selected Varieties

McCain Healthy Choice or Redbox Frozen Meals 310-340g Selected Varieties

Ice Break Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

5

$

ea

SAVE 99¢

5

Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties 17¢ per 100mL

6

99

$

SAVE $2.51

10

$

$ ea

SAV E $1.60

250

$

ea

ea

SAV E 65¢

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

ea

SAV E $3

2

ea

SAV E 50¢

$1.08 per 100g

6

5

$

ea

SAVE $1.92

550

$

Berri Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

$2.75 per Litre

$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties

Peters Monaco Bar, Eskimo Pie or Maxibon 4-6 Pack Selected Varieties

$

6

$

Bega Cheese Block 500g Selected Varieties

ea

SAV E $2.59

$12 per kg

ea

SAVE $1.49

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g or McCain Pizza Singles or Slices 400-600g Selected Varieties

5

$

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g Selected Varieties

ea

SAV E $1.29

71¢ per 100g

550

$

Mainland Buttersoft 375g Selected Varieties

ea

SAV E $1.20

$1.47 per 100g

price

10

Lindt Easter Gift Box 230g $4.35 per 100g

6_V3

9

$

$

ea

SAVE $10

Ferrero Raffaello 270g $3.33 per 100g

ea

SAVE $9

10

$ Ferrero Rocher Diamond 300g $3.33 per 100g

ea

SAVE $8


HEALTH, BEAUTY & Pet

price

Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

ea

SAVE $3.15

Nivea Anti-Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 44¢ per 100mL

Community Co Laundry Liquid 1 Litre Selected Varieties $3.79 per Litre

315

$

5

$

ea

SAV E $1.50

4

$

ea

SAV E $2.95

379

$

ea

3

$

ea

Colgate SAVE $1 Toothpaste 190g, Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties

2

$

Kleenex Large 'n' Thick Facial Tissues 95 Pack

SAV E 60¢

$2.11 per 100 units

6

$

My Dog Selections 6x100g Selected Varieties

ea

SAV E $1.30

$1 per 100g

Community Co Laundry Powder 1kg Selected Varieties $3.79 per kg

ea

379

$

ea

Sorbent Hypo-Allergenic Extra Thick Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets

5

$

ea

SAVE $4.40

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL 60¢ per 100mL

Community Co Fabric Softener 1 Litre Selected Varieties

5

$

850

$

Rafferty's Garden Fruit Bars 128g Selected Varieties

ea

SAV E $2

3

Radiant Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

$2.50 per 100g

ea

SAVE $6

320

$

ea

SAV E 79¢

$

ea

Whiskas 400g Selected Varieties

SAV E 99¢

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

429

$

ea

$4.29 per Litre

379

$ Community Co Laundry Soaker 1kg

ea

$3.79 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

V3_7


Visit IGA.COM.AU for more info

pr i c e

314

$

On Sale 14th March 2018

284

ea

$

SAVE $3.15 Kellogg's Nutri-Grain 500g

212

$

ea

SAVE $2.85

ea

SAVE $2.13

63¢ per 100g

Mars Bites, Pods, M&M's or Maltesers 140-180g Selected Varieties

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

38¢

Per roll

13

$ Quilton Toilet Roll 3 Ply 36 Pack 21¢ per 100 sheets

68 ea

SAVE $4.32

BRINGING YOU

3

$ Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties

49

SAVE $1.01

15

$

ea

Supercoat Dog Food 7.5kg Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAVE $9

That's the Spirit!

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 14/03/18 until 20/03/18 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 14th March to Tue 20th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P8


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook