Skip to main content

Ghouse lgh iga 07 03 18

Page 1

Proenuddenlyt

Indep On Sale 7th March 2018

THAN HALF PR TER

85

¢

ea

SAVE $1.15

335

$

ICE

BET

Visit IGA.COM.AU for more info

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

ea

SAVE $3.35

pr i c e 5

$

825

$ ea

SAVE $5

Whiskas Oh So Pouches 12x85g Selected Varieties

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

49¢ per 100g

Lilydale Free Range Chicken Breast Fillets

ea

SAVE $8.25

Lilydale Free Range Chicken Thigh Fillets

1399

$

kg

Bringing you

Low Prices every day. That's the Spirit!

On Sale Wed 7th March to Tue 13th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ326_070318_01


FRESH Produce

MULTI-BUY $

250

25

$

for

Shepard Avocados

William Pears

299

$ Australian Brushed Potatoes 2kg

699

$ Family Chef Pork Easy Carve Shoulder

2

IGA Fresh Spinach, Leafy Mix or Spinach & Rocket Bag 120g

ea

249

$

ea

$20.75 per kg

1299

$

kg

999

$ $9.99 per kg

ea

2KG BAG

$1.50 per kg

Pasta Master Beef Lasagne 1kg

kg

kg

Australian Beef BBQ Round Steak

Ingham’s Chicken Wing Dings or Chilli Tenders 750g $13.32 per kg

999

$

ea


DELI & BAKERY Delights

MULTI-BUY

2 10

16

$

Primo Salami 200g Selected Varieties $24.95 per kg

SAVE $3.98

1599

$ Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

Silverside Sliced or Shaved

kg

SAVE $8

$31.96 per kg

250

$

ea

Your Bakery Croissants 3-4 Pack $1.25 per 100g

IGA Baker's Oven Lamingtons Jam or Cream Filled 6 Pack 70¢ per 100g

299

$ Yarrows Hot Cross Buns 360-420g Selected Varieties

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 41¢ per 100g

kg

SAVE $1

799

$

ea

SAVE $3.26

249

$

ea

SAVE $1.70

2

$

ea

10

$

99

$

for

Middle Bacon Rashers

$27.56 per kg

SAVE 91¢

1199 ea

SAVE $3.76

199

$ IGA Baker's Oven Jam Tarts 4 Pack Selected Varieties

89 ea

SAVE $1.99

$ South Cape 4 Cheese Selection 435g

ea

SAVE $1.50

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

kg

ea

3


FILL UP THE FRIDGE & Freezer Pantry

2

50

$ Cadbury Chocolates or Pascal Lollies 150-350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

The Natural Confectionery Co. or Sour Patch Lollies 200-260g Selected Varieties

2

50

$

ea

SAVE $1.50

3

$ Nestlé Milo Snack Bars,Uncle Tobys Roll-Ups or Muesli Bars 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

price

159

$ Samboy Chips 175g Selected Varieties

SAVE $1.60

91¢ per 100g

2

$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

ea

SAV E $1.50

Nobby’s Nuts 350-375g, Red Rock Deli Chips 150-165g or Parker’s Pretzels 200-225g Selected Varieties

6

SAV E $3.33

$5.45 per Litre

24 $

$10 per 100g

4_V3

SAVE 35¢

for

SAV E $1.02

Arnott’s Jatz, Savoy or Shapes 160-250g Selected Varieties

7

$ ea

Nescafé Instant Coffee 95-150g Selected Varieties

Cadbury Crème Egg 39g, Chocolate Humpty Dumpty Egg 25g or Oreo Egg 34g

2

$ ea

$

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties

Kinder Joy Chocolate 20g

3

$

23 $

for

SAV E 38¢

$3.45 per 100g

SAVE $1

8

$ ea

SAV E $2.39

Maltesers Easter Bunny 29g

ea

Nestlé Milo 750g $1.07 per 100g

33 $

for

SAV E 75¢

Kinder Chocolate Rabbit 55g

$4.09 per 100g

ea

SAV E $1.75

225

$

ea

SAV E 74¢


HOME FILL &UPPET THEEssentials Pantry

O&G Bircher, Muesli or Granola 400-450g Selected Varieties

Vegemite Cheesybite 270g or Bega Peanut Butter 325-375g Selected Varieties

Gravox Finishing Sauce or Liquid Sauce 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

4

$

ea

SAVE $1.69

350

$

ea

SAV E $1.10

2

$

ea

SAV E 55¢

6

$

Kellogg’s Cereals 500-805g Selected Varieties

SAVE $1.40

4

2

$

Green’s Cake, Brownie or Muffin Mix 330-500g Selected Varieties

$7 per 100g

ea

SAV E 75¢

$

ea

SAV E 99¢

Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

$1.33 per 100g

2

$ ea

SAV E 99¢

$9.41 per kg

7

5

$

Capilano Honey Squeeze Clear or Yellow Box 375g

$

Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties

Kinder Surprise Maxi Eggs Pink or Blue 100g

ea

Malteaser Mini Bunnies Bag 184g $4.35 per 100g

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

Continental Pasta & Sauce 85-105g or Rice 115-120g Selected Varieties

8

$

ea

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

ea

SAV E $1

80¢ per 100mL

130

$

Fantastic Bowl Noodles 105g or Suimin Bowl 110g Selected Varieties

ea

SAV E 79¢

Cadbury Dairy Milk Egg Bags 110-175g Selected Varieties

27 $

for

SAV E $2.38

Lindt Gold Bunny 10g, Lindor Egg 18g or Milk Chocolate Carrot 13.5g

260

$

ea

SAVE 65¢

2

$

ea

SAV E 50¢

150

$

ea

SAV E 69¢

1

$

ea

V3_5


FRIDGE & FREEZER Faves

7

$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

650

$ Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

$1.30 per 100g

4

$ Don Shaved Meats 250g Selected Varieties

$4 per kg

6_V3

50 ea

SAVE 30¢

$18 per kg

Birds Eye Field Fresh Australian Baby Peas 1kg or Country Harvest Vegetables 1kg Selected Varieties

ea

SAVE $3

70¢ per 100mL

4

$

ea

SAV E 70¢

3

99

$ Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

ea

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $2.80

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

SAVE $1.61

$1 per 100g

250

$

SAVE $1

Mainland Block Cheese 400-500g Selected Varieties

$

650 ea

SAVE $2.49

250

$ ea

Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

SAVE $1.50

Sara Lee Cheesecake 425g or Bavarian 510-530g Selected Varieties

550

$

ea

SAV E $1.49

ea

SAVE $1.50

$

ea

5

5

$

ea

SAVE 30¢

A2 Full or Light Cream Milk 2 Litre WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


HOME, HEALTH & Beauty

pr i c e

5

$

Palmolive Softwash Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

Colgate Toothpaste 190g, 360 Toothbrush 1 Pack or Mouthwash 500mL Selected Varieties

Chum Beef, Bone & Vegetable or Chicken, Beef & Vegetable Dry Dog Food 3kg 20¢ per 100g

2

$

ea

SAVE 79¢

3

Natures Organics Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties 30¢ per 100mL

50

$

ea

SAVE $1.50

6

$

ea

SAVE $5.99

Eveready Gold AAA Batteries 8 Pack or AA Batteries 10 Pack

150

98

150 ea

SAVE 40¢

2

33¢ per 100 sheets

$

ea

SAVE $2.20

Baby Love Nappy Pants 22-28 Pack Selected Varieties

ea

Cuddly Concentrate Fabric Conditioner 450-500mL Selected Varieties

3

ea

SAVE $4

2

$ Sorbent Facial Tissues 224 Pack Selected Varieties 89¢ per 100 units

$

SAVE $1.99

13

$

80

$ Quilton Toilet Roll 4ply 6 Pack

SAVE 20¢

Heinz Baby Food 120-170g Selected Varieties

$

ea

ea

SAVE 49¢

3

$ ea

SAVE $1.99

Sard Wonder Stain Remover Spray 450-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.85

7


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 7th March 2018

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

1

$

$1.14 per Litre

1

$

42

SAVE $1

ea

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

SAVE $1.43

$10.53 per kg

Kellogg's Coco Pops 650g

150

54¢ per 100g

3

50

$

ea

SAVE $3.50

ea

$

pr i c e

ea

SAVE $1.50 Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties 27¢ per 100g

Castello Cheese Blue or White 150g $24.67 per kg

HALF

ea

SAVE $3.70

BRINGING YOU

310

$

Sistema Klip It Container 2 Litre

ea

RANGE

370

$

OFF SELECTE D ICE R P

SAVE $3.10

That's the Spirit!

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 07/03/18 until 13/03/18 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 7th March to Tue 13th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

V1_P8


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga 07 03 18 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu