Skip to main content

Ghouse lgh iga 07 02 18

Page 1

THE HOME OF

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 7th February 2018

BETTER THAN

875

pr i c e

$

ea

350

SAVE $8.75

$

ea

SAVE $3.50 Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100mL

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

pr i c e 549

$ Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g $1.72 per 100g

ea

SAVE $6.51

7

$ 99

439

$ Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 6 Pack Selected Varieties $10.33 per kg

ea

SAVE $4.40

1050

$ Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.17 per Litre

ea

SAVE $10.50

kg

Family Chef Boneless Pork Leg Roast

On Sale Wed 7th February to Tue 13th February 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ314_070218_01


pr i c e

2

$

ea

SAVE $2

Uncle Tobys Muesli Bars or Roll Ups 6 Pack Selected Varieties

3

Arnott’s Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g

$ Arnott’s Shapes, Tiny Teddy, Mini or Vita-Weat Cracker Chips 7-8 Pack Selected Varieties

Red Bull Energy Drink 4x250mL Pack Selected Varieties $7.20 per Litre

2_V3

224

$

SAVE $1.36

7

$ ea

SAVE $1

720

$

3

ea

ea

SAVE $3

Uncle Tobys Le Snak or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1

425

$ Vittoria Coffee Espresso Ground or Beans 200g $2.13 per 100g

$ ea

ea

SAVE $3.75

Nescafé Gold 95-100g or Green Blend 100g Selected Varieties

Café Royal Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $5.29 per 100g

ea

SAVE $2.50

450

$

ea

SAVE $2


pr i c e 1

$ Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

35 ea

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

SAVE $1.35

Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties $13.68 per kg

$9.46 per kg

3

$

50 ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.50

27¢ per 100g

130

$

Goulburn Valley Fruit & Crunch 2x185g Pack Selected Varieties

150

$

Leggo's Providore Pasta Sauces 400g Selected Varieties

SAVE 81¢

$1 per 100g

3

$ Praise Mayo or Deli Style Aioli 250mL or Traditional Mayonnaise 365-410g Selected Varieties

4

$

ea

ea

SAVE 99¢

2

$ ea

SAVE 40¢

Gravox Gravy or Finishing Sauce 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

ea

SAVE 55¢

3


315

$

259

$

ea

pr i c e

SAVE $3.15 Super Nature Wellness Bowl 350g Selected Varieties

SAVE $2.60 Primo Rindless Short Cut Bacon 175g

90¢ per 100g

$14.80 per kg

5

$ Yoplait Formé or Yoghurt 6x175g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea

SAVE $1.29

6

Don Honey Roasted or Double Smoked Shaved Leg Ham 400g $14.50 per kg

$ Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.65

McCain Frozen Sliced Beans, Winter Vegetables, Peas or Peas & Super Juicy Corn 1kg $3.75 per kg

5

$ Lean Cuisine Steam Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

4_V3

ea

5

80

$

SAVE $2.19

3

75

$

ea

SAVE 54¢

5

Patties Party Pies, Pasties or Sausage Rolls 12 Pack

SAVE $1.70

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

ea

SAVE $2.15

3

$ McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg

$ ea

5

$

ea

ea

SAVE 99¢

5

$ ea

SAVE $1.50

Steggles Premium Chicken Nuggets, Fingers, Strips, Burger or Tempura Crackles 400-450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25


340

$

ge

50

ff selected ran %o

ea

SAVE $3.59

50 $3.14 per 100g

Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack

SAVE $5

$4.17 per 100 units

Bamboo R a OFF

249

$

ea

2

$

SAVE $2.50 ea

ea

e ng

5

$ Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties

%

5

$

pr i c e

Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties

Dettol Instant Hand Sanitizer 50mL or Antibacterial Wipes 2in1 15 Pack

SAVE $1.50

Décor Bamboo Bowl, Plate or Tumbler Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $1

30%

OFF

Décor Tellfresh

$ Décor Tellfresh Oblong Container 1.8 Litre

ea

SAVE $2

Multix Alfoil 30cmx20m 17¢ per Metre

349 ea

SAVE 51¢

Quilton Marine Pattern or Unscented White 3 Ply Toilet Tissue 12 Pack 26¢ per 100 sheets

560

$

ea

SAVE $2.25

5


350

$ Yellow and White Flesh Nectarines

399

$ Black Plums

1499

$ Australian Beef Rump Steak

6

Red Seedless Grapes

IGA Fresh Caesar or Garden Salad Bowl 200g or BBQ Ranch or Asian Salad Bowls 250g

ea

849

Australian IGA Corned Silverside

Australian Beef BBQ Round Steak

kg

1399

$

kg

kg

499

$

$

kg

1299

$ Australian Pork Loin Chops

kg

499

$

kg

kg


Summer ENTERTAINING! price

11

Chorizo

SAVE $11.50

1999 kg

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

250

$

86¢ per 100g

South Cape Cheddar Cheese 140g Selected Varieties $32.07 per kg

Ev ery Day

389 ea

SAVE $1

449

$

Grannys Muffins Mixed 8 Pack

ea

SAVE $1.50

679

41¢ per 100g

kg

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE 20¢

289 ea

SAVE 91¢

SAVE $6

799

$ Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$29.05 per kg

299

$

ea

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

$

kg

SAVE $5

$

ea

$ Mission Wraps Soft & Fluffy 450g

Short Cut Bacon

1499

99

$

kg

$

IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack

11

49

$

Yarrows Hot Cross Buns 6-9 Pack

ea

Ev ery Day

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

7


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

350

$

$ ea

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

3

Red Rock Deli Chips 150-165g or Nuts 130-150g Selected Varieties

450

$ ea

SAVE $1

SAVE $1.30

M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

$

Carman’s Oat Slice, Protein, Nut or Muesli Bar 5-6 Pack Selected Varieties

ea

450

$

ea

Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Mini Cookies 240-375g Selected Varieties

SAVE $1.10

ea

SAVE $1.49

price

2

$ BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties

V8 Fruit & Vegetable or Power Blend Juice 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

8_V3

$

ea

SAVE $2

67¢ per 100g

3

Pepsi or Schweppes 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

$

ea

SAV E $1.60

28

Dilmah Premium Tea Bags 100 Pack $1.88 per 100g

3

$

75 ea

SAV E $1.05

Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties

SAVE $2.50

Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre

210

$

for

$3.50 per Litre

3

$

50 ea

SAV E $1

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

ea

SAVE $1.28

180

$

ea

SAV E $1.05


FILL UP THE Pantry

price

1

$

$

ea

SAVE $1.58

White Wings Original 350g or Buttermilk Pancake Shaker 325g

2

57 IXL Jam 250g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

80¢ per 100g

price

114

$ John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties $12 per kg

SAVE $1.16

5

Continental Cup-a-Soup 2 Serve Selected Varieties

$ Bega Peanut Butter 470-500g Selected Varieties

SPC Diced Fruit 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

ea

350

Fountain Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties

2

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties 49¢ per 100g

ea

Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g

5

ea

SAVE 80¢

4

$

40¢ per 100mL

ea

SAVE $1.95

$

ea

SAVE $1.10

320

$

$

SAVE 68¢

$

160

$

ea

Kellogg’s Cereal 500-805g Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

Heinz Soup Chunky 535g Selected Varieties

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

9_V3


FRIDGE & FREEZER Faves

80¢

PER CONE

18

Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties

SAVE $11

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

7

$

99 ea

$

ea

SAVE $2.50

18¢ per 100mL

price

350

$

Golden North Giant Twins Ice Creams 5 Pack or Frozen Custard 525mL Selected Varieties

SAVE $3.50

4

$

ea

Sara Lee Bavarian 375-400g Selected Varieties

6

$ ea

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $2.25

ea

SAVE $2.40

price

Mr Chen's Yum Cha 240-300g Selected Varieties

Western Star Spreadable 375g Selected Varieties $1.01 per 100g

10_V3

375

$

ea

SAV E $3.75

3

$

80 ea

SAV E $1

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g Selected Varieties $1.12 per 100g

Philadelphia Cream Cheese Block Original or Light 250g $12 per kg

5

$

ea

SAV E $1.49

3

$

ea

SAV E $1

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

250

$

ea

SAV E 50¢

5

$

ea

SAV E $1.29

Coon Cheese Tasty or Colby Block 1kg $8.50 per kg

Western Star Thickened Cream 300mL 63¢ per 100mL

850

$

ea

SAV E $1

190

$

ea

SAV E 50¢


HOME, HEALTH & Beauty

2

$ Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack

17

$ Huggies Ultimates Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.59

3

45

$ Dove Shampoo or Conditioner 300-320mL Selected Varieties

Sard Degreasing, Power Stain Remover Eucalyptus or Super Power Stain Remover 450-500mL

ea

SAVE 89¢

73¢ per 100 units

ea

SAVE $3.30

3

Handee Ultra Paper Towel 4 Pack or Double Length 2 Pack $2.08 per 100 sheets

Colgate Toothpaste 190g, Plax Mouthwash 500mL or Slimsoft Compact Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Impulse Deodorant Spray 57g Selected Varieties $5.26 per 100g

$

3

$

SAVE $1

Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties

3

Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

$

ea

SAVE $2

4

$1.30 per 100g

SAVE $1.85

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

260 ea

SAVE $1.20

250

$

ea

SAVE $1

63¢ per 100mL

375

$ ea

SAVE $1.50

Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 38¢ per 100g

ea

SAVE 69¢

$ ea

$ ea

5

$

ea

SAVE 74¢

11


THE HOME OF

Visit IGA.COM.AU for more info

4

On Sale 7th February 2018

225

$

$

ea

SAVE $2.25 ea

Mars Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $4

2

pr i c e

Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

344

$

$

ea

SAVE $2 Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties $8 per kg

284

$ Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

ea

SAVE $2.85

38¢

Per roll

ea

SAVE $3.46 Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL

9

$

ea

SAVE $5.99 Sorbent Silky White 2ply Toilet Rolls 24 Pack 21¢ per 100 sheets

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 07/02/18 until 13/02/18 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 7th February to Tue 13th February 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

V3_P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lgh iga 07 02 18 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu